درمان آفتاب سوختگی

خورشید ، سولاریم و دیگر منابع تولیدکننده نور ماوراءبنفش می‌تواند باعث آفتاب‌سوختگی یا قرمزی پوست بشود . پیشگیری بهتر از درمان است بنابراین حتماً  به‌وسیله کرم ضد آفتاب ، کلاه ، عینک آفتابی و پیراهن آستین‌بلند از آفتاب‌سوختگی پیشگیری کنید . در مورد آسیبهای پوست جلوگیری از آن مهم‌تر از درمان است زیرا می‌تواند دائمی باشد .

راه‌های زیادی برای بهبودی سریع‌تر ، جلوگیری از عفونت و کاهش درد وجود دارد که همگی آن‌ها را بررسی می‌کنیم .

کاهش درد و ناراحتی

حمام سرد و آفتاب سوختگی

حمام سرد یا دوش آب سرد بگیرید . آب را مقداری خنک‌تر از حالت ولرم تنظیم کنید و به مدت 10 الی 20 دقیقه داخل وان ریلکس کنید . اگر دوش می‌گیرید فشار آب را مقداری کم کنید تا پوست تحریک نشود . پوست را با هوا خشک‌کنید یا با حوله به آهستگی روی منطقه نوازش کرده و آن را خشک‌کنید . از صابون ، شامپو و دیگر مواد پاک‌کننده استفاده نکنید زیرا این محصولات می‌توانند باعث تحریک پوست بشوند که اثرات آفتاب‌سوختگی را حتی بدتر می‌کنند .

اگر تاول روی پوست خود دارید دوش نگیرید و به‌جای آن حمام کنید زیرا ممکن است فشار آب دوش تاول را بترکاند .

کمپرس سرد برای آفتاب سوختگی

کمپرس سرد و خیس روی آفتاب‌سوختگی قرار دهید . لیف یا تکه‌ای پارچه را با آب سرد نمدار کنید و به مدت 20 الی 30 دقیقه روی ناحیه آفتاب‌سوختگی قرار دهید . در هر زمان که نیاز مجدد به خیس کردن پارچه بود این کار را انجام دهید .

قرص ضد آفتاب سوختگی

از مسکن‌های بدون نیاز به نسخه استفاده کنید . داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن و آسپرین می‌توانند درد را کاهش دهند یا از مقدار التهاب کم کنند .

به کودکان آسپرین ندهید و به‌جای آن از استامینوفن استفاده کنید . ایبوپروفن مخصوص کودکان نیز اثرات ضدالتهابی خوبی دارد .

مسکن برای آفتاب سوختگی

از مسکن‌های موضعی کمک بگیرید . همچنین داروخانه‌ها اسپری‌ها ضد قرمزی و خارش پوست نیز می‌فروشند . اسپری‌های حاوی لیدوکائین ، بنزوکائین یا پرتوزوکسین دارای خواص سر کنندگی هستند که به کاهش درد کمک می‌کنند . ممکن است به این مواد حساسیت داشته باشید بنابراین روی قسمت کوچکی از پوست امتحان کنید سپس استفاده کنید .

از این اسپری‌ها روی کودکان 2 ساله یا کمتر نباید بدون تجویز پزشک مصرف شوند . متیل سالیسیلات یا ترولامین سالیسیلات ممکن است سلامت کودکان زیر 12 سال را به خطر بی اندازد . کپسایسین می‌تواند برای افراد 18 ساله یا کمتر و افراد دارای حساسیت به فلفل مشکل‌ساز باشد .

درمان فوری آفتاب سوختگی

لباس‌های گشاد پنبه‌ای بپوشید . استفاده از تی‌شرت و شلوار گشاد پشمی در هنگام آفتاب‌سوختگی می‌تواند بسیار مفید باشد . پشم و الیاف مصنوعی باعث تحریک پوست ، خراش دادن یا نگه‌داشتن گرما می‌شوند .

پماد آفتاب سوختگی

از کرم کورتیزون استفاده کنید . کرم کورتیزون حاوی استروئید است که ممکن است التهاب را کاهش دهد گرچه شواهد نشان می‌دهد که تأثیر کمی روی آفتاب‌سوختگی دارد . به‌هرحال ارزش امتحان کردن را دارد . می‌توانید از داروخانه کرم‌های بدون نسخه دارای هیدروکورتیزون یا مشابه آن را خریداری نمایید .

