میخچه پا

میخچه چیست ؟

میخچه ( به انگلیسی : corn ) ضایعه‌های پینه شکل که از پوست مرده بوجود آمده و معمولا در قسمت نازک و بدون موی بدن مخصوصا در پشت پنجه پا یا انگشتان دست یا حتی قسمت ضخیم‌تر پوست کف دست و پا ایجاد میشود .

علت ایجاد میخچه و درمان آن چیست ؟

میخچه به علت اصطکاک و فشار روی انگشتان شما رشد می‌کند . شما می‌توانید این میخچه‌ها را با نرم کردن و لایه‌برداری تدریجی از بین ببرید ، اما حواستان باشد که باید به‌درستی انجام دهید تا شرایط را بدتر نکنید . با ما همراه باشید !!

درمان‌های خانگی اولیه

درمان میخچه پا

کفش راحت بپوشید . میخچه به دلیل فشار و اصطکاک روی انگشتان پا به وجود می‌آید . کفشی که تنگ باشد یا پا در آن راحت نباشد می‌تواند یکی از مشکلات پنهان‌شده پشت ظاهر زیبای کفش باشد .

یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید ، کاهش فشار و جلوگیری از فشار آمدن به انگشتان پا در هنگام داشتن میخچه است .

در حالت ایده آل ، شما باید کفشی بپوشید که توانایی پوشیدن جوراب را نیز داشته باشد . جوراب می‌تواند مانند یک بالشت برای انگشتان پا باشد که باعث به حداقل رساندن اصطکاک میشود . نتیجه اینکار جلوگیری از ایجاد تاول و بهبود تاول‌های موجود است .

به‌طور کامل استفاده از پاشنه بلند را کنار بگذارید ، مخصوصاً اگر جلوی آن‌ باریک است .

فوم میخچه

از فوم در بین انگشتان استفاده کنید . درزمانی که در خانه هستید ، برای کمتر کردن فشار روی انگشتان پا می‌توانید از فوم در بین آن‌ها استفاده کنید .

این فوم‌ها باعث ایجاد فاصله بین انگشتان و جلوگیری از مالش آن‌ها به یکدیگر می‌شوند .

 

پودر ضد میخچه

بین انگشتان پا ، پودر پا بزنید . پودر پا می‌تواند رطوبت را جذب کند . درنتیجه میخچه‌های روی پا کمتر تحریک‌ یا ملتهب می‌شوند .

مقداری پودر پا بین انگشتان پا ، قبل از پوشیدن جوراب و کفش بزنید . درصورتی‌که لازم بود نیز می‌توانید در طول روز از این پودر بازهم استفاده کنید مانند وقتی‌که عرق را در پا حس می‌کنید .

از بین بردن میخچه

از سنگ‌پا استفاده کنید . قسمت‌هایی از پوست که کلفت شده‌اند را به‌وسیله سنگ‌پا لایه‌برداری کنید . پا را در آب و صابون ولرم به مدت 20 دقیقه خیس کرده تا پوست نرم شود . بعدازآن ، به‌آرامی به‌وسیله سنگ‌پا مقداری پوست‌های سفت را از روی میخچه بردارید .

همچنین می‌توانید از سوهان ناخن استفاده کنید . وقتی‌که یک میخچه بین انگشتان پا تشکیل شود ، سخت می‌شود آن را سنگ‌پا کشید . استفاده از سوهان ناخن در این زمان می‌تواند انتخاب درستی باشد .

کاهش میخچه پا

هرگونه ناراحتی را با یخ تسکین دهید . اگر تورم و ناراحتی ادامه پیدا کرد ، می‌توانید با استفاده از یخ آن را بهبود بخشید . یک بسته یخ را به مدت چند دقیقه روی میخچه نگه‌دارید تا آن ناحیه بی‌حس شده و تورم کاهش پیدا کند .

یخ باعث درمان میخچه نمی‌شود اما می‌تواند درد مرتبط با میخچه شدید را از بین ببرد .

درمان‌های خانگی میخچه

کرم ضد میخچه

از پماد یا قطره میخچه استفاده کنید . بیشتر داروهای بدون نسخه برای درمان میخچه دارای کمترین غلظت اسید سالیسیلیک هستند ، که باعث حل شدن پروتئین کراتین که مسئول تولید میخچه ، ضخیم شدن لایه پوست و پوسته‌پوسته شدن لایه خارجی پوست است می‌شود .

