درمان ریزش مو

اینترنت پر از راه حل هایی معجزه آسا برای درمان ریزش مو است ؛ اما باید بدانید که بسیاری از آنها دارای تأییدیه علمی نیستند و حدس و گمان می‌باشند . تنها روش‌هایی که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) مورد تائید باشد تاثیر آن ثابت‌شده است که در این مقاله آنها را بررسی میکنیم . درمان در خانم‌ها و آقایان متفاوت است که به بررسی هر دوی آن میپردازیم .

رویش مجدد مو در مردان

درمان دارویی ریزش مو

با پزشک خودتان مشورت کنید . علت‌های زیادی در ریزش مو نقش دارند که بیشترین علت آن طاسی به دلیل تأثیر مشتقی از تستوسترون به اسم دی هیدروتستوسترون ( DHT ) است که روی فولیکول مو تأثیر می‌گذارد . نوع دیگر ریزش مو طاسی منطقه‌ای است که به دلیل خود ایمنی بدن و حمله به فولیکول مو صورت می‌گیرد .

کمبود ویتامین نیز از دیگر علل ریزش مو است . کمبود زینک و ویتامین D می‌توانند باعث ریزش مو بشوند .

قرص شد ریزش مو

ریزش مو را از داخل بدن درمان کنید . بعدازاینکه علت ریزش مو مشخص شد پزشک شما داروهای زیر را عموماً برای شما تجویز خواهد کرد :

کمبود ویتامین : اگر علت ریزش مو کمبود ویتامین تشخیص داده شود پزشک شما برای شما مکمل زینک تجویز می‌کند تا موهای ازدست‌رفته دوباره رشد کنند و به حالت عادی برسند . البته ویتامین های دیگری نیز در ریزش مو تاثیر دارند .

ریزش ارثی : اگر علت ریزش موی شما به دلایل ارثی یا همان دی هیدروتستوسترون باشد پزشک شما فیناستراید تجویز می‌کند . البته فیناستراید عوارضی مانند : مشکلات جنسی ، پروستات و افسردگی به همراه دارد .

خود ایمنی : اگر علت ریزش مو به دلیل خود ایمنی بدن باشد داروهایی تخصصی برای آن تجویز می‌شود . حدود 1% از افراد به این نوع بیماری دچار می‌شوند .

ماینوکسیدیل برای ریزش مو

درمان‌های موضعی را امتحان کنید . به‌علاوه استفاده از درمان‌های خوراکی ، درمان‌های موضعی نیز مفید می‌باشند . ماینوکسیدیل در صف اول تجویز است . ماینوکسیدیل می‌تواند باعث رویش مجدد مو بشود و روزی 2 بار باید استفاده شود .

ماینوکسیدیل هم باعث کاهش ریزش مو و هم باعث رویش مجدد مو می‌شود .

بعد از توقف مصرف ماینوکسیدیل شما بازهم دچار ریزش مو خواهید شد .

کاشت مو

درمان‌های جراحی را امتحان کنید . کاشت مو یک درمان دائمی است و نیاز به مراقبت‌های روزانه ندارد . پزشک شما موهایی که به DHT حساسیت ندارد را امتحان می‌کند سپس فولیکول‌های مو را منتقل خواهد کرد .

تنها مشکل این روش هزینه بالای آن است اما بهترین نوع درمان ریزش مو است .

شانه لیزری و درمان ریزش مو

شانه لیزری را امتحان کنید . این روش توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تائید شده است و اثربخشی آن ثابت‌شده است . شانه‌های لیزری می‌توانند که فولیکول‌های مو را تحریک کنند و به فاز رشد برگردانند .

اخطار : بسیاری از این شانه‌ها وجود دارند که هیچ تأثیر روی مو نداشته و فقط تلف کردن وقت و هزینه است . فقط از شانه‌هایی که دارای تأییدیه FDA است باید استفاده کنید که عموماً هم خیلی گران‌قیمت هستند .

بنابراین روش‌های مؤثر غیر جراحی تائید شده به شرح زیر است :

  • فیناستراید
  • ماینوکسیدیل
  • شانه لیزری

رویش مجدد مو در خانم‌ها

ریزش مو در خانم ها

به پزشک خود مراجعه کنید . اولین قدم در درمان ریزش مو همانند ریزش موی مردانه مراجعه به پزشک است . همیشه پیدا کردن علت ریزش مو خیلی مهم‌تر از کارهای دیگر است . فهمیدن علت ریزش مو درمان آن را خیلی ساده تر خواهد کرد .

قرص ضد ریزش مو در خانم ها

درمان‌ها خوراکی را امتحان کنید . کمبود آهن ، زینک و ویتامین D می‌تواند باعث ایجاد ریزش مو بشود . پزشک شما با توجه به میزان کمبود شما قرص‌هایی با دزهای متفاوت برای شما تجویز می‌کند .

ریزش مو اگر به دلیل افزایش هورمون آندروژن باشد داروهایی برای کاهش آن نیز تجویزشده که با مصرف آن ریزش مو قطع خواهد شد .

ماینوکسیدیل برای خانم ها

درمان‌های موضعی را امتحان کنید . ماینوکسیدیل 2% عموماً برای خانم‌ها و ماینوکسیدیل 5% برای آقایان تجویز می‌شود . البته ممکن است پزشک برای شما 5% نیز تجویز کند .

باید بدانید که اثرات ماینوکسیدیل موقتی بوده و پس از قطع مصرف ریزش مو بازخواهد گشت .

کاشت مو در خانم ها

کاشت مو را امتحان کنید . کاشت مو یکی از بهترین و مطمئن‌ترین روش درمان ریزش مو است . متاسفانه خانم‌هایی که به DHT حساس هستند برعکس مردان مناطق بسیار زیادی از پوست را درگیر می‌کند که پیدا کردن فولیکول‌هایی که حساس نیستند بسیار سخت می‌شود .

کاشت مو بهترین نوع درمان ریزش مو است و فقط قیمت آن مقداری بالا است .

علت ریزش مو در خانم ها

مانند همیشه می‌توانید از مو نگهداری کنید . نگرانی در مورد تغییر در حالت مو و نگهداری ( شامپو ، نرم‌کننده و غیره ) نداشته باشید زیرا ریزش مو به دلیل DHT ربطی به عوامل بیرونی ندارد . DHT فقط فولیکول مو را تحت تأثیر قرار می‌دهد و ربطی به طرز نگهداری از مو خواهد داشت .

حواستان باشد که شانه‌های لیزری فقط برای استفاده در مردان تائید شده است .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.