خانه خانه ۲۰ روش از بین بردن مورچه در خانه ( با عکس )

۲۰ روش از بین بردن مورچه در خانه ( با عکس )

6
مورچه

بیشتر مورچه‌ها سودمند هستند ، زیرا آن‌ها آفات واقعی مانند کک و ساس را می‌کشند . بااین‌وجود جای هیچ نگرانی نیست که مورچه‌ها در آشپزخانه شما باشند و باید بدانید که با بودن آن‌ها هیچ اتفاقی نمی‌افتد .

علت و حکمت وجود مورچه در خانه ، وجود منابع غذایی برای مورچه‌ها است که شما باید آن‌ها را از بین ببرید .

به‌هرحال روش‌های متعددی برای خلاصی از شر مورچه‌ها مانند اسپری آبلیمو و نعناع وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید ، در صورت مؤثر نبودن روش‌های سبک ، باید از روش‌هایی مانند تله‌های طعمه‌ای و حشره‌کش‌های شیمیایی استفاده کرد . تمامی موارد گفته‌شده را به‌صورت گام‌به‌گام بررسی خواهیم کرد ، با ما همراه باشید !!

کشتن مورچه‌ها

در بعضی از مواقع کشتن مورچه‌ها ضروری است ، مثلاً زمانی که به خانه شما هجوم گسترده می‌آورند و خبری از ناپدید شدن آن‌ها نیست . حواستان باشد که درصورتی‌که مورچه‌ها زیاد هستند و به‌صورت پی‌درپی در خانه ظاهر می‌شوند ، استفاده از این روش معقول است .

سم ضد مورچه

از روشی که کمترین ضرر را دارد استفاده کنید . این کار نه‌تنها برای سلامتی شما بهتر است بلکه برای وسایل خانه شما نیز بهتر می‌باشد ، بنابراین در وهله اول از روش‌های طبیعی استفاده کنید ، سپس به سراغ روش‌های دیگر بروید .

از بین بردن مورچه در خانه

خط حرکت مورچه‌ها را از بین ببرید . یکی از راه‌های سریع و مؤثر ، کشتن مورچه‌هایی است که در مسیر حرکت می‌کنند . بهتر است اول‌ازهمه اول مسیر را پیداکرده سپس به‌وسیله نوارچسب ، وازلین یا پودر تالک آن را قطع کنید ، سپس از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید :

۱ – استفاده از اسفنج و آب‌صابون : اسفنج ( ابر ) را به آب‌صابون آغشته کرده و روی خط مورچه‌ها بکشید تا مورچه را جمع کنید . اسفنج را آبکشی نمایید و تا زمانی که تمامی مورچه‌ها از بین بروند این کار را تکرار کنید .

۲ – استفاده از اسپری : از اسپری تمیزکننده تمامی سطوح یا سفیدکننده رقیق‌شده می‌توانید استفاده کنید . اسپری را روی مورچه‌ها بزنید و به‌وسیله دستمال‌کاغذی آن‌ها را جمع‌آوری کنید .

نکته : اسپری کردن در لانه نیز می‌تواند مؤثر باشد اما باید تمامی مورچه‌ها را از بین ببرید ، کشتن قسمتی از کلونی مورچه‌ها می‌تواند باعث ایجاد کلونی جدید از آن‌ها شده که مخالف کاری است که شما می‌خواهید .

کشتن مورچه خانه

مأمور کشف غذا را بکشید . کلونی مورچه‌ها معمولاً یک مورچه تنها را جهت کشف منبع غذایی می‌فرستد . اگر مورچه تنهایی را مشاهده کردید سریعاً آن را بکشید و نگذارید تا به لانه برگردد ، زیرا دفعه بعد به همراه دوستان خود خواهد آمد .

اگر مورچه به لانه برگشت ، به همراه مورچه‌های دیگر به‌صورت خطی‌مرتب خواهند آمد ، در این صورت با استفاده از روشی که در بالا گفته شد آن‌ها را از بین ببرید .

