تمیز کردن جواهرات نقره

نقره استرلینگ چیست ؟

نقره خالص بسیار نرم است و جهت ساختن زیورآلات و ظروف مناسب نیست . به همین دلیل 10% فلزات دیگر مانند مس در آن استفاده می‌کنند ، تا آن را قوی‌تر کرده و عملکرد آن را بهبود ببخشند .

وسایل نقره‌ای مانند : زیورآلات ، ظروف ، انگشتر و دستبند زیاد هستند که بیشتر آن‌ها نقره استرلینگ هستند و مردم به آن نقره میگویند .

نقره می‌تواند به دلیل تماس با آلودگی‌های محیطی و واکنش با اکسیژن کدر و سیاه شوند که شما می‌توانید به‌سادگی در خانه آن‌ها را از بین ببرید .

تمیز کردن با روش الکترولیت

تمیز کردن جواهرات نقره ای

لوازم موردنیاز را جمع‌آوری کنید . روش تمیز کردن نقره به روش الکترولیت ، با استفاده از واکنش شیمیایی ساده جوش‌شیرین ، نمک ، آب و فویل آلومینیومی ایجاد می‌شود تا نقره را تمیز کرده و جلا دهد .

هشدار : این روش برای زیورآلاتی که دارای هرگونه سنگ تزئینی هستند مناسب نیست .

لوازم موردنیاز :

  • 2 قاشق غذاخوری ( 30 گرم ) نمک و جوش‌شیرین
  • 2 قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی ( اختیاری )
  • 2 پیمانه ( 480 میلی‌لیتر ) آب جوش
  • قابلمه یا کاسه
  • فویل آلومینیومی

علت کدر شدن جواهرات نقره ای

آماده‌سازی ظرف تمیزکننده : کف ظرف را با فویل آلومینیومی بپوشانید . طرف شفاف فویل را رو به بالا بگذارید . سپس نقره موردنظر را در ظرف بگذارید .

براق کردن نقره در خانه

دیگر مواد را داخل ظرف بریزید . نمک ، جوش‌شیرین و مایع ظرفشویی را روی نقره بریزید ، سپس آب جوش را روی آن بریزید . حتماً مطمئن شوید که نقره فویل آلومینیومی را لمس کند ، تا به این صورت کدری به فویل منتقل شود .

سفید کردن نقره

منتظر بمانید تا واکنش رخ دهد . بگذارید نقره 5 تا 10 دقیقه داخل ظرف بماند . نگران نباشید اگر بوی تخم‌مرغ فاسد از آن ساطع شد . این بو فقط گوگرد روی نقره است .

برای کمک به فرآیند ، با انگشتان خود نقره را به‌آرامی بمالید و در محلول تکان دهید .

جلا دادن نقره

آبکشی و جلا دادن نقره : نقره را از محلول درآورده و زیر آب گرم آبکشی نمایید . با استفاده از دستمال نرم ، نقره را خشک کرده و جلا دهید . به خاطر اینکه نقره خیلی نرم است ، به‌راحتی خط می‌افتد . بنابراین حتماً از دستمال نرم و غیرساینده ( مثل دستمال مایکروفایبر) برای جلا دادن آن استفاده کنید .

همیشه جلا دادن نقره در جهت رگه‌های نقره انجام دهید و هرگز از حرکات دایره‌ای برای تمیز کردن نقره استفاده نکنید .

از بین بردن سیاهی نقره‌های ظریف

تمیز کردن جواهرات نقره ظریف

از آب و صابون استفاده کنید . برای جواهرات دارای سنگ ، ساعت و هرگونه نقره که دارای چسب بوده یا ظریف است ، می‌توانید از روش‌های زیر برای تمیز کردن آن استفاده کنید .

1 قاشق غذاخوری ( 15 میلی‌لیتر ) مایع ظرفشویی ( بدون فسفات و آمونیاک ) را با 1 پیمانه آب گرم ( 240 میلی‌لیتر ) مخلوط‌کنید و خوب هم بزنید .

دستمالی را داخل مخلوط گذاشته و آب آن را نچلانید ، به‌وسیله دستمال نقره را تمیز کنید و بعد از آن دستمال را آبکشی کرده و کف‌های باقی‌مانده روی نقره را نیز تمیز کند . سپس با استفاده از دستمال خشک می‌توانید نقره‌ای که خیس نباشد را جلا دهید .

خمیر پاک کننده نقره

از جوش‌شیرین کمک بگیرید . 1 قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را با مقدار خیلی کمی آب مخلوط‌کنید کنید تا خمیری درست کنید . خمیر را با دستمال یا مسواک نرمی روی نقر زده و آن را تمیز کنید . شکاف‌ها و گوشه‌های نقره را نیز خوب تمیز کنید .

بعدازاینکه نقره تمیز شد ، آن را با آب گرم آبکشی نمایید یا اینکه با دستمال نمدار خمیر اضافی را پاک‌کنید . بعد از خشک شدن نقره آن را با دستمال خشک جلا دهید .

برق انداختن نقره سیاه شده

آبلیمو و روغن‌زیتون را امتحان کنید . در کاسه‌ای کوچک 1 قاشق چای‌خوری آبلیمو و 1.5 پیمانه ( 327 میلی‌لیتر ) روغن‌زیتون را ریخته و خوب مخلوط‌کنید . دستمالی را داخل آن فروکرده و آب اضافه آن را بگیرد ، سپس نقره را جلا دهید کنید .

برای اجسامی که می‌توان آن‌ها را غوطه‌ور کرد ، آن‌ها را در محلول روغن و آبلیمو قرار دهید و کاسه را داخل ماهی‌تابه کوچکی قرار دهید . داخل ماهی‌تابه را آب کنید و بگذارید جوش بیاید ، سپس حرارت آن را روی متوسط قرار دهید . دما را روی داغ اما نه جوش به مدت 15 تا 20 دقیقه نگه‌دارید .

کاسه را بردارید و نقره را از آن خارج کنید . به‌وسیله مسواک نرمی به‌آرامی آن را مقداری بسابید .

برای جلا دادن نقره ، نقره را با آب داغ آبکشی نمایید تا محلول اضافی از آن خارج شود و آن را با دستمال نرمی خشک‌کنید .

تمیز کردن نقره

شیشه‌پاک‌کن می‌تواند مؤثر باشد . شیشه‌پاک‌کن‌ها می‌توانند نقره را نیز تمیز کنند . مقداری شیشه‌پاک‌کن روی دستمال یا مسواک بزنید ، سپس نقره را تمیز کنید . بعد از تمیز کردن ، نقره را زیر آب گرم بگیرید تا شیشه‌شور اضافی از آن خارج شود .

با دستمال تمیز و خشک دیگری نقره خشک کرده و جلا دهید .

جلوگیری از کدر و سیاه شدن نقره

علت کدری نقره

چه موادی باعث سیاه شدن نقره می‌شوند ؟ بعضی از مواد باعث کدر شدن نقره می‌شوند که شما باید نقره را از آن‌ها دور کنید . هر چیزی که دارای سولفور باشد می‌تواند باعث کدر شدن نقره شود .

موادی که نقره را سیاه می‌کنند :

  • عرق
  • کش و لاتکس
  • سس مایونز ، خردل ، تخم‌مرغ و پیاز
  • پشم
  • کرم ، لوسیون و محصولات زیبایی

نقره گشاد شده

نقره را دربیاورید . با توجه به اینکه چیزهای زیادی می‌توانند نقره را سیاه کنند ، ایده خوبی است که زیورآلات خود را در هنگام رفتن به استخر ( به دلیل کلر ) و هنگام انجام دادن کارهای خانه ( برای دوری از مواد شیمیایی ) دربیاورید .

نور خورشید نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد ، بنابراین در هنگامی‌که می‌خواهید زیر نور آفتاب باشید ، زیورآلات نقره را دربیاورید .

نگهدارنده نقره

نقره را درجایی خنک ، تاریک و خشک نگه‌دارید . رطوبت می‌تواند باعث سیاه شدن نقره شود ، بنابراین نقره را درجایی که زیاد گرم و مرطوب نیست نگهداری کنید .

شما می‌توانید با استفاده کافور ، پک‌های سیلیکا ژل ، گچ یا زغال فعال به از بین بردن رطوبت محیط کمک کنید .

نقره را از نور مستقیم و غیرمستقیم آفتاب دور نگه‌دارید تا سیاه نشود .

زنگ زدن نقره

نقره را بسته‌بندی کنید . برای نگهداری نقره ، آن‌ها در بسته‌های پلاستیکی در بسته قرار دهید . قبل از بستن در آن تا می‌توانید هوای داخل بسته را خالی کنید . این کار باعث جلوگیری از اکسید شدن دیگر فلزات موجود در نقره می‌شود .

هشدارها

1 – بعضی از افراد پیشنهاد تمیز کردن نقره با خمیردندان یا ماشین ظرفشویی را می‌دهند ، اما ما آن‌ها را پیشنهاد نمی‌کنیم . خمیردندان و مایع دستگاه ظرفشویی هر 2 می‌توانند باعث ایجاد خط و خش روی فلز شوند و حرارت داخل ماشین ظرفشویی می‌تواند فلز را سیاه کند .

2 – از تمیزکننده نقره استفاده نکنید ، گاز متصاعد شده از آن‌ها خطرناک است و ممکن است که روکش مخصوص نقره را از بین ببرد و باعث شود که نقره زودتر سیاه شود .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.