غذای مناسب برای طوطی

غذای مناسب برای طوطی


درست غذا دادن و نوع غذا تاثیر بسیار بالایی در سلامت و شادابی طوطی شما دارد . طوطی که تغذیه مناسبی داشته باشد فعال تر و دارای پرهای سالم میباشد . درست است که طوطی ها به دانه ها علاقه دارند اما نباید فقط به آنها دانه داد . در ادامه مقاله توضیح کاملی برای شما آماده کرده ایم .

غذای طوطی کاسکو

1 – غذا دادن به به طوطی با دانه ها . دانه ها مهمترین بخش غذایی طوطی ها میباشند .

  • اگر از دانه های بسته بندی شده استفاده مینمایید ، دانه ای را انتخاب نمایید که دارای مواد نگه دارنده کمتری باشد .

parrot food feed

2 – از دانه های مختلف برای غذا دادن به طوطی استفاده نمایید . از ترکیب چند دانه برای غذا دادن به طوطی استفاده نمایید .

  • تخمه آفتاب گردان غذای خوبی می باشد اما خیلی ها فکر میکنند که برای طوطی اعتیاد آور است که درست نیست .
  • قبل از خرید دانه برای طوطی از تازه بودن آن اطمینان حاصل کنید و حواستان باشد که دانه حشره و قارچ نداشته باشد . دانه خوب باید براق باشد .
  • طوطی ها دانه های جوانه زده را ترجیح میدهند . برای جوانه دار کردن دانه ها آنها را داخل آب گذاشته و به مدت 12 تا 24 ساعت بعد شروع به جوانه جوانه زدن میکنند و میتوانید آن را به طوطی خود بدهید .
  • دانه ها برای طوطی ها مانند آبنبات هستند برای انسانها ، که مزه های مختلفی دارند . برای همین از دانه های مختلف برای تغذیه استفاده نمایید .

میوه برای طوطی

3 – اضافه کردن میوه و سبزیجات به رژیم غذایی طوطی . خیلی از میوه ها و سبزیجات هستند که میتوانید به طوطی خود بدهید مانند : سیب ، هلو ،   … . قبل از دادن میوه ها  به طوطی حتما آنها را بشویید . حواستان باشد که میوه ها قند زیادی دارند بنابراین نباید حجم زیادی از میوه را به طوطی بدهید .

  • میوه ها را برای راحت تر خوردن طوطی به قطعات کوچک تقسیم کنید .

عکس طوطی

4 – دادن آجیل به طوطی . آجیل یکی دیگر از غذاهای مناسب برای طوطی میباشد و سرشار از پروتئین و ویتامین میباشد اما حاوی زیادی چربی نیز هست بنابراین در استفاده از آن اعتدال را رعایت کنید .

  • از آجیل های بو نداده شده استفاده نمایید .
  • در صورت امکان آجیل را با پوست به طوطی بدهید تا با منقار خود پوست آنها را بکند ، اینکار باعث سلامتی فیزیکی و مغزی طوطی میشود .

عکس طوطی کاسکو

5 – از غلات و حبوبات در رژیم غذایی طوطی استفاده نمایید . شما میتوانید از نخود و لوبیا از برای این منظور استفاده نمایید .

عکس نقاشی طوطی

6 – استفاده از گوشت در رژیم غذایی طوطی . طوطی ها حیوانات همه چیز خواری هستند بنابراین شما میتوانید از گوشت نیز استفاده نمایید . مرغ پخته شده گوشت مناسبی برای طوطی میباشد .

  • مصرف گوشت زیاد به کلیه های طوطی ضرر میرساند بنابراین کم از آن استفاده نمایید .

غذای مضر ممنوعه برای طوطی

7 – غذاهای ممنوعه و مضر برای طوطی . آووکادو ، شکلات ، الکل و کافئین برای طوطی سمی میباشد .

  • بادام زمینی در صورت نگه داری غیر اصولی در محیطهای گرم ، تاریک و مرطوب باعث بوجود آمدن آفلاتوکسین و در نهایت باعث تولید قارچ میشود و برای طوطی مرگبار میباشد بنابراین بهترین راه این است که بادام زمینی به طوطی ندهید .

آب دادن به طوطی

8 – دادن آب تازه به طوطی . طوطی ها همیشه بی دقت غذا میخورند و اینکار باعث میشود مقداری از غذا در دهان پرنده مانده و آن را به ظرف آب منتقل میکنند و باعث کثیف شدن آب میشود بنابراین همیشه روزی 2 بار تعویض کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.