خانه سلامت پوست ، مو و ناخن درمان قطعی عرق کف پا در ۳ سوت !!! ( با عکس )

درمان قطعی عرق کف پا در ۳ سوت !!! ( با عکس )

0
عرق پا

تعریق بیش‌ازحد که هایپرهیدروزیس نام دارد، می‌تواند بر بسیاری از قسمت‌های بدن اثر بگذارد که شایع‌ترین آن، کف پاها هستند. اگر شما از تعریق بیش‌ازحد کف پاهایتان رنج می‌برید، نیاز خواهید داشته که پاها و کفش‌هایتان را بیشتر شسته، جوراب‌های خود را به‌دفعات بیشتری تعویض کرده یا به کف پاهایتان دئودورانت بمالید. در صورت شدیدتر شدن علائم بیماری‌تان، از پزشک خود بخواهید تا شما را در رابطه با درمان‌های قوی‌تر راهنمایی کند.

بهبود بهداشت و پاکیزگی

درمان عرق پا

پاهای خود را هرروز بشویید. یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای جلوگیری از تعریق کف پاهایتان می‌توانید انجام دهید این است که آن‌ها را روزانه کاملاً بشویید. این عمل به کاهش باکتری‌ها و قارچ‌هایی که می‌توانند در محیط مرطوب جورابتان وجود داشته باشند، کمک می‌کند. هرزمان که پاهای خود را می‌شویید، از صابون آنتی باکتریال استفاده کنید.

حتی اگر هرروز دوش نمی‌گیرید، بایستی به‌طور روزانه پاهای خود را با آب گرم و صابون بشویید.

باکتری‌ها و قارچ‌ها در محیط‌های گرم و مرطوب رشد می‌کنند، بنابراین داخل جوراب‌ها و اطراف پاهایتان فضای مناسبی برای رشد آن‌ها خواهد بود.

جلوگیری از عرق زیاد پا

اجازه دهید تا پاهایتان خشک شوند. قبل از پوشیدن جوراب‌ها و کفش‌ها، از خشک بودن پاهایتان مطمئن باشید. هر زمان که پاهایتان خیس می‌شوند، نیاز دارند که قبل از پوشیدن مجدد جوراب و کفش، کاملاً خشک شوند. این عمل، امکان رشد باکتری‌ها را به حداقل می‌رساند.

شما حتی ممکن است نیاز داشته باشید پاهای خود را با سشوار خشک کرده تا از خشک بودن کامل آن مطمئن شوید.

ضد عرق پا

به کف پاهای خود دئودورانت بمالید. از دئودورانت های ضد تعریق علاوه بر زیر بغل، می‌توان برای سایر قسمت‌های بدن نیز استفاده کرد. اگر کف پاهایتان به‌شدت عرق می‌کنند، قبل از پوشیدن جوراب‌ها، مقداری دئودورانت به کف پاهایتان اسپری کنید. برای رسیدن به بهترین نتیجه، از دئودورانت های نوع ضد تعریق استفاده کنید. به ترکیبات فعال موجود در این محصولات که آلومینیوم زیرکونیم (تری کلروهیدرکس) یا آلومینیوم کلراید (هگزاهیدرات) هستند، توجه کنید.

شما می‌توانید در ابتدا از همان دئودورانتی که برای زیر بغلتان استفاده می‌کنید، به کف پاهایتان بمالید؛ اما اگر به نظرتان رسید که تأثیر کمی در رفع مشکل شما دارد، از پزشک خود درخواست کنید که دئودورانت قوی‌تری را برای شما تجویز کند.

یک اسپری دئودورانت ضد تعریق برای کف پاهایتان خریداری کنید.

مراقبت از کفش‌ها

کفش مناسب ضد تعریق پا

کفش‌هایی بپوشید که هوا را ردوبدل کنند. غالباً، هرزمان که پاها در داخل کفش‌های ضخیم محبوس می‌شوند، عرق می‌کنند. اگر با این مسئله مشکل‌دارید، سعی کنید کفش‌هایی را انتخاب کنید که هوا را انتقال داده تا این مشکل را برطرف سازد. کفش‌های تنیس را امتحان کنید، زیرا از موادی ساخته‌شده که منافذ زیادی دارد و هوا را ردوبدل می‌کنند؛ یا از صندل‌ها در هوای گرم‌تر استفاده کنید. از پوشیدن کفش‌های پلاستیکی که مانع از جریان هوا می‌شوند، خودداری کنید.

