خانه خودرو آموزش رانندگی مبتدی ( از صفر و گام به گام ) با عکس

آموزش رانندگی مبتدی ( از صفر و گام به گام ) با عکس

58

یادگیری رانندگی کار راحتی است اما در ابتدای کار مقداری استرس به شخص وارد میکند که باعث می شود اینکار را سخت ببیند . بیشترین مشکل هم در هنگام آزمون گواهینامه رخ میدهد . در این مقاله بیشتر مواردی که افراد مبتدی در آنها مشکل دارند را به صورت بسیار آسان بیان کرده ایم .

در انتهای مقاله نیز به رانندگی عملی اشاره کرده ایم ، زیرا رانندگی تئوری با عملی بسیار متفاوت است ، پشنهاد میکنیم که حتما مقاله را تا انتها بخوانید ، با سایت کوروک همراه باشید !!!

فیلم آموزش رانندگی

صندلی را طوری تنظیم کنید که پای شما روی پدال کنترل کافی را داشته باشد . باحرکت صندلی به بالا ، پایین ، عقب و جلو به راحتی میتوانید به تنظیم دلخواه خود برسید .

آموزش رانندگی از صفر

آشنایی با پدال ها . خودروهای دنده اتوماتیک فقط ۲ پدال ترمز ( سمت چپ ) و گاز ( سمت راست ) دارند اما در خودروهای دنده دستی یک پدال کلاچ به آن اضافه میشود . پای چپ فقط برای کلاچ گرفتن و پای راست برای گاز و ترمز میباشد .

آموزش عملی رانندگی

تنظیم آینه های خودرو . شما باید آینه ها را طوری تنظیم کنید که نقاط کور را پوشش دهند .

تنظیم آینه وسط : آینه وسط را طوری تنظیم کنید که بیشترین دید را از شیشه عقب خودرو داشته باشید . آینه را زیاد کج نکنید .

تنظیم آینه های بغل : آینه های بغل را بیش از حد معمول به سمت بیرون تنظیم کنید . تا نقطه کور از بین برود . در صورت تنظیم درست نقطه کور فقط در راستای شانه راننده میباشد .

فیلم آموزش رانندگی با پراید

آشنایی با ترمز دستی یا ترمز اضطراری . ترمز دستی در وسط یا در سمت چپ راننده میباشد که از حرکت ماشین جلوگیری می نماید . در هنگام حرکت حتما آن را کاملا بخوابانید در غیر اینصورت لنت های عقب ماشین ساییده میشوند .

آموزش رانندگی ماشین دنده اتوماتیک

آشنایی با دنده اتوماتیک . علائم روی دسته دنده اتوماتیک به شرح زیر است :

P : در صورت قرار دادن دنده در این حالت و روشن کردن ماشین ، ماشین حرکت نخواهد کرد و مهم نیست که چقدر گاز بدهید .

N : در صورت قرار دادن دنده در این حالت ماشین به راه خود به سمت جلو بدون تغییر ادامه خواهد داد .

R : در صورت قرار دادن دنده در این حالت ماشین روی دنده عقب قرار خواهد گرفت .

D : در صورت قرار دادن دنده در این حالت اگر پای خود را از روی ترمز بردارید ماشین به جلو حرکت خواهد کرد .

۱ ، ۲ ، ۳ : این حالت ها برای زمانیکه نیاز به قدرت زیاد از ماشین دارید مثل سربالایی ها کاربرد دارند که نسبت به شماره از ۱ قویتر و تا ۳ ضعیف تر میشوند .

آموزش عملی رانندگی

با علامت های پشت آمپر آشنا شوید . چند نشانگر اولیه که در تمام خودروها وجود دارد را بررسی میکنیم .

RPM یا دور موتور : نشانگر دور موتور در دقیقه است مثلا اگر روی ۳۰۰۰ باشد یعنی موتور شما ۳۰۰۰ دور بر دقیقه میچرخد . اصولا خط قرمز دور موتور یا همان دور بحرانی ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ میباشد .

آمپر آب : نشانگر درجه حرارت موتور میباشد . که بین H و C محدود شده است . H بیشترین دما و C کمترین دما است . نشانگر باید در وسط باشد البته در بعضی از خودروهای ها فرق میکند .

آمپر بنزین : نشانگر بنزین خودرو میباشد که بین F و E محدود شده است . F بیشترین بنزین و E کمترین بنزین را نشان میدهد .

سرعت سنج : نشانگر سرعت خودرو بر حسب کیلومتر بر ساعت میباشد . مثلا عدد ۶۰ یعنی شما با همین سرعت یک ساعت بعد ۶۰ کیلومتر را طی کرده اید .

فیلم آموزشی رانندگی با پراید

کمربند ایمنی خود را ببندید . کمربند ایمنی به طور قابل ملاحظه ای میتواند از صدمات جدی و حتی مرگ جلوگیری کند .

آموزش رانندگی ابتدایی

همیشه قبل از استارت زدن ترمز را بگیرید . در صورتی که ماشین در دنده باشد و شما استارت بزنید ماشین به جلو پرت خواهد شد اگر ماشین دنده اتوماتیک باشد و دنده روی حرکت باشد ماشین بعد از استارت خوردن به جلو حرکت خواهد کرد. با گرفتن ترمز از این اتفاقات میتوانید جلوگیری کنید .

آموزش رانندگی مبتدی

کلاچ را گرفته و استارت بزنید . ماشین های قدیمی دارای استارت دستی با سوئیچ میباشند که موافق عقربه های ساعت چرخانده میشوند اگر سوئیچ نچرخید احتمالا فرمان قفل است بعد از گذاشتن کلید داخل سوئیچ مقداری با فرمان و سوییچ بازی کنید تا قفل فرمان باز شود . ماشین های جدید دارای کلید استارت میباشند که روی آنها نوشته ” POWER ” یا ” IGNITION ” که بعد از گذاشتن سوئیچ در جای خود و زدن کلید ماشین روشن می شود .

آموزش رانندگی آسان

یادگیری دنده عقب . بسیاری از افراد حتی بعد از مدتی رانندگی نمیتوانند به سادگی از دنده عقب استفاده کنند بنابراین بهتر است از همان اول این کار را خوب یاد بگیرید . همیشه در دنده عقب به آرامی حرکت کنید زیرا کنترل ماشین به سادگی از دستتان خارج میشود .

اگر خودروی دنده ای دارید کلاچ گرفته و دنده را روی R بگذارید که اصولا در سمت راست و پایین قرار دارد . اگر از دنده اتومات استفاده میکنید دنده را روی R یا REVERSE قرار دهید .

دست خود را پشت صندلی شاگرد گذاشته به طوریکه کاملا عقب را مشاهده کنید .

اگر ماشین دنده دستی دارد مقدار کمی گاز بدهید و به آرامی کلاچ را ول کنید و اگر ماشین دنده اتوماتیک میباشد پای خود را به آرامی از روی ترمز بردارید اما گاز ندهید .

حواستان باشد که برعکس حرکت به جلو در حرکت به عقب ماشین مخالف جهت چرخش فرمان میچرخد . یعنی اگر فرمان را سمت راست بچرخانید و به عقب حرکت کنید جلوی ماشین به سمت چپ خواهد رفت . طور دیگری نیز میتوانید این قضیه را به خاطر بسپارید به این صورت که شما عقب ماشین را ملاک قرار دهید در این صورت وقتی شما به سمت راست فرمان را بچرخانید عقب ماشین هم به سمت راست میچرخد .

