درمان خشکی لب

داشتن لب خشک و ترک‌خورده نوعی بدبختی است ، زیرا هر باری که چیزی بخورید می‌سوزد و درد می‌گیرد .

همچنین خشکی پوست لب می‌تواند شمارا شبیه زامبی نشان دهد . عموماً خشکی لب در فصول سرد و هوای خشک رخ می‌دهد که خوشبختانه راه‌های درمان زیادی دارد ، با سایت کوروک همراه باشید !!!

درمان خشکی لب

کرم ضد خشکی لب

بازگرداندن رطوبت به لب‌ها : سریع‌ترین راه برای رهایی از خشکی لب ، رساندن رطوبت با استفاده از موادی که رطوبت را در لب‌ها نگه می‌دارند مانند وازلین است . از کره شیا یا موم زنبورعسل نیز می‌توانید استفاده کنید .

از رژلب‌های خیلی مات استفاده نکنید ، زیرا می‌توانند باعث خشک شدن لب‌های شما شوند .

کرم ضد خشکی لب

از لب‌های خود در مقابل آفتاب محافظت کنید . چپ استیک یا پمادی که به لبتان می‌زنید ، باید حداقل دارای فاکتور محافظتی ( SPF ) 30 باشد . حواستان بیشتر روی لب پایینی باشد ، زیرا بیشتر در معرض آفتاب و دیگر موارد قرار می‌گیرد .

کمبود ویتامین و خشکی لب

امکان داشتن آلرژی وجود دارد !!!

اگر کرم یا چپ استیک نتوانست ترک لب ( لینک ) را بهبود ببخشد ، ممکن است شما به ترکیبات موجود در آن‌ها مانند : آووبنزون ( avobenzone ) حساسیت داشته باشید .

عطر و رنگ نیز می‌توانند باعث ایجاد حساسیت شوند . مطمئن شوید که چپ استیک شما دارای رنگ و عطر نباشد . اگر از وازلین استفاده می‌کنید ، حتماً از نوع ساده آن استفاده کنید .

دیگر مواد آلرژی‌زای موجود در چپ استیک‌ها ، نعنا ، اکالیپتوس و کافور است .

حواستان باشد که استفاده از برق لب می‌تواند منجر به ایجاد بیماری مزمن یا حاد التهابی روی لبتان شود . استفاده بیش‌ازحد ، از برق لب می‌تواند شمارا دچار این مشکل کند .

لایه برداری لب

لبتان را لابه برداری کنید . اگر لبتان خیلی پوسته‌پوسته دارد ، لایه‌برداری با مسواک یا ساینده لب می‌تواند به برداشتن سلول‌های مرده و بازگشت نرمی به پوست کمکتان کند . شما می‌توانید لایه‌بردار لب را از داروخانه‌ها یا لوازم‌آرایش فروشی‌ها تهیه بفرمایید ، البته می‌توانید خودتان در خانه نیز با روش زیر لب را لایه‌برداری کنید .

روش خانگی لایه برداری لب

2 قاشق چای‌خوری شکر قهوه‌ای ، 1 قاشق چای‌خوری روغن‌زیتون ، ½ قاشق چای‌خوری عسل و ¼ قاشق چای‌خوری عصاره وانیل را با یکدیگر مخلوط‌کنید . مخلوط را روی لبتان زده و به‌آرامی آن را بمالید تا لبتان را لایه‌برداری کند . بعد از لایه‌برداری با حوله تمیزی لب را پاک‌کرده و سریعاً روی لبتان وازلین بزنید تا لبتان مرطوب شود و مرطوب بماند .

هشدار : از لایه‌برداریه زیاد اجتناب کنید ، یک یا 2 بار در هفته لایه برداری کافی است .

جلوگیری از خشکی لب

علت خشکی لب

کمتر در مقابل هوای خشک قرار بگیرید . به خاطر اینکه لب‌ها رطوبت کمی تولید می‌کنند ، خیلی روی میزان رطوبت هوا حساس هستند . هوای سرد و زمستان یکی از مقصرهای اصلی خشکی لب هستند . اما حواستان باشد که هوای خشک داخل خانه که سیستم گرمایش خانه ایجاد می‌کند نیز می‌تواند به لب‌های شما آسیب وارد کند .