سعی کنید هرروز، کفش‌هایتان را پشت‌ورو کنید. این عمل باعث می‌شود کفش‌هایتان در فواصل بین هر بار استفاده، کاملاً خشک شود.

جلوگیری از بو گرفتن کفش

کفش‌های خود را به‌طور منظم بشویید. تمیز کردن کفش‌ها به کاهش تجمع باکتری‌ها و سایر محرک‌های آزاردهنده داخل کفش‌ها، کمک می‌کند. کفش‌هایی را که می‌پوشید، به‌طور منظم حداقل هفته‌ای یک‌بار یا همین حدود، بشویید.

شما می‌توانید کفش‌هایتان را با آب و صابون در سینک دستشویی شسته یا آن‌ها به داخل ماشین ظرف‌شویی یا لباسشویی انداخته تا شسته شوند.

قبل از پوشیدن مجدد کفش‌ها، از خشک بودن کامل آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

جوراب برای کاهش عرق پا

جوراب‌هایتان را هرروز تعویض کنید. اگر پاهایتان به‌شدت عرق می‌کنند، جوراب‌هایتان حتماً عرق اضافی و چرک تولیدشده از پاهای شما را به خود جذب می‌کنند. برای جلوگیری از بوی مشکل‌ساز و رشد باکتری‌ها، شما نباید آن جوراب را بیشتر از یک روز بپوشید.

به‌طور منظم جوراب‌های خود را شسته و اگر در اثر تعریق بسیار، مرطوب می‌شوند آن‌ها را روزی چند بار عوض کنید.

جوراب مناسب برای کمتر عرق کردن پا

جوراب‌هایی را انتخاب کنید که هوا را عبور داده و جاذب هستند. برای رفع مشکل تعریق پاها، جوراب‌هایی که از الیاف مصنوعی ساخته‌شده‌اند غالباً تأثیر بیشتری دارند، زیرا هوا را بیشتر ردوبدل کرده و عرق اضافی را بیشتر جذب می‌کنند. آن‌ها همچنین رطوبت را از پاهای شما جذب می‌کنند.

برخی از افراد نیز تجربیات موفقیت‌آمیزی در استفاده از جوراب تهیه‌شده از الیاف طبیعی داشته‌اند. الیاف طبیعی اغلب جاذب‌های قوی‌تری بوده و موجب کاهش تعریق و ناراحتی پاهای شما می‌شوند. از جوراب‌های ساخته‌شده از الیاف طبیعی مانند گیاه شاهدانه، بامبو و پشم استفاده کنید.

کرم ضد تعریق پا

به کف پاهای خود پودر نشاسته ذرت بمالید. اگر هیچ نوع پودر ضد قارچی ندارید، از پودر نشاسته ذرت به کف پاهایتان بمالید. قبل از پوشیدن جوراب، مقدار کمی از پودر نشاسته ذرت به کف پاهای خود بمالید. این عمل باعث می‌شود تا پاهایی که عرق می‌کنند، مدت بیشتری خشک بمانند.

شما همچنین می‌توانید مقداری از پودر نشاسته ذرت را داخل کفش‌های خود پاشیده تا جاذب بیشتری به آن اضافه کنید.

علت بوی پا

همیشه یک جفت جوراب اضافی همراه خود داشته باشید. اگر کف پاهایتان مدام عرق می‌کنند، همیشه همراه داشتن یک جفت جوراب اضافی، ایده خوبی به نظر می رسد. با این کار می‌توانید هر زمان در طول روز که جورابتان بسیار مرطوب شده یا بوی بدی می‌دهد، آن‌ها را تعویض کنید.

در نظر داشته باشید که چندین جفت جوراب اضافی در محل کار، خودرو، کیف و چمدان خود داشته باشید.

درمان‌های پزشکی

اسپری قوی ضد بوی پا

از اسپری‌ها یا پودرهای ضد قارچی مخصوص پا، استفاده کنید. اسپری‌ها، پودرها و کرم‌های ضد قارچی بسیاری مخصوص پا وجود دارند که به‌صورت بدون نسخه در دسترس هستند. این محصولات، به جلوگیری از ابتلا پاها به بیماری پای ورزشکاران یا سایر بیماری‌های شایع مرتبط با محیط مرطوبی که در اثر تعریق پاها ایجاد می‌شوند، کمک می‌کنند.

از کرم‌هایی مانند کلوتریمازول، اسپری‌هایی مانند تیناکتین (تولنافتات) و پودرهایی مانند دِسِنِکس (میکونازول) استفاده کنید.

