نرم افزاز محاسبه مصرف سوخت

با توجه به افزایش روز افزون قیمت بنزین دانستن مصرف سوخت واقعی خودرو کاری ضروری میباشد . محاسبه مصرف سوخت بنزین همچنین به ما کمک میکند تا در صورت مشکل داشتن خودرو به آن پی ببریم . البته مصرف بنزین در شرایط مختلف مثل سربالایی ، باد لاستیک ، کولر گرفتن ، ترافیک و بسیاری از موارد دیگر متغییر است بنابراین برای بدست آوردن مصرف متوسط ماشین در شرایط مختلف قرار دهید .

مصرف سوخت ترکیبی چیست ؟ یعنی مصرف بنزین هنگام رانندگی در ترافیک و داخل شهر و هم در اتوبان و خارج از شهر در صورت طی کردن 100 کیلومتر چند لیتر است . مصرف داخل شهر ماشین اصولا مقدار بالاتری از رانندگی در جاده های خارج شهر میباشد که به دلیل کاهش ترمز ، کاهش ایستادن ، کاهش دنده دادن و بسیاری از عوامل دیگر است .

روش بدست آوردن مصرف بنزین در 100 کیلومتر

محاسبه مصرف سوخت پراید

باک را پر کنید و کیلومتر شمار سفر را ریست کنید . ماشین های جدید اصولا دارای کیلومتر شمار سفر میباشند که شما میتوانید آن را هر موقعی که بخواهید صفر کنید . در صورت نداشتن کیلومتر شمار کیلومتر کلی ماشین را بعد از بنزین زدن یادداشت کنید .

سوخت ترکیبی چیست

تا خالی شدن باک صبر کنید . با توجه به طریقه محاسبه میتوانید قبل از خالی شدن باک نیز اینکار را انجام دهید اما با خالی شدن دقیق تر انجام میشود .

مصرف بنزین پراید

باک را مثل قبل دوباره پر کنید و مقدار آن را یادداشت کنید . حتما باک را پر کنید و مقدار آن را یادداشت کنید همچنین مقدار کیلومتر رفته شده را نیز یادداشت کنید . در صورت داشتن کیلیمتر شمار سفر مقدار آن را بنویسید اگر هم کیلومتر شمار سفر ندارید مقدار کیلومتر را یادداشت کنید و از کیلومتری که در اول نوشته اید کم کنید تا کیلومتر رفته شده به دست آید .

چگونه مصرف سوخت ماشین را محاسبه کنیم

مسافت رفته شده را بر بنزین زده شده تقسیم کنید . مقدار سوخت ( به لیتر ) را بر مسافت ( به کیلومتر ) تقسیم کنید و عدد حاصله را ضربدر 100 کنید تا مقدار مصرف سوخت در 100 کیلومتر بدست بی آید .

مثال : مسافت طی شده 500 کیلومتر و بنزین زده شده در مرحله قبل 40 لیتر میباشد . 0.08 = 500÷40 ، عدد حاصله یعنی 0.08 را ضربدر 100 میکنیم . یعنی مصرف این ماشین 8 لیتر به ازای 100 کیلومتر یا همان صدی 8 میباشد .

به دست آوردن مصرف سوخت ترکیبی و دقیقتر

سوخت ترکیبی

باک ماشین را پر کرده و کیلومتر خود را صفر کنید یا کیلومتر کلی ماشین را بنویسید . در شرایط مختلف رانندگی کنید منظور داخل شهر ، ترافیک و بزرگراهها سپس به مدت چند هفته مثل بالا مقدار سوختی را که به ماشین میزنید را یادداشت کنید . بعد از مثلا 4 باک بنزین زدن مقدار کل بنزین را بر کیلومتر طی شده تقسیم کرده و جواب را ضربدر 100 کنید .

مصرف سوخت خارج از شهر خودروهای مختلف در 100 کیلومتر ( طبق اعلام کارخانه سازنده ) :

سمند ال ایکس : 6.8 لیتر

سمند = 6.8 لیتر

پرشیا = 6.38 لیتر

پژو 405 = 6.8 لیتر

پژو 206 تیپ 2 = 5 لیتر

ال 90 = 5.6 لیتر

مصرف سوخت ترکیبی خودروهای مختلف ( طبق اعلام کارخانه سازنده ) :

سمند ال ایکس = 8.34 لیتر

سمند = 8.7 لیتر

پرشیا = 8.15 لیتر

پژو 405 = 9 لیتر

پراید = 6.44 لیتر

تیبا = 6.95 لیتر

پژو 206 تیپ 2 = 6.4 لیتر

ال 90 = 6.9 لیتر

نکات مهم

نرم افزار و برنامه محاسبه مصرف سوخت برای اندروید وجود دارد که میتوانید آن را دانلود و از آن استفاده کنید اما زیاد دقیق نیستند و تقریبی جواب میدهند .

مصرف سوخت در خودروهای : سمند ، پرشیا ، 405 عموما بالاتر از خودروهایی مانند : پراید ، تیبا ، 206 و ال 90 میباشند .

از سایت محاسبه مصرف سوخت خودرو نیز میتوانید استفاده کنید ، البته زبان این سایت انگلیسی میباشد .

3/5 - (2 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.