روی کودکان و پوست صورت از این کرم‌ها استفاده نکنید .

جلوگیری از آسیب بیشتر

درمان خانگی آفتاب سوختگی

قرار گرفتن در معرض نور خورشید را به حداقل برسانید . درصورتی‌که بیرون می‌روید از سایه حرکت کنید یا لباسی بپوشید که پوست را پوشش دهد . استفاده از کلاه و عینک آفتابی نیز مناسب است .

جلوگیری از آفتاب سوختگی

از کرم ضد آفتاب استفاده کنید . از کرم ضد آفتاب با حداقل فاکتور محافظتی 30 ( SPF ) درزمانی که به بیرون می‌روید استفاده کنید . در هنگامی‌که تعریق زیادی دارید یا با آب تماس دارید باید هر 1 ساعت کرم را تجدید کنید یا مطابق دستور عمل روی کرم استفاده نمایید .

درمان آفتاب سوختگی

آب زیاد بنوشید . آفتاب‌سوختگی می‌تواند باعث کاهش آب بدن بشود بنابراین مهم است که با مصرف نوشیدنی زیاد این تعادل را دوباره برقرار کنید . 8 تا 10 لیوان ( 240 میلی‌لیتری ) آب بنوشید .

علائم آفتاب سوختگی

بعد از شروع به بهبودی از کرم مرطوب‌کننده بدون عطر استفاده کنید . زمانی که تاول و قرمزی آفتاب‌سوختگی مقداری فروکش کرد می‌توانید از کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید . به مدت چند روز تا چند هفته روی ناحیه موردنظر کرم مرطوب‌کننده بدون عطر بزنید تا از پوست‌اندازی و تحریک پوست جلوگیری شود .

مراقبت‌های پزشکی

درمان دارویی آفتاب سوختگی

چه زمانی نیاز به فوریت‌های پزشکی است ؟

اگر علائم زیر را داشتید با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید :

  • ضعیف شدن بیش‌ازحد و ناتوانی در ایستادن
  • گیجی یا ناتوانی در واضح فکر کردن
  • بیهوش شدن

آفتاب سوختگی خطرناک

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

اگر علائم زیر را بعد از آفتاب‌سوختگی داشتید به پزشک مراجعه کنید . البته اگر هرکدام از علائم باعث ناتوانی شد به فوریت‌های پزشکی مراجعه کنید .

علائم هشدار دهنده :

  • احساس ضعیف
  • سرگیجه یا غش
  • سردرد یا درد که به روش‌های تسکین درد پاسخ نمی‌دهد
  • تنفس یا ضربان قلب سریع
  • تشنگی شدید ، نداشتن خروجی ادرار یا چشم غرق در آب
  • پوست رنگ‌پریده ، سرد یا مرطوب ( چسبناک )
  • تهوع ، تب ، لرز یا دانه‌های روی پوست
  • صدمه به چشم و حساس شده به نور
  • تاول‌های شدید و دردناک مخصوصاً با عرض بیشتر از 1.25 سانتی‌متر
  • استفراغ یا اسهال

عفونت کردن آفتاب سوختگی

به دنبال نشانه‌های عفونت باشید . اگر نشانه‌های زیر را مخصوصاً در اطراف تاول‌ها داشتید ممکن است پوست شما عفونت کرده باشد . در این صورت رسیدگی‌های پزشکی مهم است .

علائم هشدار دهنده :

  • افزایش درد ، تورم ، قرمزی یا گرما اطراف تاول
  • رگ‌های قرمز که از تاول درو می‌شوند
  • خروج چرک از تاول
  • متورم شدن غدد لنفاوی در گردن ، زیر بغل یا کشاله ران
  • تب

درمان آفتاب سوختگی شدید

در صورت سوختگی درجه 3 با اورژانس تماس بگیرید . سوختگی درجه 3 با آفتاب‌سوختگی ممکن است اتفاق بی افتد اما این اتفاق نادر است . اگر پوستتان به نظر سیاه ، مومی شکل و سفید ، قهوه‌ای تیره‌تر یا بلند شدگی و سیاه شده است برای تماس با فوریت‌های پزشکی تعلل نکنید .

