جای جوش

سیر تا پیاز درمان جای جوش را در این مقاله برای شما جمع آوری کرده ایم ، با ما همراه باشید !!!

جوش دردناک بوده و باعث خجالت کشیدن افراد می‌شود که جای جوش نیز مهمان ناخوانده‌ای است که ما را یاد جوش می‌اندازد . برای جای جوش‌های تورفته یا بیرون زده متخصص پوست می‌تواند به شما کمک کند .

جای جوش ممکن است بعد از چند ماه به‌خودی‌خود از بین برود ، اما شما می‌توانید این پروسه را سرعت ببخشید .

واقع‌بین باشید !!!! واقعاً نمی‌شود که یک‌شبه‌ جای جوش را از بین برد اما با درمان‌های خانگی ، محصولات بهداشتی ، مراقبت‌های پوستی و حتی درمان‌های تخصصی می‌شود باگذشت زمان پیشرفت در بهبودی جای جوش را مشاهده کرد .

با توجه به نوع پوست و مواد لازم موردنیاز ، بهترین درمان را برگزینید .

درمان جای جوش تورفته ( چاله ) و بیرون زده

درمان جای جوش

نوع جای جوش خود را باید بدانید . اگر جای جوش شما تورفته یا چاله مانند باشد ، باید به متخصص پوست مراجعه کنید تا برای از بین بردن آن به شما کمک کند . هر نوع جای جوشی نیاز به درمان مختص به خود را دارد .

انواع جای جوش

جای جوش دره‌ای (Rolling scars ) : پوست ترک‌خورده به نظر می‌رسد و دارای سطح ناهموار و موج مانند است .

جای جوش واگنی (Boxcar scars ) : این جای جوش حفره‌ای شکل بوده که می‌تواند بیضی یا گرد باشد .

جای جوش چکشی (Icepick scars ) : جای جوش کوچک ، نازک و عمیق درروی پوست ظاهر می‌شود .

درمان قطعی جاش جوش

لیزر درمانی را امتحان کنید . جای جوش‌های خفیف تا متوسط را می‌توان با لیزر صاف کرد . لیزرهای ابلیتیو (Ablative lasers ) جای جوش را بخار می‌کنند تا پوست جدید شکل‌گرفته و جای آن را بگیرد . لیزرهای غیر ابلیتیو با تحریک کلاژن پوست برای اصلاح پوست اطراف جای جوش ، به درمان آن می‌پردازند .

این درمان برای جای جوش‌های دره‌ای و ( سایه ) جای جوش واگنی مناسب است .

قبل از انجام لیزر درمانی در مورد عوارض جانبی این روش با پزشک خود صحبت کنید .

درمان جای جوش چاله ای

در مورد برش (punch excision ) با متخصص پوست مشورت کنید . اگر جای جوش چکشی یا واگنی دارید ، پزشک شما می‌تواند با استفاده از این تکنیک آن‌ها را بردارد . پزشک دور جای جوش را برداشته و اجازه می‌دهد تا پوست به‌صورت صاف بازسازی شود .

دررمان جای جوش تو رفته

پُر کردن را امتحان کنید . جای جوش می‌تواند روی پوست شما طوری ایجاد شود که قابل‌برگشت نباشد . تزریق پرکننده‌ داخل پوست می‌تواند به‌صورت موقت جای جوش را از بین ببرد اما باید هر 4 تا 6 ماه تجدید شود .

کرم از بین برنده جای جوش

روی جای جوش بیرون زده سیلیکون بزنید . ورقه‌ها یا ژل‌های سیلیکونی می‌توانند به درمان جای جوش‌های بیرون زده کمک کنند . هر شب سیلیکون را روی جای جوش زده و صبح با پاک‌کننده ملایم آن را بشورید . بعد از چند هفته استفاده ، نتایج قابل‌مشاهده است .

درمان تغییر رنگ جای جوش

کرم از بین برنده جای جوش

درمان را با کرم کورتیزون شروع کنید . کرم‌های هیدروکورتیزون می‌توانند باعث کاهش التهاب و بهبود جای جوش شوند . با پزشک خود درباره بهترین نوع کرم کورتیزون مناسب خود مشورت کنید .

کرم کورتیزون هم به‌صورت بدون نسخه و هم با نسخه پزشک قابل تهیه است .

کرم را فقط روی محل آسیب‌دیده بزنید و طبق دستورالعمل روی کرم ، آن را مصرف کنید .

