۲۰ راهکار کاهش مصرف سوخت خودرو ( ماشین ) + عکس

کاهش مصرف سوخت

با توجه به افزایش روز افزون قیمت بنزین صرفه جویی در مصرف آن کار بسیار خوبی است . همچنین کاهش مصرف سوخت به کاهش آلودگی هوا نیز کمک میکند . اگر خودروی شما دارای مشکل موتوری نباشد با راهکارهای زیر میتوانید به طور قابل ملاحظه ای مصرف سوخت ماشین را کاهش دهید . این روش ها میتواند برای تمامی ماشین ها مثل : پراید ، پژو ۴۰۵ ، سمند ، l90 ، پارس ، ۲۰۶ ، دیگر ماشین های داخل و خارج مورد استفاده قرار بگیرند .

صرفه جویی در مصرف سوخت ماشین

با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت رانندگی کنید . بهترین راه کاهش مصرف سوخت رانندگی با سرعت ۸۰ کیلومتر و رسیدن به دنده نهایی میباشد زیرا این سرعت بهینه ترین حالت در مصرف سوخت میباشد .

کیت کاهش مصرف سوخت

زیاد نزدیک ماشین جلویی نشوید . در صورت نزدیکی به ماشین جلویی یا چسباندن به آن باعث می شوید که ترمزهای بیشتر و ناگهانی زیادی بگیرید و مصرف سوخت را بالا ببرید . در صورتی که خودروی هیبریدی دارید لازم به رعایت این مورد نیست زیرا انرژی ترمز را به انرژی قابل استفاده تبدیل میکند .

راه های کاهش مصرف سوخت

به آرامی شتاب بگیرید . شتاب سریع مساوی با مصرف سوخت بیشتر است بنابراین زیاد سریع شتاب نگیرید . در کل سعی کنید طوری رانندگی کنید که احتیاجی به ترمز زیاد و گاز دادن زیاد نداشته باشید .

علت مصرف سوخت بالا

در یک لاین حرکت کنید . عوض کردن لاین اصولا با کاهش سرعت همراه است که برای بازگشتن به سرعت قبلی باید سوخت بیشتری مصرف شود . در سربالایی ها بگذارید سرعت ماشین کم شود و در سرپایینی به سرعت معمولی خود خواهید برگشت . از حرکات مارپیچ و لایی کشیدن خودداری نمایید زیرا باعث افزایش مصرف سوخت میشود . سعی کنید در یک لاین و با آرامش رانندگی کنید .

کاهش مصرف سوخت پژو 405

از اوور درایو و کروز کنترل در اتوبان و بزرگ راه استفاده کنید . اوور درایو دور موتور را کم میکند که باعث  کاهش مصرف سوخت و عمر بیشتر موتور خواهد شد . کروز کنترل هم باعث ثابت شدن سرعت و کاهش مصرف سوخت میشود .

بالا رفتن مصرف سوخت پراید

دنده را درست عوض کنید . دنده های بالا در سرعت های پایین باعث مصرف سوخت بیشتری خواهند شد بنابراین طبق استاندارد دنده را عوض کنید .

کاهش مصرف بنزین

تا خالی شدن باک بنزین نزنید . ماشین سبک تر سوخت کمتری مصرف میکند بنابراین باک خالی تر وزن کمتری دارد و باعث کمتر شدن مصرف سوخت خواهد شد .

دستگاه کاهش مصرف سوخت

از درجا ایستادن اضافی اجتناب کنید . اگر بیشتر از یک دقیقه میخواهید باستید ماشین را خاموش کنید . ماشین های جدید نیازی به گرم کردن ندارند و چند ثانیه بعد از استارت زدن میتوانند حرکت کنند .

کم کردن مصرف سوخت ماشین

بعد از بنزین زدن نازل بنزین را سر و ته کنید . نصف لیوان بنزین در نازل باقی میماند که در حالت عادی نمیتوانید از آن استفاده کنید اما با سر و ته کردن نازل میتوانید با استفاده از جاذبه زمین بنزین را داخل باک بریزید .

کاهش مصرف سوخت

در سرعت های بالا شیشه ها را پایین ندهید . در سرعت های بالا اگر شیشه پایین باشد باعث میشود که آیرودینامیک ماشین بهم بخورد و سوخت بیشتری برای غلبه بر آن استفاده شود . در سرعت های پایین و ترافیک شهری پایین بودن شیشه مشکلی ندارد . مصرف کولر هم در کل فشار بیشتری به موتور می آورد که مصرف آن را بالا میبرد .

مصرف زیاد بنزیم کاربراتور

در سایه پارک کنید . گرمای بیشتر باعث بخار شدن بیشتر بنزین خواهد شد بنابراین همیشه در سایه و جای خنک ماشین را پارک کنید .

کاهش مصرف بنزین

از آب و هوای بد و ترافیک دوری کنید . مصرف سوخت در هوای بارانی ، بادی و فشار بالای هوا افزایش خواهد پیدا کرد . ترافیک نیز مصرف سوخت را به طور قابل توجهی افزایش خواهد داد .

کاهش سوخت پژو

قبل از خاموش کردن موتور تمام وسایل برقی خامش کنید و شیشه ها را بالا دهید . این مورد بیشتر در خودروهای پیشرفته مهم است اما در خودرو های معمولی حتما کولر و فن را قبل از خاموش کردن ماشین خاموش کنید .

کاهش وزن ماشین مصرف سوخت

وسایل اضافی داخل خودرو را خالی کنید . هرچقدر بتوانید وزن ماشین را کم کنید مصرف سوخت نیز کمتر خواهد شد . تا حد امکان از باربند استفاده نکنید و بجای آن از صندوق عقب استفاده کنید زیرا باربند به دلیل بر هم زدن آیرودینامیک ماشین باعث کاهش شتاب و افزایش مصرف سوخت خواهد شد .

لاستیک پهن افزایش مصرف سوخت

از لاستیک های نازک استفاده نمایید . لاستیک های پهن باعث افزایش مصرف سوخت میشوند . لاستیک های پهن باعث کاهش شتاب نیز میشوند . از لاستیک های استاندارد و معمولی استفاده نمایید .

دیگر نکات مهم در کاهش مصرف سوخت :

سعی کنید سریعا به دنده نهایی برسید . البته در سرعت کم از دنده بالاتر استفاده نکنید زیرا نتیجه معکوس خواهد داشت .

دنده ها را تا آخر پر نکنید و زودتر دنده دهید .

بعد از تعویض دنده پای خود را روی کلاچ نگه ندارید و روی کف خودرو بگذارید .

فیلتر هوا را تعویض کنید .

باد لاستیک ها را تنظیم کنید .

سرویس های دوره ای را انجام دهید .

از روغن موتورهای سنتتیک استفاده نمایید .

11 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *