جوش سرسیاه

جوش‌های سرسیاه مانند کثیفی‌های گیرکرده در پوست هستند ، اما درواقع نوعی جوش هستند . جوش‌های سرسیاه زمانی شکل می‌گیرند که منافذ پوست به‌وسیله چربی و سلول‌های مرده پوست پر می‌شوند . اگر این منافذ باز باشند و هوا بخورند ، سیاه شده و جوش سرسیاه شکل می‌گردد .

خوشبختانه راه‌های مؤثر زیادی برای درمان جوش‌های سرسیاه وجود دارد که به توضیح دادن همگی آن‌ها می‌پردازیم .

درمان‌های خانگی

درمان جوش سرسیاه

به جوش سرسیاه دست نزنید یا آن را خالی نکنید . این کارها باعث ایجاد عفونت و زخم در پوست می‌شوند . به‌جای آن ، از چسب از بین برنده جوش سرسیاه استفاده کنید .

این چسب‌ها را باید روی جوش‌های سرسیاه چسباند که در زمان کندن آن‌ها ، جوش‌ها نیز تخلیه می‌شوند .

چسب‌های ضد جوش سرسیاه برای جوش‌های کوچک و ریز مناسب است ، اما روی جوش‌های بزرگ و عمیق خوب کار نمی‌کنند .

درصورتی‌که دسترسی به این‌گونه چسب‌های مخصوص ندارید ، می‌توانید از چسب زخم یا تکه‌ای چسب استفاده کنید .

بعد از استفاده از چسب ، پوست را شستشو دهید تا از ایجاد عفونت جلوگیری شود .

درمان خانگی جوش سرسیاه

برای باز کردن منافذ پوست و کشتن باکتری‌ها از مواد اسیدی استفاده کنید . این کار باعث جلوگیری از ایجاد عفونت و کمک به التیام بخشیدن پوست می‌شود .

اسید تأثیر مشابهی مثل آلفا هیدروکسی اسید دارد که در بسیاری از محصولات ضد جوش استفاده می‌شود .

طرز تهیه و استفاده :

1 قسمت آبلیمو یا سرکه سیب را با 3 قسمت آب رقیق کنید . به‌وسیله پنبه مخلوط را روی جوش سرسیاه بزنید . این کار باعث کمک به حل کردن سلول‌های مرده پوست و چربی می‌شود ، البته مقداری سوزش نیز دارد .

ضد جوش سرسیاه

با محلول 5% روغن درخت چای ، باکتری‌ها را بکشید . روغن درخت چای یک درمان طبیعی بوده که خواص آنتی باکتریالی و ضد قارچی دارد .

طرز تهیه و استفاده :

1 قسمت روغن درخت چای را با 19 قسمت آب رقیق کنید . به‌وسیله گوش پاک‌کن مخلوط را روی جوش سرسیاه بزنید . بعد از 15 الی 20 دقیقه جوش سرسیاه را آبکشی نمایید .

هشدار : مصرف روغن درخت چای برای افراد دارای پوست حساس توصیه نمی‌شود ، زیرا می‌تواند باعث تحریک کردن پوست شود .

سیر و کاهش جوش سرسیاه

با سیر از رشد باکتری در داخل منافذ جلوگیری کنید . سیر یک ضدعفونی‌کننده است که دارای سولفور بوده و خاصیت التیام بخشی دارد .

طرز تهیه و استفاده :

یک عدد سیر را از وسط نصف کنید یا آن را کاملاً له کنید تا خمیری مانند شود . آب چسبناک سیر را مستقیماً روی جوش سرسیاه بزنید و به مدت 5 دقیقه بگذارید بماند ، سپس با آب گرم آبکشی نمایید .

درمان جوش سرسیاه با جوش شیرین

با جوش‌شیرین منافذ پوست را بازکنید . این کار باعث بیرون کشیدن چرک و روغن اضافی خواهد شد . همچنین این روش برای لایه‌برداری منطقه خاصی که موردنظر است و برداشتن لایه مرده پوست نیز مناسب است .

طرز تهیه و استفاده :

به‌وسیله جوش‌شیرین و مقدار کمی آب ، خمیری سفت درست کنید . مقداری از خمیر را به‌آرامی روی منافذ پوست بزنید . بعد از خشک شدن ، آن را بشورید .