محل آسیب‌دیده را بالای قلب ( ارتفاعش را ) خود نگه‌دارید . در هنگامی‌که صبر می‌کنید تا آمبولانس بی آید لباس خود را در محل آفتاب‌سوختگی بالا نگه‌دارید تا باپوست تماس نداشته باشد و به آن گیر نکند اما لباس خود را درنیاورید .

درمان تاول

کرم برای آفتاب سوختگی

کمک‌های پزشکی دریافت کنید . در صورت تاول زدن براثر آفتاب‌سوختگی سریعاً به پزشک مراجعه کنید . این نشانه آفتاب‌سوختگی شدید است و نباید در مورد آن خوددرمانی کنید همچنین تاول‌ها ریسک ابتلا به عفونت رادارند . اگر پزشک شما درمان خاصی را در نظر نگرفت مراحل زیر را انجام دهید .

درمان آفتاب سوختگی

تاول را با پانسمان محافظت کنید . قبل از پانسمان کردن دستان خود را بشورید تا از عفونت جلوگیری شود . تاول‌های کوچک را می‌تواند با چسب زخم پوشش داد اما تاول‌های بزرگ را باید با استفاده از گاز استریل یا پانسمان جراحی پوشاند . به‌آرامی محل را بسته و با نوارچسب پزشکی آن را بچسبانید . به‌صورت روزانه تا زمان بهبودی پانسمان را عوض کنید .

درمان چرک آفتاب سوختگی

اگر نشانه عفونت دارید از کرم‌های آنتی‌بیوتیک استفاده کنید . در صورت بروز عفونت از پماد آنتی‌بیوتیک استفاده کنید . عفونت ممکن است باعث بوی نامطبوع ، چرک زردرنگ یا قرمزی و تحریک زیاد اطراف پوست بشود . بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا بهترین دارو را نسبت به شرایط شما برایتان تجویز کند .

بعضی از افراد به این پمادها حساسیت دارند بنابراین اول روی ناحیه کوچکی از پوست تست و سپس استفاده کنید .

درمان تاول آفتاب سوختگی شدید

به تاول‌ها دست نزنید . پوسته‌های باقیمانده از تاول‌ها را نکَنید زیرا در این صورت پوست زودتر از موعد کنده می‌شود . بیش از این پوست خود را تحریک نکنید .

به تاول‌ها صدمه نزنید . اگر آفتاب‌سوختگی شما جدی باشد ممکن است تاول‌ها ترشح کنند . سعی نکنید آن‌ها را بترکانید و انها را نمالید یا زخمی نکنید . ترکاندن تاول می‌تواند باعث ایجاد عفونت و زخم بشود .

اگر نمی‌شود که به تاول‌ها دست نزد به پزشک مراجعه کنید تا به‌صورت ایمن و استریل آن‌ها را بترکاند .

درمان‌های خانگی

درمان خانگی سوختگی پوست با آفتاب

ریسک استفاده از درمان‌های خانگی را بدانید . روش‌های گفته‌شده در ادامه مقاله به‌اندازه کافی به صورت علمی ثابت نشده‌اند و نباید جایگزین درمان‌های پزشکی بشوند . از مواد زیر استفاده نکنید :

  • سفیده تخم‌مرغ
  • کره بادام‌زمینی
  • وازلین
  • سرکه

آلوئه ورا درمان آفتاب‌سوختگی است . سریعاً بعد از آفتاب‌سوختگی از ژل آلوئه ورای طبیعی روی آفتاب‌سوختگی استفاده کنید . آلوئه ورا می‌تواند آفتاب‌سوختگی را در 1 الی 2 روز درمان کند .

چای درمان آفتاب سوختگی

چای می‌تواند به شما کمک کند . 3 تا 4 عدد چای کیسه‌ای را دم‌کرده سپس چای کیسه ای را از آن خارج کنید و بگذارید خنک شود . پارچه را در چای بخیسانید و روی آفتاب‌سوختگی قرار دهید . چای را آبکشی نکنید و اگر استفاده از پارچه دردناک است با همان چای کیسه‌ای این کار را انجام دهید .

