کتاب ترس از رانندگی

این کتاب چیست و چرا نوشته شد؟

این کتاب اولین کتاب چاپ‌شده در ایران است که موضوع آن در مورد غلبه بر استرس و ترس از رانندگی هست. این مشکل بسیاری از رانندگان هست ولی متأسفانه در ایران کسی به این موضوع اهمیت نمی‌دهد ولی در کشورهای پیشرفته این‌یک موضوع بسیار مهم هست و بسیاری از مؤسسات تخصص آن‌ها در همین موضوع هست و به آموزش به این‌گونه افراد می‌پردازند.

تیم تحقیقاتی راننده شو به مدیریت آقای علی اسماعیلی برای رفع این مشکل اقدام به نوشتن کتابی در این زمینه کرده است که با توجه به کامل بودن و بررسی موبه‌موی استرس و ترس از رانندگی و ارائه کامل راه‌حل‌های آن اقدام به از بردن این خلأ موجود کرده است.

 

فهرست مطالب

جلد اول:

۱. اضطراب رانندگی چیست؟ آیا تنها من هستم؟

۲. ترس از بزرگراه‌ها و موقعیت‌های دیگر

۳. چرا رانندگی؟ چه چیز فوق‌العاده‌ای در رانندگی کردن وجود دارد؟

۴. برطرف‌کردن استرس: چطور با استرس مربوط به رانندگی کنار بیاییم؟

جلد دوم:

۵. اولین قدم‌ها برای به‌دست‌آوردن اعتمادبه‌نفس خود، در رانندگی

۶. مقابله با حملات اضطراب و وحشت‌زدگی

۷. از روان‌شناسان چه انتظاری داشته باشیم و چگونه ما را کمک خواهند کرد؟

۸. داستان‌های موفقیت: افرادی که بر ترس از رانندگی غلبه کرده‌اند

کتاب استرس در رانندگی

این کتاب برای چه کسانی مفید است؟ این کتاب برای تمام کسانی که به هر دلیلی رانندگی کردن برایشان دغدغه شده، حتی فکرکردن به رانندگی می‌تواند برایشان ناراحت‌کننده باشد مثلاً افرادی که هر روز رانندگی می‌کنند و هر بار با ترس، فوبیا (ترسی بسیار شدید)، استرس یا اضطراب رانندگی، درگیر هستند یا افرادی که کم رانندگی می‌کنند یا افرادی که در حال حاضر رانندگی نمی‌کنند یا حتی تجربه‌ای از رانندگی ندارند و شروع برایشان مشکل هست مناسب است.

پس هرکسی که می‌خواهد از ترس از رانندگی خلاص شود و قصد دارد راننده خوبی شود و رانندگی مطمئن رو تجربه کند، این کتاب را به او توصیه می‌کنیم.

نگران نباشید، من در تمام طول مسیر پیش شما هستم، می دونم شاید این مسیر کمی فرازو نشیب داشته باشد ولی به شما قول می‌دهم بتوانید انجامش دهید چون من تابه‌حال به افراد زیادی که اول این مسیر بودن و خودشان فکر می کردن نشدنی هست کمک کرده‌ام و آنها در حال حاضر راننده‌های خوبی هستند، پس شما هم برای حل این مسئله به من قول دهید و امیدوار باشید که شدنی هست و تا انتها ما را دنبال کنید و تمرینات را انجام دهید، پس ما با هم می‌توانیم به این هدف برسیم نه به‌تنهایی، من که هستم پس شما هم من را همراهی کنید.

من می‌دانم که این یک کار سخت است، اما همچنین می‌دانم که این یک کار غیرممکن نیست. ما می‌توانیم با هم به این خواسته مشترک برسیم.

تمرینات عملی وجود دارد که می‌توانید به‌راحتی در منزل خود انجام دهید، قبل از اینکه حتی پا به اتومبیل بگذارید (بنابراین نگران نباشید که قصد دارم شما را همین حالا و بدون مقدمه قبل از اینکه آماده شوید برای رانندگی در بزرگراه یا ترافیک‌های سنگین آماده کنم).