آموزش گام به گام رانندگی

شروع حرکت با دنده جلو . اگر از دنده دستی استفاده میکنید کلاچ را گرفته و دنده ۱ را جا زده و مقداری گاز بدهید سپس به آرامی پای خود را از روی کلاچ بردارید . اگر از دنده اتوماتیک استفاده میکنید پای خود را روی پدال ترمز قرار داده و دنده را روی D قرار داده و پای خود را از روی ترمز برداشته و به آرامی گاز بدهید .

فیلم آموزش رانندگی

فرمان را درست بگیرید . فرمان را یک ساعت فرض کنید و دست راست خود را روی ساعت ۳ و دست چپ خود را روی ساعت ۹ قرار دهید . اگر تازه کار هستید فرمان را با یک دست نگیرید .

فیلم آموزش رانندگی

آشنایی با دسته راهنما . یکی از لوازم مهم در خودرو دسته راهنما می باشد که برای زدن راهنما ، نور بالا دادن ، بوق زدن استفاده میشود . راهنما در سمت چپ فرمان میباشد . در هنگام عوض کردن لاین و پیچیدن باید از راهنما استفاده شود تا بقیه از حرکت شما مطلع شوند . با بالا دادن راهنما چراغ های راهنمای سمت راست و با پایین دادن آن چراغ های سمت چپ روشن میشوند .

آموزش نکته به نکته رانندگی

چگونه دور بزنیم و از فرمان استفاده کنیم :

اگر پیچ با انحنای کم بود : فرمان را بچرخانید اما دستهای خود را از روی ساعت ۳ و ۹ که قرار داده بودید جابجا نکنید .

اگر پیچ با انحنای زیاد بود یا اگر خواستید دور بزنید : اگر خواستید به سمت راست بپیچید آنقدر فرمان را بچرخانید تا دست راست شما در موقعیت ساعت ۵ قرار بگیرد سپس دست راست خود را در برداشته و روی طرف دیگر فرمان قرار دهید و بچرخانید و تا تمام شدن پیچ اینکار را تکرار کنید .

بعد از دور زدن یا پیچیدن : دست خود را روی فرمان شل کنید تا لاستیک ها به سر جای خود برگردند . فقط مقدار سرعت برگشت آنها را با دستان خود کم یا زیاد کنید .

آموزش رانندگی به افراد مبتدی

عوض کردن لاین . حداقل ۲ ثانیه قبل از اقدام به عوض کردن لاین راهنمای خود را بزنید . سریع آینه ها و کنار شانه خود را چک کنید سپس با چشم خود حتما لاینی را که می خواهید در آن بروید را چک کنید . به آرامی در مدت ۱ تا ۳ ثانیه عوض کردن لاین را انجام دهید . کمتر یا بیشتر شدن این زمان باعث کند یا سریع عوض کردن لاین میشود .

آموزش رانندگی از صفر

فاصله مناسبرا با ماشین های دیگر رعایت کنید . فاصله مناسب در سرعت های متفاوت فرق می کند . شما باید ۲ تا ۵ ثانیه فرصت برای عکس العمل برای خود و ماشین خود در نظر بگیرید .

چگونه فاصله ۲ تا ۵ ثانیه ای را حساب کنیم ؟ یک جسم ثابت را در نظر بگیرید مثل بیلبرد ، درخت یا پل عابر سپس بعد از رد شدن ماشین جلویی از آن شروع به شمارش کنید به اینگونه هزار و یک ، هزار و دو الی آخر و ببینید تا چه شماره ای طول میکشد که شما به آن بیلبرد یا پل عابر برسید . این شماره اختلاف زمان بین شما تا ماشین جلویی را مشخص میکند .

چگونه رانندگی را شروع کنیم

انتخاب لاین مناسب . اگر میخواهید سرعت کمی بروید حتما از لاین سمت راست حرکت کنید و برای سرعت های بالا از سمت چپ برانید . این خیلی خودخواهانه و بی ادبانه است که وقتی سرعتی کمتر از سرعت ترافیک جاده دارید از سمت چپ بروید و موجب سلب آسایش از خود و دیگران کنید .

آموزش رانندگی با پراید

همیشه از سمت چپ سبقت بگیرید . سرعت همیشه از سمت جپ به راست کمتر میشود بنابراین هیچکس حواسش به سبقت گرفتن از راست نیست و آینه را اصولا چک نمیکنند که البته در کل درست است . بنابراین به هیچ وجه از سمت راست سبقت نگیرید مخصوصا اگر میخواهید از کامیون ها یا تریلی ها سبقت بگیرید زیرا اینگونه ماشین ها دارای نقاط کوری هستند که اگر هم بخواهند اصلا شما را نمی بینند .

سرعت مجاز هنگام تعلیم رانندگی

با سرعت مجاز رانندگی کنید . علائم و سرعت های جاده ها را با توجه به شرایط جاده و خطرات آن تعیین می کنند بنابراین با جان خود و دیگران بازی نکنید .

آموزش ساده رانندگی

رانندگی خود را با شرایط آب و هوایی تغییر دهید . در شرایط برفی و بارانی رانندگی بسیار متفاوت میباشد و باید فاصله بسیار بیشتر از خودروی جلویی نسبت به آب و هوای آفتابی داشته باشید . سرعت خود را نسبت به شدت باران یا برف باید کم کنید . به دلیل کاهش اصطکاک جاده با لاستیک ترمزها و حتی گاز خوردن ماشین تغییر خواهد کرد .

استفاده از بوغ ماشین

آداب رانندگی را رعایت کنید . به تعریف ساده یعنی قدردانی کردن از دیگر رانندگان در مواقع لزوم گفته میشود .

استفاده صحیح از بوق : از بوق زدن برای گلایه کردن ، سرزنش کردن ، تشکر و دیگر موارد غیر ضروری استفاده نکنید . بوق برای گوشزد کردن یا اخطار در مواقع ضروری مانند : ماشینی که شما را نمیبیند و به طرف شما می آید ، وقتیکه چراغ سبز میشود و جلویی حرکت نمیکند میباشد .

از دیگر رانندگان تشکر کنید : در صورتیکه کسی به شما به هر صورتی راه داد با بالا بردن دست خود درون ماشین از او تشکر کنید .

برای نشان دادن آداب رانندگی قوانین را زیر پا نگذارید : اگر جایی حق با شماست سریعا حرکت کنید زیرا با حرکت نکردن شما همه گیج خواهند شد و اوضاع جاده بدتر میشود .

نکات و هشدارها

۱ – قبل از پیچ حتما سرعت خود را کم کنید .

۲ – همیشه با احتیاط رانندگی کنید زیرا با یک اشتباه کوچک سلامتی خود را به خطر می اندازید و یک عمر پشیمان خواهید شد .

۳ – از تلفن همراه در هنگام رانندگی استفاده نکنید . از این توهم که موبایل برای شما ایجاد حواس پرتی نمیکند بیرون بیایید . این موضوع برای تمامی انسان ها یکی میباشد و کاملا علمی است . برای اطمینان میتوانید وقتیکه پشت فرمان نیستید رانندگی بقیه را کنترل کنید تا متوجه شوید .

۴ – از پوشیدن کفش با کف پهن در هنگام رانندگی خودداری کنید زیرا در مواقع ضروری امکان گیر کردن را دارند .

۵ – با سرعتی که راحتید برانید و لازم نیست با حداکثر سرعت مجاز حرکت کنید البته حواستان باشد در صورت کمتر رفتن سرعت مجاز از لاین راست برانید .

۶ – از خوردن و آشامیدن پشت فرمان بپرهیزید .

۷ – در سرعت های بالا دنده را روی دنده خیلی پایین عوض نکنید زیرا باعت خرابی موتور و گیربکس خواهد شد .