یکی از معایب این روش ، توانایی این اسید در آسیب رساندن به پوست سالم است ، بنابراین در صورت استفاده مکرر از این روش ممکن است ضرر آن بیشتر از سود آن باشد .

اسید سالیسیلیک نباید در افراد دیابتی و دارای پوست نازک مصرف شود .

داروهای بدون نسخه را همیشه طبق دستورالعمل روی جعبه مصرف کنید .

چسب میخچه

از پد یا مرهم ضد میخچه استفاده کنید . این محصولات مانند چسب زخم روی میخچه چسبانده می‌شوند و لایه نرمی روی میخچه ایجاد می‌کنند . این پدها دارای مقدار کمی اسید سالیسیلیک هستند .

بهترین نوع این پدها ، آن‌هایی است که شبیه به حلقه ( وسط آنها خالی است ) هستند . آن‌ها باعث ایجاد حالت بالشتی در میخچه و نگه‌داشتن رطوبت در میخچه برای نرم ماندن آن می‌شوند . همچنین نارضایتی از میخچه را نیز کم می‌کنند .

اگر از این پدها استفاده می‌کنید ، نباید از درمان‌های دیگر استفاده کنید زیرا این پدها دارای اسید سالیسیلیک می‌باشند . درصورتی‌که می‌خواهید از دیگر درمان‌ها استفاده کنید مطمئن شوید پد مصرفی شما بدون اسید سالیسیلیک است .

روغن مخصوص میخچه

میخچه را با روغن کرچک نرم کنید . با نرم کردن میخچه روی پا باعث کاهش هرگونه درد و ناراحتی خواهید شد . روغن کرچک باعث لایه‌برداری راحت‌تر میخچه می‌شود .

مقداری روغن کرچک روی پنبه بزنید و به مدت 3 الی 4 دقیقه روی میخچه نگه‌دارید سپس آبکشی نمایید .

این کار را روزی تا روزی 3بار تکرار کنید .

خیساندن میخچه

از نمک کمک بگیرید . به‌جای خیس کردن پا در آب معمولی ، از نمک اپسوم ( Epsom ) یا نمک درشت دریایی درون آب استفاده کنید تا به نرم شدن سریع‌تر میخچه کمک کند .

استفاده از نمک می‌تواند باعث لایه‌برداری و خشک شدن سطح پوست میخچه شود .

نصف پیمانه نمک ( 125 میلی‌لیتر ) را در 8 لیتر آب گرم ، داخل یک سطل بزرگ بریزید . پاهای خود را به مدت 20 تا 30 دقیقه داخل آن خیس کنید .

بعداز انجام این کار ، به‌وسیله سنگ‌پا ؛ لایه پوست‌ مرده را از میان بردارید .

قرص ضد میخچه

از آسپرین استفاده کنید . آسپرین منبع اسید سالیسیلیک است . می‌توانید آسپرین را خردکنید و به‌صورت موضعی روی میخچه بزنید . این کار باعث حل شدن بعضی از پروتئین‌ها که باعث ایجاد میخک و لایه پوست مرده می‌شوند ، خواهد شد .

یک عدد آسپرین را خردکرده و چند قطره آب به آن اضافه کنید تا خمیری مانند شود ، سپس خمیر را روی میخچه بزنید . بگذارید 5 تا 10 دقیقه بماند سپس با آب گرم آبکشی و محل را خشک نمایید .

جوش شیرین ضد میخچه

شاید جوش‌شیرین درمان میخچه شما باشد . خمیری درست‌شده از جوش‌شیرین ، آبلیمو و آب می‌تواند باعث سرعت بخشیدن به پروسه ریکاوری میخچه انگشت پا شود .

چند قطره آبلیمو و آب را با 1 قاشق غذاخوری ( 5 میلی‌لیتر ) جوش‌شیرین مخلوط‌کنید . مخلوط را هم بزنید تا خمیری به دست بیاورید . خمیر را روی میخچه بزنید و روی آن را پانسمان کنید . صبح بعد از بیدار شدن از خواب آن را بازکنید . 4 تا 6 روز این کار را انجام دهید ، میخچه باید به‌خودی‌خود خشک شود .

