آموزش گام به گام تعویض لاستیک ماشین ( زاپاس ) + عکس

نحوه نعویض لاستیک زاپاس

تعویض لاستیک زاپاس و یا در کل لاستیک ماشین یکی از قسمت های مهم رانندگی با ماشین میباشد که هر راننده ای باید آن را بلد باشد و در مواقع ضروری از آن استفاده کند . تعویض لاستیک زاپاس در تمامی خودروها مراحل یکسانی دارد بنابراین میتوانید از این آموزش برای هر خودرویی استفاده کنید . مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید .

تعویض لاستیک پراید

آماده سازی برای تعویض لاستیک : ترمز دستی را کاملا بالا بکشید و گیربکس را در دنده ۱ یا عقب قرار دهید . اگر از دنده اتوماتیک استفاده میکنید آن را روی حالت P قرار دهید .

در صوت امکان ۲ عدد آجر یا سنگ جلو و عقب چرخ مورد نظر قرار دهید سپس لاستیک زاپاس را به همراه جک و آچارهای آن را از صندوق عقب بردارید .

آموزش تعویض زاپاس

جک را مانند عکس در محل بگذارید اما ماشین را بالا ندهید . جک را مقداری بالا بدهید تا بین ماشین و زمین سفت شود .

نعویض لاستیک ماشین

قالپاق چرخ را باز کنید و چرخ های لاستیک را شل کنید . پیچ های چرخ را بر خلاف عقربه های ساعت باز کنید . از آچار چرخ همراه لاستیک زاپاس استفاده کنید . بعضی از آچارها دارای چند نوع سری هستند و باید آنها را امتحان کنید تا سایز پیچ را بدست آورید . یک تا دو دور شل کردن پیچ کافی است .

جک زدن زیر ماشین

جک بزنید تا ماشین کاملا بالا برود . به اندازه ای بالا ببرید تا بتواندی راحت چرخ را در بیاورید و آن را تعویض کنید . حواستان باشد که خودرو کاملا محکم باشد و تکان نخورد .

محل جک زدن سمند

پیچ ها را کاملا باز کنید . پیچ ها را مخالف عقربه های ساعت بچرخانید تا کاملا در بیایند .

تعویض زاپاس 206

چرخ را در آورده و زیر ماشین بگذارید . چرخ را در زیر ماشین در قسمت اتاق بگذارید تا در صورت اتفاق و خرابی جک ، ماشین روی زمین نیافتد .

محل قرارگیری جک پراید

چرخ زاپاس را روی توپی چرخ بگذارید . توپی چرخ همان دایره بیرون زدن از وسط جای چرخ میباشد .

تعویض زاپاس سانتافه

پیچ ها را ببندید . پیچ ها را به صورت ضربدری ببندید و با دست سفت کنید سپس با آچار چرخ تا جاییکه میشود آنها را باز هم سفت کنید . زیاد فشار نیاورید زیرا امکان دارد جک از زیر ماشین در برود .

روش ضربدیری یعنی به ترتیب زیر پیچ های چرخ را ببندید :

اول پیچ سمت راست بالا

دوم پیچ سمت چپ پایین

سوم پیچ سمت راست پایین

چهارم پیچ سمت چپ بالا

در صورت بیشتر بودن پیچ ها به همین ترتیب باز کنید .

محل جک زدن پژو 405

مقداری جک را پایین دهید اما کاملا آن را خلاص نکنید . مقداری جک را پایین دهید تا لاستیک روی زمین گیر کند سپس تا میتوانید پیچ ها را سفت کنید . اگر لاستیک در هنگام سفت کردن می چرخید مقدار بیشتری جک را بخوابانید .

پنچرگیری ماشین

جک را کاملا بخوابانید . سپس جک را از زیر ماشین بردارید و در صورت نیاز قالپاق را جا بزنید . چرخ پنچر شده ، جک و آچارها در جای خود قرار دهید .

نکات و هشدارها

همیشه آچار را رو به پایین فشار دهید زیرا هم باعث راحت تر باز شدن پیچها به خاطر نیروی جاذبه و هم باعث جلوگیری از صدمه دیدن شما خواهد شد .

برای جلوگیری از در رفتن جک و خطرات احتمالی سنگ بزرگ یا خود چرخ پنچر را زیر اتومبیل قرار دهید .

بعضی از چرخ های زاپاس برای سرعت بالاتر از ۸۰ کیلومتر بر ساعت طراحی نشده اند بنابراین حواستان به اینگونه لاستیک ها باشد تا سرعت بالاتری با آنها نروید .

7 دیدگاه

  • همه رو بلد بودم جز جایی که باید جک رو ثابت کنم یوقت به بدنه آسیب نزنم که به اون مورد اشاره نشده بود

  • سلام عالی بود داخل روستا بود که پنچر شد همون لحظه به این سایت اومدم و خیلی بدردم خورد ممنون.

  • توضیحات در حد خوب بود اما مهمترین نکته ای که باید در جک زدن خودرو باید گفته میشد را از قلم انداختید و آن اینکه بیشتر مردم اطلاع کمی از محل تماس جک با بدنه خودرو دارند و جک را به جایی از خودرو تکیه میدهند که یا عث ایجاد صدمه به خوردو و حتی حادثه برای فرد میشود که من دنبال این مورد میگشتم که متاسفانه به آن اشاره نداشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *