ترک کردن چای و قهوه

کافئین یک ماده بسیار اعتیاد آور میباشد که 90% از افراد دنیا آن را به صورت روزانه مصرف میکنند . حواستان باشد قهوه های بدون کافئین هم حاوی مقدار کمی کافئین هستند . ترک کردن چای و قهوه برای بسیاری از افراد سخت و حتی غیر ممکن به نظر می آید اما در طول 2 هفته شما میتوانید به طور کامل مصرف اینگونه مواد را کنار بگذارید . درصد کافئین موجود در چای سیاه از قهوه بسیار کمتر است و ترک کردن آن نیز به همان مقدار آسان تر است .

راههای ترک چای

آمادگی ذهنی برای ترک کافئین . بیشتر مردم به 2 علت چای یا قهوه ( کافئین ) مصرف میکنند . یکی به دلیل طعم بسیار عالی آن و دیگری به دلیل انرژی که کافئین به آنها می دهد . مصرف زیاد کافئین باعث آسیب جدی به بدن خواهد شد . تا 400 میلی گرم کافئین در روز مشکلی ندارد . 400 میلیگرم کافئین معادل 4 فنجان قهوه یا 8 فنجان چای می باشد .

عوارض ترک قهوه

ضررهای کافئین را بدانید . اگر شما بیشتر 3 بار در روز کافئین مصرف کنید ممکن است که برای سلامتی شما مضر باشد . ضررهای کافئین عبارتند از:

افزایش ریسک ابتلا به فشار خون

مشغول نگه داشتن کبد برای تصفیه سموم دیگر

مشکلات دندان

اعتیاد / وابستگی

ایجاد استرس

مشکل در تمرکز

ایجاد مشکل در خواب

امکان ایجاد کاهش وزن

کاهش آب بدن و افزایش وزن

جایگزین چای

انتخاب نوشیدنی جایگزین . خوردن آب خالی یا آب میوه میتوانند جایگزین های مناسبی برای چای یا قهوه باشند . دمنوش های گیاهی و چای سبز نیز برای ترک بسیار مناسب میباشند .

ترک کافئین

کنار گذاشتن پله ای قهوه یا چای . روزی 1 فنجان از نوشیدنی های کافئینی خود ، مثل نوشابه ، چای یا قهوه را کم کنید . اینکار را تا یک هفته انجام دهید . در شروع هفته دوم روزی یک فنجان از نوشیدنی کافئین دار بعدی که مصرف میکنید کم کنید . اگر کنار گذاشتن آن سخت شد میتوانید از نوشیدنیهای جانشین مثل چای سبز کمک بگیرید . در صورت مبهم بودن توضیحات مانند عکس بالا اینکار را انجام دهید .

مضرات قهوه اسپرسو

از مواد غذایی مناسب استفاده کنید . در هنگام ترک کافئین از میوه جات و سبزیجات استفاده کنید . استفاده از مولتی ویتامین های حاوی دز بالای ویتامین های B اثری مشابه کافئین را برای شما ایجاد میکنند . سعی کنید موقعی شروع به ترک کافئین بکنید که وقت آزاد زیادی داشته باشید تا بتوانید عوارض آن را تحمل کنید .

حنثی کردن کافئین

آب زیاد بنوشید . نوشیدن آب زیاد باعث سم زدایی از تمام ارگان های بدن خواهد شد . مصرف زیاد کافئین باعث کم آبی بدن و عوارض ناشی از آن خواهد شد . روزی 8 لیوان آب بنوشید .

قهوه ترک

زیاد استراحت کنید . برای خیلی از ما کافئین برای مبارزه با خواب آلودگی و کاهش سطح انرژی بدن مصرف می شود . در هنگام ترک کافئین حتما خواب شبانه کامل و زیادی داشته باشید تا در طول روز با کاهش انرژی مواجه نشوید .

علایم اعتیاد به قهوه

عوارض ترک کافئین را بدانید . با توجه به مقدار مصرف روزانه کافئین عوارض هایی مانند لیست زیر را برای شما پیش می آورد :

خستگی و خواب آلودگی

افسردگی

سردرد

زود رنجی ( کج خلقی )

به سختی کار کردن

بی خوابی

درد عضله

یبوست

اضطراب و عصبانیت

اعتیاد به قهوه و چای

برای بالا بردن سطح انرژی خود موسیقی گوش دهید . در هر زمان که احساس خستگی و خواب آلودگی کردید به جای استفاده از کافئین به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید تا انرژی شما افزایش پیدا کند . همچنین خود را در طول روز مشغول نگه دارید تا به مصرف چای فکر نکنید ، بازی های موبایل گزینه خوبی برای اینکار میباشند .

مضرات چای

از نور برای تنظیم خواب و رهایی از خواب آلودگی استفاده کنید . بدن به صورت طبیعی به نور واکنش نشان میدهد یعنی در محیط های تاریک و بدون نور احساس خستگی و خواب آلودگی را برای شما به ارمغان می آورد و با افزایش نور این احساس را از بین میبرد . بنابراین در طول روز در محیط با نور کافی فعالیت کنید .

ضرر چای سبز

حواستان به منابع مخفی کافئین باشد . خیلی از مواد غذایی وجود دارند که کافئین دارند . بستنی های قهوه ، بعضی کاکائوها ، شکلات های پروتئین و رژیمی ، داروهای سردرد و میگرن و دیگر مواد غذایی نیز حاوی کافئین هستند .

قهوه بدون کافئین

میتوانید از قهوه بدون کافئین استفاده نمایید . در حال حاضر محصولات قهوه بدون کافئین یا DECAF در بازار موجود میباشند که میتوانید از آنها استفاده نمایید . درهنگام خرید قهوه به لغت DECAF روی بسته بندی دقت فرمایید .

دمنوش جایگزین چای

برای خستگی بعد از ظهر از چرت زدن یا پروتئین استفاده نمایید . برای خستگی در طول روز در صورت امکان 20 دقیقه چرت بزنید اما حواستان باشد که بیشتر نشود . اگر نتوانستید بخوابید از پروتئین استفاده نمایید . پروتئین میتواند انرژی شما را در حد کافئین و حتی بیشتر افزایش دهد . آجیل ، گوشت بوقلمون یا مرغ و هر چیزی که حاوی پروتئین باشد می تواند به شما کمک کند .

درمان سردرد چای

برای درمان سردرد از نعناع استفاده نمایید . اگر مبتلا به سردرد بعد از ترک کافئین شدید میتوانید از محصولات حاوی نعناع مثل : آدامس نعنایی ، شکلات نعنایی یا دمنوش نعناع استفاده نمایید .

4/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.