بلند کردن صحیح اجسام

بلند کردن اجسام سنگین به‌تنهایی، ممکن است تحسین‌برانگیز به نظر آید، اما اگر اصول ایمنی رعایت نشود می‌تواند موجب آسیب رسیدن به بدن و کشیده شدن عضلات گردد. قبل از اینکه شیئی را بلند کنید، همیشه ابتدا وزن آن را برآورد کنید. بسته به وزن بارتان، ممکن است بتوانید آن را با دست بلند کرده یا نیاز داشته باشید برای حمل آن در یک مسیر طولانی، از یک وسیله کمکی استفاده کنید. اگر شغلتان ایجاب می‌کند که دائماً اجسام سنگین بلند کنید یا فقط می‌خواهید اسباب خود را جابه‌جا کنید، یادگیری اصول ایمنی می‌تواند به سبک شدن بار کمک کند.

نحوه صحیح بلند کردن اجسام

تشخیص نوع وسیله

بررسی کنید که بار شما جامد یا حاوی مواد مایع است. درحالی‌که جامدات هنگام حمل‌ونقل تکان نمی‌خورند، اما اگر ظرفی حاوی یک ماده مایع را جابه‌جا کنید، وزن آن نیز جابه‌جا می‌شود. اگر نمی‌توانید داخل ظرفی را که حمل می‌کنید ببینید، آن را به‌آرامی تکان دهید و به حرکت کردن مایع درون آن گوش دهید. اگر ظرف حاوی ماده مایع بود، حین حمل کردن، آن را کج یا خم نکنید.

قبل از بلند کردن اجسام جامد، مطمئن باشید که قسمت‌هایی از آن شل یا متحرک نباشد. آن‌ها ممکن است سقوط کنند یا باعث شوند وزن بار به‌درستی توزیع نشود.

بلند کردن وسایل سنگین

برای تخمین وزن بارتان، یک‌گوشه آن را بلند کنید. کنار بارتان بر روی زمین زانوزده و گوشه آن را با دو دستتان خود بگیرید. سعی کنید آن را بلند کنید بطوریکه یک‌گوشه آن کاملاً از زمین جدا شود. با بلند کردن یک‌گوشه، شما می‌توانید وزن کلی بارتان را تخمین بزنید و بررسی کنید که آیا می‌توانید آن را به‌تنهایی بلند کنید یا خیر.

اگر به‌تنهایی نمی‌توانید گوشه بارتان را بلند کنید، سعی نکنید که کل آن را بردارید.

اگر می‌خواهید یک باری که ارتفاع دارد مانند قفسه کتابخانه را بلند کنید، ابتدا آن را به سمت بلندترین قسمت آن بخوابانید تا حمل آن آسان‌تر گردد.

روش صحیح بلند کردن وسایل

در مقابل بار خود بایستید و پاهایتان را به عرض شانه بازکنید. به فاصله 30 سانتیمتر از جسم موردنظر بایستید. پاهایتان را به عرض شانه یا کمی پهن‌تر بازکنید. یک پا را کمی جلوتر از پای دیگرتان قرار دهید بطوریکه در امتداد جسمی که می‌خواهید بلند کنید باشد.

اگر می‌خواهید جسم طویلی مانند یک میز را بلند کنید، در یک‌طرف طول میز بایستید تا وزن آن به‌راحتی توزیع شود.

وقتی‌که می‌خواهید جسمی را از زمین بلند کنید، لباس‌های تنگ نپوشید.

 

همان‌طور که پایین می‌روید، زانوی خود را خم کرده و پشت خود را صاف نگه‌دارید. درحالی‌که به‌آرامی به سمت زمین پایین می‌روید، زانوهای خود را خم نگه‌دارید. هنگامی‌که به فرم حرکت اسکوات پایین می‌روید، شکم خود را سفت کنید تا بدن شما را صاف نگه‌داشته و از کمرتان محافظت کند.

همیشه موقع بلند کردن بار، زانوهای خود را خم نگه‌دارید تا مرکز تعادل شما را حفظ کند.

اگر بارتان بر روی زمین نیست تا حدی خم شوید که بتوانید به‌راحتی آن را بردارید.

نکته: اگر سابقه کمردرد یا مشکلات کمر دارید، برای بلند کردن بار از کسی کمک بگیرید.

