خانه خانه ۲۰ روش از بین بردن مورچه در خانه ( با عکس )

۲۰ روش از بین بردن مورچه در خانه ( با عکس )

1
مورچه

بیشتر مورچه‌ها سودمند هستند ، زیرا آن‌ها آفات واقعی مانند کک و ساس را می‌کشند . بااین‌وجود جای هیچ نگرانی نیست که مورچه‌ها در آشپزخانه شما باشند و باید بدانید که با بودن آن‌ها هیچ اتفاقی نمی‌افتد .

علت و حکمت وجود مورچه در خانه ، وجود منابع غذایی برای مورچه‌ها است که شما باید آن‌ها را از بین ببرید .

به‌هرحال روش‌های متعددی برای خلاصی از شر مورچه‌ها مانند اسپری آبلیمو و نعناع وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید ، در صورت مؤثر نبودن روش‌های سبک ، باید از روش‌هایی مانند تله‌های طعمه‌ای و حشره‌کش‌های شیمیایی استفاده کرد . تمامی موارد گفته‌شده را به‌صورت گام‌به‌گام بررسی خواهیم کرد ، با ما همراه باشید !!

کشتن مورچه‌ها

در بعضی از مواقع کشتن مورچه‌ها ضروری است ، مثلاً زمانی که به خانه شما هجوم گسترده می‌آورند و خبری از ناپدید شدن آن‌ها نیست . حواستان باشد که درصورتی‌که مورچه‌ها زیاد هستند و به‌صورت پی‌درپی در خانه ظاهر می‌شوند ، استفاده از این روش معقول است .

سم ضد مورچه

از روشی که کمترین ضرر را دارد استفاده کنید . این کار نه‌تنها برای سلامتی شما بهتر است بلکه برای وسایل خانه شما نیز بهتر می‌باشد ، بنابراین در وهله اول از روش‌های طبیعی استفاده کنید ، سپس به سراغ روش‌های دیگر بروید .

از بین بردن مورچه در خانه

خط حرکت مورچه‌ها را از بین ببرید . یکی از راه‌های سریع و مؤثر ، کشتن مورچه‌هایی است که در مسیر حرکت می‌کنند . بهتر است اول‌ازهمه اول مسیر را پیداکرده سپس به‌وسیله نوارچسب ، وازلین یا پودر تالک آن را قطع کنید ، سپس از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید :

۱ – استفاده از اسفنج و آب‌صابون : اسفنج ( ابر ) را به آب‌صابون آغشته کرده و روی خط مورچه‌ها بکشید تا مورچه را جمع کنید . اسفنج را آبکشی نمایید و تا زمانی که تمامی مورچه‌ها از بین بروند این کار را تکرار کنید .

۲ – استفاده از اسپری : از اسپری تمیزکننده تمامی سطوح یا سفیدکننده رقیق‌شده می‌توانید استفاده کنید . اسپری را روی مورچه‌ها بزنید و به‌وسیله دستمال‌کاغذی آن‌ها را جمع‌آوری کنید .

نکته : اسپری کردن در لانه نیز می‌تواند مؤثر باشد اما باید تمامی مورچه‌ها را از بین ببرید ، کشتن قسمتی از کلونی مورچه‌ها می‌تواند باعث ایجاد کلونی جدید از آن‌ها شده که مخالف کاری است که شما می‌خواهید .

کشتن مورچه خانه

مأمور کشف غذا را بکشید . کلونی مورچه‌ها معمولاً یک مورچه تنها را جهت کشف منبع غذایی می‌فرستد . اگر مورچه تنهایی را مشاهده کردید سریعاً آن را بکشید و نگذارید تا به لانه برگردد ، زیرا دفعه بعد به همراه دوستان خود خواهد آمد .

اگر مورچه به لانه برگشت ، به همراه مورچه‌های دیگر به‌صورت خطی‌مرتب خواهند آمد ، در این صورت با استفاده از روشی که در بالا گفته شد آن‌ها را از بین ببرید .

تله مورچه

چگونه برای مورچه‌ها تله گذاری کنیم ؟

شما با استفاده از تله می‌توانید مورچه‌ها را در هنگام شکار غذا گیر بی اندازید . مخلوطی از بوریک اسید یا بوراکس با آب و شکر بهترین تله برای مورچه است . بوریک اسید می‌تواند به‌صورت داخلی و خارجی روی مورچه‌ها تأثیر بگذارد .