کاهش جای جوش

اگر پوست روشن دارید از کرم‌های سفیدکننده استفاده کنید . کرم‌های روشن‌کننده پوست دارای ترکیباتی مانند : اسید کوجیک ، آربوتین ، عصاره شیرین‌بیان ، ویتامین C و توت می‌توانند پوست را به‌صورت ایمن روشن کنند و تغییر رنگ ناشی از جای جوش را بدون آسیب زدن و تحریک کردن پوست انجام دهند .

از محصولات حاوی هیدروکینون استفاده نکنید ، زیرا این ماده شیمیایی روشن‌کننده پوست ، می‌تواند باعث تحریک کردن پوست شود ، همچنین سرطان‌زا نیز می‌باشد .

اگر پوست تیره دارید از روشن‌کننده پوست استفاده نکنید . در صورت استفاده ممکن است به‌صورت دائم ملانین پوست از بین برود که باعث ایجاد لکه پوستی خواهد شد .

کرم های از بین برنده جای جوش

از اسید گلیکولیک و اسید سالیسیلیک استفاده کنید . این 2 اسید در بسیاری از محصولات مراقبتی پوست مانند : کرم‌ها ، پمادها و لایه‌بردارها استفاده می‌شوند .

این 2 اسید باعث لایه‌برداری و آوردن پوست تغییر شکل یافته به سطح پوست و در نهایت باعث از بین بردن آنها می‌شوند .

همچنین می‌توانید به متخصص پوست مراجعه کنید تا به‌وسیله اسید گلیکولیک لایه‌برداری شیمیایی برای شما انجام دهد . لایه‌برداری شیمیایی عملکرد مشابه داشته ، اما به لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ می‌کند .

بهترنی کرم برای جای جوش

از محصولات حاوی رتینوئید استفاده کنید . رتینوئید یک نوع ویتامین A است که به‌منظور رفع چین‌وچروک ، تغییر رنگ پوست و جوش در محصولات مراقبتی پوست استفاده می‌شود .

رتینوئید باعث افزایش تولید کلاژن پوست می‌شود که بهترین انتخاب برای هدف قراردادن جای جوش است . این کرم‌ها می‌توانند مقداری گران باشند ، اما این کرم‌ها توسط متخصصان پوست زیاد پیشنهاد می‌شوند ، زیرا تأثیر آن‌ها سریع و مؤثر است .

کرم‌های رتینوئید به‌صورت نسخه آزاد نیز در دسترس است ، اما نوع تجویزی آن قوی‌تر است .

ترکیبات کرم رتینوئید باعث حساس شدن پوست نسبت به اشعه UVA آفتاب می‌شود ، بنابراین این کرم‌ها باید فقط شب‌ها مصرف شوند .

از بین بردن چاله جای جوش

به میکرودرما ابرژن یا لایه‌برداری شیمیایی نیز فکر کنید . این درمان‌ها ، جای جوش را یک‌شبه از بین می‌برند ، اما برای پوست مقداری خشن هستند و پوست نیاز به مدتی زمان جهت ریکاوری دارد .

به‌هرحال درصورتی‌که کرم‌ها و روش‌های خانگی مؤثر نبودند ، می‌توانید به این درمان‌ها نیز فکر کنید .

لایه‌برداری شیمیایی : پزشک به‌وسیله محلول غلیظ اسیدی اقدام به سوزاندن لایه بیرونی پوست می‌کند که پوستی تازه و لایه جدید زیرین پوست را نمایان خواهد کرد .

میکرودرما ابریژن : این روش با لایه‌برداری پوست به‌وسیله دستگاه باعث ایجاد نتیجه مشابه می‌شود .

درمان‌های طبیعی و خانگی جای جوش

درمان جای جوش با آبلیمو

آب‌لیمو تازه روی جای جوش بزنید . آب‌لیمو دارای خواص لایه‌برداری پوست است و می‌تواند به‌صورت مؤثر باعث روشن کردن جای زخم شود .

طرز تهیه و استفاده :

به‌صورت مساوی آب‌لیمو و آب را مخلوط‌کنید ، سپس مستقیماً روی جای جوش بزنید . حواستان باشد که آب‌لیمو را روی پوست سالم نزنید . بعد از 15 تا 25 دقیقه محل را آبکشی نمایید . همچنین می‌توانید ماسک آب‌لیمو درست کرده و بگذارید یک‌شب روی پوست بماند .

حتماً بعد از استفاده از آب‌لیمو ، کرم مرطوب‌کننده استفاده کنید ، زیرا آب‌لیمو می‌تواند پوست را شدیداً خشک کند .

