کابوس

خواب بد می‌تواند خیلی آزاردهنده باشد . خواب بد می‌تواند خواب را دچار اختلال کند و کیفیت خواب شمارا کاهش دهد . دیدن خواب بد می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد اما اصلی‌ترین دلایل آن استرس و افتادن اتفاق بسیار بد در زندگی است .

خوشبختانه راه‌های زیادی برای درمان خواب بد وجود دارد که پایه همه آن‌ها آرامش و خلاصی ذهن است .

در طول روز چکار کنیم ؟

جلوگیری از دیدن خواب بد

به خواب بد خود فکر نکنید و به آن عکس‌العمل نشان ندهید . حتی فکر کردن به خواب بد می‌تواند باعث ایجاد ترس واقعی در شما و مریض شدن شما شود ، بنابراین بهترین خودتان باشید و به آن‌ها فکر نکنید . اگر اجازه دهید که خواب‌های بد به زندگی شما وارد شوند ، می‌تواند باعث استرس و ترس در شما شده و شانس دیدن خواب بد در آینده بیشتر شود .

سعی کنید روی قسمت‌های مثبت زندگی خود تمرکز کنید ، به‌جای اینکه روی ترس و ناراحتی‌های خود متمرکز شوید . به مکانی امن یا جایی که دوست دارید فکر کنید و افکار خود را به مکان‌های مثبت ببرید .

به این فکر کنید که چقدر خوابیدن شما بهتر خواهد شد و شما می‌توانید آن را بهبود ببخشید .

علت دیدن خواب بد

نگرانی‌های خود را به رخت خواب نبرید . تاجایی که می‌توانید هرگونه ترس و نگرانی‌ای را قبل از خوابیدن رها کنید . درگیر شدن به این افکار منفی در هنگام خوابیدن فقط باعث افزایش احتمال دیدن خواب بد می‌شود .

موارد زیر را دنبال کنید

1 – در هنگام خوابیدن ، ذهن را روی ریتم تنفس خود متمرکز کنید .

2 – به‌آرامی و به‌صورت طبیعی ، دم و بازدم خود را در ذهنتان دنبال کنید .

تمرکز روی تنفس باعث می‌شود که افکار بد از بین رفته و احساس آرامش کنید . در هنگام خواب روی افکار خود متمرکز نشوید و بگذارید بدون تمرکز و قضاوت روی آن‌ها از ذهن شما بگذرند .

درمان دیدن خواب بد

حواستان به افکارتان باشد !!! در طول روز ، به افکار خود توجه کنید . اگر دیدید که شروع به فکر کردن در مورد ترس‌ها و نگرانی‌های خود کردید ، سریعاً از آن خارج شوید . این الگوهای فکری را شناسایی کرده و روی جنبه‌های مثبت زندگی خود متمرکز شوید .

در مورد مشکلات خود خوش‌بین باشید ، این کار استرس اضافی شمارا حذف می‌کند .

در مورد علت‌های استرس خود اغراق نکنید و تا می‌توانید به هدف خود فکر کنید .

خلاصی از دیدن خواب بد

تصور کردن جایی امن را تمرین کنید . اگر خیلی استرس دارید یا خودتان را در افکار منفی غرق کرده‌اید ، سعی کنید جایی امن را تصور کنید . با این کار شما می‌توانید علت اضطراب خود را برای مدتی تسکین دهید و به آرامش رسیده و دوباره متمرکز شوید .

چگونه این کار را انجام دهیم ؟

1 – جایی واقعی را پیدا کنید ، جایی که در آنجا به‌صورت فیزیکی احساس راحتی می‌کنید .

2 – شروع به تصور کردن مکان امن موردنظر کنید . مکان امن موردنظر هر مکانی اعم از واقعی یا خیالی می‌تواند باشد ، فقط باید مکانی باشد که شما احساس امن بودن داشته و آرامش را در آن احساس کنید .

3 – از تمامی حس‌ها در مورد مکان امن موردنظر استفاده کنید . به‌خوبی مکان موردنظر را ببینید ، بو بکشید و احساس کنید .

