۱۷ روش درمان جوش سرسفید + علت ( با عکس )

جوش سر سفید

جوش‌های سرسفید نوع خفیف آکنه هستند که ظاهری کوچک با سری سفید دارند . جوش‌های سرسفید معمولاً در مناطق چرب پوست مانند : بینی ، پیشانی ، چانه و گونه رخ می‌دهند .

درمان جوش‌های سرسفید ممکن است سخت و خلاص شدن از دست آن‌ها آزاردهنده باشد .

خوشبختانه با انجام مراقبت‌های پوستی ، مواد طبیعی و محصولات مراقبتی پوست می‌توان به‌سادگی و در خانه از شر جوش‌های سرسفید خلاص شد .

تنظیم برنامه روزانه درمان

درمان جوش سر سفید

روزی ۲ بار صورت را با صابون ملایم بشورید . جوش‌های سرسفید به دلیل چربی اضافی ، باکتری و سلول‌های مرده پوست ‌گیرکرده در منافذ پوست ، به وجود می‌آیند . برای حذف کردن این مزاحم‌ها ، روزی ۲ بار یک‌بار صبح و یک‌بار شب ، به‌وسیله تمیزکننده ملایم و بدون چربی صورت را بشورید .

شستشوی بیش‌ازحد یا استفاده از محصولات مراقبتی قوی پوست دارای الکل ، می‌تواند باعث خشکی و تحریک پوست شود .

شستن بیش‌تر از روزی ۲ بار در روز می‌تواند باعث خشکی پوست شده ، که همین امر باعث ترشح بیشتر چربی و افزایش ایجاد جوش سرسفید می‌شود .

کرم ضد جوش سرسفید

از مرطوب‌کننده و آرایش بدون چربی استفاده کنید تا منافذ پوست مسدود نشود . فقط از محصولات مراقبتی پوست فاقد چربی استفاده کنید ، زیرا مسدود کردن منافذ پوست می‌تواند باعث ایجاد جوش شود .

از لوازم‌آرایش ، کرم مرطوب‌کننده و کرم ضد آفتابی استفاده کنید که روی آن‌ها نوشته‌شده باشد ” ضد جوش ” ( non-comedogenic ) ، این بدان معناست که این محصولات چربی نداشته و باعث مسدود شدن منافذ پوست نمی‌شوند .

اگر پوست حساس یا خشک دارید از محصولات حاوی الکل استفاده نکنید .

از بین بردن جوش سرسفید

آرایش خود را هر شب پاک‌کنید . حتی اگر از آرایش بدون چربی استفاده کنید ، ممکن است باعث مسدود کردن منافذ پوست شوید ، بنابراین به‌وسیله پاک‌کننده آرایش ملایم ، بدون چربی و الکل آرایش را هر شب پاک‌کنید .

ماهی یک‌بار به‌وسیله شامپو بچه فرچه و اسفنج آرایش را بشورید . این وسایل می‌توانند باکتری‌هایی که باعث ایجاد جوش سرسیاه ، سرسفید و معمولی هستند را در خود نگه‌دارند .

علت جوش سرسفید

هر ۲ الی ۳ روز موهای خود را شستشو دهید . موهای چرب می‌تواند باعث چرب شدن پوست شود ، که امر باعث افزایش شانس مسدود شدن منافذ و ایجاد جوش سرسفید می‌شود .

۲ الی ۳ روز یک‌بار شستشو برای بیشتر افراد مناسب است ، اما درصورتی‌که موهای خیلی چربی‌دارید ، می‌توانید ۱ روز درمیان موها را شستشو دهید .

شستشوی بیش‌ازحد مو ، می‌تواند باعث از بین بردن رطوبت طبیعی و تولید چربی بیشتر توسط بدن شود .

درصورتی‌که موهای بلندی دارید ، زمانی که موهای شما کثیف است ، موهای خود را دم‌اسبی ببندید ، مخصوصاً در هنگام خوابیدن در شب . در هنگام ورزش نیز استفاده از پیشانی‌بند ایده خوبی است .

جلوگیری از جوش سرسفید

رو بالشتی را ۲ الی ۳ بار در هفته عوض کنید . چربی ، کثیفی و باکتری‌های صورت می‌توانند روی رو‌بالشتی باقی بمانند . حتی اگر شما با صورتی که تازه آن را شسته‌اید وارد رخت خواب شوید ، ممکن است چرب و کثیف شدن پوست را در طول خواب شاهد باشید .

هفته‌ای چند بار رو‌بالشتی خود را عوض کنید .

اگر پوست حساسی دارید ، از شوینده طبیعی و بدون عطر استفاده کنید .

ممکن است تعویض هفتگی ملافه نیز به شما کمک کند .

محصولات ضد جوش سرسفید

اسم کرم شد جوش سرسفید

از محصولات حاوی بنزوئیل پروکساید استفاده کنید . بنزوئیل پروکساید می‌تواند در درمان جوش‌های سرسیاه ، سرسفید و کیستیک مؤثر باشد . این ماده با کشتن باکتری‌های روی سطح پوست ، از بین بردن چربی و برداشتن سلول‌های مرده از منافذ پوست ، به درمان جوش سرسفید کمک می‌کند .