 

آموزش رانندگی عملی

رانندگی عملی

مشکل بسیاری از افراد تفاوت داشتن رانندگی تئوری با رانندگی عملی است که در واقعیت با آن مواجه میشوند . با توجه به تقاضای زیاد کاربران گرامی مقاله‌ای جمع آوری کرده‌ایم که خیلی میتواند به شما در رانندگی روزمره و واقعی کمک کند ، با سایت کوروک همراه باشید 🙂 .

نکات بسیار مهم

 

رانندگی یک مهارت بوده و اکتسابی است و تمامی افراد به راحتی میتوانند آن را یاد بگیرند . بنابراین به دیگر افراد توجه نکنید مخصوصا افرادی که اعتقاد دارند رانندگی مردها بهتر است یا رانندگی باید در خون آدم باشد . این افراد درکی از مفهوم مهارت های اکتسابی و ذاتی ندارند .

 

همیشه به این موضوع فکر کنید که شما از وضعیت روحی عابران پیاده و دیگر رانندگان اطلاع ندارید . ممکن است اتفاق بسیار بدی برای آنها افتاده باشد یا استرس بسیار زیادی برای رسیدن به مقصد داشته باشند و در این شرایط نباید از آنها انتظار داشته باشید که تمام قوانین و موارد احتیاطی را رعایت کنند . با توجه به این توضیحات در صورتیکه دیدید کسی حواسش نیست و کاری انجام میدهد که مناسب نیست ، برای او بوق نزنید و به جای آن سعی کنید رفتار او را تصحیح کنید .

 

اگر ماشینی بد ایستاده بود یا بد پارک کرده بود ، بعضی اوقات مجبور میشوید که از لاین مخالف بروید . درست است که این یک رفتار نادرست از طرف کسی است که اشتباه پارک کرده ، اما نمیتوان فرهنگ مردم را با بوق زدن عوض کرد . بنابراین در موقعیت مناسب از لاین مخالف استفاده کرده و به مسیر خود ادامه دهید .

 

حواستان باشد که کوچه ، کوچه است و مقدار پهنای کوچه میزان سرعت آن را تعیین نمیکند . یعنی اینکه در تمامی کوچه ها چه پهن و چه باریک سرعت پایینی داشته باشید ، زیرا ممکن است فرد یا بچه ای در هر لحظه وارد خیابان شود  .

 

مشکل بسیاری از رانندگان مبتدی راه گرفتن است ، متاسفانه در کشور ما فرهنگ رانندگی در وضعیت مطلوبی نیست ، بنابراین شما باید بتوانید با توجه به این شرایط رانندگی کنید . شما نباید منتظر باستید تا کسی به شما راه دهد ، زیرا خیلی زمان بر بوده یا اینکه هیچوقت اتفاق نمی افتد 🙂 . شما باید در این مواقع با رعایت احتیاط با حرکت لاک پشتی به سمت جلو حرکت کرده تا آرام آرام بتوانید وارد خیابان اصلی شوید . البته این برای شرایطی است که ترافیک بوده و رفتن به خیابان اصلی سخت است .

 

سر تقاطع ها همیشه سرعت را کم کنید ، زیرا اغلب افراد قوانین مربوط به جاده اصلی به فرعی و برعکس را رعایت نمیکنند . سرتقاطع ها سرعت را کم کرده و اگر شب بود نور بالا بدهید ، سپس تقاطع را رد کنید .

آموزش رانندگی

شما باید به شماره چراغ های راهنمایی و رانندگی توجه کنید . اگر دیدید شماره آن به صورتی است که میتوانید آن را رد کنید سرعت خود را ثابت نگه داشته یا مقدار کمی زیاد کرده تا راحت آن را رد کنید ، اما اگر دیدید که نمیتوانید آن را رد کنید ، سرعت ماشین را اضافه نکنید تا مجبور شوید ترمز بیشتری بگیرید و با سرعت کمی به چراغ نزدیک شوید . البته باید بدانید که بسیاری از چراغ ها روی شماره هایی مانند ۳ و ۴ ، چند ثانیه می ایستند که نمیتوان روی آن حساب کرد .

 

در پشت چراغ بهترین لاین وسط است ، زیرا میتوانید هم به چپ و هم به راست بپیچید یا اینکه اصلا مستقیم بروید . اما قانون کلی پیچیدن این است که در همان سمت باستید ، اما باید بدانید که رانندگان دیگر از لاین های دیگر به سمت چپ و راست میپیچند و شما نمیتوانید به راحتی و با سرعت بپیچید . برای مستقیم رفتن نیز وسط باستید تا پشت افرادیکه میخواهند به چپ و راست بپیچند نمانید .

 

پشت چراغ قرمز دنده را خلاص کرده و در صورت طولانی بودن چراغ ، دستی را بکشید . چند ثانیه مانده تا چراغ سبز شود آمادگی رانندگی را داشته باشید و کلاچ دنده را آماده کنید ، اینکار استرس شما را کاهش میدهد .

 

متاسفانه به دلیل فرهنگ پایین رانندگی در ایران اگر فاصله شما با ماشین جلویی بیشتر از حد استاندارد باشد ، ماشین های دیگر جلوی شما میپیچند که خطرات خود را دارد ، بنابراین در سرعت پایین و داخل شهر سعی کنید فاصله مناسبی با خودروی جلویی داشته باشید .

 

در جاده های باریک و پل های یکطرفه سعی کنید دقیقا از وسط رانندگی کنید تا از خطرات دور بمانید .

 

اگر در جاده سربالایی رانندگی میکنید که شیب زیادی دارد ، دنده ها را دیرتر عوض کنید ، یعنی دور موتور را از حالت عادی بیشتر ببرید و اگر متوجه شدید که ماشین کشش ندارد و کولر روشن است ، کولر را خاموش کنید .

 

در سرپایینی ها ماشین را خلاص نکنید و فقط در ترافیک سنگین اینکار را بکنید ، زیرا مقدار کمی به جلو میروید و به راحتی میتوانید ماشین را کنترل کنید .

 

شما باید بتوانید که رفتار دیگر رانندگان را پیش بینی کنید . پیش بینی رانندگان دیگر با تمرین و تجربه به راحتی بدست می آید . مثلا راننده ای که کمی به چپ و راست میرود شاید با موبایل صحبت میکند و حواسش به جاده نیست ، بنابراین باید حواستان به او باشد زیرا ممکن است میخ ترمز بزند یا به صورت یکدفعه ای به طرف راست یا چپ برود و غیره … . مثلا راننده ای که از سمت راست به آرامی حرکت میکند و خیلی به اطراف دقت میکند ، احتمالا به دنبال آدرس میگردد و نباید پشت سر آن رانندگی کنید .

آموزش رانندگی عملی

حواستان به ماشین دیگران باشد . اگر ماشین مورد نظر ، از نظر بدنه تصادفات زیادی داشت و به اصطلاح غر بود ، احتمالا زیاد به رانندگی توجهی نمیکند یا دست فرمان خوبی ندارد ، بنابراین برای جلوگیری از تصادف به اینگونه افراد راه بدهید تا بروند یا پشت سر یا جلوی آنها حرکت نکنید .

 

افرادی که ماشین خود را به اصطلاح بزک کرده اند ، اصولا به دنبال نمایش ماشین هستند و امکان هر نوع کار غیر منتظره ای از آنها هست . لایی کشیدن ، ترمز شدید ، تند پیچیدن و غیره را ممکن است انجام دهند ، بنابراین حواستان به اینگونه افراد باشد .

 

اگر کسی به شما نور بالا داد یا بوق زد ، به هیچ وجه سریع لاین خود را عوض نکنید و بعد از رسیدن به وضعیت مناسب و چک کردن نقاط کور و … اینکار را انجام دهید و به هیچ وجه هول نشده و با احتیاط رانندگی کنید . این مورد یکی از مشکلاتی است که باعث تصادفات شدید ، مخصوصا در اتوبان ها و بزرگراهها میشود .