4 – در مورد بدن خود و تنش‌های موجود در آن آگاه باشید . تنش‌های موجود را رها ساخته و آرام باشید ، از مکانی که تصور کرده‌اید لذت ببرید .

5 – حداقل 5 تا 10 دقیقه درجایی که تصور کردید بمانید . درزمانی که احساس آرامش کردید ، به‌آرامی چشمان خود را بازکرده و به مدت 1 دقیقه دیگر بنشینید .

علت دیدن کابوس

رفتارهای خود را بررسی کنید . احساسات منفی می‌تواند منجر به رفتارهایی شوند که فقط باعث بدتر شدن احساسات منفی شما می‌شود . اگر خود را درگیر منفی بودن ، ریسکی بودن یا رفتارهای تکان‌دهنده دیدید ، سریعاً آن‌ها را متوقف کنید .

هرگونه رفتار تکان‌دهنده یا رفتار خود تخریبی را سریعاً قطع کنید . مصرف زیاد الکل می‌تواند نشانه خوبی از رفتار خطرناک باشد .

این‌گونه رفتار را با کارهای سالم جایگزین کنید و اگر تحت استرس هستید ، سعی کنید واکنشی مانند فعالیت فیزیکی مثل ورزش یا مدیتیشن از خود نشان دهید .

درمان خانگی دیدن خواب بد

از تمرین تصور درمانی استفاده کنید . اگر کابوس شما دارای فاکتورهای تکراری است یا مرتباً اتفاق میافتد ، شما می‌توانید با بازنویسی از شرش خلاص شوید .

روش بازنویسی خواب

1 – اگر کابوس تکراری دارید ، آن را با جزئیات بنویسید .

2 – هرگونه تغییری که دوست دارید داخل آن بدهید ، یا اینکه یک رؤیای جدید بنویسید . به‌عنوان‌مثال اگر با هیولایی در خواب مواجه می‌شوید ، آن را به یک بچه‌گربه تبدیل کنید .

3 – قبل از خواب رؤیای جدید را تصور کنید با همان تغییراتی که دادید . به خودتان یادآوری کنید که رؤیای جدید شما این است .

4 – مطمئن باشید که رؤیای جدید را به‌جای خواب بد قبلی خواهید دید .

در مورد خواب بد بیشتر بدانید

علت دیدن خواب تکراری

علت‌های اصلی خواب بد دیدن چیست ؟

خواب بد هم در بزرگسالان و هم در کودکان اتفاق می‌افتد . برعکس رؤیا ، خواب بد علائم واقعی از خود نشان میدهد ، که ریشه در اتفاقات روزانه دارد .

2 علت اصلی خواب بد :

1 – استرس

2 – اتفاقات خیلی بد زندگی مانند : از دست دادن کسی یا بیماری ناتوان‌کننده

تبدیل خواب بد به خواب خوب

پیدا کردن دیگر علل خواب بد دیدن : به‌غیراز 2 علت اصلی خواب بد که استرس و اتفاقات خیلی بد بود ، بسیاری از علت‌های دیگر نیز وجود دارند که می‌توانند باعث دیدن خواب بد شوند . موارد زیر را بررسی کنید تا بتوانید علت دیدن خواب بد را کشف کنید :

دارو : اگر داروی جدیدی برایتان تجویزشده آن را بررسی کنید . عوارض بعضی از داروها دیدن خواب بد و کابوس است . تداخل دارویی نیز می‌تواند باعث دیدن خواب بد شود .

الکل : نوشیدن زیاد الکل می‌تواند باعث دیدن خواب بد شده که به دلیل ایجاد اختلال در خواب عمیق است ، البته رؤیا نیز اغلب رخ می‌دهد .

غذا : خوردن دقیقاً قبل از خوابیدن می‌تواند باعث افزایش سوخت‌وساز بدن شده و شمارا بیدار نگه دارد و از ایجاد خواب عمیق جلوگیری کند . هرگونه مواد غذایی را قبل از خوابیدن نخورید تا شانس خود را برای دیدن کابوس کم کرده باشید .

بیماری و تب : مریض بودن ، مخصوصاً تب داشتن می‌تواند باعث ایجاد اختلال در الگوی خواب شده و باعث دیدن خواب بد شود . بعد از بهبودی یافتن از تب یا بیماری ، تکرار خواب‌های بد شما باید کاهش بیابد ، در غیر این صورت با پزشک خود صحبت کنید تا علت‌های دیگر را بررسی کند .

قطع دارو : قطع کردن دارو می‌تواند باعث دیدن خواب بد شود . در این صورت با پزشک خود مشورت کنید .

علت دیدن کابوس

علت خواب بد تکرارشونده چیست ؟

خواب‌های بد شما می‌توانند دارای فاکتورهای تکراری باشند یا دقیقاً عین خواب قبلی شما تکرار شود . اگر شما مداوم یک خواب تکرار شوند را می‌بینید ، ممکن است یک علت واحد داشته باشد .

علت‌های خواب تکرارشونده

اختلال استرسی پس از آسیب روانی : نشان داده‌شده است که 71% تا 96% از کسانیکه این بیماری رادارند ، خواب بد می‌بینند . این بیماری به دلیل یک رویداد وحشتناک است که به‌طور مستقیم و/یا غیرمستقیم روی شما تأثیر گذاشته است .

اضطراب یا افسردگی شدید : داشتن این 2 بیماری باعث دیدن خواب بد در شما ‌می‌شود . با پزشک خود صحبت کنید تا به کاهش افسردگی و اضطراب در شما کمک کند ، زیرا می‌تواند باعث کمک به توقف دیدن خواب بد شود .

پیدا کردن علت خواب تکراری

تفاوت بین خواب بد ، کابوس و هراس شبانه را بدانید . این 3 مشکل گفته شده ، دارای فاکتورهای بخصوصی هستند که اگر آن‌ها را بدانید می‌توانید سطح کابوس‌های شبانه خود را بدانید .

خواب بد : رؤیایی ناخوشایند که باعث بیدار شدن شما نمی‌شود .

کابوس : دارای تصویر و صدا است ، که بسیار وحشتناک بوده و شمارا بیدار می‌کند .

هراس شبانه : دارای صدا و تصویر نیست و فقط دارای احساس وحشت بسیار زیاد است و بعضی‌اوقات با فلج خواب ( بختک ) همراه است .

درمان کابوس

درمان دارویی چیست ؟

پزشک شما قادر است با تجویز دارو ( البته در صورت نیاز ) یا پیشنهاد داروهای بدون نسخه ، با کابوس مبارزه کند . دارو درمانی برای کابوس برای تمامی افراد مناسب نیست و ممکن است فقط برای بعضی از افراد کار کند .

داروهای بدون نسخه شایع

ملاتونین : ملاتونین هورمونی در بدن است که چرخه خواب‌وبیداری را کنترل می‌کند . تأثیر آن ممکن است خفیف باشد ، اما ملاتونین باعث به خواب فرورفتن راحت‌تر شما می‌شود . ملاتونین ممکن است باعث سردرد و خواب‌آلودگی در روز بشود .

آنتی‌هیستامین : آنتی‌هیستامین‌ها می‌توانند به شما کمک کنند ، اما عوارض آن‌ها شامل : خواب‌آلودگی ، خشکی دهان ، تاری دید ، یبوست و احتباس ادراری است .

سنبل‌الطیب : سنبل‌الطیب گیاهی است که به خوابیدن کمک می‌کند و عموماً مصرف آن عوارض جانبی ندارد .

دیفن هیدرامین : یک نوع آنتی‌هیستامین دیگر است که خواص آرام بخشی دارد . خواب‌آلودگی ناشی از مصرف دیفن هیدرامین می‌تواند به خوابیدن کمک کند . عوارض جانبی آن شامل : خواب‌آلودگی در طول روز ، خشکی دهان ، تاری دید ، یبوست و احتباس ادراری است .