درمان جوش سرسیاه با تخم مرغ

ماسک سفیده تخم‌مرغ را امتحان کنید . بعد از خشک شدن این ماسک روی پوست ، سفیده تخم‌مرغ چربی اضافی را بیرون می‌کشد و منافذ پوست را باز می‌کند . علاوه بر این ، پروتئین‌ها و ویتامین‌های موردنیاز پوست را تأمین کرده و آن را تغذیه می‌کند .

طرز تهیه و استفاده :

سفیده تخم‌مرغ را از زرده جدا کرده و به‌وسیله چنگال مقداری آن را هم بزنید تا راحت‌تر بتوانید آن را روی پوست بزنید ، سپس سفیده را روی مناطقی از پوست که مستعد جوش هستند بزنید . بعد از خشک شدن ماسک را بشورید .

حواستان باشد که نباید تخم‌مرغ خام وارد دهانتان شود .

از بین بردن جوش سرسیاه

ماسک خیار را امتحان کنید . خیار باعث تغذیه پوست به‌وسیله پتاسیم ، ویتامین A و C و E می‌شود .

طرز تهیه و استفاده :

به‌وسیله مخلوط‌کن خیار را آسیاب کنید . مخلوط را مانند ماسک روی پوست بزنید و بگذارید پوست مواد مغذی را به مدت 15 دقیقه جذب کند ، سپس با آب گرم آبکشی نمایید .

استفاده از محصولات ضد جوش سرسیاه

کرم ضدجوش سرسیاه

محصولات ضد جوش سرسیاه کدم‌اند ؟

کرم‌ها و لوسیون‌های بدون نیاز به نسخه زیادی وجود دارند که باعث حل کردن جوش سرسیاه ، از بین بردن چربی اضافی پوست و کشتن باکتری‌ها می‌شوند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید .

مؤثرترین محصولات ضد جوش سرسیاه حاوی مواد زیر هستند :

 • بنزوئیل پروکساید (Benzoyl peroxide )
 • اسید سالیسیلیک (Salicylic acid )
 • سولفور (Sulfur )
 • رزورسینول (Resorcinol )

همیشه این محصولات را طبق روش گفته‌شده روی بسته‌بندی استفاده کنید .

درمان جوش سرسیاه با آسپرین

از آسپرین کمک بگیرید . آسپرین حاوی اسید سالیسیلیک است که در بسیاری از محصولات ضد جوش استفاده می‌شود و تأثیر خوبی در درمان جوش دارد .

طرز تهیه و استفاده :

1 عدد قرص آسپرین را له کنید و یک قطره آب روی آن بریزید . حواستان باشد که زیاد آب نریزید ، زیرا باعث شل شدن و ایجاد مشکل هنگام استفاده کردن خواهد شد . مقداری از خمیر به‌دست‌آمده را روی جوش سرسیاه زده و 10 دقیقه صبر کنید ، سپس آبکشی نمایید .

هشدار : قبل از استفاده از این روش در کودکان با پزشک خود مشورت کنید و درصورتی‌که باردار هستید یا بچه شیر می‌دهید ، از این روش استفاده نکنید .

کرم از بین برنده جوش سرسیاه

دیگر محصولات ضد جوش شامل چه چیزهایی می‌شود ؟

محصولات ضد جوش زیادی وجود دارند که تولید می‌شوند ، اما مؤثر و ایمن بودن آن‌ها نیاز به تحقیقات بیشتری دارد . بهتر است قبل از استفاده از موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید .

دیگر محصولات ضد جوش :

 • ژل 50% آلوئه‌ورا
 • لوسیون حاوی 2% عصاره چای سبز
 • کرم آزلاییک اسید 20% (azelaic acid )
 • لوسیون زینک
 • کرم حاوی 5% غضروف گاو (bovine cartilage )
 • مخمر آبجو CBS 5926 ( مصرف خوراکی )

تغییر سبک زندگی

کرم ضد آفتاب

پوست را تمیز و خشک نگه‌دارید . شستن چربی اضافی ، تعریق و سلول‌های مرده پوست می‌تواند از مسدود شدن منافذ پوست جلوگیری کند . با آب گرم شروع به باز کردن منافذ پوست و تخلیه آن‌ها کنید ، در آخر با استفاده از آب سرد اقدام به جمع‌کردن و بستن منافذ کنید .

