مرغ عشق

مرغ عشق ها پرندگانی اجتماعی و دوست داشتنی هستند . به هر حال امکان داره که صاحب این پرندگان با مشکلاتی همچون گاز گرفتن مواجه بشه . دلایل زیادی وجود داره که باعث میشه مرغ عشق گاز بگیره ، اگر پرنده شما این کار رو انجام میده مقداری زمان احتیاج داره تا رفتار اون رو بررسی کنید و درمانش کنید .

تشخیص علت گاز گرفتن

درمان گاز گرفتن مرغ عشق

1 – تهیه لیست از زمانهایی که پرنده گاز میگیره . شما باید تمام جزئیات رو هم در موقع گاز گرفتن پرنده یادداشت کنید .

هر تعداد که پرنده شما را گاز میگیره بنویسید و به همراه اون شرایط محیطی که اون این کار رو انجام میده رو هم بنویسید :

 • داخل یا خارج بودن پرنده از قفس ؟
 • گاز گرفتن در جواب غذا دادن به پرنده بوده ؟
 • آیا به اون دست زدید که گازتون گرفته ؟
 • و…

هرچقدر جزئیات رو بیشتر بنویسید بهتره .

ببینید چه کارهایی باعث میشه که پرنده گاز گرفتن رو شروع کنه مانند :

 • وقتیکه صدای بلندی میشنوه
 • دست زدن آدم های ناشناس به آن
 • نوک زدن بخاطر عصبانیت
 • گذشتن از وقت خواب و خسته بودن پرنده هنگامی که اون رو بیرون از قفس نگه داشتین ( اون گاز گزفتن رو شروع میکنه بخاطر اینکه میخواد به قفس برگرده و استراحت کنه )

گاز گرفتن دست مرغ عشق

2 – بی اعتنایی کردن به پرنده وقتی که گاز گرفتن رو شروع میکنه . بیشتر مردم در موقع گاز گرفتن پرنده اون رو سرزنش میکنند اما این کار اشتباهی هست شما باید به این حرکت پرنده کاملا بی اعتنا باشید و هیچ عکس العملی نداشته باشید چون این کار باعث میشه که پرنده اشتیاقش رو نسبت به این رفتارش از دست بده و دیگه اون رو تکرار نکنه .

چرا مرغ عشق گاز میگیرد

3 – داشتن یک برنامه غذایی و خواب منظم . مرغ عشق ممکن است برای نارضایتی از غذا و خوابش شروع به نوک زدن بکنه ، داشتن یک برنامه غذایی ممکن هست که کمک بکنه .مطمئن بشید که پرنده دارای یک برنامه غذایی کامل و متنوع بوده و به طور منظم غذا میخوره . بهش اجازه بدید که هر روز در ساعت مشخصی بخوابه .

 • غذا و دانه ای که همیشه برای مرغ عشقتون تهیه میکنید ممکنه که غذای اصلی و مهمه پرنده باشه اما پرنده از خوردن یک نوع غذا در روزهای متوالی خسته میشه ، شما باید یک تنوعی به غذای اون بدید مانند اضافه کردن : جوانه ها ، سبزیجات و حبوبات .
 • حواستون به زمانهای استراحت پرنده باشه . در این زمانها با پرنده کاری نداشته باشید و بزارید که استراحت کنه چون اگه در این در زمان استراحت مزاحمش بشید ممکن هست که شما رو گاز بگیره ، در واقع مرغ عشق ها به زمان زیادی برای استراحت کردن نیاز دارند تا سروحال و سلامت باشند .

درمان گاز گرفتن مرغ شق

4 – مرغ عشق خود را با دقت زیاد جا به جا دهید . ترس و اضطراب مهمترین دلایل گاز گرفتن مرغ عشق ها هستند . حواستون خیلی به تکان دادن و حمل کردن مرغ عشقتون باشه به خاطر اینکه مهمترین عامل ترس در آنها همین تکان دادن ها میباشد .

 • اجازه بدید که خود مرغ عشق بیاد سمت شما و بپره روی دستانتان به هیچ عنوان آنها رو نگیرید و به زور وادار به این کار نکنید .
 • وقتیکه پرنده خود را در خانه رها میکنید اون رو اتاق به اتاق دنبال نکنید و بزارید که آزادانه پرواز کنه بخاطر اینکه در حیاط وحش شکارچیان مرغ عشق ها رو اینگونه دنبال میکنند ، اگر شما نمیخواید پرنده تون به اشتباه شما رو خطرناک فرض کنه بگذارید آزاده پرواز کنه .
 • با مرغ عشق خود به آرامی صحبت کنید و اون رو به بازی کردن با اسباب بازیهایش دعوت کنید ، این کار باعث میشه که اون احساس راحتی بکنه و با شما راحت تر رابطه برقرار کنه . اگر به تازگی مرغ عشق خریدید بهش چند هفته مهلت بدید تا به شما عادت کنه سپس اقدام به تربیت و صحبت کردن باهاش کنید .