تله مورچه

چگونه برای مورچه‌ها تله گذاری کنیم ؟

شما با استفاده از تله می‌توانید مورچه‌ها را در هنگام شکار غذا گیر بی اندازید . مخلوطی از بوریک اسید یا بوراکس با آب و شکر بهترین تله برای مورچه است . بوریک اسید می‌تواند به‌صورت داخلی و خارجی روی مورچه‌ها تأثیر بگذارد .

طرز تهیه : ۱ پیمانه آب ، ۲ پیمانه شکر و ۲ قاشق غذاخوری بوریک اسید را با یکدیگر مخلوط‌کنید .

طرز استفاده : صبر کنید تا مورچه‌ها ظاهر شوند ، حواستان باشد که مورچه‌های جدید را جذب نکنید ، زیرا ممکن است کلونی‌های جدید را به سمت خود بکشید . تله را در سر راه مورچه‌ها قرار دهید . درصورتی‌که حیوان خانگی یا بچه کوچک در خانه‌دارید ، ظرف حاوی تله را ببندید و فقط چند سوراخ کوچک روی آن ایجاد کنید .

همچنین می‌توانید کره بادام‌زمینی نیز داخل تله بریزید . گرایش مورچه‌ها بسیار بستگی به نیاز کلونی دارد . بعضی‌اوقات آن‌ها نیاز به شیرینی و بعضی از وقت‌ها آن‌ها نیاز به چربی‌دارند .

درست کردن سم مورچه

تله‌ مورچه خانگی بسازید . ۱ قاشق غذاخوری کره بادام‌زمینی ، ۲ قاشق غذاخوری شکر ، ۲ قاشق چای‌خوری بوراکس ( بوره ) و ۱ قاشق چای‌خوری آب را با یکدیگر مخلوط‌کنید .

مقدار کمی از مخلوط را روی مقوا گذاشته و در محل فعالیت مورچه‌ها قرار دهید . حواستان به مورچه‌ها باشد تا مخلوط را به داخل لانه خود ببرند .

اگر مورچه‌ها خیلی سریع مردند ، مقدار بوراکس را به نصف قاشق چای‌خوری کاهش دهید . شما می‌خواهید که مخلوط را به داخل لانه ببرند تا کلونی و ملکه از بین بروند .

جارو کردن مورچه

مورچه‌ها را جارو کنید . مقداری پودر تالکم یا خاک دیاتومه روی مورچه‌ها بپاشید و به‌وسیله جاروبرقی یا جارو شارژی مورچه‌ها را جارو کنید . استفاده از پودرهای گفته‌شده باعث می‌شود که مورچه‌ها بعد از تخلیه شدن در سطل زباله بمیرند .

حواستان باشد که جاروبرقی را تمیز کنید تا خانه دوم مورچه‌ها نشود .

از بین بردن مورچه خانه

مورچه کش خانگی بسازید . درون یک بطری اسپری خالی و تمیز ، ۱ قاشق چای‌خوری الکل و ۱٫۵ قاشق چای‌خوری مایع ظرفشویی بریزید ، سپس با آب بطری اسپری را پرکنید و ۲٫۵ سانتی‌متر سر بطری را خالی بگذارید .

بطری اسپری را به‌خوبی تکان دهید تا شروع به کف کردن کند . به دلیل داشتن الکل مورچه‌ها از این محلول فرار می‌کنند .

سم قوی برای مورچه

از Fumigator استفاده کنید . طبق گزارش‌های به‌دست‌آمده ، این محصول می‌تواند مورچه‌ها را بین ۶ تا ۸ ماه از بین ببرد . همچنین می‌توانید از محصولات مشابه موجود در بازار نیز استفاده کنید .

پیدا کردن لانه مورچه

این روش آخرین راه پیشنهادی است ، زیرا کلونی مورچه‌ها جزئی از حیاط و سلامت اکولوژیک عمومی هستند . همچنین مورچه‌ها بسیاری از آفات باغ را نابود می‌کنند .