به‌وسیله شوینده ملایم ، یک‌بار در صبح و یک‌بار در شب صورت را بشورید .

همیشه از شوینده‌های ملایم ، بدون چربی و پایه آب استفاده کنید . محصولات چرب می‌توانند باعث مسدود کردن منافذ پوست شوند .

حواستان به چربی موهای خود نیز باشد تا به‌صورت شما سرایت نکند . موهای خود را به‌صورت روزانه شستشو دهید تا از ایجاد چربی جلوگیری شود . اگر موهای بلندی دارید ، آن را دم‌اسبی ببندید تا با صورت شما برخورد نکرده و چربی را به‌صورت منتقل نکند .

درمان خانگی جوش سرسیاه

از چه نوع محصولات آرایشی استفاده کنیم ؟

از محصولاتی استفاده کنید که بدون چربی بوده و دارای گواهی ضد جوش ( non-comedogenic ) داشته باشند . چربی باعث ایجاد جوش سرسیاه می‌شود ، بنابراین از محصولات ضد جوش استفاده کنید .

محصولات ضد جوش قبلاً تست‌اند و باعث مسدود شدن منافذ پوست نمی‌شوند .

استفاده مکرر از زیرسازی آرایش چرب ، میتواند باعث مسدودسازی منافذ پوست شود .

قبل از خوابیدن آرایش خود را پاک‌کنید . این کار باعث اجازه دادن به منافذ پوست جهت تنفس و جلوگیری از گیرکردن موادآرایشی در آن‌ها می‌شود .

علت جوش سرسیاه

چه نوع لباسی بپوشیم ؟

لباس‌های تنگ ورزشی و دیگر وسایل ورزشی که باعث تحریک کردن پوست می‌شوند را استفاده نکنید . لباسی‌های تنگ ، بندهای کوله‌پشتی ، کلاه و کلاه کاسکت می‌توانند چربی و تعریق را جذب کنند و آن‌ها را در مجاورت پوست نگه‌دارند که برای پوست شما مضر است .

در هنگام ورزش لباس‌های گشاد بپوشید تا مقدار چربی و تعریق را کمتر در مجاورت پوست قرار دهید .

لباس‌ها و وسایل ورزشی خود را مرتباً بشورید .

سریعاً بعد از ورزش کردن دوش بگیرید . این کار باعث از بین بردن چربی ، عرق و کثیفی‌هایی که ممکن است در منافذ پوست گیر کنند ، می‌شود .

علت جوش سرسیاه

مواد غذایی مضر برای جوش سرسیاه کدم‌اند ؟

برای بعضی از افراد لبنیات ، قند تصفیه‌شده و مواد غذایی دارای کربوهیدرات بالا باعث تشدید کردن علائم در آنها می‌شود .

برخلاف عقیده بسیاری از مردم ، تحقیقات نشان می‌دهند که غذای چرب باعث ایجاد جوش سرسفید یا سرسیاه نمی‌شود .

آجیل باعث ایجاد جوش سرسیاه نمی‌شود .

تحقیقات به‌صورت واضح نشان نداده است که شکلات باعث ایجاد جوش می‌شود یا خیر . اگر احساس می‌کنید که شکلات به‌عنوان یک محرک برای ایجاد جوش در شما عمل می‌کند ، شکلات را از رژیم غذایی خود حذف کنید و ببینید که نتیجه آن در پوست شما چگونه خواهد بود .

جلوگیری از ایجاد جوش سر سیاه

از پوست خود در مقابل آفتاب محافظت کنید . آسیب‌های خورشیدی روی پوست ممکن است باعث مستعد کردن پوست جهت ایجاد جوش شود . قبل از بیرون رفتن از خانه از کرم ضد آفتاب بدون چربی استفاده کنید .

