بریدن ترمز

حتی فکر کردن به ماشین بدون ترمز نیز وحشتناک است ، اما اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید باید خونسردی خود را حفظ کنید تا کنترل ماشین را از دست ندهید .

راه‌های زیادی برای نگه‌داشتن ماشینی که ترمز ندارد وجود دارد و شما فقط باشد آن‌ها را یاد بگیرید و در موقعی که این اتفاق برای شما افتاد آن را انجام دهید .

شما می‌توانید با استفاده از اصطکاک ، جاذبه زمین ، ترمزدستی ، جاده سربالایی و غیره خود را از این وضعیت نجات دهید ، در ادامه مقاله تمامی موارد گفته‌شده توضیح داده خواهد شد ، با سایت کوروک همراه باشید !!!

مراحل نگه داشتن ماشین بدون ترمز

ماشین بدون ترمز

فلاشر ماشین خود را روشن کنید تا به دیگر رانندگان هشدار دهید . درست است که آن‌ها نمی‌فهمند که مشکل ماشین شما چیست ، اما آن‌ها به ماشین شما دقت می‌کنند و حواسشان به حرکت شما هست و می‌فهمند که مشکلی دارید .

فلاشر عموماً در جلوی داشبورد قرار دارند و رنگ آن قرمز است و با یک نماد مثلث نشان داده می‌شود .

کنترل ماشین بدون ترمز

پای خود را از روی گاز بردارید و کروز کنترل را خاموش‌کنید . با برداشتن پا از روی گاز ، ماشین به دلیل اصطکاک و جاذبه شروع به کاهش سرعت خواهد کرد . درست است که با گرفتن کلاچ و ترمز کروز کنترل از کار می‌افتد ، اما حتماً آن را به‌صورت دستی خاموش‌کنید .

ترمز دنده

دنده را کم کنید . اما چگونه ؟!!

اگر ماشین شما دنده دستی است ، به‌سادگی کلاچ گرفته و یک‌دنده کم کنید . با این کار مقداری سرعت ماشین کم می‌شود ، وقتی‌که سرعت ماشین مقداری کم شد به کم کردن دنده ادامه دهید . اگر از دنده‌اتوماتیک استفاده می‌کنید ، دنده را روی حالت 2 و سپس 1 قرار دهید ( در بعضی‌اوقات با نشان L یا LOWER نمایش داده می‌شود ) .

درست است که شما احساس ترس دارید ، اما اگر مانع یا خطری در پیش رو نیست ، بگذارید به‌صورت طبیعی ماشین سرعتش کم شود .

بیشتر دنده‌های اتوماتیک دارای حالت دستی M روی خود هستند . حواستان باشد که باید به‌صورت تدریجی دنده را کم کنید و نباید یک‌دفعه‌ای چند دنده کم کنید .

ترمز موتور

به سمت کنار جاده بروید . به دنبال مکانی باشید که ماشین را از جاده خارج کنید ( نه به صورت کامل ) تا کمترین آسیب را به دیگران وارد کنید . اگر جاده کنار لاین اول جا داشت ، از همان مکان استفاده کنید یا در لاین اضطراری اتوبان باستید .

درست کردن پدال ترمز

چند بار پشت سر هم ترمز را بگیرید ، شاید ترمز دوباره کار کند . درزمانی که ترمز نمی‌گیرد ، معمولاً به‌صورت محدود است ، یعنی امکان دارد با چند بار گرفتن و ول کردن محکم ترمز ، ترمز ماشین دوباره‌ کار کند . چند بار به‌صورت کامل و تا انتها پدال ترمز را فشار داده و ول‌کنید تا شاید ترمز دوباره بگیرد .

نکته : پمپ کردن ( گرفتن و ول کردن ) را به‌صورت سریع انجام دهید تا اصطکاک به وجود بیاید .

ایستادن ماشین با ترمز دستی

در سرعت‌های پایین ترمزدستی را امتحان کنید . اگر باکارهای گفته‌شده هنوز هم نتوانستید باستید ، از ترمزدستی استفاده کنید . البته باید بدانید که استفاده از ترمزدستی دارای شرایط خاصی است که باید آن را رعایت کنید :

1 – دکمه روی ترمزدستی را نگه‌دارید و به‌آرامی ترمزدستی را بالا بکشید . اگر سریع این کار را بکنید باعث قفل شدن چرخ‌ها می‌شوید که چیز خوبی نیست .

2 – بهتر است که ابتدا سرعت ماشین را قبل از استفاده از ترمزدستی کم کنید . اگر لاستیک‌های شما در سرعت‌های بالا قفل کند ممکن است ماشین شما لیز بخورد .

3 – اگر شنیدید یا احساس کردید که لاستیک‌های شما قفل‌شده است ، مقدار کمی ترمزدستی را پایین دهید تا فشار از روی لاستیک‌ها برداشته شود و همان‌جا ترمزدستی را نگه‌دارید .

