خانه سلامت پوست ، مو و ناخن درمان ترک پا و نرم کردن پوست آن در ۳ سوت !!! ( با عکس )

درمان ترک پا و نرم کردن پوست آن در ۳ سوت !!! ( با عکس )

0
ترک پا + نرم کردن پا

آیا پاشنه‌های خشک و ترک‌خورده‌تان موجب ناراحتی (خشم) و خجالت‌زدگی شما شده است؟ به نظر می‌رسد که درمان ترک پاشنه‌ها، امکان‌پذیر نباشد خصوصاً زمانی که شما هیچ قدم درستی در جهت مراقبت از آن‌ها برندارید. روش‌های متفاوتی برای حل این مشکل وجود دارد که ناامیدی شمارا کاهش می‌دهد، با سایت کوروک همراه باشید.

درمان ترک پا با درمان‌های خانگی

نرم کردن پوست پا

پاهایتان را در آب گرم قرار دهید. از وان حمام خود استفاده کرده یا ظرف بزرگی را از آب گرم پرکنید و پاهای خود را در آن قرار دهید. خیساندن پا در آب گرم، به دلایل مختلفی برای پاهای شما مفید است مانند: آب‌رسانی پوست شما، تسکین هرگونه درد در پاها و آماده کردن آن‌ها برای لایه‌برداری پوست.

مقداری نمک دریایی به داخل وان خود بریزید. از نمک دریایی برای بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود، اما می‌تواند با نرم کردن پاشنه پای شما و از بین بردن باکتری‌ها و قارچ‌هایی که ممکن است در پوست شما وجود داشته باشند، به درمان پاهایتان کمک می‌کند.

حداقل به مدت ۵ دقیقه در وان بنشینید. اگر فرصت دارید مدت‌زمان بیشتر در آن بمانید. هر چه بیشتر پاهایتان را در آب قرار دهید، هنگام انجام لایه‌برداری، راحت‌تر می‌توانید پوسته‌های مرده را جدا کنید. اگر بتوانید به مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه بی‌حرکت بمانید، عالی خواهد بود؛ اما از خیساندن و درمان کردن پاهای خود به این روش بیش از ۳ بار در هفته خودداری کنید، زیرا درنهایت موجب خشکی پاهای شما خواهد شد.

کرم مخصوص ترک پا

به کمک یک‌لایه‌بردار خانگی، پینه‌ها را بردارید. برای تهیه لایه‌بردار (اسکراب) خود می‌توانید از ترکیبات مختلفی استفاده کنید که بیشتر آن‌ها را می‌توانید در قفسه‌های حمام یا قفسه‌های آشپزخانه بیابید. هرآن چه که شما تصمیم می‌گیرید در تهیه لایه‌بردار خود از آن استفاده کنید، بستگی به اولویت‌های شما و احتمالاً نداشتن آلرژی به ترکیبات مورداستفاده دارد.

با استفاده از دو قاشق غذاخوری (۲۶٫۹ میلی‌لیتر) شکر قهوه‌ای، یک قاشق چای‌خوری آب‌لیمو، یک قاشق غذاخوری (۱۴٫۸ میلی‌لیتر) عسل و یک قاشق غذاخوری روغن‌زیتون، لایه‌بردار ساده‌ای تهیه کنید. این ترکیبات را در یک‌کاسه ریخته و مخلوط‌کنید. پس از خیساندن پاها، لایه‌بردار را بر روی پاشنه خود مالیده و با انجام حرکات دورانی آن را به‌آرامی ماساژ دهید.

شما همچنین می‌توانید یک استکان شیر به آبی که پای خود را در آن خیسانده‌اید، اضافه کنید. پاهای خود را در این مخلوط آب و شیر به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه قرار دهید. با استفاده از ۴ قاشق غذاخوری (۵۹٫۱ میلی‌لیتر) شکر یا نمک، یک‌دوم پیمانه روغن بچه یا روغن نارگیل، خمیر تهیه کنید. پس از خیساندن پاها، این مخلوط را به پاهای خود مالیده و با سنگ‌پا ماساژ دهید تا پوسته‌های مرده کنده‌شده و پاشنه‌هایتان نرم شود.

سنک پا و ترک پا

با کمک سوهان پا، لایه‌های مرده پوست را بردارید. اگر تابحال سوهان پا تهیه نکرده‌اید، به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را از ردیف محصولات مراقب شخصی یا زیبایی در فروشگاه‌ها یا مغازه‌های محلی خریداری کنید. یک‌طرف سوهان پا شبیه رنده بوده و یک‌طرف دیگر مانند کاغذ سمباده است.

شما می‌توانید قبل از خیساندن پاهایتان زمانی که خشک هستند از سوهان پا استفاده کنید. گاهی اوقات خیس کردن پوست مانع از دیده شدن نواحی خشک تر پاشنه پایتان می‌شود بنابراین، در صورت تمایل می‌توانید قبل از خیساندن و لایه‌برداری، به پاهایتان سوهان بکشید.

مراقب باشید که بیش‌ازحد پاهایتان را سوهان نکشید. به‌محض اینکه احساس کردید پوستتان نرم‌تر و صاف‌تر شده است، سوهان را بر روی پینه دیگر یا پای دیگرتان بکشید. سوهان کشیدن بیش‌ازحد باعث حساس‌تر شدن پوست شما شده و موجب می‌شود مجدداً سریع‌تر دچار خشکی شود. از سوهان زدن پاهایتان بیش از سه بار در هفته خودداری کنید.

درمان ترک پا در طب سنتی

پاشنه پاهایتان را مرطوب سازید. پس از خیساندن پاها، سوهان کشیدن و لایه‌برداری، شما نیاز دارید که از مرطوب ماندن پاشنه‌هایتان اطمینان حاصل کنید. شما می‌توانید از انواع مختلفی از مرطوب‌کننده ها استفاده کنید، چه آن‌هایی را که خودتان تهیه می‌کنید و چه آن‌هایی که در دسترس دارید.

شما می‌توانید با ترکیب یک قاشق غذاخوری روغن‌زیتون با چند قطره آب‌لیمو یا روغن اسطوخودوس، مرطوب‌کننده‌ای برای پاهایتان تهیه کنید. این مواد را ترکیب کرده و مخلوط حاصل را بر روی پاشنه‌هایتان بمالید. برای حفظ رطوبت، جوراب بپوشید تا این مواد به درون‌پوست شما نفوذ کند.

اگر مرطوب‌کننده‌ای در دسترس دارید می‌توانید از آن استفاده کنید. لایه ضخیمی از آن را بر روی پاشنه‌ها مالیده و صبر کنید تا به پوستتان نفوذ کند، سپس لایه بعدی را قرار دهید.

درمان‌های تخصصی ترک پا

درمان قطعیه ترک پا

در یک سالن آرایشی، پدیکور انجام دهید. به یک سالن ناخن و زیبایی محلی سر بزنید و پدیکور حرفه‌ای انجام دهید. حدود قیمت (رنج قیمت) پدیکور درجاهای مختلف متغیر بوده، بنابراین از سالن‌های مختلف قیمت بگیرید و جایی که هزینه آن برای شما مناسب است را انتخاب کنید.

سالن‌های آرایشی مختلف، ممکن است از محصولات متفاوتی استفاده کرده یا خدمات مختلفی به شما ارائه دهند. کارهای خود را انجام دهید و تصمیم بگیرید که کدام سالن خدمات موردنظر شمارا ارائه می‌دهد.

اسپاهای روزانه لوکس، ممکن است پدیکور های بسیار گران‌قیمتی داشته باشند، درحالی‌که احتمال دارد سالن ناخن محلی شما، این‌گونه هزینه‌های افراطی را نداشته باشد، اما درهرصورت این کار را انجام دهید. در هرجایی که شما تصمیم می‌گیرید پدیکور انجام دهید، از تمیز و ایمن بودن سالن آرایشی اطمینان حاصل کنید. مطمئن باشید که تکنسین، مجوز یا گواهینامه مربوطه را داشته و از وسایل استریل استفاده می‌کند.

بدون تأمل، از تکنسین خود بخواهید زمان انجام پدیکور، بر روی پاشنه‌هایتان متمرکز باشد. آن‌ها را از پاشنه‌های خشکی که دارید مطلع ساخته تا زمان بیشتری را صرف سوهان زدن و نرم کردن آن‌ها بکنند.

متخصص پا

به یک متخصص پوست یا متخصص بیماری‌های پا، مراجعه کنید. اگر نگرانی‌ای که پاشنه‌های خشکتان برای شما ایجاد کرده بیش از یک سوزش باشد، احتمالاً شما نیاز به توصیه‌های یک متخصص پوست یا متخصص بیماری‌های پا خواهید داشت. یک متخصص پوست، بر بیماری‌های پوستی نظارت می‌کند درحالی‌که یک متخصص بیماری‌های پا، به‌طور اختصاصی بر روی سلامتی پاها متمرکز می‌شود.

اگر درراه رفتن بدون درد دچار مشکل می‌شوید، ایستادن بر روی پاهایتان به مدت طولانی برایتان دشوار است یا درمان‌های خانگی‌تان دیگر نتیجه نداده و مؤثر نیستند، شما احتمالاً نیاز دارید که از توصیه‌های یک پزشک استفاده کنید.

افراد با بیماری‌های زمینه‌ای مشخص مانند دیابت، از مشکلات سلامتی پا رنج می‌برند. اگر مبتلابه دیابت هستید یا بیماری‌های دیگری دارید که بر اعصابتان تأثیر می‌گذارند، باید احتیاط بیشتری کرده و زمانی که مشغول رسیدگی به پاشنه‌هایتان هستید، تحت مراقبت‌های پزشک قرار بگیرید.

محصول مناسب برای ترک پا

کرم‌ها، لایه‌بردارها یا بالم های دارویی اختصاصی خریداری کنید. انواع بسیار زیادی از کرم‌ها، بالم ها و لایه‌بردارهای اختصاصی وجود دارد که می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید. ردیف مربوط به محصولات مراقبت شخصی داروخانه محلی شما، بهترین مکان برای بررسی این محصولات است.

دستورالعمل روی برچسب هریک از کرم‌ها را بخوانید. ببینید کدام کرم یا بالم، بیشترین نیازهای اختصاصی شمارا تأمین می‌کند. برخی از کرم‌های پا، مخصوص پاشنه‌های خشک و ترک‌خورده هستند و فقط بر روی این نواحی از بدن استعمال می‌شوند. اگر به دنبال دستورهای مراقبتی و توصیه‌های یک پزشک هستید، احتمالاً کرم دارویی برای شما تجویز خواهند کرد. طبق دستورالعمل‌های پزشکتان، بالم یا کرم تجویزشده را استعمال کنید.

مراقبت از پا و پاشنه‌های پا

جوراب مناسب برای ترک پا

از پوشیدن کفش‌های باز یا پابرهنه راه رفتن، خودداری کنید. شما ممکن است به این موضوع توجه کرده باشید زمانی که از کفش‌های تخت یا پشت‌باز مانند صندل‌ها یا دمپایی‌های انگشتی (فلیپ فلاپ) استفاده می‌کنید، پاشنه پاهایتان دچار ناراحتی می‌شوند. زمانی که شما با پوشیدن این‌گونه کفش‌ها یا پابرهنه راه رفتن، پاشنه‌های خود را در معرض محیط قرار می‌دهید، بیشتر مستعد خشکی، ترک خوردن و سوزش می‌شوند.

پابرهنه راه رفتن یا پوشیدن کفش‌های پشت‌باز، موجب پینه بستن یا تشکیل یک‌لایه محافظتی بر روی پاهایتان می‌شود. پوشیدن کفش‌های بسته، پاهایتان را از پینه بستن محافظت خواهد کرد.

در صورت امکان، جوراب و کفش‌های بسته مانند کفش‌های تنیس و اسنیکرز بپوشید. این عمل نه‌تنها باعث محافظت از پوست پاشنه شما شده، بلکه با مراقبت از قوس‌های پا، به شما در نحوه ایستادن و سلامتی مفصل‌هایتان کمک می‌کند.

قرص برای ترک پا

رژیم غذایی‌تان را تعدیل کنید. آب‌رسانی بدن مهم است، اما در حقیقت نوشیدن آبِ بیشتر تأثیر چندانی بر روی پوست خشکتان نمی‌گذارد. سعی کنید اسیدهای چرب بیشتری به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید. این ترکیبات در انواع آجیل، روغن‌زیتون و ماهی آزاد وجود دارند.

مطالعات نشان می‌دهد که افزایش مصرف روغن گل‌گاوزبان یا مکمل‌های روغن بذر کتان می‌تواند به افزایش رطوبت پوست و رفع خشکی کمک کند. سعی کنید روزانه مقدار ۲٫۲ گرم از این مکمل‌ها استفاده کنید.

کاهش ترک پا

پاهای خود را تمیز و مرطوب نگه‌دارید. ناگفته نماند که بهداشت و نظافت مناسب می‌تواند جنبه‌های مختلف سلامت بدن شمارا حفظ کند، اما پاکیزه نگه‌داشتن پاهایتان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تمیز نگه‌داشتن پاها، موجب جلوگیری از رشد هرگونه باکتری و قارچ بر روی پاشنه‌هایتان شده و به کاهش خشکی پوست کمک می‌کند.

ممکن است توجه کرده باشید که وقتی مرتباً دستانتان را می‌شویید، خشک می‌شوند. همین اتفاق می‌تواند برای پاهایتان بیفتد؛ بنابراین مرطوب کردن پاها هم‌زمان با تمیز نگه‌داشتن آن‌ها، مهم است. پس از شستشو یا دوش گرفتن، به پاها و پاشنه‌هایتان مرطوب‌کننده بمالید.

سعی کنید قبل از خواب، به پاشنه‌هایتان مرطوب‌کننده مالیده و یک جفت جوراب ضخیم بپوشید. پوشیدن جوراب موجب حفظ رطوبت در پاشنه‌ها هنگام خواب می‌شود. انجام این عمل در طول زمان، باعث کاهش خشکی پاشنه‌های شما می‌شود.

بسیاری از فروشگاه‌ها، جوراب‌های مخصوصی برای نرم نگه‌داشتن پاها و پاشنه‌ها به فروش می‌رسانند. با پوشیدن آن‌ها، لوسیون یا ژل به درون پاشنه‌های شما وارد می‌شود زیرا حاوی مرطوب کننده هستند. ممکن است فکر خوبی باشد که یک جفت از این جوراب‌ها را برای پوشیدن در رختخواب امتحان کنید.

علت زبری و ترک پا

از دوش گرفتن‌های خیلی داغ یا خیلی طولانی پرهیز کنید. ماندن در وان آب داغ یا دوش گرفتن به مدت طولانی موجب خشکی پاها و پاشنه‌های شما می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق، سعی کنید دمای آب را بیش‌ازحد بالا نبرده یا به مدت طولانی در زیر دوش نمانید.

برخی از صابون‌های خاصی که در حمام استفاده می‌کنید، ممکن است در خشک‌کردن پاشنه‌های شما نقش داشته باشند. اطمینان حاصل کنید که از صابون ملایم استفاده می‌کنید و سعی کنید صابونی را که درون آن مرطوب‌کننده وجود دارد، امتحان کنید.

نکات

۱ – به فروشگاه‌های اطراف سر بزنید تا بهترین لوسیون ها، صابون‌ها و سایر وسایل را خریداری کنید.

۲ – قبل از استفاده از هرگونه مکمل جدید، با پزشک خود مشورت کنید.

هشدار

۱ – مراقبِ هرگونه واکنش آلرژیک به بالم ها و کرم‌ها باشید. همیشه توضیحات روی برچسب کرم‌ها را بخوانید تا مطمئن شوید که فاقد ترکیباتی هستند که به آن‌ها آلرژی دارید.

بارگذاری بیشتر در پوست ، مو و ناخن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

درمان دمل در ۳ سوت !!! ( با عکس )

دمل‌ها یا آبسه‌ها، برجستگی‌های دردناک، ملتهب و چرکی هستند که در اثر عفونت‌های باکتریایی به…