جلوگیری از جوش

با کاهش استرس به درمان جوش سرسیاه کمک کنید . استرس به‌خودی‌خود نمی‌تواند باعث ایجاد جوش شود ، اما استرس باعث تغییرات هورمونی در بدن شده که ممکن است شما را بیشتر مستعد جوش زدن کند .

روش‌های مدیریت استرس :

 • پیاده‌روی یا پیاده‌روی سریع به‌صورت چند بار در هفته
 • مدیتیشن
 • یوگا
 • ورزش
 • تنفس عمیق

کمک‌های پزشکی

درمان پرشکی جوش سرسیاه

اگر روش‌های گفته‌شده باعث کاهش جوش‌های سرسیاه نشد ، به پزشک مراجعه کنید . پوست شما باید بعد از 4 الی 8 هفته بعد از شروع به درمان با داروهای تجویزی ، شروع به بهبود کند .

داروهایی که ممکن است توسط پزشک تجویز شوند :

1 – کرم‌های موضعی رتینوئید که از مسدود شدن فولیکول‌ مو جلوگیری می‌کنند .

2 – کرم‌های آنتی‌بیوتیک جهت کشتن باکتری‌ها و کاهش التهاب

3 – کرم داپسون

4 – آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی ، اگر جوش‌های سرسیاه مستعد عفونت یا التهاب باشند .

5 – ضدبارداری‌های خوراکی ترکیبی ، که دارای استروژن و پروژسترون است و ممکن است برای خانم‌ها و دختران با جوش‌های شدید تجویز شود .

نور درمانی جوش سرسیاه

با دیگر روش‌های درمانی آشنا شوید : معمولاً در کنار دارودرمانی ، درمان‌های دیگری نیز برای شما توسط پزشک تجویز می‌شود.

دیگر روش‌های درمانی جوش سرسیاه

نوردرمانی : این نوع درمان باعث کشتن باکتری‌هایی که باعث ایجاد التهاب شده‌اند ، می‌شود . بعضی از روش‌های درمانی با پایه لیزر و نور وجود دارند که به آن‌ها فتوداینامیک تراپی گفته می‌شود ، این روش می‌تواند باعث کاهش جوش‌های سرسیاه شود که این کار را با کاهش تولید چربی پوست و باکتری انجام می‌دهد .

لایه‌برداری شیمیایی : لایه‌برداری و میکرودرماابریژن می‌توانند سلول‌های مرده پوست را از بین ببرند .

تزریق استروئید : تزریق استروئید داخل جوش‌های سرسیاهی که قرمز و ملتهب شده‌اند ، می‌تواند باعث بهبود ظاهر آن شود ، بدون اینکه نیاز به تخلیه آن باشد .

تخلیه جوش‌های سرسیاه : به دلیل اینکه استفاده از این روش ممکن است باعث ایجاد جای زخم جوش شود ( هرچند اگر توسط متخصص این کار انجام شود ، نادر است ) ، درصورتی‌که دیگر روش‌ها جواب ندهد از آن استفاده می‌کنند .

داروی ضد جوش سرسیاه

آخرین راه‌حل چیست ؟

درصورتی‌که دیگر روش‌های درمانی مؤثر واقع نشدند ، ایزوترتینون ( راکوتان ) ممکن است راه‌حل مشکل شما باشد ، اما باید بدانید که عوارض طاقت‌فرسایی دارد . ایزوترتینون فقط برای جوش‌های شدید یا کیستی تائید شده است و تجویز می‌شود .

افرادی که سابقه افسردگی یا مشکلات گوارشی دارند ، نباید از این دارو استفاده کنند .

به دلیل اینکه این دارو می‌تواند باعث نقص شدید مادرزادی شود ، حتماً با پزشک خود در مورد عوارض آن صحبت کنید .

هشدارها

درصورتی‌که باردار هستید یا بچه شیر می‌دهید ، همیشه قبل از استفاده از محصولات یا داروهای بدون نسخه با پزشک خود مشورت کنید .

همیشه برچسب و عوارض محصولات و داروهایی که استفاده می‌کنید را مطالعه بفرمایید .

قبل از استفاده از داروی جدید همیشه با پزشک خود مشورت کنید ، شاید داروی جدید با داروهای مصرفی فعلی شما تداخل داشته باشد .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.