پینه دست

میخچه و پینه قسمت‌های ضخیم ، سفت و لایه مرده پوست هستند که به دلیل اصطکاک و تحریک پوست به وجود می‌آیند . میخچه در کنار و نوک انگشتان پا به وجود آمده و می‌تواند درد زیادی داشته باشد . پینه معمولاً در کف یا کناره‌های پا ایجادشده و می‌توانند ناراحت‌کننده و ناخوشایند باشند ، اما معمولاً دردناک نیستند .

پینه می‌تواند روی دست نیز ایجاد شود . میخچه و پینه را عموماً می‌توان در خانه درمان کرد ، اما اگر آن‌ها دردناک و مقاوم به درمان بودند یا مشکلات پزشکی مانند دیابت دارید ، ممکن است مراجعه به پزشک ضروری باشد .

درمان‌های خانگی

میخچه پا

تفاوت بین میخچه و پینه چیست ؟ میخچه و پینه یکی نیستند ، بنابراین رویکردهای درمانی متفاوتی دارند که باید آن‌ها را بدانید .

تفاوت ببین میخچه و پینه

1 – میخچه می‌تواند بین انگشتان پا ایجادشده و دردناک باشد . میخچه می‌تواند روی نوک انگشتان پا نیز ایجاد شود ، اما اغلب روی مفصل انگشتان پا ایجاد می‌شود . میخچه ممکن است دارای هسته باشد .

2 – میخچه به‌صورت نرم ، سفت یا priungual می‌باشد . میخچه سفت عموماً روی انگشتان و مفصل آن رخ می‌دهد . میخچه نرم بین انگشتان پا ایجادشده و عموماً بین انگشتان چهارم و پنجم اتفاق می‌افتد .

3 – هسته میخچه همیشه ایجاد نمی‌شود ، اما معمولاً در وسط میخچه بوده و دارای بافت ضخیم و متراکم پوست است .

4 – هسته میخچه اغلب روی استخوان یا عصب فشار می‌آورد که باعث می‌شود واقعاً دردناک باشد .

5 – پینه هسته ندارد و یک منطقه وسیع با بافت ضخیم‌تر را به‌طور مساوی درگیر می‌کند . پینه دردناک نبود اما می‌تواند ناراحت‌کننده باشد .

6 – پینه معمولاً در کف پا و در زیر پنجه ایجاد می‌شود . پینه می‌تواند روی دست نیز ایجاد شود ، معمولاً در کف دست زیر انگشتان اتفاق می‌افتد .

7 – پینه و میخچه هر 2 به علت فشار و اصطکاک ایجاد می‌شوند .

محلول ضد پینه

از درمان‌های بدون نیاز به نسخه استفاده کنید . اسید سالیسیلیک شایع‌ترین ترکیب موجود در محصولات درمانی پینه و میخچه است . با استفاده از محصولات بدون نسخه می‌توان میخچه و پینه را از بین برد ، اما وقتی‌که با مراقبت‌های پوستی همراه شوند ، مؤثرتر خواهند بود .

بعد از ایجاد مشکل سریعاً درمان را شروع کنید ، اما مشکل فشار و اصطکاک را نیز باید حل کنید .

چسب ضد میخچه

از چسب اسید سالیسیلیک برای درمان میخچه استفاده کنید . چسب ضد میخچه اسید سالیسیلیک با غلظت 40% ، بدون نسخه در دسترس است . این چسب‌ از داروخانه قابل تهیه می‌باشد .

بگذارید پا به مدت 5 دقیقه در آب گرم خیس بخورد تا نرم شود . پا را کاملاً خشک‌کنید و چسب را بزنید .

حواستان باشد که چسب را روی پوست سالم نزنید .

بیشتر این محصولات توصیه می‌کنند که به مدت 14 روز یا تا بهبودی کامل میخچه ، هر 48 تا 72 ساعت استفاده شوند .

اسید سالیسیلیک به‌عنوان یک عامل کراتولیتیک طبقه‌بندی می‌شود . این بدان معناست که باعث اضافه کردن رطوبت به محل شده که باعث نرمی و حل شدن پوست می‌شود . اسید سالیسیلیک می‌تواند برای پوست سالم مضر باشد .

همیشه طبق دستورالعمل نوشته‌شده روی بسته این محصولات را مصرف کنید . اگر به اسید سالیسیلیک حساسیت دارید از این چسب‌ها استفاده نکنید .

اسید سالیسیلیک نباید در چشم‌ها ، بینی یا دهان مصرف شود .

درمان خانگی پینه

از اسید سالیسیلیک برای درمان پینه استفاده کنید . اسید سالیسیلیک به شکل‌ها و غلظت‌های مختلف عرضه می‌شود . این ماده به صورت کف ، لوسیون ، ژل و پد قابل تهیه است و می‌تواند در درمان پینه مؤثر باشد .