طرز تهیه : ۱ پیمانه آب ، ۲ پیمانه شکر و ۲ قاشق غذاخوری بوریک اسید را با یکدیگر مخلوط‌کنید .

طرز استفاده : صبر کنید تا مورچه‌ها ظاهر شوند ، حواستان باشد که مورچه‌های جدید را جذب نکنید ، زیرا ممکن است کلونی‌های جدید را به سمت خود بکشید . تله را در سر راه مورچه‌ها قرار دهید . درصورتی‌که حیوان خانگی یا بچه کوچک در خانه‌دارید ، ظرف حاوی تله را ببندید و فقط چند سوراخ کوچک روی آن ایجاد کنید .

همچنین می‌توانید کره بادام‌زمینی نیز داخل تله بریزید . گرایش مورچه‌ها بسیار بستگی به نیاز کلونی دارد . بعضی‌اوقات آن‌ها نیاز به شیرینی و بعضی از وقت‌ها آن‌ها نیاز به چربی‌دارند .

درست کردن سم مورچه

تله‌ مورچه خانگی بسازید . ۱ قاشق غذاخوری کره بادام‌زمینی ، ۲ قاشق غذاخوری شکر ، ۲ قاشق چای‌خوری بوراکس ( بوره ) و ۱ قاشق چای‌خوری آب را با یکدیگر مخلوط‌کنید .

مقدار کمی از مخلوط را روی مقوا گذاشته و در محل فعالیت مورچه‌ها قرار دهید . حواستان به مورچه‌ها باشد تا مخلوط را به داخل لانه خود ببرند .

اگر مورچه‌ها خیلی سریع مردند ، مقدار بوراکس را به نصف قاشق چای‌خوری کاهش دهید . شما می‌خواهید که مخلوط را به داخل لانه ببرند تا کلونی و ملکه از بین بروند .

جارو کردن مورچه

مورچه‌ها را جارو کنید . مقداری پودر تالکم یا خاک دیاتومه روی مورچه‌ها بپاشید و به‌وسیله جاروبرقی یا جارو شارژی مورچه‌ها را جارو کنید . استفاده از پودرهای گفته‌شده باعث می‌شود که مورچه‌ها بعد از تخلیه شدن در سطل زباله بمیرند .

حواستان باشد که جاروبرقی را تمیز کنید تا خانه دوم مورچه‌ها نشود .

از بین بردن مورچه خانه

مورچه کش خانگی بسازید . درون یک بطری اسپری خالی و تمیز ، ۱ قاشق چای‌خوری الکل و ۱٫۵ قاشق چای‌خوری مایع ظرفشویی بریزید ، سپس با آب بطری اسپری را پرکنید و ۲٫۵ سانتی‌متر سر بطری را خالی بگذارید .

بطری اسپری را به‌خوبی تکان دهید تا شروع به کف کردن کند . به دلیل داشتن الکل مورچه‌ها از این محلول فرار می‌کنند .

سم قوی برای مورچه

از Fumigator استفاده کنید . طبق گزارش‌های به‌دست‌آمده ، این محصول می‌تواند مورچه‌ها را بین ۶ تا ۸ ماه از بین ببرد . همچنین می‌توانید از محصولات مشابه موجود در بازار نیز استفاده کنید .

پیدا کردن لانه مورچه

این روش آخرین راه پیشنهادی است ، زیرا کلونی مورچه‌ها جزئی از حیاط و سلامت اکولوژیک عمومی هستند . همچنین مورچه‌ها بسیاری از آفات باغ را نابود می‌کنند .

از بین بردن تمامی مورچه‌ها می‌تواند تعادل را به هم بزند و جمله ” زندگی کن و بگذار زندگی کنند ” را زیر پا می‌گذارد .

حکمت وجود مورچه در خانه

لانه مورچه را پیدا کنید . اگر توانستید خانه مورچه را پیدا کنید با دقت آن را سوراخ‌کنید و چندین لیتر آب جوش داخل لانه بریزید .

کشتن مورچه های داخل خانه

محلول خانگی از بین برنده مورچه را امتحان کنید . ۱ قسمت روغن کافور را با ۹ قسمت الکل صنعتی مخلوط‌کنید و در لانه مورچه‌ها بریزید .

