رویش مجدد مو

بری جلوگیری از ریزش مو و رویش مجدد مو روش‌های طبیعی زیادی وجود دارد !!

باید بدانید که بسیار یاز روش‌های گفته‌شده به‌صورت علمی تأثیر آن روی رویش مجدد مو ثابت نشده است . قبل از گفتن روش های رویش مجدد مو به پاسخ بعضی از باورهای درست و غلط می پردازیم زیرا بسیاری باورها هستند که غلط می‌باشند و شما باید آن‌ها را بدانید .

حقایق و افسانه‌ها

1 – فقط مردها دچار ریزش مو می‌شوند

غلط : خانم‌ها نیز دچار ریزش مو می‌شوند اما به دلایل هورمونی است .

بسیار از خانم‌ها بعد از بارداری ، داشتن مشکل تیروئید و سندروم تخمدان پلی کیستیک دچار ریزش مو می‌شوند .

2 – ریزش مو ارثی است

درست : ژن ریزش مو به‌صورت ارثی بوده و از خانواده به ارث برده می‌شود .

3 – بالا رفتن سن باعث ریزش مو می‌شود

درست : هم در زنان و هم در مردان با بالا رفتن سن فولیکول‌های مو در پوست سر کم می‌شود که باعث کم‌پشتی مو می‌شود .

4 – کلاه باعث ریزش مو می‌شود

غلط : مگر اینکه کلاه بسیار تنگ باشد و باعث ایجاد کشش در مو شود . در غیر این صورت ارتباطی بین استفاده از کلاه و ریزش مو وجود ندارد .

5 – خورشید باعث ریزش مو می‌شود

غلط : ریزش مو از فولیکول مو است که در انتهای مو میباشد و خورشید نمی‌تواند به فولیکول مو آسیب بزند ؛ به دلیل اینکه مو به‌عنوان یک محافظ عمل می‌کند .

3 نوع روش درمان ریزش مو و رویش مجدد وجو دارد :

1 – تغییر سبک زندگی

2 – استفاده از مواد مغذی

3 – درمان های خانگی

تغییر در سبک زندگی

مراقبت از مو

برخی تصورات غلط در مورد اینکه آیا مراقبت از مو موجب ریزش مو و رشد دوبار می‌شود وجود دارد .

برای مثال : شستن زیاد سر باعث ریزش مو نمی‌شود . سشوار میتواند باعث ریزش مو بشود زیرا باعث آسیب ، سوختن و خشک شدن مو می‌شود اما این موها رویش مجدد پیدا می‌کنند .

رنگ مو یکی دیگر از عوامل ریزش موی موقتی است . رنگ مو دارای مواد شیمیایی است که می‌تواند به مو صدمه بزند و باعث ریزش آن شود .

شانه کشیدن محکم و استفاده از مدل موهای سفت مانند دم‌اسبی نیز می‌توانند باعث آسیب بشوند ؛ که ریزش مو را به همراه خواهد داشت . این ریزش مو به دلیل کشش زیاد مو است .

ماساژ سر

در یک تحقیقی در ژاپن نشان داده شد که ماساژ روزانه سر به مدت 24 هفته باعث کلفت شدن موها شد . البته در این آزمایش رویش مجدد مو پیشرفتی نکرد .

محققان بر این باورند که ماساژ باعث افزایش گردش خون و تحریک سلول‌ها می‌شود .

مواد مغذی

ریزش مو می‌تواند به دلیل کمبود مواد مغذی باشد البته ارتباط رژیم غذایی و ریزش مو پیچیده است .

آهن : کمبود آهن دارای بیشترین آمار کمبود مواد مغذی در جهان است که باعث ریزش مو نیز می‌شود . خانم‌ها بعد از یائسگی و بیماران مبتلا به سلیاک در ریسک بالاتری در ابتلا به کمبود آهن هستند . در تحقیقی روی موش‌ها نشان داده شد که برگشت آهن به مقدار موردنیاز در بدن موش‌ها باعث رویش مجدد مو شد .

زینک : کمبود زینک ارتباط مستقیم با شکنندگی مو دارد و افزایش مصرف زینک می‌تواند باعث رویش مجدد مو بشود . ارتباط بین مصرف مکمل زینک در کسانیکه که کمبود زینک ندارند و رویش مو در آنها وجود ندارد .

اسیدهای چرب : کمبود اسیدهای چرب می‌تواند باعث ریزش موی سر و ابروها شود .

خیلی مهم است که بدانید محققان نمی‌دانند که مصرف مکمل‌های غذایی در کسانیکه کمبود این مواد را ندارند روی ریزش یا جلوگیری از ریزش مو مؤثر است یا خیر .

مصرف بیش‌ازحد مکمل ویتامین‌های A ، E و سلنیوم می‌تواند باعث ریزش مو بشود .

استرس

ارتباط مستقیم بین استرس و ریزش مو وجود دارد . شک‌های احساسی یا فیزیکی می‌تواند باعث وارد شدن شک به فولیکول‌های مو و متوقف کردن رشد آن‌ها بشود . برای کاهش استرس میتوانید مدیتیشن انجام دهید .

درمان‌های خانگی

جینسینگ قرمز

در بعضی از افراد مصرف جینسینگ قرمز باعث رویش مجدد مو شده است که علت دقیق آن مشخص نیست اما محققان فکر می‌کنند که به دلیل تحریک فولیکول‌های مو باشد . قبل از مصرف جینسینگ باید از تداخل نداشتن آن با داروهای مصرفی خود اطمینان حاصل فرمایید .

اسیدهای چرب

نشان داده‌شده است که مصرف امگا 3 باعث کمک به‌سرعت رشد و تولید فولیکول مو می‌شود .

مکمل Viviscal

ترکیبات طبیعی این مکمل باعث رشد مو در زنان که به‌صورت موقت ریزش مو داشتند شده است . تحقیقات دیگری نشان داد که توانایی کاهش ریزش مو را نیز دارد .

روغن شمعدانی

این روغن می‌تواند باعث رویش مو و جلوگیری از ریزش مو بشود . اصولاً چند قطره از آن را به شامپو اضافه می‌کنند .

روغن نارگیل

روغن نارگیل باعث درمان موهای آسیب‌دیده می‌شود . روغن نارگیل به‌صورت قابل‌توجهی می‌تواند از دست رفتن پروتئین در موها را پایین بی آورد .

روغن نارگیل را می‌توان قبل و بعد از شستشو مصرف کرد .

آلوئه ورا

یکی از درمان‌های ریزش مو آلوئه ورا است که شواهد نشان داده است اثر آرام‌بخش روی پوست دارد و می‌تواند به کاهش برخی علائم کمک کند .

روغن رزماری

نشان داده‌شده است که 6 ماه استفاده از روغن رزماری باعث افزایش تعداد مو می‌شود . خارش سر یکی از عوارض استفاده از آن است .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.