بهترین روش مصرف ، استفاده از روش نوشته شده روی جعبه است تا بیشترین تأثیر را روی پینه بگذارد .

کرم ضد پینه و میخچه

از محصولات موضعی حاوی 45% اوره استفاده کنید . این محصولات نیز مانند اسید سالیسیلیک قابلیت خرید بدون نیاز به نسخه رادارند . محصولات حاوی 45% اوره به‌عنوان یک کراتولیتیک عمل کرده که باعث نرم کردن و از بین بردن بافت ناخواسته می‌شود ، میخچه و پینه نیز جزء این بافت‌های ناخواسته هستند .

روزی 2 بار تا حل شدن مشکل از این محصولات استفاده کنید .

از بین بردن میخچه با سنگ پا

از سنگ‌پا کمک بگیرید . روی مناطقی از پوست که دارای پینه است از سنگ‌پا استفاده کنید . همچنین از این روش می‌توانید روی پینه دست نیز استفاده کنید .

به‌وسیله سنگ‌پا یا سوهان اقدام به برداشتن لایه مرده پوست‌کنید . حواستان باشد که پوست سالم را سنگ‌پا نزنید زیرا ممکن است باعث تحریک شدن و عفونت شود ، البته اگر آسیب ببیند .

قبل از استفاده از محصولات ضد‌میخچه یا ضدپینه از سنگ‌پا استفاده کنید .

درمان خانگی پینه

پا را خیس کنید . خیساندن پا در آب گرم به نرم شدن محل ضخیم شده پوست در هر 2 نوع مشکل ، یعنی میخچه و پینه می‌شود .

برای پینه روی دست نیز همانند پاها ، دست‌ها را خیس کنید تا ضایعه نرم شود .

بعد از خیس کردن دست یا پا ، آن‌ها را خشک‌کنید و روی آن‌ها سنگ‌پا یا سوهان ناخن بکشید .

اگر وقت ندارید هرروز دست یا پا را خیس کنید ، از سنگ‌پا یا سوهان بعد از حمام رفتن استفاده کنید .

کرم ضد میخچه

پوست را مرطوب نگه‌دارید . روی دست‌وپا مرطوب‌کننده بزنید تا بافت آن‌ها را نرم نگه‌دارید . این کار باعث آسان کردن برداشتن لایه ضخیم پوست به‌وسیله سنگ‌پا یا سوهان می‌شود . همچنین باعث جلوگیری از شکل‌گیری میخچه و پینه خواهد شد .

درمان پزشکی میخچه و پینه

علت پینه پا

در بعضی از شرایط باید حتماً از پزشک کمک گرفت . اگر دیابت دارید ، به دلیل تغییر در گردش خون در ریسک بالاتری نسبت به مشکلات در پا هستید .

در صورت داشتن بیماری‌هایی نظیر دیابت ، نوروپاتی محیطی و دیگر بیماری‌هایی که در جریان طبیعی خون مداخله می‌کنند ، باید جهت درمان میخچه و پینه به پزشک مراجعه کنید .

در صورت داشتن این‌گونه بیماری‌ها ، قبل از انجام درمان‌های خانگی با پزشک خود مشورت کنید .

علت میخچه پا

اگر ناحیه بزرگی درگیر است و درد دارید ، به پزشک مراجعه کنید . بعضی از میخچه و پینه‌ها نسبت به درمان مقاوم هستند و نمی‌توان آن‌ها را با محصولات بدون نسخه و درمان‌های خانگی درمان کرد .

داروهای تجویزی قوی می‌تواند کمک‌کننده باشد .

ممکن است پزشک مقداری از پوست‌های ضخیم شده و اضافی را در مطب بردارد .

هیچ‌گاه خودتان در خانه اقدام به بریدن لایه ضخیم پوست نکنید زیرا ممکن است باعث ایجاد عفونت ، خونریزی و تحریک پوست شوید .

پینه

به دنبال زگیل باشید . به‌غیراز میخچه و پینه ، ممکن است زگیل نیز قسمتی از مشکل باشد . با استفاده از مقاله درمان خانگی زگیل می‌توانید این مشکل را تشخیص داده و حل کنید .

پزشک نیز می‌تواند به تشخیص و درمان زگیل و دیگر مشکلات پوست به شما کمک کند .

پینه پا

نشانه عفونت چه چیزهایی هستند ؟

عفونت در میخچه و پینه بسیار نادر است ، اما به‌هرحال رخ می‌دهد . اگر در دست یا پا نشانه‌های زیر را دیدید به پزشک مراجعه کنید :

  • قرمزی
  • تورم
  • احساس گرما در محل

علت میخچه زیاد پا

ممکن است بی‌نظمی در پا باعث ایجاد این مشکلات شود . بعضی از افراد به دلیل تغییر شکل دادن پا ، باعث ایجاد مشکلات مکرر و ایجاد میخچه و پینه به‌صورت تکرارشونده می‌شوند .