همچنین می‌توانید 2 تا 3 قاشق غذاخوری ( 30 تا 45 میلی‌لیتر ) جوش‌شیرین را درون سطل بریزید و پاهای خود را داخل آن به مدت 15 تا 20 دقیقه خیس کنید . بعدازآن میخچه را سنگ‌پا بزنید .

راه‌حل دیگر مخلوط کردن جوش‌شیرین با چند قطره آب و درست کردن خمیر است . این خمیر را روی میخچه زده ، روی آن را پانسمان کنید و بگذارید 1 شب بماند . صبح بعد از بیدار شدن از خواب آبکشی نمایید .

درمان میخچه با طب سنتی

خیساندن میخچه در چای بابونه را تست کنید . بابونه می‌تواند باعث تسکین ناراحتی پا شود . همچنین با خشک‌کردن عرق بین انگشتان پا و تغییر PH پوست به روند بهبودی میخچه سرعت می‌بخشد .

شما می‌توانید چای کیسه‌ای گرم و خیس را روی میخچه انگشتان پا به مدت 1 تا 3 ساعت قرار دهید .

همچنین می‌توانید در یک سطل کوچک محلول رقیق‌شده چای بابونه ریخته و به مدت 15 الی 20 دقیقه بگذارید پاهای شما داخل آن خیس بخورد .

بعداز انجام دادن این روش ، در صورت امکان به‌وسیله سنگ‌پا یا سوهان ناخن مقداری از میخچه را بردارید .

درمان خانگی میخچه

سرکه را امتحان کنید . سرکه یک ضدعفونی‌کننده است و استفاده از آن می‌تواند باعث خشکی و مردن بیشتر پوست شود . بعد از استفاده از سرکه باید از سنگ‌پا یا سوهان ناخن استفاده کرد .

اول‌ازهمه باید 1 قسمت سرکه را با 3 قسمت آب رقیق کنید . مقداری از آن را روی میخچه زده و چسب زخم بزنید . بگذارید 1 شب بماند سپس در صبح به‌وسیله سوهان ناخن یا سنگ‌پا میخچه را لایه‌برداری کنید .

پاپایا

پاپایا به درمان میخچه کمک می‌کند . پاپایا می‌تواند باعث کاهش درد یا ناراحتی‌های مرتبط با میخچه شود . اغلب اوقات پاپایا باعث خشک‌کردن و افتادن سریع‌تر میخچه می‌شود .

پاپایا را نصف کرده و مقداری از میوه را له کنید . میوه له‌شده را مستقیماً روی میخچه انگشتان پا قرار دهید و با چسب زخم روی آن را بپوشانید سپس بگذارید یک‌شب بماند .

صبح می‌توانید دوباره میخچه را با سنگ‌پا لایه‌برداری کنید . ادامه دادن این درمان حتی بعضی‌اوقات باعث می‌شود که میخچه به‌خودی‌خود از بین برود .

درمان فوری میخچه

از آب انجیر سبز و روغن خردل استفاده کنید . آب انجیر سبز می‌تواند باعث نرم کردن میخچه شود که از بین بردن آن را راحت‌تر می‌سازد . روغن خردل می‌تواند هرگونه باکتری که باعث عفونت می‌شود را بکشد .

اول آب انجیر سبز را روی میخچه بزنید . مقدار کمی از آن را به‌وسیله پنبه روی پوست زده و بگذارید تا خشک شود .

بعد از خشک شدن آب انجیر ، به‌وسیله پنبه روغن خردل را روی میخچه بزنید . این کار باعث می‌شود تا از عفونت باکتریایی که به دلیل لایه‌برداری ، ترک یا شکاف در پوست ایجاد می‌شود جلوگیری کند .

کرم برای میخچه

ترکیب زردچوبه ، آلوئه‌ورا و بروملین ( موجود در آناناس ) را امتحان کنید . این ترکیب باعث نرم شدن پوست دارای میخچه می‌شود که پروسه از بین بردن میخچه را راحت‌تر می‌کند .

زردچوبه دارای خواص ضدالتهابی بوده و می‌تواند ناراحتی را آرام کند ، آلوئه‌ورا دارای خواص التیام‌بخش ، بروملین عصاره‌ای است که از آناناس می‌گیرند و خواص ضدعفونی‌کننده دارد . اگر بروملین ندارید می‌توانید از روغن درخت چای استفاده کنید .