درمان گاز گرفتن مرغ عشق

5 – به اندازه کافی اسباب بازی تهیه کنید . در حیاط وحش مرغ عشق ها به طور مداوم مشغول انجام کاری یا بازی با هم نوع های خود هستند . تحریک کردن ذهنی پرنده بوسیله اسباب بازی باعث میشه که اون حس رو برای آنها شبیه سازی کنه و اگه حوصلش سر بره ممکنه که گاز گرفتن و نوک زدن رو شروع کنه .

 • هر اسباب بازی رو سریع از مغازه پرنده فروشی نخرید ، بیشتر مرغ عشق ها از اسباب بازیهای معمایی و فکری خیلی خوششون میاد و میتونن ساعتها خودشون رو با اونها مشغول کنن که این گزینه خوبی هست وقتی که شما برای چند ساعت خونه نیستید .
 • با مرغ عشق خودتون بازی کنید . مرغ عشق پرنده ای هست که به توجه زیادی احتیاج داره ، هر روز زمانی رو برای اون اختصاص بدین مخصوصا اگر یکی از اون ها رو دارین . اگر وقت ندارید که زمان کافی رو با اون سپری کنید یک مرغ عشق دیگه حتما تهیه کنید .

درمان سریع گاز گرفتن مرغ عشق

6 – در صورت جا به جایی مرغ عشقتون رو راحت بزارید .

 • تغییری در وضعیت خونتون به وجود اومده ؟
 • جدیدا خونتون رو عوض کردید ؟
 • شخص جدید یا حیوان جدیدی وارد خونتون شده ؟

هر تغییری در برنامه روزمره همیشگی پرنده باعث عصبانی شدن و گاز گرفتن پرنده میشه ، هر موقع تغییری در برنامه روزمره پرنده خودتون ایجاد شد به اون یک وقتی بدید تا اون به موقیعت جدیدش عادت کنه . پرنده رو زیاد تکونش ندید و همیشه مطمئن باشید که به اندازه کافی آب و غذا داره .

از رفتار تند و خشن با پرنده خود اجتناب کنید

درمان گاز گرفتن مرغ شق

1 – سر مرغ عشق خود داد نزنید . به 2 دلیل داد زدن نتیجه معکوس رو برای شما در بر داره .

 •  داد زدن میتونه پرنده رو تحریک کنه و باعث بشه که اون دوباره این رفتار رو تکرار کنه ( گاز کرفتن ) تا دوباره عکس العمل شما رو ببینه .
 • داد زدن باعث استرس در پرنده میشه که همین باعث گاز گرفتن پرنده به خاطر ترس و عصبانیت میشه. بنابراین به هیچ عنوان سر پرنده خودتون داد نزنید .

تنبیه مرغ عشق

2 – مرغ عشق خودتون رو تنبیه نکنید . تبیه فقط باعث افزایش عصبانیت پرنده میشه . این کار باعث ازبین رفتن استرس و از بین رفتن رابطه شما و پرنده تون میشه . از تنبیه کردن پرنده به منظور از بین بردن گاز گرفتن جدا پرهیز کنید .

 • هیچ وقت به منظور تنبیه آب روی پرنده مخصوصا با آب پاش نپاشید ، این کار باعث میشه که پرنده شما رو به عنوان یک خطر شناسایی کنه .
 • به عنوان تنبیه هیچوقت پرنده رو درون قفس قرار ندید . مرغ عشق ها قفس رو جای امن و خیلی خوبی میدونن اگر شما در جواب گاز گرفتن پرنده اون رو داخل قفس بزارید پرنده فکر میکنه که این کار جایزه رفتارش ( گاز گرفتن ) هست .

اسباب بازی مرغ عشق

3 – از اسباب بازی برای پرت کردن حواس پرنده ( در موقع گاز گرفتن ) استفاده نکنید . خیلی از مردم در موقع گاز گرفتن پرنده سعی میکنن حواس پرنده رو به چیز دیگه ای پرت کنن اما این کار بیهوده ای میباشد و همیشه هم این  یادتون باشه که به عنوان تنبیه یا پرت کردن حواس پرنده یا هر چیز دیگه ای پرنده رو در قفس نزارید چون این اون این کار رو به عنوان گرفتن پاداش تلقی میکنه و در آینده نیز حتما این کار رو تکرار خواهد کرد .

ویدیوی باهوش ترین مرغ عشق دنیا :

3/5 - (10 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.