درمان تخصصی عرق پا

با پزشک خود مشورت کنید. اگر واقعاً با مشکل تعریق کف پاهایتان در حال دست‌وپنجه نرم کردن هستید و هیچ‌کدام از درمان‌های خانگی مؤثر نبوده‌اند، با پزشک یا یک متخصص پوست در این مورد مشورت کنید. پزشکتان را ملاقات کرده و علائم خود را برای او شرح دهید. پزشکتان ممکن است چندین آزمایش را انجام داده، در مورد سابقه پزشکی شما مشورت کند و برای رفع مشکلتان به نتایجی برسد.

برخی از موارد شدید ممکن است نیاز به تجویز دارو داشته باشند، بنابراین همیشه بهتر است از پزشکتان بخواهید مواردی را به شما توصیه کند.

قرص برای عرق زیاد پا

از داروهای موضعی استفاده کنید. پزشکتان ممکن است قادر باشد برخی از داروهای موضعی قوی‌تری را تجویز کند که به کاهش تعریق بیش‌ازحد پوستتان کمک کند. یکی از داروهای رایج تجویزشده، درایزول است. درایزول اساساً یک ضد تعریق قوی تجویزی است.

چنانچه پزشکتان درایزول را تجویز کرد، دستورالعمل‌هایی که برای مصرف این دارو داده می‌شود را انجام دهید. شما نیاز خواهید داشت که این دارو را به ناحیه موردنظر مالیده و سپس با یک پوشش محافظ مانند یک جفت جوراب، پاهای خود را بپوشانید.

از پزشک خود بخواهید هر نوع کرم یا پمادهای موضعی را که می‌توانند به رفع مشکلتان کمک کنند، به شما معرفی کند.

کاهش عرق پا

روش یونتوفورزیس را امتحان کنید. یونتوفورزیس یک روش پزشکی است که جریانات الکتریکی کمی را از طریق آب و قبل از اینکه با پوست شما تماس پیدا کند، برقرار می‌کند. از این روش اغلب برای درمان تعریق بیش‌ازحد و همچنین صدمات ورزشی استفاده می‌شود. این روش درمانی بایستی توسط پزشکتان تجویزشده باشد.

روش یونتوفورزیس، می‌تواند نتایج کاملاً مثبتی داشته باشد. میزان موفقیت‌آمیز بودن این روش در بین افرادی که از مشکل تعریق بیش‌ازحد کف دستان و پاهایشان رنج می‌برند، ۹۱% بوده است. اگر می‌خواهید اثرات حاصل از این روش را مشاهده کنید، معمولاً ضروری است که درمان‌ها را به‌طور نامحدود ادامه دهید. اگر پس از چند بار درمان، از ادامه دادن منصرف شوید، شاهد بازگشت تعریق بیش‌ازحد خواهید بود.

درمان جدید عرق پا

بوتاکس تزریق کنید. گاهی اوقات، افرادی که بیش‌ازحد عرق می‌کنند، مستقیماً به انجام تزریقات بوتاکس به نواحی درگیر شده، راهنمایی می‌شوند. بوتاکس ثابت کرده است که باعث توقف انتقال پیام بین اعصاب و غدد عرقی شده که درنهایت منجر به کاهش تعریق می‌شود. شما برای دستیابی به این امکانات، نیاز به تائید پزشک خود دارید.

به خاطر داشته باشید که این گزینه، روشی تقریباً تهاجمی و هزینه‌بر بوده که اثرات آن معمولاً چند ماه بیشتر باقی نمی‌ماند.

راه آخر برای کاهش عرق پا

در مورد جراحی سمپاتکتومی به‌عنوان آخرین گزینه، پرس‌وجو کنید. در این روش جراحی، جراح رشته‌های عصبی را که از سمت نخاع آمده و واکنش‌های بدن را تنظیم می‌کنند، بریده یا گره می‌زند. این عمل از تعریق، گرگرفتگی و میزان واکنش‌هایی که قبلاً بدنتان نسبت به دمای سرد از خود نشان می‌داد، جلوگیری می‌کند.

به خاطر داشته باشید که این روش را باید به‌عنوان آخرین گزینه درمانی در نظر بگیرید.

بارگذاری بیشتر در پوست ، مو و ناخن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

درمان دمل در ۳ سوت !!! ( با عکس )

دمل‌ها یا آبسه‌ها، برجستگی‌های دردناک، ملتهب و چرکی هستند که در اثر عفونت‌های باکتریایی به…