 

اگر در ابتدای رانندگی هستید ، زیاد از لاین سرعت استفاده نکنید ، به چند دلیل :

۱ – خطرناک است

۲ – اگر سرعت کم بروید دیگر رانندگان نور بالا داده و بوق میزنند . البته باید بدانید که نباید در لاین سرعت ، با سرعت پایین حرکت کنید و این اشتباه از سمت کسی است که سرعت پایینی میرود .

۳ – بیشتر تصادفات در لاین سرعت اتفاق می افتند .

۴ – حتی اگر با حداکثر سرعت مجاز هم رانندگی کنید ، باز هم رانندگان زیادی هستند که سرعت بیشتری میروند و شما مجبور به تغییر لاین شده که زیاد لاین عوض کردن خطرناک است .

 

در جاده های داخل شهری از راست رانندگی نکنید ، مخصوصا اگر تازه کار هستید ، زیرا بسیاری از افراد دوبله ایستاده اند و شما مجبورید به لاین های دیگر بروید که مطمئنا برای شما مشکل ساز خواهد شد . بسیاری از افرادی که دنبال آدرس هستند نیز از لاین راست بسیار آهسته حرکت میکنند و شما را دچار مشکل خواهند کرد . همچنین افرادی که دنبال جای پارک هستند نیز از سمت راست میرانند .

 

پشت ماشین گران قیمت رانندگی نکنید . به دلایل زیر :

۱ – احتمال تصادف زیاد است ، زیرا ترمزهای آنها بسیار قوی تر از ترمز شماست . البته اگر ماشین ایرانی دارید .

۲ – اگر تصادف کنید دردسر آن زیاد است و باید هزینه افت قیمت را از جیب بدهید .

 

به سرعت گیر که رسیدیم ترمز میکنیم و در صورت نیاز دنده را کاهش میدهیم ، البته حواستان باشد که قبل از سرعت گیر ترمز کنید و روی آن ترمز را رها کنید ( البته اگر خطر تصادف وجود ندارد ) . همیشه رو یا بعد از سرعتگیر دنده مناسب را انتخاب کنید .

رانندگی در ترافیک

رانندگی در ترافیک :

۱ – بسیاری از افراد مبتدی از رانندگی در ترافیک میترسند ، زیرا باید شروع به حرکت که سخت است را زیاد انجام دهند . حواستان باشد برای جلوگیری از زیاد ایستادن وقتیکه ماشین جلویی حرکت کرد سریعا حرکت نکنید و بگذارید مقداری جلو برود ، سپس با کمترین سرعت ممکن حرکت کنید تا کمترین ایستادن را شاهد باشید و از شروع به حرکت دوباره مقداری خلاص شوید .

۲ – در ترافیک لاین های سمت راست سریعتر به جلو میروند ، اما رانندگی در آنها سخت است ، زیرا ماشین ها و موتورها به صورت مدام جلوی شما می آیند و میروند ، بنابراین سعی کنید در ترافیک ها از سمت چپ حرکت کنید ، درست است که دیر میرسید ( البته در حد چند دقیقه ) اما رانندگی در آن آسان تر بوده و اعصابتان نیز خورد نمیشود .

 

یکی از مشکل بزرگی که رانندگان مبتدی دارند ، پیچش بیش از حد فرمان و زدن میخ ترمز است . شما باید توجه داشته باشید که چرخش فرمان را به درستی انجام دهید و زیاد آن را نچرخانید . میخ ترمز هم نزنید ، در ابتدای رانندگی حتی در سرعت های پایین نیز افراد میخ ترمز میزنند که باید بدانید هیچ ضرورتی ندارد .

 

روغن را هر ۱۰ هزار کیلومتر ۱ بار عوض کنید ، البته میتوانید در فصول سرد سال زودتر اینکار را انجام دهید . فیلتر هوا و بنزین را نیز هر ۱۰ هزار کیلومتر عوض کنید . فیلتر روغن را هر ۲۰ هزار کیلومتر یکبار عوض کنید . حواستان باشد که همیشه باید ضد یخ در ماشین ریخته باشید ، زیرا ضد یخ ، خاصیت ضد جوش نیز دارد .

 

همیشه قبل از سوار شدن به ماشین زاویه چرخ ها را نگاه کنید تا بدانید که کدام طرف هستند و شما باید برای خارج شدن از پارک چقدر باید آنها را بچرخانید .

 

در صورتی که در هنگام رانندگی حالت تهوع میگیرید ، میتوانید از نعناع یا زنجبیل استفاده کنید ، یا اینکه از قرص های آنتی هیستامین یا ضد تهوع البته با مشورت پزشک استفاده کنید . البته این بیماری را با نام بیماری حرکت میشناسند و برای خلاص شدن از این بیماری مطالعه مقاله ” درمان حالت تهوع در ماشین ” پیشنهاد میشود .

 

در هنگام رسیدن به جایی که ورودی دارد ( در بزرگ راهها و جاده های بزرگ ) سعی کنید از چپ حرکت کنید ، زیرا بسیاری از افراد بدون توجه به لاین ، به وسط جاده می آیند و باعث ایجاد مشکل برای شما خواهند شد .

 

حواستان باشد که پشت سر افرادی که زیاد ترمز میکنند یا میخ ترمز میزنند رانندگی نکنید ، زیرا امکان تصادف کردن با اینگونه افراد بالاست .

بنزین زدن

برای بنزین زدن زمان خلوتی مانند ظهر را انتخاب کنید تا استرس نداشته باشید و به راحتی بنزین بزنید .

 

در صورت اشتباه کردن دیگران ، سعی کنید آن را تحصیح کنید ، مثلا مقداری به راست بروید تا او رد شود و هیچوقت نگوید حق با من است و مسیر خود را ادامه دهید ، زیرا در صورت تصادف کردن شما نیز به همان میزان درگیر خواهید شد .

 

همیشه چپ ، راست و نقطه کور را چک کنید ، زیرا بی قانونی در ایران زیاد است و نمیتوانید پیش بینی کنید که چه اتفاقی خواهد افتاد . مثلا خیلی امکان دارد که یک نفر از راست سبقت بگیرد و به سادگی تصادف کنید .

 

اگر در وسط شهر رانندگی میکنید ، حواستان به موتوری ها باشد زیرا زیاد هستند و از چپ و راست سبقت میگیرند و رد میشوند . بنابراین حواستان به آنها باشد ، مخصوصا در وسط شهر که تردد بالایی دارند .

 

اگر کسی از جلو نور بالا میدهد یعنی اینکه میخواهد رد شود و اجازه میخواهد که شما به او راه دهید .

 

برای جلوگیری از تصادف سعی کنید ترافیک جلوی جاده را نیز ببینید ، و اگر چراغ های ترمز ماشین های جلویی روشن است و ترافیکی در راه است ، شما زودتر پای خود را از روی گاز بردارید و سرعت خود را کاهش دهید .

 

همیشه با سرعت خیلی کم به داخل کوچه بروید ، زیرا دید کافی ندارید و همیشه عابران پیاده از سرکوچه رد میشوند .

 

حواستان به جاده هایی که اطراف آنها شمشاد کاشته اند باشد ، زیرا بسیاری از افراد به صورت یکدفعه ای از داخل این شمشادها بیرون می آیند و شما اگر سرعت زیادی داشته باشید هم هول میشوید و هم اینکه ممکن است تصادف کنید . در اینگونه جاده ها از لاین وسط و آرام رانندگی کنید .

سخن پایانی : در صورتیکه به هر گونه آموزش در مورد رانندگی نیاز دارید ، نظرات خود را ارسال کنید تا در صورت امکان برای شما به صورت رایگان تهیه شود .

