خانه سلامت پوست ، مو و ناخن ۱۵ روش درمان پینه و میخچه روی دست و پا ( با عکس )

۱۵ روش درمان پینه و میخچه روی دست و پا ( با عکس )

2
پینه دست

میخچه و پینه قسمت‌های ضخیم ، سفت و لایه مرده پوست هستند که به دلیل اصطکاک و تحریک پوست به وجود می‌آیند . میخچه در کنار و نوک انگشتان پا به وجود آمده و می‌تواند درد زیادی داشته باشد . پینه معمولاً در کف یا کناره‌های پا ایجادشده و می‌توانند ناراحت‌کننده و ناخوشایند باشند ، اما معمولاً دردناک نیستند .

پینه می‌تواند روی دست نیز ایجاد شود . میخچه و پینه را عموماً می‌توان در خانه درمان کرد ، اما اگر آن‌ها دردناک و مقاوم به درمان بودند یا مشکلات پزشکی مانند دیابت دارید ، ممکن است مراجعه به پزشک ضروری باشد .

درمان‌های خانگی

میخچه پا

تفاوت بین میخچه و پینه چیست ؟ میخچه و پینه یکی نیستند ، بنابراین رویکردهای درمانی متفاوتی دارند که باید آن‌ها را بدانید .

تفاوت ببین میخچه و پینه

۱ – میخچه می‌تواند بین انگشتان پا ایجادشده و دردناک باشد . میخچه می‌تواند روی نوک انگشتان پا نیز ایجاد شود ، اما اغلب روی مفصل انگشتان پا ایجاد می‌شود . میخچه ممکن است دارای هسته باشد .

۲ – میخچه به‌صورت نرم ، سفت یا priungual می‌باشد . میخچه سفت عموماً روی انگشتان و مفصل آن رخ می‌دهد . میخچه نرم بین انگشتان پا ایجادشده و عموماً بین انگشتان چهارم و پنجم اتفاق می‌افتد .

۳ – هسته میخچه همیشه ایجاد نمی‌شود ، اما معمولاً در وسط میخچه بوده و دارای بافت ضخیم و متراکم پوست است .

۴ – هسته میخچه اغلب روی استخوان یا عصب فشار می‌آورد که باعث می‌شود واقعاً دردناک باشد .

۵ – پینه هسته ندارد و یک منطقه وسیع با بافت ضخیم‌تر را به‌طور مساوی درگیر می‌کند . پینه دردناک نبود اما می‌تواند ناراحت‌کننده باشد .

۶ – پینه معمولاً در کف پا و در زیر پنجه ایجاد می‌شود . پینه می‌تواند روی دست نیز ایجاد شود ، معمولاً در کف دست زیر انگشتان اتفاق می‌افتد .

۷ – پینه و میخچه هر ۲ به علت فشار و اصطکاک ایجاد می‌شوند .

محلول ضد پینه

از درمان‌های بدون نیاز به نسخه استفاده کنید . اسید سالیسیلیک شایع‌ترین ترکیب موجود در محصولات درمانی پینه و میخچه است . با استفاده از محصولات بدون نسخه می‌توان میخچه و پینه را از بین برد ، اما وقتی‌که با مراقبت‌های پوستی همراه شوند ، مؤثرتر خواهند بود .

بعد از ایجاد مشکل سریعاً درمان را شروع کنید ، اما مشکل فشار و اصطکاک را نیز باید حل کنید .

چسب ضد میخچه

از چسب اسید سالیسیلیک برای درمان میخچه استفاده کنید . چسب ضد میخچه اسید سالیسیلیک با غلظت ۴۰% ، بدون نسخه در دسترس است . این چسب‌ از داروخانه قابل تهیه می‌باشد .

بگذارید پا به مدت ۵ دقیقه در آب گرم خیس بخورد تا نرم شود . پا را کاملاً خشک‌کنید و چسب را بزنید .

حواستان باشد که چسب را روی پوست سالم نزنید .