از بین بردن تمامی مورچه‌ها می‌تواند تعادل را به هم بزند و جمله ” زندگی کن و بگذار زندگی کنند ” را زیر پا می‌گذارد .

حکمت وجود مورچه در خانه

لانه مورچه را پیدا کنید . اگر توانستید خانه مورچه را پیدا کنید با دقت آن را سوراخ‌کنید و چندین لیتر آب جوش داخل لانه بریزید .

کشتن مورچه های داخل خانه

محلول خانگی از بین برنده مورچه را امتحان کنید . ۱ قسمت روغن کافور را با ۹ قسمت الکل صنعتی مخلوط‌کنید و در لانه مورچه‌ها بریزید .

پیدا کردن ملکه مورچه ها

ملکه را بکشید . بهترین راه خلاص شدن از شر مورچه‌ها از بین بردن منبع آن‌ها یا همان ملکه آن‌هاست . ملکه تعداد زیادی مورچه تولید می‌کند که کشتن ملکه از ایجاد آن‌ها جلوگیری می‌کند .

اگر ملکه را پیدا کردید ، آن را بکشید . ملکه خجالتی بوده و در پایین لانه مخفی می‌شود .

درصورتی‌که نوع مورچه‌ها مهاجم و/یا نیش زننده هستند ، استفاده از این روش پیشنهاد نمی‌شود .

جلوگیری از آمدن مورچه‌ها

اگر با ورود مکرر مورچه به خانه مواجه هستید ، باید جذابیت خانه خود را برای مورچه‌ها کم کنید . تمیز کردن و از بین بردن باقی‌مانده مواد غذایی یکی از مهم‌ترین قدم‌ها در داشتن خانه‌ای بدون مورچه است .

جلوگیری از ورود مورچه

مواد غذایی را ظروف دردار نگه‌دارید . این کار به تازه نگه‌داشتن مواد غذایی نیز کمک می‌کند . همچنین این کار باعث گیر انداختن و جلوگیری از پخش شدن حشراتی که در مواد غذایی تخم‌ریزی و تکثیر می‌کنند می‌شود .

به‌صورت کلی ، نگهداری مواد غذایی درون ظروف دربسته ایده خوبی است .

جلوگیری از ورود مورچه به خانه

تمامی سطوح را مرتباً تمیز کنید . میز و تمامی سطوح را به‌صورت مرتب به‌وسیله محلول سرکه یا مایع سفیدکننده رقیق‌شده تمیز کنید .

از بین بردن مورچه آشپزخانه

خانه را مرتباً تمیز کنید . به‌صورت مرتب خانه را گردگیری و جاروبرقی بکشید تا همیشه تمیز باشد . تمیز بودن خانه و نبودن منبع غذایی باعث جلوگیری از آمدن مورچه‌ها خواهد شد .

علت ورود مورچه به خانه

سینک ظرفشویی را تمیز نگه‌دارید . از رها کردن ظروف کثیف و آب داخل سینک خودداری کنید تا آب و غذای موردنیاز مورچه‌ها را فراهم نکنید .

تمامی آشغال‌های داخل سینک را نیز سریعاً داخل آشغالی بریزید .

ریشه کن کردن مورچه در خانه

ظرف غذای بزرگ‌تری برای حیوان خانگی خود تهیه کنید . مقداری آب به ظرف غذای بزرگ اضافه کنید ، بودن فضای خالی مانند خندق ، دسترسی به غذا را برای مورچه‌ها سخت می‌کند .

جلوگیری از ورود مورچه به خانه

بهترین راه خلاصی از شر مورچه و حیوانات مشابه جلوگیری کامل از ورود آن‌ها به خانه است . شما باید مکان‌هایی که امکان ورود مورچه را به خانه می‌دهند را شناسایی و درست کنید .

