خانه خودرو روش محاسبه مصرف سوخت ماشین+جدول مصرف خودروهای مختلف( با عکس )

روش محاسبه مصرف سوخت ماشین+جدول مصرف خودروهای مختلف( با عکس )

10
نرم افزاز محاسبه مصرف سوخت

با توجه به افزایش روز افزون قیمت بنزین دانستن مصرف سوخت واقعی خودرو کاری ضروری میباشد . محاسبه مصرف سوخت بنزین همچنین به ما کمک میکند تا در صورت مشکل داشتن خودرو به آن پی ببریم . البته مصرف بنزین در شرایط مختلف مثل سربالایی ، باد لاستیک ، کولر گرفتن ، ترافیک و بسیاری از موارد دیگر متغییر است بنابراین برای بدست آوردن مصرف متوسط ماشین در شرایط مختلف قرار دهید .

مصرف سوخت ترکیبی چیست ؟ یعنی مصرف بنزین هنگام رانندگی در ترافیک و داخل شهر و هم در اتوبان و خارج از شهر در صورت طی کردن ۱۰۰ کیلومتر چند لیتر است . مصرف داخل شهر ماشین اصولا مقدار بالاتری از رانندگی در جاده های خارج شهر میباشد که به دلیل کاهش ترمز ، کاهش ایستادن ، کاهش دنده دادن و بسیاری از عوامل دیگر است .

روش بدست آوردن مصرف بنزین در ۱۰۰ کیلومتر

محاسبه مصرف سوخت پراید

باک را پر کنید و کیلومتر شمار سفر را ریست کنید . ماشین های جدید اصولا دارای کیلومتر شمار سفر میباشند که شما میتوانید آن را هر موقعی که بخواهید صفر کنید . در صورت نداشتن کیلومتر شمار کیلومتر کلی ماشین را بعد از بنزین زدن یادداشت کنید .

سوخت ترکیبی چیست

تا خالی شدن باک صبر کنید . با توجه به طریقه محاسبه میتوانید قبل از خالی شدن باک نیز اینکار را انجام دهید اما با خالی شدن دقیق تر انجام میشود .

مصرف بنزین پراید

باک را مثل قبل دوباره پر کنید و مقدار آن را یادداشت کنید . حتما باک را پر کنید و مقدار آن را یادداشت کنید همچنین مقدار کیلومتر رفته شده را نیز یادداشت کنید . در صورت داشتن کیلیمتر شمار سفر مقدار آن را بنویسید اگر هم کیلومتر شمار سفر ندارید مقدار کیلومتر را یادداشت کنید و از کیلومتری که در اول نوشته اید کم کنید تا کیلومتر رفته شده به دست آید .

چگونه مصرف سوخت ماشین را محاسبه کنیم

مسافت رفته شده را بر بنزین زده شده تقسیم کنید . مقدار سوخت ( به لیتر ) را بر مسافت ( به کیلومتر ) تقسیم کنید و عدد حاصله را ضربدر ۱۰۰ کنید تا مقدار مصرف سوخت در ۱۰۰ کیلومتر بدست بی آید .

مثال : مسافت طی شده ۵۰۰ کیلومتر و بنزین زده شده در مرحله قبل ۴۰ لیتر میباشد . ۰٫۰۸ = ۵۰۰÷۴۰ ، عدد حاصله یعنی ۰٫۰۸ را ضربدر ۱۰۰ میکنیم . یعنی مصرف این ماشین ۸ لیتر به ازای ۱۰۰ کیلومتر یا همان صدی ۸ میباشد .

به دست آوردن مصرف سوخت ترکیبی و دقیقتر

سوخت ترکیبی

باک ماشین را پر کرده و کیلومتر خود را صفر کنید یا کیلومتر کلی ماشین را بنویسید . در شرایط مختلف رانندگی کنید منظور داخل شهر ، ترافیک و بزرگراهها سپس به مدت چند هفته مثل بالا مقدار سوختی را که به ماشین میزنید را یادداشت کنید . بعد از مثلا ۴ باک بنزین زدن مقدار کل بنزین را بر کیلومتر طی شده تقسیم کرده و جواب را ضربدر ۱۰۰ کنید .