بنزوئیل پروکساید به‌صورت بدون نیاز به نسخه یا به‌صورت تجویزی ( نیاز به نسخه ) در دسترس است که نوع تجویزی آن قوی‌تر است .

بنزوئیل پروکساید می‌تواند برای پوست مقداری خشن باشد . همیشه از ضعیف‌ترین نوع آن‌ شروع به درمان کنید ، مخصوصاً اگر پوست حساسی دارید . بنزوئیل پروکساید را فقط روی مناطقی که جوش دارد بزنید .

از برخورد بنزوئیل پروکساید به لباس ، ملافه و مو جلوگیری کنید ، زیرا خواص سفیدکنندگی ( مانند وایتکس ) دارد .

درمان دارویی جوش سرسفید

از محصولات حاوی اسید سالیسیلیک استفاده کنید . اسید سالیسیلیک برای درمان جوش‌های سرسفید و سرسیاه شناخته‌شده است . همچنین اسید سالیسیلیک ممکن است به کند کردن پوست‌ریزی سلول‌های پوست در فولیکول مو کمک کند ، که به همین دلیل از مسدود شدن منافذ پوست جلوگیری می‌شود .

از پاک‌کننده‌ها و کرم‌های حاوی اسید سالیسیلیک استفاده کنید .

اسید سالیسیلیک در قدرت‌های مختلف بدون نیاز به نسخه پزشک در دسترس است .

این درمان می‌تواند باعث تحریک کردن پوست شود . این محصولات را فقط مستقیماً روی جوش بزنید و روی پوست اطراف جوش از آن استفاده نکنید .

کرم ضد جوش سرسفید تجویزی

کرم رتینوئید را تست کنید . کرم‌ها و ژل‌های رتینوئید از مشتقات ویتامین A تولید می‌شوند و ممکن است به درمان مشکلات پوستی کمک کنند . کرم رتینوئید با باز کردن منافذ مسدود شده پوست به درمان جوش سرسفید کمک می‌کند .

کرم‌های رتینوئید با غلظت پایین بدون نیاز به نسخه قابل تهیه هستند ، اما نوع قوی آن با غلظت بالا فقط با نسخه پزشک قابل تهیه است .

در اوایل مصرف کرم رتینوئید ، پوست ممکن است قرمز شده و تحریک شود .

قرص‌های خوراکی رتینوئید فقط در درمان‌های جوش‌های شدید و فقط زیر نظر پزشک استفاده می‌شود .

عوارض داروهای ضد جوش سرسفید

از محصولت درمانی جوش به‌صورت هم‌زمان استفاده نکنید . بنزوئیل پروکساید ، اسید سالیسیلیک و کرم رتینوئید ، اگر به‌صورت هم‌زمان مصرف شوند ، می‌توانند برای پوست مقداری قوی باشند .

هیچ‌وقت بیشتر از یک مورد از محصولات گفته‌شده را به‌صورت هم‌زمان مصرف نکنید ، این کار باعث تحریک جدی پوست شده و مشکل جوش‌های سرسفید را حل نخواهد کرد .

دارو درمانی جوش سرسفید

درمان‌های قوی‌تر پزشکی شامل چه چیزهایی است ؟

اگر بعد از استفاده از محصولات گفته شده به مدت ۸ هفته ، جوش‌های سرسفید درمان نشدند به متخصص پوست مراجعه بفرمایید . پزشک می‌تواند گزینه‌های دیگری را به شما پیشنهاد دهد یا از کرم‌های موضعی و آنتی‌بیوتیک خوراکی استفاده کند .

آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی معمولاً برای جوش‌های متوسط تا قوی تجویز می‌شوند . دوره مصرف آنتی‌بیوتیک ۴ تا ۶ هفته است و با درمان‌های موضعی ترکیب می‌شود .

روش‌های دیگری مانند : لیزر درمانی ، لایه‌برداری شیمیایی و داروهای ضدبارداری خوراکی معمولاً برای جوش‌های سرسفید شدید استفاده می‌شوند .

فیشال انجام دهید .

فیشال چیست ؟ یکی از روش‌های مراقبتی پوست است که شامل : پاک‌سازی ، بخور گرم ، اسکراب ، لایه‌برداری و پولیش پوست ، تخلیه جوش‌های سرسیاه و درنهایت بخور سرد برای بستن منافذ پوست می‌شود . فیشال صورت معمولاً در مراکز زیبایی انجام می‌گیرد .

با مراجعه به متخصص پوست می‌توانید با استفاده از فیشال ، جوش‌های سر سفید خود را درمان کنید . درصورتی‌که جوش‌های سرسفید به مشکل جدی تبدیل شوند ، ممکن است نیاز به فیشال ماهیانه داشته باشید .

