خانه خانه راههای جرم گیری و رسوب زدایی کتری و سماور ( با عکس )

راههای جرم گیری و رسوب زدایی کتری و سماور ( با عکس )

جرم گیری کتری و سماور

کربنات کلسیم ( آهک ) یک ترکیب طبیعی میباشد که به راحتی در آب حل میشود . در هنگام جوشاندن آب ، کربنات کلسیم از آب جدا شده و باعث ایجاد آهک یا جرم میشود . البته آهک خطرناک نیست اما باعث پوسته پوسته شدن داخل کتری و سماور میشود که در دراز مدت قطر آن زیاد شده و ایجاد مشکل میکند . با روش های ساده و خانگی زیر به راحتی میتوانید بدون زحمت و خریدن چیزی جرم کتری را به راحتی بگیرید .

جرم گیری کتری با سرکه

۱ – استفاده از سرکه . کتری یا سمار را پر از آب سرد کنید . به اندازه ½ آب ، سرکه سفید به کتری اضافه کنید . به مدت ۱ ساعت بگذارید تا سرکه در کتری بماند سپس به مدت ۱۰ دقیقه آب کتری را بجوشانید . در صورتیکه خیلی جرم سماور زیاد است بعد از جوشاندن بگذارید خنک شود و یک شب کامل بگذارید تا بماند . با مایع ظرفشویی و اسکاچ تمام کتری خوب بشورید .

جرم گیری سماور با جوش شیرین و لیمو

۲ – استفاده از لیمو و جوش شیرین . کتری یا سماور را با آب خنک پر کنید سپس چند عدد لیمو را با پوست تکه تکه کرده و داخل کتری بریزید . در صورت نداشتن لیمو میتوانید از آبلیمو استفاده نمایید . ۱ قاشق چایخوری جوش شیرین به آن اضافه کنید . بگذارید آب داخل کتری به جوش بیاید ( زیر کتری یا سماور را خاموش کنید ) و بعد از ۱۰ دقیقه آبکشی نموده و با مایع ظرفشویی و اسکاچ کاملا آن را بشورید .

جرم گیری سماور با نوشابه

۳ – استفاده از نوشابه . کتری یا سماور را پر از آب کنید و بگذارید تا جوش بیاید ( زیر کتری یا سماور را خاموش کنید ) سپس یک ساعت صبر کنید و آبکشی نمایید . جرم های سماور به طو کامل از بین میروند .

مطالب بیشتر از این نویسنده مهرداد

2 دیدگاه ها

  1. وحید

    شهریور ۱, ۱۴۰۰ در ۱:۲۴ ب.ظ

    احتمالا بعد از تمیز کردن برای رفع خستگی نوشابه را می نوشیم.

  2. علی

    مهر ۱۸, ۱۳۹۸ در ۱۰:۵۶ ق.ظ

    پس نوشابه چی شد؟

بررسی کنید

تمیز کردن انواع دیوارها + لکه گیری ( با عکس )

اگر قصد تمیز کردن خانه را دارید ، حتماً باید دیوارهای آن را نیز تمیز کنید . دیوارها به دلی…