بیشتر این محصولات توصیه می‌کنند که به مدت ۱۴ روز یا تا بهبودی کامل میخچه ، هر ۴۸ تا ۷۲ ساعت استفاده شوند .

اسید سالیسیلیک به‌عنوان یک عامل کراتولیتیک طبقه‌بندی می‌شود . این بدان معناست که باعث اضافه کردن رطوبت به محل شده که باعث نرمی و حل شدن پوست می‌شود . اسید سالیسیلیک می‌تواند برای پوست سالم مضر باشد .

همیشه طبق دستورالعمل نوشته‌شده روی بسته این محصولات را مصرف کنید . اگر به اسید سالیسیلیک حساسیت دارید از این چسب‌ها استفاده نکنید .

اسید سالیسیلیک نباید در چشم‌ها ، بینی یا دهان مصرف شود .

درمان خانگی پینه

از اسید سالیسیلیک برای درمان پینه استفاده کنید . اسید سالیسیلیک به شکل‌ها و غلظت‌های مختلف عرضه می‌شود . این ماده به صورت کف ، لوسیون ، ژل و پد قابل تهیه است و می‌تواند در درمان پینه مؤثر باشد .

بهترین روش مصرف ، استفاده از روش نوشته شده روی جعبه است تا بیشترین تأثیر را روی پینه بگذارد .

کرم ضد پینه و میخچه

از محصولات موضعی حاوی ۴۵% اوره استفاده کنید . این محصولات نیز مانند اسید سالیسیلیک قابلیت خرید بدون نیاز به نسخه رادارند . محصولات حاوی ۴۵% اوره به‌عنوان یک کراتولیتیک عمل کرده که باعث نرم کردن و از بین بردن بافت ناخواسته می‌شود ، میخچه و پینه نیز جزء این بافت‌های ناخواسته هستند .

روزی ۲ بار تا حل شدن مشکل از این محصولات استفاده کنید .

از بین بردن میخچه با سنگ پا

از سنگ‌پا کمک بگیرید . روی مناطقی از پوست که دارای پینه است از سنگ‌پا استفاده کنید . همچنین از این روش می‌توانید روی پینه دست نیز استفاده کنید .

به‌وسیله سنگ‌پا یا سوهان اقدام به برداشتن لایه مرده پوست‌کنید . حواستان باشد که پوست سالم را سنگ‌پا نزنید زیرا ممکن است باعث تحریک شدن و عفونت شود ، البته اگر آسیب ببیند .

قبل از استفاده از محصولات ضد‌میخچه یا ضدپینه از سنگ‌پا استفاده کنید .

درمان خانگی پینه

پا را خیس کنید . خیساندن پا در آب گرم به نرم شدن محل ضخیم شده پوست در هر ۲ نوع مشکل ، یعنی میخچه و پینه می‌شود .

برای پینه روی دست نیز همانند پاها ، دست‌ها را خیس کنید تا ضایعه نرم شود .

بعد از خیس کردن دست یا پا ، آن‌ها را خشک‌کنید و روی آن‌ها سنگ‌پا یا سوهان ناخن بکشید .

اگر وقت ندارید هرروز دست یا پا را خیس کنید ، از سنگ‌پا یا سوهان بعد از حمام رفتن استفاده کنید .

کرم ضد میخچه

پوست را مرطوب نگه‌دارید . روی دست‌وپا مرطوب‌کننده بزنید تا بافت آن‌ها را نرم نگه‌دارید . این کار باعث آسان کردن برداشتن لایه ضخیم پوست به‌وسیله سنگ‌پا یا سوهان می‌شود . همچنین باعث جلوگیری از شکل‌گیری میخچه و پینه خواهد شد .

درمان پزشکی میخچه و پینه

علت پینه پا

در بعضی از شرایط باید حتماً از پزشک کمک گرفت . اگر دیابت دارید ، به دلیل تغییر در گردش خون در ریسک بالاتری نسبت به مشکلات در پا هستید .