به مقدار مساوی پودر زردچوبه ، ژل آلوئه‌ورا و بروملین را مخلوط‌کنید تا خمیری به دست بیاید . خمیر را روی میخچه زده و روی آن پانسمان کنید . بگذارید یک‌شب بماند و در صبح به‌وسیله سنگ‌پا میخچه را لایه‌برداری کنید .

درمان‌های تخصصی میخچه

علت ایجاد میخچه

از کفی کفش مخصوص استفاده کنید . کفی کفش‌ حرفه‌ای و طراحی‌شده مخصوص شما می‌تواند باعث ایجاد نشیمنگاه مناسب برای پای شما و همچنین محافظت از آن شود ، همچنین به درمان سریع‌تر میخچه و جلوگیری از تشکیل آن کمک می‌کند .

همچنین می‌توانید از کفی‌های ژله‌ای آماده نیز استفاده کنید که در داروخانه‌ها بفروش می‌رسد . توجه داشته باشید که کفی‌های طراحی‌شده مخصوص پا شما بسیار مؤثرتر هستند . با پا‌پزشک جهت چگونگی طراحی و محل تهیه اینگونه کفی‌ها سؤال کنید .

پماد میخچه

از پزشک درخواست کرم‌های تجویزی کنید . عموماً داروهای تجویزی دارای غلظت بیشتری از اسید سالیسیلیک نسب به محصولات بدون نسخه هستند . بعضی از داروهای تجویزی دارای ترکیبی از اسیدها برای انجام همان هدف یعنی از بین بردن میخچه هستند .

اگر دارای مشکلاتی مانند : پوست نازک و دیابت هستید ، نباید از این اسیدها استفاده کنید .

دیگر اسیدهای مصرفی در درمان میخچه شامل : اسید تری کلرواستیک ، اسیدلاکتیک و کلودیون می‌شود .

همیشه طبق دستورالعمل تجویزشده داروهای تجویزی را مصرف کنید .

حواستان باشد که دارو به پوست اطراف میخچه زده نشود .

دارو درمانی میخچه

آنتی‌بیوتیک برای میخچه عفونی‌شده دریافت کنید . اگر میخچه انگشتان پا عفونت کرد ، شما ممکن است نیاز به آنتی‌بیوتیک داشته باشید تا میخچه عفونی را درمان کنید .

توجه داشته باشید که آنتی‌بیوتیک خوراکی یا موضعی ، فقط باید توسط پزشک تجویز شود . آنتی‌بیوتیک‌ها تأثیری روی میخچه ندارند و فقط عفونت را درمان می‌کنند .

دکتر میخچه

با پاپزشک در مورد برداشتن میخچه صحبت کنید . شما نمی‌توانید خودتان اقدام به بریدن میخچه در خانه بکنید و نیاز به مراجعه به پاپزشک دارید که در شرایط استاندارد این کار را انجام دهد .

پزشک محل را بی‌حس می‌کند و با دقت قسمت کلفت میخچه را با تیغ نازک و بسیار تیز می‌برد . این پروسه بدون درد و ایمن است . بعدازاین کار احساس ناراحتی کم شده و پروسه درمان سرعت بیشتری به خود می‌گیرد .

هیچ‌وقت خودتان اقدام به بریدن یا اصلاح کردن میخچه نکنید . انجام این کار کمک نمی‌کند که مشکل اصلی را حل کند و حتی شاید آن را بدتر کند . با این کار شما یک زخم ایجاد می‌کنید که به‌راحتی می‌تواند توسط باکتری آلوده شود .

جراحی و برداشتن میخچه

در مورد جراحی تحقیق کنید . اگر ایجاد میخچه مرتباً رخ می‌دهد ، ممکن است که پزشک به شما جراحی را پیشنهاد دهد . عمل جراحی می‌تواند مکان استخوان انگشتان پا را درست کند . بعدازانجام جراحی فشار روی انگشتان پا کم شده و میخچه بسیار کمتر ایجاد می‌شود .

زمانی که استخوان انگشتان پا در زاویه‌ای رشد می‌کند که باعث ایجاد مالش بین انگشتان پا می‌شود ، می‌تواند باعث ایجاد میخچه شود . به‌وسیله جراحی می‌توان ساختار این استخوان‌ها را تصحیح کرد . با این کار می‌شود استخوان‌ها‌ را صاف‌تر کرد که کمتر باعث اصطکاک شوند .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.