مصرف سوخت خارج از شهر خودروهای مختلف در ۱۰۰ کیلومتر ( طبق اعلام کارخانه سازنده ) :

سمند ال ایکس : ۶٫۸ لیتر

سمند = ۶٫۸ لیتر

پرشیا = ۶٫۳۸ لیتر

پژو ۴۰۵ = ۶٫۸ لیتر

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ = ۵ لیتر

ال ۹۰ = ۵٫۶ لیتر

مصرف سوخت ترکیبی خودروهای مختلف ( طبق اعلام کارخانه سازنده ) :

سمند ال ایکس = ۸٫۳۴ لیتر

سمند = ۸٫۷ لیتر

پرشیا = ۸٫۱۵ لیتر

پژو ۴۰۵ = ۹ لیتر

پراید = ۶٫۴۴ لیتر

تیبا = ۶٫۹۵ لیتر

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ = ۶٫۴ لیتر

ال ۹۰ = ۶٫۹ لیتر

نکات مهم

نرم افزار و برنامه محاسبه مصرف سوخت برای اندروید وجود دارد که میتوانید آن را دانلود و از آن استفاده کنید اما زیاد دقیق نیستند و تقریبی جواب میدهند .

مصرف سوخت در خودروهای : سمند ، پرشیا ، ۴۰۵ عموما بالاتر از خودروهایی مانند : پراید ، تیبا ، ۲۰۶ و ال ۹۰ میباشند .

از سایت محاسبه مصرف سوخت خودرو نیز میتوانید استفاده کنید ، البته زبان این سایت انگلیسی میباشد .

بارگذاری بیشتر در خودرو

10 دیدگاه ها

 1. وحید

  فروردین ۱۹, ۱۳۹۹ در ۶:۱۶ ب.ظ

  بابام سمند ۹۷ررو من الا دارم با۶۰لبتر ۷۳۴کیلومتر تو جاده مستقیم رفته که میشه ۸،۲لیتر سوزونده کدوم کارخونه میگه ۶،۷میسوزونه پراید انقدر نمیسوزونه چرا چرت و پرت و بدون منبع میگید

  پاسخ دادن

 2. حسین

  مرداد ۱۵, ۱۳۹۸ در ۷:۵۷ ق.ظ

  یعنی منطق این دوستمون‌ ، مرزهای فیزیک رو جابجا کرد‌ ، الان تن نیوتون تو گور داره میلرزه،گل پسر قبل از این که حرف بزنی یه کم مطالعه هم داشته باشی ثواب داره ، الان با این توضیحات تو ، کل دنیا در مورد مصرف سوخت ماشین اشتباه میکردن ،الان با همین فرمون پیش بری قطعا میری شرکت BMW یا Benz

  پاسخ دادن

 3. مجتبی

  دی ۳۰, ۱۳۹۷ در ۸:۴۲ ق.ظ

  این اراجیف چیه تو وبلاگ ها میزارین..مصرف تو جاده بیشتر از مصرف تو شهر هست..به ترمزو دنده هم ربطی نداره،اگه طرف با سرعت نود داره میره سوخت بیشتری باید وارد سیلندر بشه تا سرعت چهل کیلومتر،به شتاب گرفتن هم هیچ ربطی نداره…_،،،یه ماشین داره از کنارت با سرعت صدتا حرکت میکنه ، تو هم تازه ماشینو روشن کردی داری راه میفتی تا به سرعت ۲۰ برسی،اینجور که تو توضیح دادی اون که با صد تو حرکته سوخت کمتری مصرف میکنه،خودت فکرشو بکن اون که در صدتا داره حرکت میکنه در پنج ثانیه چندبار پیستون بالا پایین میشه،و اونی که داره حرکت میکنه تعداد بالا پایین شدن پیستونش تو پنج ثانیه از اونی که داره با صد تا میره بیشتره؟!