مکان های ورود مورچه ها

مسدود کردن خانه : با توجه به اینکه مورچه بسیار کوچک است ، آن‌ها هزاران راه ورود به خانه‌دارند . پیدا کردن بعضی از این راه‌ها ساده بوده و می‌توان به‌راحتی آن‌ها را مسدود کرد ، اما راه‌های خیلی کوچک را فقط می‌توان در هنگام رژه رفتن مورچه‌ها و ورود به خانه پیدا کرد .

هرگونه راهی که پیدا کردید ، آن را مسدود کنید .

مکان های ورود مورچه ها به خانه

استفاده از درزگیر : پنجره‌ها ، درها و هرگونه ترک و درزی که مورچه‌ها بتوانند از آن عبور کنند را با درزگیر مسدود کنید . استفاده از این روش مزایای دیگری نیز دارد که کنترل بهتر دمای خانه و کاهش قبوض انرژی را شامل می‌شود .

این روش کمترین ریسک را دارد ، مخصوصاً برای کسانیکه بچه یا حیوان خانگی دارند .

جلوگیری از ورود مورچه

استفاده از مواد دورکننده مورچه : در ورودی‌های مورچه‌ها از بعضی از مواد دافع آنها استفاده کنید . از نمک ، گچ ، پودر بچه و تالک می‌توانید در نزدیکی پنجره‌ها ، دیوارها و درها استفاده کنید . حواستان به استفاده از تالک باشد ، زیرا پتانسیل سرطان‌زایی دارد .

سرکه دافع مورچه

استفاده از بوهای دافع مورچه : بعضی از مواد و بوها هستند که مورچه آن‌ها را دوست ندارد . در هنگام استفاده از این مواد حواستان به حیوان خانگی و بچه‌ها باشد زیرا ممکن است این مواد برای آن‌ها مضر باشند .

مواد و بوهایی که مورچه از آن‌ها بدشان می‌آید :

 • سرکه
 • روغن نعناع
 • دارچین
 • فلفل سیاه
 • فلفل کاین

مورچه از کجا میاد

سدکردن راه مورچه : مورچه‌ها اغلب از درخت‌های آویزان ، درختچه‌ها و پوشش گیاهی وارد خانه می‌شوند . برای از بین بردن این مشکل فاصله‌ای بین موارد گفته‌شده با خانه خود ایجاد کنید تا گیاهان به‌صورت مستقیم با خانه در تماس نباشند . این حدفاصل را با سنگ و سنگ‌ریز پرکنید .

نکات مهم

ملکه مورچه‌ها معمولاً ۲ الی ۳ برابر بزرگ‌تر از دیگر مورچه‌های کلونی است .

درصورتی‌که مورچه‌ها در سطل آشغال هستند ، سطل آشغال را بیرون از خانه نگه‌دارید .

از دافع حشرات در مکان‌های تکراری استفاده نکنید ( اسپری یا هر نوع ماده دیگر ) ، مورچه‌ها دیگر در مکان‌هایی که آن اسپری یا مواد را زده‌اید پدیدار نمی‌شوند .

بسیاری از اسپری‌های تمیزکننده می‌توانند به کشتن مورچه کمک کنند .

زیاد جاروبرقی بکشید ، مورچه‌ها به مقدار چیزی که به دست می‌آورند اهمیت نمی‌دهد و اگر کم هم باشد بازهم می‌آیند .

بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که بوی میخک می‌تواند مورچه‌ها را دور کند .

هشدارها

سم بوریک اسید در فصول گرم سال ممکن است تأثیر کمتری داشته باشد .

اگر بیشتر از یک قاشق چای‌خوری اسید بوریک توسط فرد بالغ قورت داده شد ، ۲ لیوان آب نوشیده و به پزشک مراجعه کنید .

کاشت نعنا در خانه و حیاط می‌تواند باعث دور کردن مورچه‌ها شود ، اما نعنا می‌تواند تهاجمی باشد ، بنابراین با یک متخصص دراین‌باره صحبت کنید .