راه‌های دیگر نگه‌داشتن ماشین بدون ترمز

نگه داشتن ماشین بدون ترمز

تمامی شیشه‌های خود را پایین دهید تا مقاومت هوا به توقف ماشین کمک کند . این کار به‌تنهایی باعث توقف ماشین شما نمی‌شود ، اما ممکن است به کم کردن مقدار کمی سرعت به شما کمک کند . همچنین می‌توانید در صورت لزوم برای عابران و دیگر رانندگان داد بزنید که ترمز ندارید .

عامل اصلی بریدن ترمز

روی سربالایی بروید . اگر ممکن بود ، به دنبال جاده‌ای که سربالایی است بگردید ، حتی اگر سربالایی آن بسیار کم بود . اگر ترمز نداشته باشید ، شیب ممکن است به‌اندازه‌ای باشد که بتواند باعث متوقف کردن ماشین شما شود .

البته حواستان باشد برای رسیدن به سربالایی نپیچید ، زیرا ممکن است قبل از رسیدن به سربالایی تصادف کنید .

وایسادن ماشین با خاموش کردن آن

اگر نتوانستید ماشین را نگه‌دارید ، آن را خاموش‌کنید . اگر دیگر روش‌ها کارساز نبود از این روش استفاده کنید ، این کار می‌تواند به موتور شما آسیب برساند و باید حواستان به این قضیه باشد . تا جایی که می‌شود صبر کنید تا سرعتتان پایین بیاید ، سپس این کار را انجام دهید . این کار ممکن است به‌صورت نگهانی باعث منحرف شدن شما شود ، بنابراین سفت فرمان را بچسبید .

نکته : باید بدانید که این کار می‌تواند به موتور آسیب وارد کند ، بنابراین این روش را به‌عنوان آخرین راه استفاده کنید .

هشدار : حواستان باشد که فقط ماشین را خاموش‌کنید  ، یعنی یک مرحله سویچ را بچرخانید . اگر زیاد سویچ را بچرخانید یا دربیاورید ، فرمان شما قفل خواهد شد که فاجعه‌بار خواهد بود .

خطرات ترمز بریدن

آخرین راه‌حل ، مالیدن ماشین به کنار جاده !!!!

اگر با هیچ‌کدام از روش‌های گفته‌شده نتوانستید خودرو رو نگه‌دارید ، سعی کنید آن را از کنار به چیزی بمالید . به‌عنوان‌مثال آن را به گارد ریل ، یا جدول کنار جاده بمالید .

همچنین می‌توانید رفتن به داخل شن و ماسه یا گل را انتخاب کنید ، البته باید بدانید که این کار را باید به‌صورت مستقیم انجام دهید ، یعنی به‌صورت مستقیم وارد موارد گفته‌شده شوید و از چرخیدن بپرهیزید .

کنترل کردن ماشینی که ترمز بریده

چشمانتان به جاده باشد و به‌ فرمان دادن و کنترل ماشین ادامه دهید . به چیزی که جلوی شماست دقت کنید و از رفتن به جاده پرترافیک ، عابران پیاده و موانع خطرناک اجتناب کنید .

ممکن است به ایستادن خیلی نزدیک باشید ، اما اگر هنوز هم دقت نکنید امکان آسیب دیدن وجود دارد .

نکات مهم

1 – شما می‌توانید با بازدید و چک آپ کردن ماشین ، از خراب شدن سیستم ترمز خود جلوگیری کنید .

2 – اگر چراغ‌ترمز یا چراغ ABS ماشین روشن است ، آن را حتماً به تعمیرگاه ببرید .

3 – ماشین دنده‌اتوماتیک را در حالت حرکت روی حالت پارکینگ نگذارید ، ماشین شما این کار را ساپورت نمی‌کند .

4 – در اولین زمان ممکن با مراکز موراد اضطراری تماس بگیرید .

5 – ترمزها در مکان‌های خیس ، مخصوصاً فرورفته در آب ضعیف عمل می‌کنند . درزمانی که وارد آب می‌شوید ، به‌آرامی شتاب بگیرید یا دنده کم کنید . بعد از بیرون آمدن از آب نیز مقداری زمان نیاز دارید تا به قدرت ترمزگیری همیشگی خود برسید .

هشدارها

1 – بعد از ایستادن خودرو ، سریعاً ماشین را تعمیر کنید و برای دوباره سوارشدن به آن وسوسه نشوید .

2 – بسیاری از نگرفتن ترمزها به دلیل ، گیر کردن شئی زیر پدال ترمز است ، مثلاً قوطی نوشابه ، آب‌معدنی یا وسایل دیگر . برای جلوگیری از این اتفاق همیشه ماشین خود مخصوصاً قسمت راننده را تمیز نگه‌دارید .

3 – البته زیرهایی ها نیز می‌توانند باعث گیرکردن پدال ترمز و گاز شوند که باید حواستان به این قضیه باشد .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.