مطمئن باشید که میتوانید راننده خوبی شوید !!!

موفق باشید

بارگذاری بیشتر در خودرو

58 دیدگاه ها

 1. محمّدرضا

  دی ۱۶, ۱۳۹۹ در ۱:۲۶ ب.ظ

  سلام. لطفا احکام اسلام به ویژه حجاب را همیشه رعایت نماییم.

  پاسخ دادن

 2. احسان

  بهمن ۱۳, ۱۳۹۸ در ۶:۲۱ ب.ظ

  با سلام و وقت بخیر
  خواستم برای شروع رانندگی ، ماشین بخرم و الان با توجه به قیمت های بازار و سوخت کلا موندم که چی بگیرم و چه مدلی. حدودا ده سالی هست که گواهینامه دارم ولی بیش از یک دوبار ننشستم.

  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید و یک تکراری یرای موارد رانندگی بفرمایید.

  پاسخ دادن

 3. mohammad

  بهمن ۹, ۱۳۹۸ در ۳:۲۶ ب.ظ

  سلام من گواهینمامم چند سال گرفتم ولی خیلی میترسم از رانندگی به نظر شما چه کار کنم و اینکه نیاز است مربی بگیرم چون هیچی بلد نیستم وحتی چیزایی رو که یاد گرفته بودم یادم رفته

  پاسخ دادن

 4. Sogol

  دی ۱, ۱۳۹۸ در ۳:۴۳ ب.ظ

  سلام..لطفا پارک کردن ساده کنار جدولو به صورت گام به گام بگین..چه جوری بتونیم فاصله از جدل رو درست رعایت کنیم و سر ماشینم صاف بمونه؟چون نمیتونم دقیق رعایتش کنم..چکار کنم که هم فاصله درست بشه هم ماشین صاف باشه..ممنونم

  پاسخ دادن

  • محسن

   آذر ۵, ۱۳۹۹ در ۸:۵۳ ب.ظ

   سلام مرکز برف پاک کن بنداز روی لبه ی جدول

   پاسخ دادن

 5. همتا

  آذر ۱۲, ۱۳۹۸ در ۱۲:۲۴ ب.ظ

  خيلي خوب بود .سپاسگزارم

  پاسخ دادن

 6. مهرنوش

  مهر ۱۱, ۱۳۹۸ در ۱۲:۵۴ ب.ظ

  عالی بود ، عالی

  پاسخ دادن

  • مهرداد

   مهر ۱۲, ۱۳۹۸ در ۹:۱۴ ق.ظ

   خیلی خوشحالیم که این مقاله مورد پسند شما قرار گرفت .
   موفق باشید

   پاسخ دادن

 7. سپيده

  مرداد ۲۶, ۱۳۹۸ در ۹:۲۳ ق.ظ

  سلام سپاس از توضيحات كاملتون.يه سوال داشتم نحوه ترمز رو توضيح ميدين ابتدا ترمز بعد كلاج يا ابتدا كلاج و بعد ترمز چون كلاج رو اول ميگيرم ماشين شتابش زياد ميشه و ايجاد استرس ميكنه

  پاسخ دادن

  • مهرداد

   مرداد ۲۶, ۱۳۹۸ در ۱۰:۳۲ ق.ظ

   سلام ممنون
   در هنگام ترمزگیری لازم به گرفتن کلاچ نیست … همیشه اول ترمز بگیرید و در صورت نیاز به دنده دادن کلاچ بگیرید و دنده عوض کنید .
   البته در صورتیکه در دنده های پایین مثل ۱ و ۲ هستید یا در رانندگی مبتدی هستید ، برای جلوگیری از خاموش شدن ماشین میتونید کلاچ رو هم همزمان با ترمز گرفتن بگیرید .
   موفق باشید

   پاسخ دادن

 8. سارا

  خرداد ۲۹, ۱۳۹۸ در ۶:۵۲ ق.ظ

  سلام میشه مراحل روشن کردن ماشینودقیق بگین اول باید چکارکنیم ؟

  پاسخ دادن

  • مهرداد

   خرداد ۳۱, ۱۳۹۸ در ۶:۴۸ ق.ظ

   سلام
   اول از همه دنده رو روی حالت خلاص بزارید… کلاچ و ترمز رو بگیرید … سوییچ را مقداری بچرخانید و بعد از روشن شدن چراغهای پشت آمپر ۲ ثانیه صبر کنید … استارت بزنید .. پای خود را از روی کلاچ بردارید و در انتها ترمز را رها کنید .

   پاسخ دادن

 9. یاسر

  خرداد ۷, ۱۳۹۸ در ۶:۰۹ ب.ظ

  نهایت تشکر را میکنم مطالب عالی دستت درد نکنه

  پاسخ دادن

 10. سیما

  اسفند ۱۰, ۱۳۹۷ در ۱۱:۱۰ ق.ظ

  سلام خسته نباشید
  برای وارد شدن به پارکینگ منزل که درب ورودی پارکینگ عرض ۱۹۸ سانتیمتر داره و کوچه باریک و عرض کوچه ۵٫۵ متر (کمتر از ۶ متر) هست. از جلو که وارد گاراژ میخام بشم نمیبینم کناره های جلو ماشین به کناره های درب گاراژ یا دیوار میخوره یا نه و نمیدونم کی باید فرمون رو کامل بپیچم تا ماشین دقیقا روبروی درب گاراژ و وسط درب باشه و جوری دربیاد که ماشین صاف و مستقیم وسط درب باشه و کج نباشه که به کناره های در بخوره . مثلا وقتی میخام از جلو و از سمت راست وارد گاراژ بشم ماشین رو به منتهی الیه سمت چپ کوچه میبرم و وقتی آینه سمت راست بغل ماشین با اول چهارچوب کناره های درب گاراژ منطبق شد فرمون کاملا میپیچم به سمت راست و بعد که میخام وارد بشم حتمایکی باید فرمون بده و بگه کدوم سمت بدم فرمون رو تا به کناره های در نخوره و تو این فرصتم اگر ماشینی بخاد از کوچه رد شه بوق میزنه و نمیدونم چکار کنم.
  و از عقب هم که میخام وارد پارکینگ بشم نمیدونم کی باید فرمون رو کاملا بپیچم تا ماشین دقیقا روبروی درب گاراژ بیاد و کج هم نباشه که به در و دیوار نخوره .
  روش درستش این هست که از عقب وارد پارکینگ بشم یا از جلو بهتره؟ خودم فکر میکنم از عقب بهتر باشه چون تو آینه ها میشه دید فاصله بغلهای ماشین با در و دیوار چقدره اما مشکلم در دنده عقب این هست که نمیدونم کی باید فرمون رو کامل بپیچم ؟
  طول ماشین ۴۳۶ سانتیمتر و عرض ماشین ۱۷۷ سانتیمتر هست

  پاسخ دادن

 11. م

  بهمن ۲۷, ۱۳۹۷ در ۵:۱۵ ق.ظ

  سلام و ممنون از مطالب مفیدتون
  یه سوال داشتم وقتی میخوام کنار جدول پارک کنم (بری مثال حلوی یه ماشین پارک شده)اگر که جلوی ماشین رو با زاویه ی زیاد به جدول نزدیک کنم و بعد بخوام ماشین رو صاف کنم فرمان در چه وضعیتی باشه فاصله ی چرخای جلو از جدول حفظ میشه تا ماشین صاف بشه و میتونم مطمئن باشم جلوی ماشینم به جدول نمیخوره تا ماشین رو صاف کنم.
  چون توی مواقعی من حس میکنم جلوی ماشین داره میخوره و ماشین رو صاف میکنم اما در نهایت فاصله ام از جدول بعد صاف شدن خیلی زیاد میشه!!!