ترجیحاً این کار را قبل از خواب انجام دهید و بگذارید تا صبح بماند .

ویتامین سی و آنتی اکسیدان

موادغذایی حاوی آنتی‌اکسیدان و ویتامین C بخورید . اگر آفتاب‌سوختگی خیلی تازه است ( قرمز بوده اما بدون پوست‌اندازی است ) سعی کنید غذاهای غنی از آنتی‌اکسیدان و ویتامین C مانند گوجه‌فرنگی ، آلبالو و بلوبری مصرف کنید .

یک مطالعه نشان داد که این کار نیاز بدن به مایعات را کاهش داده و خطر کمبود آب را کم میکند .

کرم ضد سوختگی پوست با آفتاب

کرم گل همیشه‌بهار یا همان کالندولا ( Calendula ) مصرف کنید . پماد کالندولا برای سوختگی مخصوصاً نوع شدید آن همراه با تاول پیشنهاد می‌شود . حواستان باشد درصورتی‌که جراحت جدی دیده باشید نباید از درمان‌های خانگی استفاده کنید و مراجعه به پزشک عقلانی‌تر است .

کرم فندق افسون گر

از لوسیون فندق افسونگر استفاده کنید . این درمان ممکن است باعث تسکین دادن پوست بشود . به‌دقت روی آفتاب‌سوختگی بزنید و بگذارید تا روی پوست بماند .

از روغن تخم‌مرغ کمک بگیرید . روغن تخم‌مرغ غنی از امگا 3 مانند دوکوزاهگزانوئیک اسید است . روغن تخم‌مرغ همچنین حاوی ایمونوگلوبولین ها  ، زانتوفیلی ها ( لوتئین و زآگزانتین ) و کلسترول است . امگا 3 موجود در روغن تخم‌مرغ می‌تواند به عمق پوست نفوذ کرده و غشاء میانی پوست را التیام ببخشد .

طرز استفاده :

1 – روزی 2بار به مدت 10 دقیقه پوست را با روغن تخم‌مرغ ماساژ دهید .

2 – به مدت 1 ساعت بگذارید روی محل سوختگی بماند و از آفتاب مستقیم دور بمانید .

3 – به‌وسیله شوینده ملایم بدن با ph خنثی روغن را بشورید .

نکات مهم

می‌توانید ژل آلوئه ورا را درون یخچال بگذارید تا خنک شود و اثر خنک‌کنندگی نیز داشته باشد .

آفتاب‌سوختگی ارتباطی با سرطان پوست در آینده دارد مخصوصاً اگر تاول‌زده باشد . درصورتی‌که لازم بود با پزشک خود مشورت کنید .

از روغن نارگیل و سرکه سیب نیز می‌توانید استفاده کنید . سرکه سیب و روغن نارگیل را مخلوط کرده و روی آفتاب‌سوختگی بگذارید . حداقل تا 1 روز بعد از آفتاب‌سوختگی حمام نروید . حواستان باشد این ترکیب ممکن است باعث تحریک پوست شود .

مقداری گوجه‌فرنگی را خردکرده و روی پوست سوخته بگذارید . این کار ممکن است که گزش آن را کم کند .

خامه‌ترش روی آفتاب‌سوختگی بزنید زیرا ممکن است مؤثر باشد .

کرم ضد آفتاب با حداقل فاکتور محافظتی 30 به همراه محافظت از اشعه‌های UVA و UVB استفاده کنید .

یخ روی محل آفتاب‌سوختگی نگذارید . این کار می‌تواند باعث احساس سرما سوختگی بشود که می‌تواند باعث آسیب بیشتر به پوست شود .

تابش آفتاب حتی اگر فقط باعث برنزه شدن نیز بشود می‌تواند ریسک ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد .

از کندن ، خاراندن ، خراشیدن و دست زدن به آفتاب‌سوختگی اجتناب کنید زیرا باعث تحریک بیشتر پوست می‌شود . با کندن لایه پوست سوخته شده فرآیند بهبودی آن سریع‌تر نمی‌شود و ممکن است عفونت نیز بکند .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.