دنده اتوماتیک

اگر ماشین دنده اتوماتیک دارید ، باید بدانید که بعضی از کارهایی که ما انجام می‌دهیم ، می‌تواند برای آن مضر بوده و آسیب های متوسط تا جدی ای را برای گیربکس به همراه داشته باشد . بنابراین بهتر است آن‌ها را بدانیم تا گیربکس ما عمر بیشتری داشته باشد .

اشتباهات رایج در دنده اتوماتیک

 

1 – قبل از کامل ایستادن خودرو ، دنده را از روی drive روی دنده‌عقب reverse قرار ندهید . به دلیل عجله داشتن بسیاری از افراد این کار را انجام می‌دهند ، اما کار اشتباهی است .

این کار می‌تواند به گیربکس شما آسیب وارد کند و هزینه زیادی برای تعمیر بر گردن شما خواهد انداخت .

 

2 – قبل از ایست کامل دنده را در حالت پارک قرار ندهید . در ماشین‌های جدید سنسوری تعبیه‌شده است که نمی‌گذارد شما این کار را انجام دهید ، اما اگر ماشین شما این سنسور را نداشته باشد ، ممکن است آسیب برگشت‌ناپذیری به خودروی شما وارد شود .

 

3 – پشت چراغ‌قرمز ، دنده را خلاص نکنید . بسیاری از افراد خلاص کردن دنده پشت چراغ‌قرمز را مفید می‌دانند یا برای اینکه پای خود را از روی پدال ترمز بردارند این کار را انجام می‌دهند ، اما بسیاری از متخصصان پیشنهاد می‌کنند که دنده را روی حالت درایو قرار دهید .

اما چرا ؟؟؟

1 – شما کنترل بیشتری روی ماشین دارید و در صورت نیاز می‌توانید به‌سرعت حرکت کنید و عکس‌العمل نشان دهید ، همچنین اگر در اوایل رانندگی بوده و مبتدی هستید ، استرس دوباره جا زدن دنده را نخواهید داشت .

2 – درصورتی‌که فراموش کنید که دنده روی حالت خلاص است و گاز به ماشین بدهید ، دور موتور شما زیاد بالا رفته و مصرف سوخت بالا خواهد رفت .

البته بعضی از افراد نیز در پشت چراغ از ترمزدستی استفاده می‌کنند و فکر می‌کنند که مصرف سوخت آن‌ها پایین می‌آید ، اما باید بدانید که این مقدار مصرف سوخت بسیار کم بوده و اصلاً محسوس نیست . بنابراین پشت چراغ فقط پای خود را روی ترمز قرار دهید تا کنترل کاملی روی خودرو داشته باشید .

دنده خلاص گیربکس اتوماتیک

4 – دنده را در حرکت روی خلاص قرار ندهید . بعضی از افراد فکر می‌کنند که حرکت در دنده‌خلاص روی سرپایینی‌ها و بعضی موارد دیگر مصرف سوخت را کاهش می‌دهد ، اما باید بدانید که ماشین‌های دنده اتوماتیک در این حالت‌ها مصرف سوخت را به‌صورت اتوماتیک پایین می‌آورند .

همچنین با انجام اینکار کنترل شما روی ماشین کم خواهد شد ، زیرا شما فقط می‌توانید سرعت ماشین را کم کنید و نمی‌توانید سرعت آن را بیشتر کنید .

علت بعدی این است که در این حالت دور موتور شما نیز پایین می‌آید و پمپ روغن نیز به‌آرامی کار می‌کند و به همین دلیل موتور به‌اندازه‌ای که باید خنک نمی‌شود و ممکن است به دلیل اصطکاک و گرما خراب شود .

 

5 – نگذارید باک خالی شود . برای درست کار کردن خودرو ، سوخت باید فشار مناسب داشته باشد و در غیر این صورت اصطکاک بیشتری پیدا می‌کند . همچنین کاهش زیاد سطح بنزین باک باعث می‌شود تا آشغال‌های داخل باک نیز توسط پمپ‌بنزین کشیده شوند .

 

6 – نگذارید آب وارد گیربکس شود . حتی وارد شدن مقدار کمی آب به داخل گیربکس می‌تواند مشکل بزرگی برای شما ایجاد کند . هرچقدر زودتر بفهمید که آب وارد گیربکس شده است ، ضرر به آن را کمتر خواهد کرد . با نفوذ آب به داخل گیربکس ، مایعی سفیدرنگ در آن تشکیل می‌شود که باعث آسیب و زنگ‌زدگی متعلقات گیربکس خواهد شد .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.