تمامی سموم و مواد بازدارنده مورچه را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه‌دارید . بسیاری از این مواد سمی هستند .

تماس داشتن با اسید بوریک و بوراکس می‌تواند تأثیرات منفی داشته باشد . اگر چشمان شما تحریک شد ، آن‌ها را آبکشی نمایید و اگر بعد از ۱۰ دقیقه علائم برطرف نشد به پزشک مراجعه کنید .

در هنگامی‌که از دافع حشرات استفاده می‌کنید از دستکش و ماسک استفاده کنید ، زیرا بسیاری از آن‌ها سمی می‌باشند . درصورتی‌که از اسپری استفاده می‌کنید ، استفاده از عینک محافظ نیز پیشنهاد می‌شود .

بارگذاری بیشتر در خانه

6 دیدگاه ها

 1. سروش

  اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۹ در ۲:۴۹ ب.ظ

  یه صف از مورچه ها یه تو پریز برقی که تقریبا ازش استفاده نمیکردیم جمع شدن برا لونه سازی و یه سیم مورچه ای رو درست کردن و از این سوراخ با اون یکی میرفتن تا اینکه یه لحظه همشون با هم تماس پیدا کردن و یه جرقه بزرگ و خطرناک به وجود اوردن خلاصه پودر شدن و یه بوی گندی اتاق رو برداشت و تا ده روز نمیرفت ولی خونه ما هم مورچه هست و ما بهشون کاری نداریم دیگه ندیدم که طرف اون پریز برق هم برن

 2. زهرا

  دی ۱۷, ۱۳۹۸ در ۴:۴۴ ب.ظ

  ببخشید درسته که میگن اگه مورچه ها در خانه ای باشند و چون طعمه سوسک ها هستند کم کم در اون خونه سوسک جمع میشه؟

 3. مهدی

  شهریور ۱۰, ۱۳۹۸ در ۱۰:۵۹ ق.ظ

  سلام، احتمالاً در بین فک و فامیل و دوستان و آشنایان، شغلتان را با افتخار عنوان می‌کنید که مثلاً طراحِ سایت یا برنامه نویس یا تولید کننده محتوا هستید اما محتوایی که به روش‌های کشتنِ مورچه پرداخته واقعاً شرم آورده؛ مادامی‌که مورچه را می‌کشید، بی برو برگرد یکی دیگه هست که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم لگد به پشتتان می‌زنه و شما رو له می‌کنه… شک نکنید ضعیف‌کشی فقط از انسانِ! ضعیف بر میاد و البته دست بالای دست بسیاره آقا مهرداد. امیدوارم زیرِ دست و پا له نشوید

  • یعقوبی

   مرداد ۳۰, ۱۳۹۹ در ۱۲:۰۶ ق.ظ

   ضعیف کسی کدوم خواب هستیم کلا یه دور کل بدن گاز میرن ،اگه مرده باشیم یه روز کلا از بین میریم ،به خدا عاصی شدیم

  • قاسم

   فروردین ۲۴, ۱۴۰۰ در ۴:۰۰ ق.ظ

   خدا شما رو شفا بده

 4. رضا

  اسفند ۱۳, ۱۳۹۷ در ۴:۰۸ ق.ظ

  ما چند سالی هست که در خانه مان موریانه داریم به خاطر این موضوع بنایی هم کردیم اما هیچ فایده ای نداشت . از قدیم شنیده بودیم که موریانه فقط با چوب سر و کار داره اما موریانه‌ها ی منزل ما پلاستیک هم میجون و الان هم لانه خودشو نو بر روی آهن بنا کردن

بررسی کنید

قیمت پارکت لمینت ، الکی گران نخرید !!!

همه ما دوست داریم که جنسی که میخریم ( حالا هرچیزی که میخواد باشه ) مثلا پارکت لمینت ، به ق…