کتاب ترس از رانندگی

برخی از این موارد شامل یادداشت‌برداری است، بنابراین بهتر است همین حالا یک دفتر و قلم بردارید و هر نکته‌ای که فکر می‌کنید مفید است و یا باید انجام دهید رو یادداشت کنید. پس همین‌الان در دفترچه خود به ترس خود از ۱ تا ۱۰ نمره دهید (عدد یک به معنای این است که در شرایط سخت مانند ترافیک‌های سنگین ممکن است ته دلتان خالی شود و نه در اکثر اوقات و عدد ۱۰ یعنی حتی به‌عنوان مسافر هم نمی‌توانید داخل هیچ خودرویی بنشینید و اگر به‌صورت اتفاقی حتی روی صندلی ماشینی مجبور به طی مسیر شوید؛ دچار لرزش دست‌وپا و غش می‌شوید)

نکاتی برای کارهایی که می‌توانید در حین رانندگی انجام دهید نیز وجود دارد تا بتوانید اگر احساس کردید هنگام رانندگی دچار حمله وحشت می‌شوید، بدانید که چه کاری انجام دهید.

ما از تجربیات افرادی الهام خواهیم گرفت که قبلاً از رانندگی می‌ترسیدند اما بر این ترس غلبه کرده و از آن دور شده‌اند و به همین دلیل است که من این کتاب را نوشتم تا شما هم دقیقاً با همان راهکارها بر این ترس غلبه کنید.

اگر آنها توانسته‌اند این کار را انجام دهند، شما نیز می‌توانید این کار را انجام دهید. ما مراجعه کننده‌هایی داشتیم که حسابی از رانندگی می‌ترسیدند ولی بعد از غلبه بر این فوبیا (ترس شدید) چند سفر خارج از شهر خودشان انجام دادند و هم‌اکنون کارهای واجب دورتر از محل زندگی‌شان را انجام می هند. به‌عنوان‌مثال:

1 – سفر در جاده چالوس و مناظر شگفت‌انگیز در تعطیلات.

2 – به دوستان و فامیل‌های خود که محل زندگی‌شان نزدیک یا خیلی دور هست، بدون ترس سر می‌زنند.

 

اگر بر ترس خود از رانندگی غلبه نکرده بودند، هیچ‌یک از این موارد ممکن نبود.

راستی همین اول بگویم فوبیا (ترسی شدید)، ترس، استرس و اضطراب با هم متفاوت هست ولی من چون قضیه رو پیچیده نکنم در این کتاب به‌تمامی این چند مورد ترس و در موارد نیاز فوبیا و استرس نیز می‌گویم.

ابتدا می‌خواهم از متخصصانی که در این فعالیت می‌کنند و آنها در نوشتن این کتاب با ما همکاری داشتند، تشکر کنم.

چندین سال است که در این زمینه تحقیق می‌کنم و اکثر کتاب‌ها و تحقیقات و مقالات روز دنیا رو که در این زمینه گردآوری شده مطالعه کردم و با محققین و نویسندگان کتاب‌های ترس از رانندگی رابطه خوبی پیدا کرده‌ام و پیوسته با آنها در تماس هستم و با برخی از آنها کارهای تحقیقی مشترک و مفیدی انجام داده‌ایم.

تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه انجام دادم و باتوجه‌به علاقه مطالعاتی ام و جمع‌آوری و تحقیق و مطالعه تمام نکاتی که به این موضوع ربط دارد توانستم یک جمع‌آوری فوق‌العاده انجام بدم که شما خلاصه تمام آنها رو می‌توانید در این کتاب مطالعه کنید.

 

فوبیا (احساس وحشت کامل) از رانندگی، همچنین حملات وحشت در جاده، ترس از رانندگی در اتوبان و بزرگراه‌ها، ترس از ترافیک و دنده عقب و پارک دوبل، اینها تمام ترس‌هایی بوده که مراجعین ما عنوان کردند. بسیاری از مراجعین ما توانستن بر این ترس غلبه کنند، من نیز کاملاً معتقدم که شما نیز می‌توانید این کار را انجام دهید. من به تو که همین‌الان داری این کتاب رو می خونی ایمان دارم شما ممکن است این ترس را داشته باشید، اما شما همیشه این ترس را حمل نمی‌کنید و روزی آن را زمین خواهید گذاشت و از آن دور می‌شوید.

کتاب کاهش استرس و ترس از رانندگی

و در آخر من می‌خواهم از افرادی که ترس از رانندگی را تجربه کرده‌اند و تجربیات و داستان‌های خود را چه در این کتاب و چه در جاهای دیگر به اشتراک گذاشته‌اند، قدردانی کنم. برای اینکه راهی برای درمان خود پیدا کرده‌اند و با آن مانند یک زخم برخورد کردند و دیگر نسبت به ترس خود، احساس شرم نمی‌کنند.

همه آنها واقعاً قهرمان هستند، زیرا آنها شواهدی هستند که نشان می‌دهد این پدیده عظیم، قابل‌درمان است. افرادی که ترس از رانندگی دارند در همه‌جا هستند. درحالی‌که مشغول تحقیق درباره این کتاب و صحبت با مردم بودم، تقریباً می‌توانم تضمین کنم که اگر در یک جمع سه‌نفره یا بیشتر باشیم، حداقل یکی از آنها کسی را که از رانندگی می‌ترسد می‌شناسد یا خودش نسبت به رانندگی تمایلی ندارد یا می‌ترسد.

بسیاری از افرادی که از رانندگی می‌ترسند به من گفتند “من فکر می‌کردم، تنها من هستم که از رانندگی می‌ترسم” بنابراین اگر قرار باشد فقط یک پیام را از این کتاب را بردارید، همین است که این را بدانید: شما تنها نیستید، شما یکی از بسیاری از آنهایی هستید که ترس از رانندگی دارند.

خیلی از افرادی که در جاده‌ها می‌بینید و تصور می‌کنید که آنها باید رانندگانی با اعتمادبه‌نفس بالا باشند! خب، معمولاً این‌طور نیست. بعضی از آنها به همان اندازه که شما می‌ترسید، می‌ترسند.

این ترس در همه‌جا وجود دارد. این ترس هیچ توجهی برای سن و موقعیت اجتماعی شما ندارد (شاید برایتان عجیب باشد که چند تا از بازیگران و دولتمردان معروف که نمی‌خواهم اسم آنها رو بیاورم هم، “حتی آقا”، برای درمان ترس از رانندگی به من مراجعه کردند) و از نوجوانی که اولین‌بار پشت فرمان می‌نشیند تا بازنشستگانی که تمام زندگی خود را با وجود ترس رانندگی کرده‌اند.

فوبیا (ترس شدید) از رانندگی سایه‌ای است که می‌تواند بر روی هرکسی بیفتد. اما به همان اندازه، می‌توانید از آن دور شوید. هدف این کتاب کمک به شما در درک ترس و آنچه هنگام احساس ترس در ذهن و بدن شما می‌گذرد و کمک به شما با راهکارهای عملی برای مقابله بر این ترس است.

 

در نهایت باید بدانید که این ترس اصلاً مربوط به رانندگی نیست و دلیل این ترس، حادثه‌ای درگذشته یا گذشته‌ای بسیار نزدیک است (که شاید هم آن را هیچ‌وقت به یاد نیاورید) و شما در آن یک قربانی بوده‌اید و شما باید اثرات مخرب این حادثه را با استفاده از این تکنیک‌ها از بین ببرید. شما سزاوار بهتر از اینها هستید.

 

برای تهیه و گرفتن اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب‌سایت یا اینستاگرام تیم راننده شو مراجعه کنید :

سایت : www.ranandesho.com

پیج اینستاگرام : ranande_sho

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.