پیدا کردن ملکه مورچه ها

ملکه را بکشید . بهترین راه خلاص شدن از شر مورچه‌ها از بین بردن منبع آن‌ها یا همان ملکه آن‌هاست . ملکه تعداد زیادی مورچه تولید می‌کند که کشتن ملکه از ایجاد آن‌ها جلوگیری می‌کند .

اگر ملکه را پیدا کردید ، آن را بکشید . ملکه خجالتی بوده و در پایین لانه مخفی می‌شود .

درصورتی‌که نوع مورچه‌ها مهاجم و/یا نیش زننده هستند ، استفاده از این روش پیشنهاد نمی‌شود .

جلوگیری از آمدن مورچه‌ها

اگر با ورود مکرر مورچه به خانه مواجه هستید ، باید جذابیت خانه خود را برای مورچه‌ها کم کنید . تمیز کردن و از بین بردن باقی‌مانده مواد غذایی یکی از مهم‌ترین قدم‌ها در داشتن خانه‌ای بدون مورچه است .

جلوگیری از ورود مورچه

مواد غذایی را ظروف دردار نگه‌دارید . این کار به تازه نگه‌داشتن مواد غذایی نیز کمک می‌کند . همچنین این کار باعث گیر انداختن و جلوگیری از پخش شدن حشراتی که در مواد غذایی تخم‌ریزی و تکثیر می‌کنند می‌شود .

به‌صورت کلی ، نگهداری مواد غذایی درون ظروف دربسته ایده خوبی است .

جلوگیری از ورود مورچه به خانه

تمامی سطوح را مرتباً تمیز کنید . میز و تمامی سطوح را به‌صورت مرتب به‌وسیله محلول سرکه یا مایع سفیدکننده رقیق‌شده تمیز کنید .

از بین بردن مورچه آشپزخانه

خانه را مرتباً تمیز کنید . به‌صورت مرتب خانه را گردگیری و جاروبرقی بکشید تا همیشه تمیز باشد . تمیز بودن خانه و نبودن منبع غذایی باعث جلوگیری از آمدن مورچه‌ها خواهد شد .

علت ورود مورچه به خانه

سینک ظرفشویی را تمیز نگه‌دارید . از رها کردن ظروف کثیف و آب داخل سینک خودداری کنید تا آب و غذای موردنیاز مورچه‌ها را فراهم نکنید .

تمامی آشغال‌های داخل سینک را نیز سریعاً داخل آشغالی بریزید .

ریشه کن کردن مورچه در خانه

ظرف غذای بزرگ‌تری برای حیوان خانگی خود تهیه کنید . مقداری آب به ظرف غذای بزرگ اضافه کنید ، بودن فضای خالی مانند خندق ، دسترسی به غذا را برای مورچه‌ها سخت می‌کند .

جلوگیری از ورود مورچه به خانه

بهترین راه خلاصی از شر مورچه و حیوانات مشابه جلوگیری کامل از ورود آن‌ها به خانه است . شما باید مکان‌هایی که امکان ورود مورچه را به خانه می‌دهند را شناسایی و درست کنید .

مکان های ورود مورچه ها

مسدود کردن خانه : با توجه به اینکه مورچه بسیار کوچک است ، آن‌ها هزاران راه ورود به خانه‌دارند . پیدا کردن بعضی از این راه‌ها ساده بوده و می‌توان به‌راحتی آن‌ها را مسدود کرد ، اما راه‌های خیلی کوچک را فقط می‌توان در هنگام رژه رفتن مورچه‌ها و ورود به خانه پیدا کرد .

هرگونه راهی که پیدا کردید ، آن را مسدود کنید .

مکان های ورود مورچه ها به خانه

استفاده از درزگیر : پنجره‌ها ، درها و هرگونه ترک و درزی که مورچه‌ها بتوانند از آن عبور کنند را با درزگیر مسدود کنید . استفاده از این روش مزایای دیگری نیز دارد که کنترل بهتر دمای خانه و کاهش قبوض انرژی را شامل می‌شود .

این روش کمترین ریسک را دارد ، مخصوصاً برای کسانیکه بچه یا حیوان خانگی دارند .

جلوگیری از ورود مورچه

استفاده از مواد دورکننده مورچه : در ورودی‌های مورچه‌ها از بعضی از مواد دافع آنها استفاده کنید . از نمک ، گچ ، پودر بچه و تالک می‌توانید در نزدیکی پنجره‌ها ، دیوارها و درها استفاده کنید . حواستان به استفاده از تالک باشد ، زیرا پتانسیل سرطان‌زایی دارد .

سرکه دافع مورچه

استفاده از بوهای دافع مورچه : بعضی از مواد و بوها هستند که مورچه آن‌ها را دوست ندارد . در هنگام استفاده از این مواد حواستان به حیوان خانگی و بچه‌ها باشد زیرا ممکن است این مواد برای آن‌ها مضر باشند .

مواد و بوهایی که مورچه از آن‌ها بدشان می‌آید :

 • سرکه
 • روغن نعناع
 • دارچین
 • فلفل سیاه
 • فلفل کاین

مورچه از کجا میاد

سدکردن راه مورچه : مورچه‌ها اغلب از درخت‌های آویزان ، درختچه‌ها و پوشش گیاهی وارد خانه می‌شوند . برای از بین بردن این مشکل فاصله‌ای بین موارد گفته‌شده با خانه خود ایجاد کنید تا گیاهان به‌صورت مستقیم با خانه در تماس نباشند . این حدفاصل را با سنگ و سنگ‌ریز پرکنید .

نکات مهم

ملکه مورچه‌ها معمولاً ۲ الی ۳ برابر بزرگ‌تر از دیگر مورچه‌های کلونی است .

درصورتی‌که مورچه‌ها در سطل آشغال هستند ، سطل آشغال را بیرون از خانه نگه‌دارید .

از دافع حشرات در مکان‌های تکراری استفاده نکنید ( اسپری یا هر نوع ماده دیگر ) ، مورچه‌ها دیگر در مکان‌هایی که آن اسپری یا مواد را زده‌اید پدیدار نمی‌شوند .

بسیاری از اسپری‌های تمیزکننده می‌توانند به کشتن مورچه کمک کنند .

زیاد جاروبرقی بکشید ، مورچه‌ها به مقدار چیزی که به دست می‌آورند اهمیت نمی‌دهد و اگر کم هم باشد بازهم می‌آیند .

بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که بوی میخک می‌تواند مورچه‌ها را دور کند .

هشدارها

سم بوریک اسید در فصول گرم سال ممکن است تأثیر کمتری داشته باشد .

اگر بیشتر از یک قاشق چای‌خوری اسید بوریک توسط فرد بالغ قورت داده شد ، ۲ لیوان آب نوشیده و به پزشک مراجعه کنید .

کاشت نعنا در خانه و حیاط می‌تواند باعث دور کردن مورچه‌ها شود ، اما نعنا می‌تواند تهاجمی باشد ، بنابراین با یک متخصص دراین‌باره صحبت کنید .

تمامی سموم و مواد بازدارنده مورچه را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه‌دارید . بسیاری از این مواد سمی هستند .

تماس داشتن با اسید بوریک و بوراکس می‌تواند تأثیرات منفی داشته باشد . اگر چشمان شما تحریک شد ، آن‌ها را آبکشی نمایید و اگر بعد از ۱۰ دقیقه علائم برطرف نشد به پزشک مراجعه کنید .

در هنگامی‌که از دافع حشرات استفاده می‌کنید از دستکش و ماسک استفاده کنید ، زیرا بسیاری از آن‌ها سمی می‌باشند . درصورتی‌که از اسپری استفاده می‌کنید ، استفاده از عینک محافظ نیز پیشنهاد می‌شود .

بارگذاری بیشتر در خانه

یک دیدگاه

 1. رضا

  اسفند ۱۳, ۱۳۹۷ در ۴:۰۸ ق.ظ

  ما چند سالی هست که در خانه مان موریانه داریم به خاطر این موضوع بنایی هم کردیم اما هیچ فایده ای نداشت . از قدیم شنیده بودیم که موریانه فقط با چوب سر و کار داره اما موریانه‌ها ی منزل ما پلاستیک هم میجون و الان هم لانه خودشو نو بر روی آهن بنا کردن

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

سفید کردن و شستن لباس سفید ( با عکس )

لباس‌های سفید بعد از مدتی تمایل دارند تا چرک تاب و تیره‌رنگ شوند . شما می‌توانید با استفاد…