داروهای کمک‌کننده برای خوابیدن ممکن است باعث ایجاد احساس خستگی در شما و سستی در طول روز شوند .

تداخل دارویی این داروهای نسخه آزاد با داروهای مصرفی شما وجود دارد . در مورد داروهای مصرفی خود با پزشک صحبت کنید .

بهبود کیفیت خواب

ندیدن خواب بد

بالا بردن کیفیت خواب : فعال باشید تا کیفیت خواب را بهبود ببخشید . داشتن عادات ضعیف خواب می‌تواند باعث شود که کابوس بیشتر اتفاق بی افتد .

کارهای زیر را انجام دهید

1 – به‌صورت منظم ورزش کنید . ورزش به سریع‌تر خوابیدن و داشتن خوابی عمیق‌تر به شما کمک می‌کند .

2 – مصرف کافئین را محدود کنید . الکل نیز مصرف نکنید .

3 – زمانی را برای فعالیت‌هایی که دوست دارید انجام دهید صرف کنید .

4 – مدیتیشن یا تکنیک‌های ریلکسیشن را انجام دهید .

5 – برنامه منظمی برای خواب داشته باشید . سر ساعت مشخصی بخوابید و بیدار شوید .

حذف خواب بد

سفت و شل کردن ماهیچه‌ها برای خوابیدن : از سر و شانه‌ها شروع کنید ، ماهیچه‌ها را سفت و سپس شل کنید . به همین صورت به سمت پایین بدن بروید و هر نقطه‌ای را سفت و شل کنید . ثابت‌شده است که این کار باعث کاهش دیدن خواب بد تا 80% می‌شود .

شما می‌توانید این کار را در به‌غیراز زمان خواب ، در طول روز نیز چند بار انجام دهید .

شما با سفت کردن عضله باعث اجازه دادن به ریلکس کردن عمیق‌تر آن می‌شوید .

ندیدن خواب بد

از رخت خواب خود فقط برای خوابیدن استفاده کنید . در صورت امکان ، هیچ فعالیت دیگری در اتاق‌خواب خود انجام ندهید . با این کار به‌صورت ذهنی رابطه‌ای بین اتاق‌خواب و استراحت و خواب ایجاد می‌شود . در این صورت شما قادر خواهید بود تا خیلی سریع‌تر و عمیق‌تر بخوابید .

از هرگونه فعالیت حتی خواندن کتاب یا دیدن تلویزیون و حتی کار کردن با موبایل در رخت خواب اجتناب کنید .

فقط درصورتی‌که خسته و آماده خوابیدن هستید به زخت خواب بروید .

نکات مهم

1 – شما تنها نیستید !!! دیدن رؤیای بد خیلی شایع است ، 80 % تا 90% افراد در قسمتی از زندگی خود آن را تجربه کرده‌اند .

2 – مشاور و روان‌شناس می‌تواند بر غلبه به این مشکل به شما کمک کند .

3 – قبل از خواب یک لیوان شیر بنوشید ، این کار شمارا آرام می‌کند . برای فراموشی کابوس ، هدف زندگی خود را مجسم کنید یا به چیزی که شمارا خوشحال می‌کند ، فکر کنید .

4 – اگر معمولاً کابوس نمی‌بینید ، و از یکی از آن‌ها خیلی می‌ترسید ، با کس دیگری درباره آن صحبت کنید . خواب بد را به فرم‌های مختلف تصور کنید و تغییراتی در نکات ریز آن بدهید ، شما می‌توانید افکار خود را کنترل کنید !!

هشدارها

1 – اگر بیشتر از هفته‌ای یک‌بار خواب بد می‌بینید ، به پزشک مراجعه کنید .

2 – کابوس‌هایی که باعث اختلال در خوابیدن می‌شوند یا روی استراحت درست شما تأثیر می‌گذارند ، درصورتی‌که بلندمدت شود ، نیازمند مراجعه به پزشک است .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.