در صورت داشتن بیماری‌هایی نظیر دیابت ، نوروپاتی محیطی و دیگر بیماری‌هایی که در جریان طبیعی خون مداخله می‌کنند ، باید جهت درمان میخچه و پینه به پزشک مراجعه کنید .

در صورت داشتن این‌گونه بیماری‌ها ، قبل از انجام درمان‌های خانگی با پزشک خود مشورت کنید .

علت میخچه پا

اگر ناحیه بزرگی درگیر است و درد دارید ، به پزشک مراجعه کنید . بعضی از میخچه و پینه‌ها نسبت به درمان مقاوم هستند و نمی‌توان آن‌ها را با محصولات بدون نسخه و درمان‌های خانگی درمان کرد .

داروهای تجویزی قوی می‌تواند کمک‌کننده باشد .

ممکن است پزشک مقداری از پوست‌های ضخیم شده و اضافی را در مطب بردارد .

هیچ‌گاه خودتان در خانه اقدام به بریدن لایه ضخیم پوست نکنید زیرا ممکن است باعث ایجاد عفونت ، خونریزی و تحریک پوست شوید .

پینه

به دنبال زگیل باشید . به‌غیراز میخچه و پینه ، ممکن است زگیل نیز قسمتی از مشکل باشد . با استفاده از مقاله درمان خانگی زگیل می‌توانید این مشکل را تشخیص داده و حل کنید .

پزشک نیز می‌تواند به تشخیص و درمان زگیل و دیگر مشکلات پوست به شما کمک کند .

پینه پا

نشانه عفونت چه چیزهایی هستند ؟

عفونت در میخچه و پینه بسیار نادر است ، اما به‌هرحال رخ می‌دهد . اگر در دست یا پا نشانه‌های زیر را دیدید به پزشک مراجعه کنید :

 • قرمزی
 • تورم
 • احساس گرما در محل

علت میخچه زیاد پا

ممکن است بی‌نظمی در پا باعث ایجاد این مشکلات شود . بعضی از افراد به دلیل تغییر شکل دادن پا ، باعث ایجاد مشکلات مکرر و ایجاد میخچه و پینه به‌صورت تکرارشونده می‌شوند .

مراجعه به پاپزشک می‌توان در حل این مشکلات به شما کمک کند .

بسیاری از مشکلات پا را می‌توان با کفی کفش یا کفش مخصوص پوشش داد .

در موارد نادر ، شاید جراحی نیز موردنیاز باشد .

درمان پینه دست

حواستان به عوارض میخچه یا پینه روی دست باشد . زمانی که پینه به دلیل فشار و اصطکاک روی دست ایجاد می‌شود ، امکان دارد به دلیل ایجاد شکاف در پوست باعث شروع عفونت شود .

در صورت داشتن عفونت ممکن است نیاز به استفاده از آنتی‌بیوتیک موضعی و سیستمیک باشد . در صورت ایجاد قرمزی ، تورم یا احساس گرما هنگام لمس کردن آن به پزشک مراجعه کنید .

در بعضی از افراد ، تاول نیز در زیر یا کنار پینه شکل می‌گیرد . هنگامی‌که این اتفاق میافتد ، مایع درون تاول به‌خودی‌خود جذب می‌شود ، اما اگر تاول بترکد یا تخلیه شود ، امکان عفوت کردن بافت سالم در اطراف تاول و پینه وجود دارد .

برای درمان تاول مطالعه مقاله درمان خانگی تاول پیشنهاد می‌شود .

جلوگیری از ایجاد میخچه و تاول

درمان میخچه و پینه

عامل اصطکاک را حذف کنید . شایع‌ترین علت ایجاد میخچه و پینه در پا ، چیزی است که باعث ایجاد تحریک ، فشار و اصطکاک در یک نقطه مشخص می‌شود .

با از بین بردن منبع اصطکاک می‌توانید از شکل‌گیری پینه و میخچه جلوگیری کنید .