  پاسخ دادن

  • مهرداد

   دی ۳۰, ۱۳۹۷ در ۱۰:۵۵ ق.ظ

   سلام
   خب شما ی چیزی رو حساب نکردید و اون مسافت طی شده نسبت به مصرف سوخته . یعنی اینکه کسیکه با ۱۰۰ تا داره میره ۱ ساعت ۱۰۰ کیلومتر میره و مثلا ۱۰ لیتر مصرف میکنه ، اما اونیکه داره ۵۰ تا میره ۲ ساعته میرسه و ۱۲ لیتر مصرف میکنه .
   در حالت لحظه ای شما میگید درسته ، اونیکه ۱۰۰ تا میره بیشتر از اونیکه ۵۰ تا میره میسوزونه ، منتها وقتیکه مسافت طی شده را حساب کنید ، اونیکه ۱۰۰ تا میره کمتر سوزونده .
   البته هر ماشینی یک سرعت ایده آل داره که کمترین مصرف سوخت رو نسبت به مسافت طی شده داره ، این سرعت عموما ۸۰ تا ۹۰ هستش .
   در مورد ترمز و دنده هم باید بگم که شما هر ترمزی که بگیرید باید باز هم بنزین بسوزونید تا به سرعت قبلی برسید ، بنابراین مصرف رو میبره بالا . با هر بار تعویض دنده هم مقداری سوخت حروم میشه چون موتور خلاص میچرخه و علت های دیگه ای هم داره .
   در مورد کاهش مصرف سوخت هم مطلب زیر رو پیشنهاد میدم که بخونید :
   https://koorook.com/how-to-save-gas-reduce-fuel-consumption-in-car/
   موفق باشید

   پاسخ دادن

   • سعید باوی نژاد

    تیر ۱۳, ۱۳۹۹ در ۱۰:۱۲ ب.ظ

    مطالب کاملا درست است
    به جای این ملت بی منطق که در مورد هر چیزی باید نظر بدن از نویسنده عذرخواهی میکنم.

    پاسخ دادن

    • مهرداد

     تیر ۲۳, ۱۳۹۹ در ۱۲:۳۹ ب.ظ

     خواهش میکنم .. خیلی ممنون 🙂

     پاسخ دادن

  • ناشناس

   بهمن ۸, ۱۳۹۷ در ۱۰:۰۱ ب.ظ

   جک نگو خواهشا
   موتور تو شهر چون سلو کارمیکنه مصرف بیشتری را نسبت به زمانی که داره یک دست کار میکنه داره

   پاسخ دادن

  • مازیار

   تیر ۸, ۱۳۹۸ در ۱۱:۱۵ ب.ظ

   چرا ارجیف؟درست نیست شما بدون اطلاعات بیای وسط و از این ادبیات استفاده کنی در حالی که اطلاعات شما کاملا اشتباه هست،
   در داخل شهر شما مجبوری با دنده پایین حرکت کنید. دور موتور شما روی۲۵۰۰ دنده ۳ سرعتی معادل۵۰ تا ۵۵ کیلومتر بر ساعت به ماشین میده وقتی شما در جاده حرکت میکنید دنده سبکتر انتخاب میکنید و با دنده ۴ با دور موتو ۲۵۰۰ به سرعت ۸۰ میرسید،یعنی شما ۲۵ کیلومتر بیشتر طی مسافت میکنید.موتور ماشین کاری به سرعت گردش چرخ نداره و داره بنزینشو میسوزونه. هر چه دنده بالاتر و ترمز کمتر داشته باشید مسافت بیشتری رو طی میکنید.

   پاسخ دادن

  • مهدی

   شهریور ۶, ۱۳۹۸ در ۱۱:۱۵ ق.ظ

   داداش خودت اطلاعاتت ضعیفه چرا مردمو مسخره میکنی؟
   مصرف سوخت ماشین کاملا ارتباط مستقیم داره با میزان فشاری که روی پدال گاز میاری، هیچ ربطی هم به دور موتور و سرعت و… نداره
   سرعت و دورموتور رو گیربکس ماشین تنظیم میکنه

   پاسخ دادن

   • AMIN77X

    بهمن ۲۲, ۱۳۹۸ در ۲:۲۷ ب.ظ

    پدال گازو فشار بدی دورموتور بالا میره :/

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

۶ اشتباه رایج که گیربکس اتوماتیک را داغون میکند !!!

اگر ماشین دنده اتوماتیک دارید ، باید بدانید که بعضی از کارهایی که ما انجام می‌دهیم ، می‌تو…