درمان قطعی خشکی لب

هوای خانه را مرطوب کنید . شما روی هوای بیرون از خانه کنترلی ندارید ، اما می‌توانید با تهیه کردن مرطوب‌کننده هوا ، هوای داخل خانه خود را مرطوب کنید .

اگر از مرطوب‌کننده هوا در اتاق‌خواب استفاده کنید بیشترین تأثیر را دارد ، زیرا در طول شب نیز مرطوب می‌شود .

نوشیدن آب و خشکی لب

بدن را پر آب نگه‌دارید . شما با نوشیدن 8 الی 12 لیوان آب در روز می‌توانید لب‌های خود را فربه و مرطوب نگه‌دارید . شما باید هم از خارج و هم از داخل بدن ، آب موردنیاز پوست را تأمین کنید .

کرم ضد آفتاب مخصوص لب

از لب‌های خود در مقابل چه چیزهایی باید مراقبت کنیم ؟

2 چیز مهم : آفتاب و دیگری سرما

در هوای سرد و هنگامی‌که بیرون می‌روید ، کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظتی 30 روی لب‌ها زده ، همچنین با روسری یا شال لب‌های خود را بپوشانید ، مخصوصاً اگر هوای بیرون خیلی سرد است .

در زمستان همیشه قبل از بیرون رفتن از خانه چپ استیک بزنید .

از بین بردن خشکی لب

با بینی نفس بکشید . اگر به‌طورمعمول از دهان خود نفس می‌کشید ، ممکن است همین کار باعث خشک شدن لب‌های شما شود . به‌جای این کار از بینی خود نفس بکشید تا از خشک شدن و ترک خوردن لب خود جلوگیری کرده باشید .

علت خشکی و ترک لب

لب‌های خود را لیس نزنید . یکی از بزرگ‌ترین علت‌های خشکی لب ، لیس زدن آن‌هاست . بزاق طراحی‌شده است تا غذا را هضم کند . بزاق دارای آنزیمی اسیدی است که می‌تواند لایه بیرونی لب را از بین ببرد .

درست است لیس زدن می‌تواند یک کاهش درد موقتی داشته باشد ، اما به یاد داشته باشید که درواقع در حال زدن صدمه بیشتر به لب‌های خود هستید .

علت خشکی لب چیست ؟

پوست نازک لب

نازکی پوست را مدنظر داشته باشید . پوست لب یکی از نازک‌ترین قسمت‌های پوست بدن است . همچنین لب با بسیاری از چیزها در تماس است ، بنابراین لب‌ها به دلیل موقعیت و ترکیبی که دارند ، در وضعیت آسیب‌پذیری قرار دارند .

همچنین لب دارای غدد چربی کمتری نیز هست تا در آب‌رسانی به پوست کمک کند . این یعنی شما نیاز به رساندن آب بیشتر به لبی هستید که خشک‌شده و آب خود را ازدست‌داده است .

جلوگیری از خشکی لب

از آفتاب بترسید . درزمانی که ما به آفتاب‌سوختگی فکر می‌کنیم ، حواسمان به لب‌ها نیست ، زیرا اشعه‌های مضر UVA/UVB می‌توانند باعث خشک شدن و سوختن لب‌ها شوند .

باید بدانید که سرطان پوست نیز می‌تواند روی لب‌ها رخ دهد .

کمبود ویتامین و ترک لب

ویتامین‌های بدن را چک کنید . بعضی‌اوقات خشکی لب‌ها می‌تواند به دلیل کمبود ویتامین B2 باشد . اگر درمان‌های مختلفی برای خشکی لب‌ها را امتحان کردید و نتیجه نگرفتید ، با پزشک خود صحبت کنید تا بفهمید که کمبود ویتامین دارید یا خیر ؟

جلوگیری از خشکی لب

حواستان به داروهای مصرفی باشد . بعضی از داروها مانند رآکوتن که عموماً برای درمان جوش استفاده می‌شود ، می‌تواند منجر به خشکی زیاد و پوسته‌پوسته شدن لب بی انجامد .

اگر از این دارو مصرف می‌کنید ، باید برنامه‌ای ویژه برای مراقبت از لب‌های خود داشته باشید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.