از بین بردن میخچه

کفشی بپوشید که کاملاً اندازه پا باشد . کفشی که اندازه پا نباشد ، می‌تواند باعث مالیدن انگشتان به کفش یا لیز خوردن پا در کفش شود که در هر ۲ مورد باعث ایجاد اصطکاک می‌شود .

نکات زیر را در مورد کفش خود مدنظر داشته باشید :

۱ – مطمئن شوید انگشتان پا فضای کافی جهت تکان خوردن دارند .

۲ – میخچه در نوک و کنار انگشتان پا ایجاد می‌شود که می‌تواند به دلیل نداشتن فضای کافی در کفش باشد .

۳ – تحریک شدن و مالیده شدن تکرار شوند در پا علت اصلی ایجاد میخچه و پینه است .

۴ – کفش تنگ و پاشنه‌بلند می‌تواند باعث شود پا به جلو لیز بخورد که می‌تواند باعث ایجاد پینه و میخچه شود .

۵ – وقتی‌که کف یا کنار پا به روی کفش لیز می‌خورد ، باعث تحریک پا می‌شود . لیز خوردن پا در کفش به دلیل خیلی بزرگ بودن کفش اتفاق می‌افتد .

درمان پینه

حتماً جوراب بپوشید آن‌هم از نوع مناسبش . نپوشیدن جوراب می‌تواند باعث ایجاد اصطکاک و فشار کفش روی پا شود . همیشه جوراب بپوشید تا از ایجاد اصطکاک و فشار جلوگیری کنید ، مخصوصاً اگر کفش‌هایی مانند کفش‌های ورزشی ، بوت یا کفش‌های مخصوص کار سنگین به پا می‌کنید ، زیرا این کفش‌های جهت پوشیدن جوراب طراحی‌شده‌اند .

مطمئن شوید جوراب دقیقاً اندازه پا باشد . جوراب‌های خیلی تنگ می‌توانند باعث ایجاد فشار و اصطکاک ناخواسته شوند . جوراب‌های گشاد نیز می‌توانند باعث سرخوردن پا در کفش و ایجاد اصطکاک و فشار روی پا شوند .

دستگاه شد میخچه

از وسایل محافظتی استفاده کنید . در قسمت‌هایی که دچار میخچه و پینه هستند یا بین انگشتان پا ، از پدهای محافظ استفاده کنید .

از پدها یا جداکننده‌های انگشتان پا استفاده کرده تا اینکه اصطکاک و فشار را در نقاطی که میخچه و پینه وجود دارد ، کم کنید .

درمان میخچه و پینه دست

دستکش بپوشید . پینه دست در نقاطی که بیشترین اصطکاک رادارند ایجاد می‌شود . در بسیاری از موارد ، از پینه‌های روی دست استقبال می‌شود ، مثلاً نوازندگان موسیقی روی نوک انگشتانشان دارای پینه هستند ، که به آن‌ها توانایی ساز شدن بدون درد را می‌دهد .

مثال دیگر آن در وزنه‌برداری است . پینه‌های ایجادشده روی دست وزنه‌بردار باعث گرفتن راحت و استفاده بهتر از میله وزنه‌برداری می‌شود .

بارگذاری بیشتر در پوست ، مو و ناخن

2 دیدگاه ها

 1. اعظم

  مهر ۱۷, ۱۳۹۸ در ۱۰:۵۵ ق.ظ

  من خودم چندین میخچه را فقط از طریق در آوردن هسته میخچه درمان کردم. به این طریق که هر زمان هسته در میخچه وجود داشت با یک سوزن به آرامی هسته میخچه پا روبلند میکنیم و منتظر میشم تا هسته دوباره به وجود بیاد. بعد از مدتی کوچک شده و از بین میره.

  پاسخ دادن

 2. حبیبی

  مرداد ۲, ۱۳۹۸ در ۸:۳۰ ق.ظ

  اصلا راه حل های خوبی نبود👎

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

درمان دمل در ۳ سوت !!! ( با عکس )

دمل‌ها یا آبسه‌ها، برجستگی‌های دردناک، ملتهب و چرکی هستند که در اثر عفونت‌های باکتریایی به…