تمیز کردن مایکروفر

مایکروفر ( ماکروفر یا مایکروویو ) یکی از وسایل پرکاربرد در آشپزخانه است . اگر شما به‌صورت مرتب مایکروفر را تمیز نکنید ، ممکن است غذا و چربی به دیواره‌ها ، کف ، قسمت چرخنده و در آن بچسبد . خوشبختانه راه‌های راحت و زیادی برای از بین بردن لکه‌ها و تمیز کردن مایکروفر وجود دارند که نیاز به خرج کردن پول نیز ندارند !! شما با استفاده از آب‌لیمو ، سرکه و/یا جوش‌شیرین می‌توانید به‌صورت کامل مایکروفر خود را تمیز کنید .

تمیز کردن با آب‌لیمو

تمیز کردن ماکروفر

آب 1 عدد لیمو را با 1 پیمانه آب ( 240 میلی‌لیتر ) مخلوط‌کنید . یک عدد لیموترش را نصف کرده و تا جایی که می‌شود آب آن را بگیرید و داخل کاسه بریزید ، سپس آب را به آن اضافه کرده و هم بزنید تا کاملاً مخلوط شوند .

اگر لیمو ندارید ، می‌توانید از دیگر مرکبات مانند پرتغال استفاده کنید .

تمیز کردن مایکروویو در خانه

تفاله لیمو را با چاقو ریز کنید و داخل کاسه بریزید . بعد از آب گرفتن لیمو به‌وسیله چاقوی تیز تفاله آن را به 4 تا 8 قسمت تقسیم کنید و داخل کاسه بریزید ، سپس مقداری با قاشق آن را هم بزنید .

این کار باعث می‌شود که مطمئن شوید لیمو در داخل مایکروفر کاملاً بخار شده و به از بین بردن جرم و کثیفی‌ها کمک می‌کند .

تمیز کردن سریع مایکروفر

مخلوط را به مدت 3 دقیقه در مایکروفر حرارت دهید . کاسه را داخل مایکروفر بگذارید ، البته بدون کاور و در ، سپس به مدت 3 دقیقه روی درجه زیاد آن را حرارت دهید . آب باید کف کرده و بجوشد ، و ممکن است که از داخل کاسه بخار شود . بعد از مدت گفته شده در مایکروفر را باز نکنید .

اگر هنوز هم آب داخل کاسه باقی‌مانده بود ، 1 تا 2 دقیقه دیگر آن را حرارت دهید تا آب داخل آن کاملاً بخار شود .

لکه بری مایکروفر

بگذارید 5 دقیقه خنک شود ، سپس کاسه را بیرون بی آورید . در مایکروفر را تا زمانی که هنوز بخار زیادی درون آن هست بسته نگه‌دارید و اجازه دهید بخار روی دیواره‌ها بنشیند ، سپس در را بازکرده و کاسه را بیرون بی آورید و تمیز کردن را شروع کنید .

هشدار : حواستان به داغ بودن کاسه باشد تا دستتان نسوزد . در صورت نیاز برای بیرون آوردن کاسه از دستکش استفاده کنید .

تمیز کردن اصولی مایکروفر

به‌وسیله حوله مایکروفر را پاک‌کنید . اول‌ازهمه قسمت چرخنده مایکروفر را خارج کرده و تمیز کنید ، سپس آن را کنار گذاشته و شروع به تمیز کردن دیواره‌ها و کف مایکروفر کنید . حواستان باشد تا قسمت داخلی در را نیز تمیز کنید . غذاها و لک‌های داخل مایکروفر به‌سادگی تمیز می‌شوند .

اگر نمی‌خواهید از حوله استفاده کنید ، می‌توانید از اسفنج نمداری که دارای قسمت ساینده است برای تمیز کردن داخل مایکروفر استفاده کنید .

از بین بردن لک‌های سمج

تمیز کننده قوی ماکروویو

از سرکه سفید و آب‌لیمو برای غذای چسبیده شده استفاده کنید . اگر مایکروفر شما خیلی کثیف است ، 1 قاشق غذاخوری سرکه را به مخلوط آب و آب‌لیموی گفته در قسمت قبل اضافه کنید . حتماً مخلوط را هم بزنید ، البته باید بدانید که بوی سرکه قوی بوده و ممکن است مدتی در مایکروفر بماند .

درصورتی‌که غذای سوخته یا چسبیده در مایکروفر ندارید ، لزومی به‌اضافه کردن سرکه به محلول آب‌لیمو نیست .

نکته : اگر از آخرین دفعه تمیز کردن مایکروفر بیش از 1 ماه می‌گذرد ، 1 قاشق غذاخوری سرکه دیگر هم به مخلوط اضافه کنید تا جرم‌ها شل شوند .

از بین بردن لکه های ماکروفر

اگر مایکروفر لکه داشت یا تمیز نشد ، با حوله آغشته به محلول آب‌لیمو آن را تمیز کنید . درصورتی‌که هنوز هم لکه‌هایی هستند که از بین نرفته‌اند ، باقی‌مانده ترکیب آب‌ و لیمو را به حوله زده و به‌صورت ملایم لکه را بسابید تا از بین برود . اگر بازهم لکه باقی ماند ، ممکن است نیاز به استفاده از ساینده‌های ملایم باشد .

اگر آب‌لیمویی باقی نمانده بود ، یک ترکیب جدید درست کنید و 2 دقیقه داخل مایکروفر حرارت دهید ، سپس بگذارید 5 دقیقه بماند . از بقیه آب‌لیمو می‌توانید برای از بین بردن لکه‌ها استفاده کنید .

جرم های سخت ماکروفر

برای از بین بردن لکه‌های سمج از جوش‌شیرین استفاده کنید . مقداری جوش‌شیرین روی لکه بپاشید و بگذارید 1 تا 2 دقیقه بماند ، سپس پارچه‌ای را به آب‌ و لیمو آغشته کرده و شروع به سابیدن لکه کنید . جوش‌شیرین به‌عنوان یک ساینده ایفای نقش کرده و مواد غذایی چسبیده را می‌کند و آب‌لیمو نیز به حل شدن مواد غذایی کنده‌شده کمک خواهد کرد .

حواستان باشد تا سطوح داخلی مایکروفر را کاملاً تمیز کنید تا جوش‌شیرینی بر جای نماند .

همچنین جهت بوگیری مایکروفر نیز می‌توانید مقاله ” از بین بردن سریع بوی مایکروفر ” را مطالعه کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.