  پاسخ دادن

  • مهرداد

   اسفند ۲, ۱۳۹۷ در ۷:۵۰ ق.ظ

   سلام
   هیچ نشونه خاصی برای فاصله چرخ های جلو با جدول وجود نداره ، چون در ماشین های مختلف فرق داره . میتونید یکبار با یک شخص دیگری اقدام به پارک کردن کنید و تا جایی که میشه به جدول نزدیک بشید و دوستتون بهتون بگه که همینجا کافیه و دارید به جدول میخورید ، اونجارو علامت گذاری کنید و همیشه تا همونجا جلو برید .
   در مورد زاویه برگشت فرمون هم حداقل باید صافش کنید و اگر فضای زیادی در جلوی ماشین برای صاف کردن ماشینتون ندارید حتی میتونید بیشتر هم فرمون را به سمت مخالف جدول بچرخونید تا ماشین سریعتر صاف بشه .
   موفق باشید

   پاسخ دادن

 12. کاربر

  مهر ۲۹, ۱۳۹۷ در ۵:۴۱ ق.ظ

  با سلام و تشکر از مطالب بسیار مفیدتون
  برای اینکه بصورت دنده عقب کنار جدول پارک کنم . وقتی بصورت دنده عقب به کنار جدول نزدیک میشم میشه از این قانون که دستگیره ی درب عقب روی جدول بیفته برای تخمین فاصله ی مناسب با جدول در همه موارد استفاده کرد و بعد فرمون رو برگردوند برای صاف شدن خودرو . و آیا در این مورد فاصله خودرو دقیقا برابر با فاصله ی چرخ عقب از جدول خواهد بود یا موارد دیگه ای هم مثل زاویه قرارگیری خودرو از جدول و .. تاثیر گذاره؟

  پاسخ دادن

  • مهرداد

   آذر ۱۶, ۱۳۹۷ در ۹:۱۹ ق.ظ

   سلام ممنون
   این علامت گذاری ها حدودی هستند و در ماشین های مختلف متفاوت خواهند بود ، مثلا در ماشین های شاسی بلند و معمولی دستگیره عقب در مکان های مختلفی قرار میگیرد .
   در کل استفاده از نشانه گذاری پیشنهاد نمیشود .

   پاسخ دادن

 13. م

  شهریور ۲۷, ۱۳۹۷ در ۱۱:۲۳ ق.ظ

  سلام
  وقتی ماشین ، پشت سر ماشین دیگری پارک باشد برای خروج از پارک چه میزان فضای خالی بین ماشین ما و ماشین جلویی نیاز هست که بدون دنده عقب رفتن مطمئن باشیم بدون برخورد با ماشین جلویی از پارک خارج میشویم؟

  پاسخ دادن

  • مهرداد

   شهریور ۲۹, ۱۳۹۷ در ۸:۴۲ ق.ظ

   سلام
   اول از همه اینکه ماشین ها با یکدیگر فرق میکنند ، مثلا ماشینی مثل ۲۰۶ بیشتر از سمند فرمانش میچرخد و زاویه چرخش چرخ هایش بیشتر است .
   دوم اینکه به مکان ماشین هام بستگی داره ، یعنی شما داخل تر ، بیرون تر و یا دقیقا مثل یکدیگر ( فاصله ماشین تا بیرون ) پارک کرده باشید .
   در حالت کلی ، شما یک پارک دوبل خوب بزنید ، بعدش از ماشین پیاده شدید فاصله با ماشین جلویی رو ببینید ، اون فاصله در زمانیکه فرمان را کاملا به بیرون بچرخونید برای خروج ماشین کافیه .
   موفق باشید

   پاسخ دادن

   • م

    مهر ۲۸, ۱۳۹۷ در ۶:۰۵ ق.ظ

    میتوان از این قانون که اگر پلاک ماشین جلویی قابل خواندن بود میتوان به راحتی خارج شد استفاده کرد؟
    در این حالت باید فرمان درجا بطور کامل به خارج چرخانده شود یا در حال حرکت هم میتوان چرخاند و به راحتی خارج شد؟

    پاسخ دادن

    • مهرداد

     آذر ۱۶, ۱۳۹۷ در ۹:۲۱ ق.ظ

     سلام
     ماشین با ماشین متفاوت است و نمیتوان از یک علامت گذاری و قانون یکساتن در تمامی آنها استفاده کرد . با ماشین خودتون میتوانید یک بار امتحان کنید و در موارد مشابه بعدی از آن استفاده کرد .

     پاسخ دادن

 14. س

  شهریور ۱۰, ۱۳۹۷ در ۷:۳۴ ق.ظ

  سلام
  من توی دنده عقب خیلی مشکل دارم به نحوی که وقتی میخوام دنده عقب برم جهت فرمون رو گم میکنم!! یعنی نمبدونم الان باید فرمون رو چپ بچرخونم یا راست !!
  البته میدونم که با چرخش به چپ عقب ماشین به سمت چپ میره و برعکس . اما مشکلم اینه که وقتی پشت فرمون نشستم نمیتونم از روی زاویه فرمون ، جهت حرکت کردن رو تشخیص بدم و در جاهای تنگ مثل پارکینگ که فضای کمی وجود داره و نمیتونم اجازه بدم ماشین حرکت کنه تا متوجه بشم جهت حرکت درسته یا نه خیلی مشکل دارم
  وقتی میخوام از پارکینگ خارج شم باید کمی ماشین رو جابجا کنم تا از در رد شه و بعد از سراشیبی پارکینگ دنده عقب خارج شم

  پاسخ دادن

 15. الهام

  مرداد ۱۰, ۱۳۹۷ در ۷:۳۱ ب.ظ

  باسلام وتشکرازمطالب مفیدتون من درترافیک ها ویاپشت چراغ قرمزوقتی کلاچ ترمزمیگیرم ماشین خاموش میشه هرچقدم اروم انجام بدم خاموش میشه میشه یه راهنمایی وراهکاربهم بدیدممنونم

  پاسخ دادن

  • مهرداد بغدادی

   مرداد ۱۲, ۱۳۹۷ در ۱۰:۱۸ ق.ظ

   سلام
   بهتره کلاچ و ترمز را در ترافیک و پشت چراغ را با هم بگیرید . اینجوری ماشین هیچوت خاموش نمیشه چون کلاچ رو گرفتین .
   موفق باشید

   پاسخ دادن

 16. سعید

  تیر ۳۰, ۱۳۹۷ در ۸:۳۵ ب.ظ

  من هرچقدر تمرین پارک دوبل مشگل دور زدن دارم کمکم‌میکنید

  پاسخ دادن

 17. مهناز.ع

  تیر ۲۵, ۱۳۹۷ در ۱۰:۰۴ ق.ظ

  با سلام و خسته نباشید بابت مطالب مفیدی که برای ما میذارین.
  من هفته گذشته برای بار اول امتحان داد و رد شدم .علتش هم این بود که به نظرم کلاج و گاز و ترمز ماشین امتحان خیلی تند و تیز بود و من نمیتونستم ماشین رو کنترل کنم (بصورتی که تا میخاستم نیم کلاج کنم و کمی پامو روی گاز بذارم ماشین خاموش میشد) و همین باعث شد نتونم پارک دوبل بزنم. ممنون میشم هم راهنماییم کنین بابت این مساله هم اگه فک میکنین که مطلبی برای آموزش دارین بذارین

  پاسخ دادن

  • مهرداد بغدادی

   مرداد ۳, ۱۳۹۷ در ۴:۰۰ ب.ظ

   سلام ممنون
   اگر صفحه کلاچ تازه عوض شده باشه یا کلاچ خیلی پایین باشه برای تازه کارها ( حتی حرفه ای ها 🙂 ) نیم کلاچ سخت میشه .
   روش خاصی رو نمیشه گفت شما فقط باید دستتون بیاد که کلاچ در چه مکانی میگیره ، که حواستان باشه .
   موفق باشید

   پاسخ دادن

 18. گندم

  خرداد ۱۳, ۱۳۹۷ در ۴:۱۶ ق.ظ

  سلام خسته نباشید
  میخاستم بدونم وقتی تو دنده ۳ یا۲ هستی و واسه ترمز کردن کلاچ وترمز رو میگیری میشه واسه حرکت کردن کلاچ وترمز رو ول کنی وگاز بدی تو همون دنده؟یاباید خلاص کنی و….

  پاسخ دادن

  • مهرداد بغدادی

   خرداد ۲۵, ۱۳۹۷ در ۳:۲۴ ب.ظ

   سلام ممنون
   بله بعد از ترمز کردن میشه با همون دنده هم رفت و ربطی به خلاص کردن نداره فقط اگه سرعتتون خیلی کم نشده باشه که اونوقت ماشین گاز نمیخوره .

   پاسخ دادن

 19. س

  خرداد ۱۲, ۱۳۹۷ در ۴:۳۹ ق.ظ

  سلام
  وقتی میخواهیم ماشین رو بصورت دنده جلو بین دو ماشین پارک کنیم (نه دنده عقب و به روش پارک دوبل) و درحالی که فضای آزاد خیلی زیادی نداشته باشیم و بخواهیم ماشین رو در فضای بین دو ماشین بدرستی پارک کنیم و مطمئن باشیم که ماشین از بغل یا عقب نمیخوره چطور و با چه فاصله ای باید اقدام کنیم؟؟

  پاسخ دادن

  • مهرداد بغدادی

   خرداد ۲۵, ۱۳۹۷ در ۳:۳۲ ب.ظ

   سلام
   اگر بخواید با دنده جلو پارک کنید و ماشین کامل داخل پارک قرار بگیره ، احتیاج به فاصله زیادی دارید و اگر فاصلتون مقداری کم باشه باید چند بار دنده عقب و جلو بگیرید تا ماشین درست جا بشه .
   در شرایطی که گفتید باید زاویه فرمون رو زیاد به سمت داخل بگیرید و از آینه بغل سمت راست عقب ماشین رو ببینید که به ماشین عقبی نمیخوره ( زاویه خاصی نمیشه گفت ) ، فقط وقتی کمی سر ماشینتون از ماشین عقبی رد شد فرمون رو به سمت داخل بپیچونید .
   موفق باشید

   پاسخ دادن

 20. شیلا

  خرداد ۴, ۱۳۹۷ در ۷:۵۱ ق.ظ

  سلام سایت بسیارمفیدی داریدهمه موضوعاتش خیلی خوب وروان ومفیدبیان شده واقعاخسته نباشیدوممنون بابت سایت خوبتون!درموردرانندگی سوال داشتم،دیروزاولین جلسه آموزش فرمون بود!حس میکنم عوض کردن دنده برام‌یکم مشکل باشه!میشه که آموزش تصویری داشته باشیدمثلادنده یک دنده دو و……..سپاس

  پاسخ دادن

  • مهرداد بغدادی

   خرداد ۱۰, ۱۳۹۷ در ۷:۱۵ ب.ظ

   سلام
   ممنون بابت مطالعه مقاله و نظردهی شما
   متاسفانه به صورت تصویری مقدور نیست اما کار سختی نیست و با تمرین دستتون میاد چیکار کنین .
   تنها نکته اینکه کلاچ رو حتما تا آخر بگیرید که دنده راحت تر جا بره .
   موفق باشید

   پاسخ دادن

 21. لیلا

  اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۷ در ۶:۵۷ ق.ظ

  با سلام خدمت شما دوست عزیز،من به تازگی آموزشگاه میرم و مربی سر پیچ ها یا دور برگردان یا پیچیدن تو خیابون دیگه ای میگه کلاچ و نیمه کن و برو ،از هر کسی که سابقه ی طولانی در رانندگی داره پرسیدم میگه لزومی نداره،ممنون میشم پاسخگو باشید.

  پاسخ دادن

  • مهرداد بغدادی

   اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۷ در ۷:۲۶ ق.ظ

   سلام
   چون در اوایل رانندگی هستید احتمالا مربیتون میخواد اینکار رو بکنین تا در صورت لزوم و ترمز کردن بدون مشکلاتی مانند خاموش کردن باستید .
   در حالت کلی و رانندگی معمولی هیچ نیازی به گرفتن کلاچ در پیچ ها و مواردی که گفتین وجود نداره .
   موفق باشید

   پاسخ دادن

 22. بهار

  اردیبهشت ۷, ۱۳۹۷ در ۸:۰۸ ق.ظ

  سلام ببخشيد ميشه بگيد درمكانهاي شلوغ چطور حركت كنيم؟ با دنده يك بايد باشيم؟ جايي كه دائم لازم باشه ترمز كنيم بعد دوباره راه بيفتيم … و اينكه تو اينجور جاها بايد ترمز كامل كنيم ؟ يعني خلاص كنيم بعد بريم دنده يك واسه شروع؟! ميشه يه توضيحي بدين ؟ ممنون

  پاسخ دادن

  • مهرداد بغدادی

   اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۷ در ۵:۱۸ ب.ظ

   سلام
   در مکان های شلوغ و ترافیک با همون دنده یک حرکت کنید . اگر سریع باید ترمز کنید و راه بی افتید میتونید فقط کلاچ بگیرید و ترمز کنید سپس دوباره با رها کردن کلاچ راه بی افتید .
   در صورتیکه ترافیک سنگین و ایستادن تا راه افتادن فاصله زمانیش زیاده ترمز کنید و دنده رو خلاص کنید بعدش دوباره برید دنده ۱ و راه بی افتید .
   در مورد ترمز کامل هم ، به ترافیک بستگی داره اگه روون باشه لازم نیست ترمز کامل کنید و میتونید با ترمز کم و سرعت خیلی کم ماشین رو کنترل کرد . اما در اوایل رانندگیتون اول کلاچ رو بگیرید و بعد ترمز کنید و در صورت نیاز یا خلاص کنید ( ترافیک سنگین و ایستادن ) یا کلاچ رو ول کنید ( نیاز به حرکت دوباره ) و حرکت کنید .
   موفق باشید

   پاسخ دادن

 23. س

  اردیبهشت ۲, ۱۳۹۷ در ۴:۴۲ ق.ظ

  سلام
  با توجه به اینکه وسیله ای که ما باهاش پارک دوبل میزنیم میتونه متفاوت باشه…
  چرا هرچقدر زاویه ماشینمان بیشر شود احتمال برخورد عقب ماشین به جدول بیشتر شده و یا فاصله ما با جدول کم خواهد شد و هرچقدر زاویه کمتر باشد ماشین بعد از پارک دوبل فاصله بیشتر از جدول خواهد گرفت؟
  میشه تاثیر زاویه ماشین در پارک رو تحلیل کنید؟

  پاسخ دادن

  • مهرداد بغدادی

   اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۷ در ۵:۱۱ ب.ظ

   سلام
   زاویه ربط چندانی در نزدیکی به جدول نداره مثلا ممکنه شما زاویه رو زیاد بگیرید اما سریع فرمون رو برگردونید که باز هم فاصله شما از جدول زیاد میشه .
   مهم اینکه وقتی دارید فرمون را برمیگردونید چرخ عقبتون با جدول چقدر فاصله داشته باشه .
   هر چقدر این فاصله کمتر باشه ماشین شما در نهایت به جدول نزدیکتره .
   برای یادگیری پارک دوبل هم میتونید مقاله زیر رو مطالعه کنید :
   https://koorook.com/how-to-parallel-park/
   موفق باشید

   پاسخ دادن

   • س

    خرداد ۱۲, ۱۳۹۷ در ۴:۲۱ ق.ظ

    سلام ممنون از پاسخ دهی تون
    آخه توی آموزشی که لینکش را دادید اشاره شده زاویه ماشین ۴۵ درجه باشه.
    و توی آموزش دیگه ای هم من دیدم که گفته بود ” در کل هر چقدر زاویه کم باشد ماشین شما بعد از پارک دوبل فاصله بیشتری از جدول خواهد گرفت و هرچقدر زاویه بیشتر شود احتمال برخورد عقب ماشین به جدول کنار خیابان بیشتر شده و یا فاصله ما با جدول کم خواهد شد”

    پاسخ دادن

 24. z

  اردیبهشت ۲, ۱۳۹۷ در ۴:۳۶ ق.ظ

  سلام
  در سربالایی ها ، وقتی کلاج پایین است اگر گاز بدهیم دور موتور بالا نگهداشته شده و مانع از پس زدن ماشین می شود؟
  یعنی مشابه نگهداشتن ترمز برای پس نزدن ماشین عمل میکند منتها با بالا نگهداشتن دور موتور؟

  پاسخ دادن

  • مهرداد بغدادی

   اردیبهشت ۲, ۱۳۹۷ در ۴:۴۴ ق.ظ

   سلام
   خیر
   در زمانیکه کلاچ پایین باشد هر چقدر هم گاز بدهید و دور موتور را بالا ببرید هیچ تاثیری در نگه داشتن ماشین ندارد زیرا ارتباط موتور با چرخ ها کاملا قطع است .
   در صورتی که نیم کلاچ کنید یعنی مقدار کمی کلاچ را بالا بیاورید ، عملکردی مشابه ترمز ایجاد میشود که از عقب رفتن ماشین جلوگیری میکند .
   موفق باشید

   پاسخ دادن

 25. پیکابو

  فروردین ۲۹, ۱۳۹۷ در ۳:۵۱ ق.ظ

  با تشکر از مظالب بسیار مفید که خیلی راحت بیان شده بودند . و ممنون میشم به املای بوق انحنا و ملاحظه دقت بفرمایین

  پاسخ دادن

  • مهرداد بغدادی

   فروردین ۲۹, ۱۳۹۷ در ۷:۰۹ ق.ظ

   سلام
   ممنون بابت گفتن مشکل در املا
   مشکلات تصحیح شدند
   با تشکر

   پاسخ دادن

 26. فاطمه

  فروردین ۲۷, ۱۳۹۷ در ۱۱:۲۵ ق.ظ

  سلام ب ای رفتن از یک سمت خیابان به سمت دیگر برای تغییر مسیر باید چی کار کرد؟

  پاسخ دادن

  • مهرداد بغدادی

   فروردین ۲۸, ۱۳۹۷ در ۹:۲۰ ق.ظ

   سلام
   اگه خیابان پهن باشه میتونید راهنما بزنید و با درو یک فرمان برید به سمت دیگر خیابان ؛ اما اگه خیابان عرضش کم بود با دور ۲ فرمون اینکار رو بکنید .
   البته حواستان باشه که خیابان خط ممتد نداشته باشه زیرا دور زدن اونجاها ممنوعه .
   موفق باشید

   پاسخ دادن

 27. m

  فروردین ۲۷, ۱۳۹۷ در ۱۱:۲۳ ق.ظ

  سلام
  یه سوال!!
  چرا وقتی دنده عقب میریم مثلا برای خروج از پارکینگ یه مسیر باریک، هم ممکنه جلوی ماشین بخوره و هم عقب
  اما توی دنده جلو فقط باید مراقب جلوی خودرو باشیم ؟
  مکانیزم حرکت خودرو توی دنده جلو و عقب به چه صورته؟؟؟

  پاسخ دادن

  • مهرداد بغدادی

   فروردین ۲۹, ۱۳۹۷ در ۷:۱۴ ق.ظ

   سلام
   با توجه به اینکه چرخ های جلو با فرمان تکان میخورند :
   در زمانیکه رو به جلو میرید خب چون چرخ های جلو رو کنترل میکنید و ماشین از جلو فرمان پذیر هست باید فقط مراقب جلو باشید .
   در زمانیکه دنده عقب میرید چون برای جابجا کردن عقب ماشین باز هم چرخ های جلو را با فرمان جابجا میکنید ( یعنی جلوی ماشین رو در اصل تکان میدهید ) باید مراقب جلو و عقب ماشین باشید .
   موفق باشید

   پاسخ دادن

 28. علیرضا خادمی

  فروردین ۱۷, ۱۳۹۷ در ۸:۰۴ ق.ظ

  یه سوال دارم وقتی میخواهیم به خاطر سرعت گیر از سرعت خودمون بکاهیم چیکار کنیم؟

  پاسخ دادن

  • مهرداد بغدادی

   فروردین ۱۷, ۱۳۹۷ در ۹:۴۳ ق.ظ

   سلام
   فقط ترمز کنید و بعد از رسیدن به سرعت گیر با توجه به مقدار سرعتتون ماشین را در دنده ۱ یا ۲ قرار بدید و حرکت کنید .
   موفق باشید

   پاسخ دادن

 29. باران

  بهمن ۲۱, ۱۳۹۶ در ۵:۳۲ ب.ظ

  ممنون بابت آموزشتون عالی بود???
  سربالایی و سرپائینی رو باید با دنده چند رفت؟

  پاسخ دادن

  • مهرداد بغدادی

   بهمن ۲۱, ۱۳۹۶ در ۶:۰۳ ب.ظ

   خواهش میکنم
   بستگی به سرعتتون داره . سرپایینی اصولا با دنده ۲ یا ۳ حرکت میکنن و در سربالایی ها دنده را باید طوری عوض کنید که راحت گاز بخوره ماشین چون اگه زود عوض بشه ماشین نمیکشه و باید دنده رو کم کنید .
   موفق باشید

   پاسخ دادن

 30. Zhraw

  بهمن ۱۹, ۱۳۹۶ در ۳:۲۲ ب.ظ

  خیلی مفید بود?

  پاسخ دادن

 31. زهرا

  دی ۲۷, ۱۳۹۶ در ۴:۳۴ ب.ظ

  خیلی خوبه ولی من یکم منگ موندم تو قسمت دنده !! دنده یک سرعت بیشتری داره؟؟؟؟

  پاسخ دادن

  • مهرداد بغدادی

   دی ۲۷, ۱۳۹۶ در ۶:۱۰ ب.ظ

   سلام
   دنده ۱ قدرت ( گشتاور ) بیشتر و سرعت کمتری داره .
   دنده ها به ترتیب هر چقدر بیشتر بشن قدرتشون ( گشتاورشون ) کم میشه و سرعتشون بیشتر میشه .
   موفق باشید

   پاسخ دادن

 32. فیروزه دلپسند

  آذر ۱۵, ۱۳۹۶ در ۸:۳۳ ق.ظ

  نهایت تشکر رامیکنم.مطالب خیلی عالی شرح داده شده

  پاسخ دادن

 33. کاربر

  شهریور ۶, ۱۳۹۶ در ۱:۴۵ ب.ظ

  ممنون از اینکه زمان گذاشتید و مطلبی به این خوبی آماده کردید.

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

۶ نکته مهم برای قبولی در امتحان رانندگی !!!

قبولی در امتحان رانندگی فقط نیازمند مهارت نیست ، شما باید غیر از مهارت ریلکس باشید تا بتوا…