 

بار را طوری بلند کنید که وزن آن به‌طور مساوی بین دستان شما توزیع‌شده باشد. دستگیره‌های محکمی را پیدا کنید که بتوانید به‌راحتی آن‌ها را نگه‌دارید. سعی کنید جسم را از نزدیک انتهای آن یا از سنگین‌ترین قسمت آن بردارید تا بتوانید وزن آن را کنترل کنید. مطمئن باشید که جسم را محکم گرفته‌اید تا از دستتان نیفتد.

برای مثال، در امتداد طول میز بایستید و عرض میز یا بندهای بسته‌بندی زیر آن را بگیرید. پاهای خود را به عرض شانه‌هایتان بازکنید تا بتوانید وزن را کنترل کنید.

در صورت امکان، اگر بارتان دستگیره دارد از آن استفاده کنید.

اگر می‌خواهید بارتان را بهتر در دست بگیرید، دستکش‌های کار بپوشید.

سعی نکنید که با یک دست بار خود را بلند کنید.

وضعیت صحیح برای بلند کردن وسایل

اگر بار را با پاهایتان بلند می‌کنید، کمر خود را صاف نگه دارد. همچنان که پاهای خود را صاف می‌کنید، جسم را محکم به سینه خود بچسبانید. تا جایی که می‌توانید، وزن را با پاهای خود تحمل‌کنید. هنگام بلند کردن بار کمر خود را خم نکنید، زیرا موجب کمردرد خواهد شد. تا زمانی که در یک حالت ثابت قرار دارید، به بلند کردن بار خود ادامه دهید.

اگر باری را بلند کرده‌اید که نمی‌توانید در حالت ثابتی قرار بگیرید، آن را زمین قرار داده و از کسی کمک بگیرید. اگر با بلند کردن باری عضلاتتان دچار کشیدگی می‌شوند، از انجام آن خودداری کنید.

حمل ونقل صحیح وسایل

هنگام حمل بار، آهسته راه بروید. زانوهای خود را کمی خم‌کنید تا تعادلتان حفظ شود. قدم‌های کوچک بردارید تا کنترل بار خود را از دست ندهید. به‌جای آنکه به بار خود نگاه کنید، مراقب جلوی پای خود باشید. در صورت نیاز به چرخیدن، پاهای خود را جابه‌جا کنید تا در مسیر درست خود قرار بگیرید.

هنگامی‌که باری را حمل می‌کنید، بدن خود را نچرخانید.

اگر بایستی بار خود را به مسافت طولانی حمل کنید، در نیمه‌راه بار خود را زمین بگذارید، بنابراین با این کار کمی استراحت کرده و مجدداً وزن بار خود را تنظیم خواهید کرد. بار را در سطحی هم‌ارتفاع کمر خود قرار دهید تا دوباره بتوانید آن را به‌راحتی بلند کنید.

پایین گداشتن وسیله سنگین

برای پایین آوردن بار، زانوهای خود را خم‌کنید. زمانی که به مقصد خود می‌رسید، کمر خود را صاف نگه‌داشته و زانوهای خود را به فرم اسکوات خم‌کنید. قبل از رفتن، مطمئن باشید که کف بارتان با زمین کاملاً در تماس است.

اگر شما در حال بلند کردن و حمل‌ونقل جعبه‌ها هستید، آن‌ها را بر روی سطحی هم‌ارتفاع کمر خود قرار دهید تا برای باز کردن آن‌ها نیازی به خم شدن نداشته باشید.

حمل و نقل صحیح

اگر وزن بارتان برای شما سنگین است، برای بلند کردن آن از کسی کمک بخواهید. اگر پس‌ازاینکه وزن بار را بررسی کردید مطمئن نیستید که بتوانید آن را حمل کنید، سعی نکنید آن را به‌تنهایی بلند کنید. به‌جای آن، از کسی کمک بخواهید تا آن را با شما بلند کند و وزن بار بین شما و او به‌طور مساوی توزیع شود.

اگر کسی را برای کمک پیدا نکردید، از یک چرخ‌دستی یا هر وسیله کمکی دیگری استفاده کنید.

نکته: اگر بارتان شکل نامتقارنی دارد که نمی‌توانید آن را در دست بگیرید مانند یک کاناپه دراز، سعی نکنید آن را به‌تنهایی بلند کنید.