درمان‌های طبیعی جوش سرسفید

درمان قطعی جوش سرسفید

روغن درخت چای را امتحان کنید . روغن درخت چای یک عصاره طبیعی است که در درمان جوش‌های سرسفید و آکنه می‌تواند مؤثر باشد . جهت استفاده از این روغن ، آن را با روغن گیاهی مانند روغن‌زیتون رقیق کنید و به‌وسیله گوش پاک‌کن روی جوش‌های سرسفید بزنید .

همیشه قبل از استفاده از روغن درخت چای ، آن را روی ناحیه کوچکی روی مچ دست تست کنید تا به آن حساسیت نداشته باشید .

روغن درخت چای مانند دیگر روغن‌ها باعث مسدود کردن منافذ پوست نمی‌شود .

درمان خانگی جوش سرسفید

از عسل کمک بگیرید . عسل به داشتن خواص ضد میکروبی معروف بوده که در درمان جوش سرسفید و آکنه مؤثر است . مقدار کمی عسل را مستقیماً روی جوش سرسفید بزنید یا به‌صورت ماسک روی کل صورت عسل بزنید .

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که از عسل مانوکا یا عسل خام استفاده کنند . به گفته آن‌ها این عسل‌ها تأثیر بیشتری دارند اما تضمینی در این مورد وجود ندارد .

کمپرس گرم جوش سرسفید

از حرارت به‌عنوان آخرین راه‌حل استفاده کنید . بسیاری از افراد صورت خود را در مقابل بخارآب می‌گیرند ( بخور ) یا اینکه به‌وسیله کمپرس گرم باعث باز شدن منافذ پوست می‌شوند ، تا به موادی که در منافذ هستند اجازه خروج دهند . این کار می‌تواند در جوش‌های خفیف تأثیرگذار باشد .

به‌هرحال ، گرما می‌تواند باعث تحریک کردن پوست در افراد دارای پوست حساس شود که جوش را بدتر می‌کند . آب ولرم یا شستشوی صورت معمولاً بسیار مؤثرتر است .

موادغذایی ایجاد کننده جوش سرسفید

از آب‌لیمو ، سرکه و دیگر مواد اسیدی دوری‌کنید . غذاهای اسیدی برای استفاده روی پوست نیستند ، آن‌ها باعث سوزش ، پوست‌اندازی یا آسیب‌های طولانی‌مدت روی پوست می‌شوند . آب‌لیمو و دیگر مرکبات بیشتر خطرناک هستند ، زیرا پوست را در مقابل آفتاب حساس می‌کنند که باعث بدتر شدت بثورات جلدی ( ضایعات پوستی ) می‌شود .

مصرف آب و پاکسازی جوش

مقدار زیادی آب بنوشید . کم‌آبی پوست ممکن است باعث تولید چربی بیشتر توسط پوست شود تا نبود رطوبت را جبران کند ، که باعث بدتر شدن جوش ( همچنین جوش سرسفید ) خواهد شد .

اگر احساس خشکی در پوست می‌کنید یا لبتان ترک‌خورده است ، ممکن است بدنتان کم آب باشد . آب بهترین نوشیدنی جهت تأمین آب موردنیاز بدن است . مقدار پیشنهادی مصرف آب برای آقایان روزی ۳٫۷ لیتر و خانم‌ها روزی ۲٫۷ لیتر است .

مواغذایی جوش زا

به رژیم غذایی خود توجه کنید . ممکن است بعضی از مواد غذایی باعث بدتر شدن و شعله‌ور کردن جوش شوند . بر خلاف اعتقاد رایج ، هیچ شواهدی وجود ندارد که غذای چرب در بسیاری از افراد باعث ایجاد جوش می‌شود ، هرچند که بین این دو ، رابطه قوی وجود دارد .

اگر متوجه شدید که غذای خاصی باعث شعله‌ور کردن جوش می‌شود ، آن را از رژیم غذایی خود حذف کنید . حواستان باشد که هیچ رژیم غذایی خاصی مختص جوش وجود ندارد و تغییر اساسی در رژیم غذایی می‌تواند ضرر بیشتری داشته باشد تا سود .

مثال : بعضی از افراد با مصرف لبنیات جوش بیشتری می‌زنند اما بعضی از افراد این‌گونه نیستند .

ارتباط کمی بین مصرف ویتامین A و کاهش جوش وجود دارد . استفاده بیش‌ازحد از ویتامین A می‌تواند خطرناک باشد و نباید بدون تجویز پزشک مکمل این ویتامین را مصرف کرد .

نکات مهم

روزی ۲ بار صورت را با شوینده ملایم ، بدون چربی و فاقد پارابن شستشو دهید .

بیشتر درمان‌های خانگی توسط متخصصان پوست تأیید نمی‌شوند و ممکن است تأثیر قابل‌ملاحظه‌ای نداشته باشند .

هیچ‌وقت بدون تجویز پزشک قرص‌های خوراکی ، مخصوصاً قرص‌های ضدبارداری را مصرف نکنید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *