تمیز کردن و جرم گیری اجاق گاز

اجاق‌گاز اگر به‌صورت دوره‌ای تمیز نشود ، جرم زیادی به خود می‌گیرد که به‌سادگی نیز نمی‌توان آن‌ها را از بین برد . با روش‌های گفته‌شده می‌توانید این جرم‌ها را از بین ببرید ، اما بهترین راه جلوگیری از ایجاد آن‌ها است که توضیح خواهیم داد .

قطعات میله‌ای ، چدنی ، استیل ، سرشعله ، پولکی شعله و تمامی قطعات را باید به درستی شستشو دهید . با ما همراه باشید !!!

آماده‌سازی گاز جهت تمیز کردن

تمیز کردن اجاق گاز

بگذارید گاز خنک شود . تمامی شعله‌ها را خاموش کرده و بگذارید تا گاز کاملاً خنک شود . پاک کردن گاز داغ می‌تواند باعث آسیب دیدن و سوختن شما شود .

تمیز کردن چربی گاز

شبکه چدنی ( میله‌ها ) ، پولکی شعله و سر شعله را دربیاورید . قطعات گفته‌شده را بعد از خنک شدن گاز دربیاورید و داخل ظرف‌شویی بریزید . اگر داخل ظرف‌شویی نتوانستید آن‌ها را قرار دهید در یک سطل بزرگ آن‌ها را بگذارید .

شستشوی اجاق گاز

ظرف‌شویی را با آب داغ و مایع ظرف‌شویی پرکنید . قطعات گاز را کاملاً در آب داغ غوطه‌ور کنید . در هنگامی‌که ظرف‌شویی را پر می‌کنید آرام‌آرام مایع ظرف‌شویی را اضافه کنید تا کف کند .

تا زمانی که بقیه قسمت‌های گاز را تمیز می‌کنید ، بگذارید قطعات درون ظرف‌شویی باقی بمانند و خیس بخورند .

تمیز کردن اجاق‌گاز

از بین بردن جرم گاز

با مسواک آشغال‌های شل را تمیز کنید . به‌وسیله مسواک یا دستمال‌کاغذی تمامی موادی که شل هستند را از گاز خارج کنید . در این مرحله لازم نیست مواد سخت را بتراشید .

جرم روی گاز

روی گاز را بسابید . به‌وسیله گاز پاک‌کن یا آب‌صابون شروع به تمیز کردن گاز کنید . از پارچه تمیز یا اسفنج برای تمیز کردن استفاده کنید . دستگیره‌ها و جلوی گاز را نیز تمیز کنید .

برای از بین بردن جرم‌های سخت ، گاز پاک‌کن یا دیگر تمیزکننده‌ها را روی جرم سخت زده و به مدت 5 دقیقه صبر کنید ، سپس شروع به ساییدن آن کنید . این کار باعث شل شدن جرم‌ها می‌شود .

تمیز کردن مشعل گاز

اطراف مشعل را تمیز کنید . به‌وسیله مسواک داخل مشعل را ( جایی که سر شعله و شعله‌پخش‌کن قرار می‌گیرند ) را تمیز کنید . پاک کردن این مکان به‌وسیله دستمال سخت است ، بنابراین با مسواک این کار را انجام دهید .

گاز پاک کن

اجاق‌گاز را خشک‌کنید . به‌وسیله دستمال تمیز یا دستمال‌کاغذی روی گاز را خشک‌کنید . خشک‌کردن گاز باعث جلوگیری از لک شدن و همچنین براق شدن گاز می‌شود .

براق کردن گاز استیل

گاز را برق بی اندازید . به‌وسیله یک‌تکه پارچه آغشته به مقدار کمی روغن معدنی مانند روغن‌زیتون شروع به برق انداختن گاز کنید . تمامی سطح گاز را با این دستمال روغنی پاک‌کنید .

این کار خطوط باقی‌مانده از تمیز کردن را از بین برده و باعث براق شدن گاز نیز می‌شود .

تمیز کردن شبکه چدنی و سر شعله‌ها

تمیز کردن چدن گاز

شبکه چدنی را تمیز کنید . به‌وسیله مسواک یا اسفنج اقدام به پاک کردن شبکه چدنی که در ظرف‌شویی خیس کرده بودید ، کنید . به دلیل خیس خوردن ، بیشتر جرم‌ها به‌سادگی از روی شبکه چدنی پاک می‌شوند .

تمیز کردن شعله پخش کن گاز

پولکی و سر شعله را تمیز کنید . به‌وسیله مسواک یا اسفنج شروع به ساییدن این قطعات کنید تا تمیز شوند .

جرم گیری گاز

تمامی قطعات را آبکشی نمایید . به‌وسیله آب گرم تمامی قطعات را آبکشی نمایید . مطمئن شوید که کف داخل آن‌ها نماند .

تمیز کردن کامل گاز

تمامی قطعات گاز را خشک نمایید . می‌توانید قطعات را روی یک پارچه قرار دهید تا خشک شوند . اگر عجله دارید می‌توانید آن‌ها را با دستمال پاک‌کنید .

تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای

تمامی قطعات را روی گاز سوار کنید . بعد از خشک شدن کامل قطعات گاز ، تمامی آن‌ها را به‌جای خود برگردانید .

از بین بردن جرم‌های سخت

تمیز کردن سریع گاز

1 – حوله را داغ کنید . اگر جرم‌های روی گاز به‌سادگی پاک نشدند ، نیاز به ماسک حوله دارید . یک حوله را خیس کنید ، آب اضافی آن را بچلانید و سپس به مدت 30 ثانیه در ماکروویو گرم‌کنید .

در هنگام باز کردن در ماکروویو حواستان به بخارآب باشد .

جرم گیری کامل گاز

2 – حوله گرم را روی جرم‌ها بگذارید . به مدت 15 دقیقه حوله را روی جرم‌ها بگذارید . این کار را چند بار می‌توانید تکرار کنید تا جرم از بین برود .

گرما به شل شدن جرم‌ها کمک می‌کند ، بعد از شل شدن جرم می‌توانید به‌وسیله آب و صابون معمولی آن را تمیز کنید .

محلول جرم گیر اجاق گاز

3 – از محلول سرکه سفید و آب استفاده کنید . اگر آب و صابون به‌تنهایی نتوانست جرم‌های روی گاز را پاک‌ کند ، به‌طور مساوی آب و سرکه سفید را مخلوط‌کنید و به‌عنوان پاک‌کننده استفاده کنید . با طرف سخت اسفنج و با این محلول اقدام به سابیدن اجاق‌گاز کنید تا جرم‌ها از بروند .

تمیز کردن اصولی اجاق گاز

4 – محلول سرکه را پاک‌کنید . بعد از شستشو با سرکه ، به‌وسیله آب اجاق را تمیز و سپس خشک‌کنید تا بوی سرکه از بین برود . باز گذاشتن پنجره برای از بین رفتن بوی سرکه نیز می‌تواند کمک کند .

گاز پاک کن قوی

5 – از پاک‌کننده‌های گاز استفاده کنید . اگر جرم‌های روی گاز برای چند ماه پیش باشند ، می‌توانید با محصولات گاز پاک‌کن آن‌ها را از بین ببرید . بیشتر جرم‌های اجاق‌گاز توسط مواد مشابه تولید می‌شوند که این‌گونه محصولات برای از بین بردن آن‌ها طراحی‌شده‌اند .

اشتباهات رایج

علت خراب شدن استیل گار

از سیم ظرف‌شویی و تمیزکننده‌های قوی استفاده نکنید . برای تمیز کردن اجاق‌گاز استیل فقط از پارچه و اسفنج نرم استفاده کنید . استفاده از سیم ظرف‌شویی می‌تواند باعث ایجاد خط و خش روی استیل شود .

تمیز کردن گاز با وایتکس

از مایع سفیدکننده استفاده نکنید . هیچ‌گونه وایتکس یا سفیدکننده‌ای نباید روی استیل استفاده شود . کلر موجود در این مواد باعث وارد کردن آسیب جدی به استیل می‌شود .

پاک کردن گاز

گاز داغ را پاک نکنید . بعد از پخت‌وپز غذا اجاق‌گاز را تمیز نکنید ، زیرا ممکن است باعث سوزاندن پوست خود شوید .

جلوگیری از ایجاد جرم

برق انداختن گاز

هفته‌ای یک‌بار اجاق‌گاز را تمیز کنید . تمیز کردن هفته‌ای اجاق‌گاز باعث کاهش میزان ایجاد جرم روی اجاق‌گاز می‌شود . برای یادآوری تمیز کردن اجاق‌گاز ، می‌توانید روی تقویم آن را علامت بزنید .

برق انداختن گاز استیل

مواد غذایی ریخته شده را سریعاً تمیز کنید . مواد غذایی ریخته شده ، سر رفته و پرت شده از قابلمه روی گاز بعداً به‌دشواری پاک خواهند شد ، زیرا گرما آن‌ها را به جرم سخت تبدیل می‌کند ، بنابراین به‌وسیله یک دستمال آن‌ها را سریعاً پاک‌کنید تا از ایجاد این مشکل جلوگیری شود .

خط افتادن روی اجاق گاز

بعد از غذا پختن غذا ، اجاق‌گاز را تمیز کنید . به‌صورت روتین بعد از غذا پختن 10 دقیقه را به تمیز کردن اجاق‌گاز اختصاص دهید . به‌وسیله اسفنج مواد غذایی اضافی را پاک کرده و اجاق‌گاز را تمیز کنید تا از ایجاد جرم جلوگیری شود .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.