مراجعه به پاپزشک می‌توان در حل این مشکلات به شما کمک کند .

بسیاری از مشکلات پا را می‌توان با کفی کفش یا کفش مخصوص پوشش داد .

در موارد نادر ، شاید جراحی نیز موردنیاز باشد .

درمان پینه دست

حواستان به عوارض میخچه یا پینه روی دست باشد . زمانی که پینه به دلیل فشار و اصطکاک روی دست ایجاد می‌شود ، امکان دارد به دلیل ایجاد شکاف در پوست باعث شروع عفونت شود .

در صورت داشتن عفونت ممکن است نیاز به استفاده از آنتی‌بیوتیک موضعی و سیستمیک باشد . در صورت ایجاد قرمزی ، تورم یا احساس گرما هنگام لمس کردن آن به پزشک مراجعه کنید .

در بعضی از افراد ، تاول نیز در زیر یا کنار پینه شکل می‌گیرد . هنگامی‌که این اتفاق میافتد ، مایع درون تاول به‌خودی‌خود جذب می‌شود ، اما اگر تاول بترکد یا تخلیه شود ، امکان عفوت کردن بافت سالم در اطراف تاول و پینه وجود دارد .

برای درمان تاول مطالعه مقاله درمان خانگی تاول پیشنهاد می‌شود .

جلوگیری از ایجاد میخچه و تاول

درمان میخچه و پینه

عامل اصطکاک را حذف کنید . شایع‌ترین علت ایجاد میخچه و پینه در پا ، چیزی است که باعث ایجاد تحریک ، فشار و اصطکاک در یک نقطه مشخص می‌شود .

با از بین بردن منبع اصطکاک می‌توانید از شکل‌گیری پینه و میخچه جلوگیری کنید .

از بین بردن میخچه

کفشی بپوشید که کاملاً اندازه پا باشد . کفشی که اندازه پا نباشد ، می‌تواند باعث مالیدن انگشتان به کفش یا لیز خوردن پا در کفش شود که در هر 2 مورد باعث ایجاد اصطکاک می‌شود .

نکات زیر را در مورد کفش خود مدنظر داشته باشید :

1 – مطمئن شوید انگشتان پا فضای کافی جهت تکان خوردن دارند .

2 – میخچه در نوک و کنار انگشتان پا ایجاد می‌شود که می‌تواند به دلیل نداشتن فضای کافی در کفش باشد .

3 – تحریک شدن و مالیده شدن تکرار شوند در پا علت اصلی ایجاد میخچه و پینه است .

4 – کفش تنگ و پاشنه‌بلند می‌تواند باعث شود پا به جلو لیز بخورد که می‌تواند باعث ایجاد پینه و میخچه شود .

5 – وقتی‌که کف یا کنار پا به روی کفش لیز می‌خورد ، باعث تحریک پا می‌شود . لیز خوردن پا در کفش به دلیل خیلی بزرگ بودن کفش اتفاق می‌افتد .

درمان پینه

حتماً جوراب بپوشید آن‌هم از نوع مناسبش . نپوشیدن جوراب می‌تواند باعث ایجاد اصطکاک و فشار کفش روی پا شود . همیشه جوراب بپوشید تا از ایجاد اصطکاک و فشار جلوگیری کنید ، مخصوصاً اگر کفش‌هایی مانند کفش‌های ورزشی ، بوت یا کفش‌های مخصوص کار سنگین به پا می‌کنید ، زیرا این کفش‌های جهت پوشیدن جوراب طراحی‌شده‌اند .

مطمئن شوید جوراب دقیقاً اندازه پا باشد . جوراب‌های خیلی تنگ می‌توانند باعث ایجاد فشار و اصطکاک ناخواسته شوند . جوراب‌های گشاد نیز می‌توانند باعث سرخوردن پا در کفش و ایجاد اصطکاک و فشار روی پا شوند .

دستگاه شد میخچه

از وسایل محافظتی استفاده کنید . در قسمت‌هایی که دچار میخچه و پینه هستند یا بین انگشتان پا ، از پدهای محافظ استفاده کنید .

از پدها یا جداکننده‌های انگشتان پا استفاده کرده تا اینکه اصطکاک و فشار را در نقاطی که میخچه و پینه وجود دارد ، کم کنید .

درمان میخچه و پینه دست

دستکش بپوشید . پینه دست در نقاطی که بیشترین اصطکاک رادارند ایجاد می‌شود . در بسیاری از موارد ، از پینه‌های روی دست استقبال می‌شود ، مثلاً نوازندگان موسیقی روی نوک انگشتانشان دارای پینه هستند ، که به آن‌ها توانایی ساز شدن بدون درد را می‌دهد .

مثال دیگر آن در وزنه‌برداری است . پینه‌های ایجادشده روی دست وزنه‌بردار باعث گرفتن راحت و استفاده بهتر از میله وزنه‌برداری می‌شود .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.