نکات مهم :

آب‌لیمو دارای PH=2 و پوست دارای PH=4-7 است ، بنابراین استفاده از این روش باید به‌دقت انجام شود ، زیرا استفاده طولانی‌مدت یا رقیق نشده از آب‌لیمو ممکن است باعث سوختگی شیمیایی پوست شود .

مرکبات دارای ماده شیمیایی به نام برگاپتن هستند که به DNA متصل می‌شود و اجازه می‌دهد تا اشعه ماوراءبنفش به‌راحتی به پوست آسیب برساند ، بنابراین در صورت استفاده از مرکبات روی پوست باید قبل از رفتن زیر نور خورشید آن را بشورید و از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید .

درمان جای جوش با جوش شیرین

با جوش‌شیرین لایه‌برداری کنید . جوش‌شیرین می‌تواند پوست را لایه‌برداری کند و ظاهر جای زخم را کاهش دهد .

طرز تهیه و استفاده :

1 قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را با 2 قاشق چای‌خوری آب مخلوط‌کنید تا خمیر آبکی به دست آید . خمیر را روی تمامی صورت با حرکات چرخی بمالید ، بیشتر روی محل‌هایی که جای جوش‌دارند تمرکز کنید . به مدت 2 دقیقه این کار را انجام دهید ، سپس با آب گرم شستشو داده و پوست را خشک‌کنید .

درصورتی‌که جای جوش‌ها کم است ، می‌توانید خمیر جوش‌شیرین را به‌صورت نقطه‌ای روی محل زده و بعد از 10 الی 15 دقیقه آبکشی نمایید .

برخی از مدافعان پوست استفاده از این روش را پیشنهاد نمی‌کنند . جوش‌شیرین دارای PH=7 است و پوست دارای PH=4.7–5.5 است . با استفاده از جوش‌شیرین و نزدیک شدن PH به حالت پایه ، جوش می‌تواند بیشتر زنده بماند و باعث ایجاد عفونت و التهاب شود . بنابراین این روش را محتاطانه انجام دهید و در صورت بی‌تأثیر بودن کنار بگذارید .

عسل و درمان جای جوش

عسل را امتحان کنید . عسل یک درمان طبیعی و خانگی برای از بین بردن جوش و کاهش قرمزی بجای مانده از آن است . این تأثیرات به دلیل خواص آنتی باکتریال موجود در عسل است که باعث آرام کردن پوست و کاهش التهاب آن می‌شود .

عسل خام یا مانوکا بیشترین تأثیر رادارند . به‌وسیله گوش پاک‌کن می‌توانید به‌صورت مستقیم عسل را روی جای زخم جوش بزنید .

عسل یک انتخاب عالی برای کسانی است که دارای پوست حساسی هستند ، زیرا عسل باعث تحریک کردن پوست نمی‌شود و پوست را مرطوب نیز می‌کند . همچنین برعکس بقیه درمان‌ها باعث خشکی پوست نمی‌شود .

همچنین می‌توانید مقداری پودر مروارید را با عسل مخلوط کرده تا تأثیر آن را بیشتر کنید . پودر مروارید باعث کاهش التهاب و جای جوش خواهد شد .

درمان جای جوش بیرون زده

آلوئه‌ورا را تجربه کنید . آلوئه‌ورا می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها را از سوختگی گرفته تا جای جوش را تسکین دهد . آلوئه‌ورا به جوان‌سازی پوست و مرطوب کردن آن کمک می‌کند .

بهتر است از آلوئه‌ورا تازه استفاده کنید . به‌سادگی ژل آلوئه‌ورا را روی جای جوش زده و نیازی به آبکشی آن‌هم ندارید .

همچنین برای جای جوش‌های شدید ، چند قطره روغن درخت چای با آلوئه‌ورا مخلوط‌کنید سپس آن را روی جای جوش بزنید .

کاهش جای جوش

از یخ کمک بگیرید . یخ یکی از راحت‌ترین درمان‌های خانگی جای جوش است که با کاهش قرمزی و التهاب این کار را انجام می‌دهد .

طرز استفاده :

مقداری یخ را داخل پارچه تمیز یا دستمال‌کاغذی بپیچید و به مدت 1 تا 2 دقیقه روی جای جوش قرار دهید تا شروع به بی‌حس شدن شود . بعضی‌اوقات ممکن است پوست مقداری بسوزد .