استفاده از تجهیزات بالابر در محل کار

کمردرد ناشی از بلند کردن اجسام

از قوانین مربوط به حمل اجسام سنگین در محل کار خود، پیروی کنید. زمانی که سر کار هستید، از سوپروایزر خود بخواهید تا شما را در مورد قوانین مربوط به حمل اجسام سنگین راهنمایی کند. از قوانین و سیاست‌ها اطاعت کنید تا حین کار کردن به خود و دیگران صدمه نزنید.

برای مثال، اگر شما نیاز به جابه‌جایی باری در کارخانه دارید و نمی‌دانید چطور این کار را انجام دهید، به‌جای بلند کردن آن به‌تنهایی، از کسی بخواهید تا شما را راهنمایی کند.

اگر با دستگاه‌ها به‌درستی آشنایی ندارید، چیزی را با آن‌ها بلند نکنید.

بلند کردن راحت وسایل

برای جابه‌جا کردن وسایل بزرگ، از چرخ‌دستی استفاده کنید. با کمک چرخ‌دستی، می‌توانید وسایل بزرگ را در طول یک مسیر صاف حمل کنید. لبه چرخ‌دستی را زیر بار خود قرار دهید. بار خود را بر روی چرخ‌دستی ببندید. چرخ را به سمت خود عقب بیاورید تا بار را بلند کنید. چرخ را به سمت جایی که می‌خواهید بارتان را ببرید هل داد و سپس انتهای آن را پایین بیاورید.

اگر نمی‌توانید به‌تنهایی بار را زمین بگذارید، از کسی کمک بگیرید.

چرخ‌دستی‌ها را می‌توانید از بسیاری از فروشگاه‌های ابزارآلات اجاره کنید.

وسیله ای برای حمل وسایل سنگین

 با کمک دیگران، وزنه‌های سنگین را با بستن آغوش‌های شانه‌ای بلند کنید. آغوش‌های شانه‌ای، آویز هایی هستند که توسط دو نفر پوشیده شده و به کمک آن می‌توانند اجسام سنگین را در بین خود قرار داده و حمل کنند. آویز را از سر خود به تن کنید تا در پشتتان به فرم ضربدری قرار بگیرد و قلاب فلزی آن به روی کمرتان بیفتد. از یک نفر بخواهید در دو طرف بار بایستد و بند آویز را در زیر آن قرار دهد. هر طرف بار را بگیرید و پاهای خود را هم‌زمان بلند کنید.

آغوش‌های شانه‌ای را می‌توانید به‌صورت آنلاین خریداری کنید.

آغوش‌های شانه‌ای وسیله مناسبی برای حمل اسباب بزرگ و حجیم مانند قفسه‌های کتاب یا میزتحریر هستند.

نکته: مطمئن باشید که هر یک از افراد بار را محکم گرفته‌اند تا از روی نوار به زمین نیفتد. در خصوص یک بار بزرگ، مانند یک تشک فنردار یا کابینت بزرگ، از یک نفر دیگر کمک بخواهید تا مراقب کنارهای بار باشد.

دستگاه برای حمل وسایل سنگین

برای بلند کردن پالت‌ها، از لیفتراک یا جک دستی استفاده کنید. بسیاری از انبار ها یا مشاغلی که نیازمند بلند کردن اجسام سنگین هستند، دارای لیفتراک یا جک‌های پالت هستند تا بتوانند بارهای سنگین را حمل کنند. لبه باربر جرثقیل یا جک پالت خود را به دهانه‌های کناره‌های پالت قرار دهید. برای بلند کردن بار هم می‌توانید اهرم لیفتراک را که بار را بلند می‌کند بکشید، یا میل‌لنگ جک پالت دستی را پایین بیاورید.

بررسی کنید آیا شرکت یا منطقه شما برای راندن لیفتراک نیاز به مجوز دارد یا خیر.

اطمینان حاصل کنید که وزن به‌طور مساوی بر روی پالت توزیع‌شده است تا چیزی سقوط نکرده و از بین نرود.

نکته : کفش‌هایی را بپوشید که اصطکاک خوبی با زمین دارند، مانند چکمه یا کفش‌های تنیس

هشدارها:

1 – سعی نکنید اجسامی را بلند کنید که طول آن‌ها از قد شما بلندتر است، زیرا احتمال دارد بر روی شما سقوط کند.

2 – چیزی را بلند نکنید که در حمل آن احساس ناراحتی داشته باشید. اگر مطمئن نیستید که می‌توانید آن را به‌طور ایمن حمل کنید، از کسی کمک بخواهید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.