همچنین می‌توانید به‌جای استفاده از یخ معمولی از چای سبز یخ‌زده به‌عنوان یخ استفاده کنید . چای سبز دارای خواص ضدالتهابی است که خواص خنک‌کنندگی یخ را کامل می‌کند .

درمان قطعی جای جوش

خمیر چوب صندل درست کنید . چوب صندل به‌منظور خواص التیام‌بخش خود روی پوست معروف است و به‌سادگی در خانه می‌توان آن را درست کرد .

طرز استفاده :

1 قاشق غذاخوری پودر چوب صندل را با چند قطره گلاب یا شیر مخلوط کرده تا حالت خمیری پیدا کند . خمیر را روی جای جوش زده و به مدت 30 دقیقه بگذارید بماند ، سپس آبکشی نمایید . هرروز این کار را تکرار نمایید تا جای جوش از بین برود .

همچنین می‌توانید پودر چوب صندل را با مقدار کمی عسل مخلوط‌کنید و به‌عنوان درمان نقطه‌ای ( جای جوش‌های کم ) ، روی جای جوش‌های مختلف استفاده کنید .

درمان جای جوش با سرکه سیب

سرکه سیب را تست کنید . سرکه سیب به مدیریت PH پوست کمک می‌کند ، باعث بهبود ظاهر جای جوش می‌شود و بعث کمک به کاهش قرمزی جای جوش خواهد شد .

طرز استفاده :

به‌طور مساوی سرکه و آب را مخلوط‌کنید و به‌وسیله پنبه روی جای جوش‌ها بزنید . این کار را تا زمانی که جای جوش از بین برود ، ادامه دهید .

درمان خانگی جای جوش

از بین بردن جای جوش با زردچوبه را امتحان کنید . زردچوبه یک آنتی‌بیوتیک و ضدالتهاب طبیعی است که به درمان جوش و جای جوش روی صورت می‌تواند کمک کند .

طرز تهیه و استفاده :

مقداری آب‌لیمو یا آب معمولی به زردچوبه اضافه کرده و به مدت 15 دقیقه بگذارید روی صورت بماند ، سپس با آب سرد آبکشی نمایید .

استفاده از آب سیب‌زمینی نیز می‌تواند به روشن کردن پوست و کاهش جای جوش کمک کند .

از بین بردن جای جوش با تخم مرغ

از تخم‌مرغ استفاده کنید . تخم‌مرغ خام باعث تمیز کردن مؤثر و سریع منافذ پوست می‌شود .

طرز تهیه و استفاده :

سفیده تخم‌مرغ را جدا کنید و تا زمانی که خمیری مانند شود هم بزنید . خمیر را روی جای جوش زده و به مدت 20 دقیقه صبر کنید . بعد از برداشتن خمیر ، جوش‌ها به‌اندازه 50% کوچک‌تر و قرمزی آن‌ها نیز کم شده‌ است .

مراقبت از پوست و جای جوش

علت ایجاد جای جوش

همیشه پوست را در مقابل آفتاب محافظت کنید . اشعه‌های ماوراءبنفش خورشید می‌توانند باعث تحریک کردن پوست نسبت به تولید رنگ‌دانه‌های بیشتر شوند که می‌تواند باعث بدتر شدن ظاهر جای جوش شود .

اگر زیر نور آفتاب می‌روید حتماً به‌وسیله کرم ضد آفتاب SPF 30 یا بالاتر از پوست خود محافظت کنید . استفاده از کلاه‌های لبه‌بلند نیز مناسب است .

درمان خانگی جای جوش

از محصولات ملایم پوستی استفاده کنید . بسیاری از افراد برای از بین بردن جای جوش و تغییر رنگ آن از محصولات قوی و ساینده استفاده می‌کنند که ممکن است باعث ایجاد تحریک و بدتر شدن پوست شود .

اگر بعد از استفاده از محصولی خاصی روی پوست شاهد واکنش بدی بودید ، سریعاً مصرف آن را قطع کنید .

همیشه از نوع ملایم محصولات پوستی مانند : پاک‌کننده آرایش ، مرطوب‌کننده و لایه‌بردار استفاده کنید .

اشتباه بزرگ مردم ، زدن کرم مرطوب‌کننده روی پوست خشک است . مرطوب‌کننده را روی پوست مرطوب یا خیس بزنید تا راه یافتن آن به منافذ پوست تضمین شود .

به‌جای استفاده از مرطوب‌کننده های معمولی آن‌ها را ژل آلوئه‌ورا مخلوط‌کنید . آلوئه‌ورا یک نگه‌دارنده رطوبت است ، یعنی رطوبت هوا را روی صورت گیر می‌اندازد و باعث مرطوب ماندن پوست می‌شود .

از آب خیلی داغ برای شستش صورت استفاده نکنید ، زیرا می‌تواند باعث خشک شدن بیش‌ازحد پوست شود .

از لیف یا اسفنج برای شستن صورت استفاده نکنید ، زیرا می‌توانند برای صورت خیلی خشن باشند و باعث تحریک کردن آن شوند .

درمان جای جوش در طب سنتی

به‌صورت منظم لایه‌برداری کنید . لایه‌برداری باعث کمک به از بین بردن لایه مرده پوست و آشکار کردن پوست جدید و نرم زیرین می‌شود . جای جوش معمولاً فقط روی لایه بیرونی پوست تأثیر می‌گذارد که با لایه‌برداری میتوان به محو شدن آن‌ها سرعت بخشید .

از لایه‌بردارهایی استفاده کنید که مخصوص پوست‌های حساس طراحی‌شده باشند .

همچنین می‌توانید با استفاده از لیف نرم و آب گرم نیز لایه‌برداری صورت را انجام دهید . لیف را با حرکات چرخشی کوچک روی صورت بکشید تا لایه‌برداری را انجام دهید . لایه‌برداری با شکر نیز می‌تواند به شما کمک کند .

شما باید حداقل هفته‌ای یک‌بار و حداکثر روزی 1 بار لایه‌برداری را انجام دهید . درصورتی‌که پوست شما خیلی خشک شد ، هفته‌ای 3 الی 4 بار پوست صورت لایه‌برداری کنید .

از بین بردن جای جوش

به‌ جای جوش دست نزنید . دست زدن به‌ جای جوش وسوسه کننده است ، اما باید بدانید که این کار باعث ایجاد مزاحمت در پروسه ترمیم پوست می‌شود و همچنین می‌تواند ظاهر جای جوش را نیز بدتر کند .

دست زدن به جوش‌های صورت می‌تواند باعث ایجاد جای جوش شود ، زیرا باکتری‌های دست شما ممکن است به پوست صورت انتقال پیدا کند و باعث ایجاد عفونت و التهاب شود . به‌هرحال دست زدن به‌صورت کلاً ضرر است .

از بین بردن جای جوش در خانه

آب زیاد بنوشید و رژیم غذایی متعادلی داشته باشید . استفاده از مواد غذایی سالم و نوشیدن آب به‌صورت معجزه‌آسایی جای جوش را از بین نمی‌برند ، اما باعث می‌شوند بدن بهترین عملکرد خود را داشته باشد و به ترمیم خودبه‌خودی پوست کمک کند .

آب باعث سم‌زدایی بدن ، قوی و گوشتی کردن پوست می‌شود .

روزی 5 تا 8 لیوان آب بنوشید و ویتامین‌های A ، C و E مصرف کنید .

از مصرف مواد غذایی چرب و نشاسته دار تا جایی که می‌توانید اجتناب کنید .

منابع ویتامین A : سبزیجات مانند کلم بروکلی ، اسفناج و هویج

منابع ویتامین C و E : پرتغال ، گوجه ، سیب‌زمینی شیرین و آووکادو

نکات مهم

مؤثرترین روش درمان جای جوش صبر است . زمانی که کلاژن جدید محل آسیب‌دیده را پر کند ، جای جوش بعد از چند ماه به‌صورت کامل از بین می‌رود .

ترکیبی از لیمو ، آرد و شیر روی جای جوش بزنید .

استفاده از روغن نارگیل و زیتون می‌تواند مؤثر باشد .

خیار و عسل نیز می‌تواند روی جای جوش تأثیرگذار باشد .

ترکاندن جوش می‌تواند باعث گسترش پیدا کردن کثیفی به منافذ پوست شده و جوش سرسیاه را بیشتر کند .

مطمئن شوید که بدن همیشه پر آب بوده و پوست را نیز مرطوب نگه‌دارید تا پروسه درمان جای جوش سریع‌تر انجام شود .

هرچقدر زودتر اقدام به شروع درمان کنید ، سریع‌تر نتیجه می‌گیرید .

استفاده از ماسک جوپرک خانگی می‌تواند مؤثر باشد .

جوش‌شیرین و عسل را مخلوط‌کنید و به‌وسیله گوش پاک‌کن روی جای جوش‌ها بزنید .

حوله را گرم‌کنید و روی جای جوش قرار دهید . از روغن درخت چای نیز میتوانید اضافه کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.