کاشت مو

کاشت مو، یکی از رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی برای رفع طاسی است که بیشتر برای آقایان انجام می‌شود. دوره‌ای که پس از کاشت مو طی می‌شود، مهم‌ترین مرحله برای تعیین موفقیت‌آمیز بودن جراحی شما خواهد بود. مراقب باشید که شب‌ها سر خود را بالا نگه‌داشته، داروهای خود را به‌درستی مصرف کنید و به علائم هشداردهنده ناشی از عفونت پیوند ها توجه کنید. از شنا کردن در استخر خودداری کرده و تمرینات ورزشی شدید انجام ندهید. با پیروی از دستورالعمل‌های پزشکتان، دوران نقاهت را به‌راحتی خواهید گذراند.

مراقبت های بعد از کاشت مو

قبل از جراحی پیوند مو، از عوارض آن آگاه باشید. برای اینکه موهایتان به میزان پرپشتی موردنظرتان برسد، تقریباً نیاز به انجام چندین مرحله جراحی خواهید داشت و معمولاً دوره بهبودی هر مرحله جراحی، چند ماه طول خواهد کشید. موهای شما ممکن است بعد از پیوند بریزند، اما موهای جدید رشد خواهند کرد، اگرچه تا نمایان شدن رشد آن‌ها مدتی طول خواهد کشید. سایر عوارض جراحی کاشت مو عبارت‌اند از:

  • عفونت
  • خونریزی بیش‌ازحد
  • زخم شدن پوست سر
  • عدم رشد موهای جدید در اثر از بین رفتن فولیکول‌های مو
  • ظاهر غیرطبیعی موهای رشد کرده

مراقبت از موی کاشته شده

تا 24 ساعت پس از جراحی، سر خود را ببندید. پس از جراحی سر شما با یک سربند، دستمال و کلاه جراحی بسته خواهد شد. اگر ناحیه جراحی‌شده شما پانسمان شده است، معمولاً روز بعد برداشته خواهد شد. یک روز پس از جراحی، دستمال و کلاه را بردارید، اما به سربند دست نزنید. هنگام برداشتن پوشش‌ها، مراقب باشید تا پیوند های مو کنده نشوند.

مراقبت های بعد از کاشت مو

هنگام خواب، سرتان را بالا نگه‌دارید. پس از کاشت مو، به مدت حداقل سه روز، هنگام خوابیدن سر خود را بالا نگه‌دارید. بالا نگه‌داشتن سر پس از جراحی، از ورم کردن پوست سر جلوگیری می‌کند. چند بالش به تخت خود اضافه کنید و به پشت بخوابید. در صورت امکان، بر روی یک صندلی با پشتی متحرک بخوابید تا زمان خواب کمتر حرکت کنید.

بعد از کاشت مو چه کنیم

به علائم هشداردهنده توجه کنید. چند روز پس از پیوند مو، متوجه علائمی نظیر درد جزئی، ورم و قرمزی بر روی پوست سر یا اطراف آن خواهید شد. اگرچه، این علائم با استراحت کافی و رعایت دستورالعمل‌های جراح، طی چند روز برطرف خواهند شد، اما در صورت تشدید شدن درد، ورم و قرمزی، این احتمال وجود دارد که پیوندهای مویتان عفونت کرده‌اند که در این صورت بایستی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

سایر علائم عفونت می‌تواند شامل بی‌قراری و تب و لرز باشد. شما ممکن است ترشحات چرکی زردرنگی را در ناحیه پیوند زده‌شده یا بخیه‌ها مشاهده کنید. در صورت مواجهه با هر یک از این علائم، با پزشک خود تماس بگیرید.

برای تسکین ورم، از کیسه یخ استفاده کنید. کیسه یخ را مستقیماً بر روی ناحیه پیوند زده‌شده نگذارید. به‌جای آن، کیسه را بر پشت سر یا پیشانی قرار دهید.

قرص تقویت مو

داروهای خود را مصرف کنید. پس از انجام جراحی، چندین دارو برایتان تجویز خواهد شد. داروها را به مقدار تجویزشده و طبق زمان‌بندی آن‌ها مصرف کنید. این داروها، به بهبودی شما کمک خواهند کرد. داروهایی که پزشکتان احتمالاً تجویز خواهد کرد عبارت‌اند از:

1 – داروی ضدالتهابی برای تسکین ورم

2 – مسکن‌های بدون نسخه یا تجویزی برای درمان درد و سوزش پوست سر

3 – آنتی‌بیوتیک برای جلوگیری از ابتلا به عفونت

علت ریزش مو

پوست سر خود را نخارانید. ناحیه پیوند زده‌شده پوست سرتان ممکن است برای چند روز خارش‌آور باشد. از خاراندن یا کندن دلمه‌ها خودداری کنید، زیرا در این صورت موهایتان از ریشه خارج خواهند شد. اگر به‌طور تصادفی، مویتان از ریشه کنده شدند، سعی نکنید آن را به‌جای خود برگردانید.

اگر از جایی که مویتان کنده‌شده است خونریزی کند، یک گوش پاک‌کن تمیز را بر روی آن قرار داده تا زمانی که خونریزی آن متوقف شود. پزشک خود را در جریان اتفاقی که افتاده است، قرار دهید.

اگر خارش پوستتان غیرقابل‌کنترل است، با پزشک خود مشورت کنید. آن‌ها احتمالاً دارویی برای رفع خارش پوستان تجویز خواهند کرد.

شستشوی مناسب مو

موهای خود را بشویید. بسته به نوع جراحی و دستور پزشکتان، بایستی بتوانید موهای خود را دو روز پس از جراحی بشویید. در روزهای اول، از یک شوینده ملایم مانند شامپو بچه استفاده کنید. از دستان خود برای کف کردن شامپو استفاده کنید. دستان خود را درست بالای سر خود قرار داده و با انجام حرکات دورانی ملایم، پوست سر خود را کفی کنید. از مالش پوست سرتان خودداری کنید. سرتان را به‌طور غیرمستقیم آبکشی کنید، برای مثال، یک کاسه از آب پرکرده و به‌آرامی بر روی سرتان بریزید.

از دوش پرفشار استفاده نکنید و موهای خود را در معرض آب بسیار داغ یا سرد قرار ندهید. موهایتان را با ملایمت خشک‌کنید.

درصورتی‌که پزشکتان شامپوی مخصوصی تجویز کند، آن را طبق دستورالعمل استفاده کنید.

فولیکول‌های پیونده زده‌شده را تا سه روز پس از جراحی، حتماً آب‌رسانی کنید.

بلافاصله پس از جراحی، پزشکان به شما توصیه خواهند کرد که هر 30 دقیقه یک‌بار، فولیکول‌های موی جدید خود را با محلول نمک استریل اسپری کنید.

علت خراب شدن کاشت مو

از پوشیدن تی‌شرت‌هایی با یقه‌گرد تنگ خودداری کنید. این لباس‌ها هنگام پوشیدن یا درآوردن، به ناحیه پیوند زده‌شده مالیده می‌شوند. به‌جای آن، تی‌شرت‌هایی با یقه‌های آزاد یا دکمه‌دار بپوشید.

دوران نقاهت، را چگونه بگذارانیم ؟

نبایدهای کاشت مو

از شنا کردن در استخر خودداری کنید. آب کلر زده‌شده مشکلاتی را برای جراحی شما ایجاد خواهد کرد. برای رفتن به استخر کلردار دو هفته صبر کنید. اگرچه، برای رفتن به دریا نیز باید 10 روز صبر کنید. حداقل برای رفتن به استخر یا دریا، یک ماه صبر کنید.

از رفتن به سونا یا اتاق‌های بخار به مدت یک ماه خودداری کنید.

علت بد شدن کاشت مو

به‌طور مستقیم در معرض آفتاب قرار نگیرید. پس از انجام جراحی، زمانی که می‌خواهید به بیرون از منزل بروید، حتماً سر خود را با یک کلاه یا یک پوشش سر آزاد، بپوشانید. سه ماه اول پس از جراحی، زمان‌حساسی برای بهبودی پوست سرتان است و آفتاب‌سوختگی می‌تواند به نتایج جراحی آسیب وارد کند.

اگر به ساحل یا استخر می‌روید، در زیر چتر آفتاب بنشینید.

هنگامی‌که به فضای باز می‌روید، برای حفاظت پوست سر خود از آسیب‌های محیطی، از یک کلاه تمیز جنس پنبه‌ای، روسری یا سربند استفاده کنید.

تقویت موهای کاشته شده

فعالیت‌های فیزیکی انجام ندهید. شما ممکن است روز بعد از جراحی، به خاطر داروهای آرام‌بخشی که حین جراحی دریافت کرده‌اید همچنان احساس خستگی کنید و اگر بخواهید ورزش کنید به خودتان آسیب خواهید رساند. ورزش‌هایی مانند بیس بال، فوتبال و فوتبال آمریکایی صدمات زیادی به سر وارد می‌کنند، بنابراین تا شش ماه پس از جراحی نباید آن‌ها را انجام دهید. همچنین پزشکتان به شما توصیه خواهد کرده تا 10 روز پس از جراحی، ارتباط جنسی نداشته باشد.

حتی بدون تماس مستقیم، فشارخون سرتان در اثر حرکات فیزیکی شدید بالا رفته و موجب خونریزی پیوندها و زخم‌ها می‌شود. حداقل به مدت سه هفته، از انجام حرکات فیزیکی شدید خودداری کنید. تمریناتی مانند درازنشست، اسکوات و بنچ پرس باعث کشیده شدن گردن شما شده و موجب زخم شدن و عوارض پس از جراحی می‌شود.

چند روز پس از جراحی، می‌توانید فعالیت‌های فیزیکی سبکی را مانند پیاده‌روی در اطراف خانه، بلند کردن وزنه‌های سبک و بالا رفتن از پله‌ها انجام دهید.

در هفته اول پس از جراحی، بایستی از انجام حرکات شدید درازنشست، شنا، بارفیکس، وزنه‌برداری و سایر تمرینات بسیار شدید خودداری کنید.

مراقبت‌های طولانی‌مدت کاشت مو

تقویت کننده مو

از محصولات مراقبت از مو استفاده نکنید. موهای خود را حداقل تا چهار هفته پس از پیوند زدن، رنگ نکنید. از آرایش کردن و استفاده کردن از سایر مواد آرایشی حداقل تا هفت روز پس از جراحی خودداری کنید. زمانی که از مواد آرایشی استفاده کرده یا موهای خود را رنگ می‌کنید، بسیار با ملایمت رفتار کنید، خصوصاً تا یک ماه پس از پیوند زدن موهایتان.

اگر موهایتان را به‌آرامی شانه بزنید مشکلی پیش نمی‌آید، اما مراقب باشید که دندانه‌های شانه به ناحیه پیوند زده‌شده کشیده نشود.

حداقل تا دو هفته موهای خود را کوتاه نکنید.

تا زمانی که پزشکتان توصیه نکرده است، از کرم‌های ترمیم‌کننده زخم استفاده نکنید.

موادغذایی مفید برای مو

رژیم غذایی سالمی داشته باشید. غلات کامل، میوه‌جات و سبزیجات بخورید. بخش کوچکی از کالری‌های دریافتی شما (حدود 20%)، باید از پروتئین‌های بدون چربی مانند سویا، آجیل‌ها و لوبیاها باشد. به‌طور روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید.

غذاهای غنی از ویتامین A (هویج‌ها و کلم بروکلی)، ویتامین C (مرکبات، انواع توت و خیار)، ویتامین E (آووکادو، سبزی‌ها برگی سبز)، ویتامین K (انجیرها، دانه‌های سویا و کاهو)، ویتامین B (گوجه‌فرنگی، جو، برنج قهوه‌ای)، در رشد و تقویت موها مؤثرند. برای تسریع رشد موهایتان، غذاهای حاوی این‌گونه ویتامین‌ها را بیشتر مصرف کنید.

قبل و بعد از جراحی، از مصرف غذاهای تند بپرهیزید، زیرا درمان پوست سرتان را با مشکل مواجه می‌کند.

موادغذایی مضر برای مو

از مصرف رقیق‌کننده‌های خون خودداری کنید. حداقل تا سه روز پس از جراحی، از مصرف آسپیرین، ایبوپروفن و سایر داروهای رقیق‌کننده خون بپرهیزید. همچنین تا سه روز پس از جراحی، مشروبات الکلی ننوشید. اگر دچار سردرد یا دردهای دیگری شدید، از داروهای جایگزین آسپیرین مانند استامینوفن استفاده کنید یا با جراح خود تماس بگیرید تا بر اساس سابقه درمانی شما، داروی مناسبی را تجویز کند.

مشکلات موی کاشت شده

سیگار نکشید. نیکوتین سیگار، جریان خون سر را کاهش می‌دهد و مونوکسید کربن موجود در آن باعث کاهش میزان اکسیژن خون می‌شود. تمامی این عوامل، موجب بالا رفتن احتمال ابتلا به عفونت و زخم شدن می‌شوند. علاوه بر آن، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که سیگار موجب کاهش رشد موها شده و شما باید پس از پیوند زدن، تمام سعی خود را بکنید تا موهایتان رشد کنند.

اگر سیگار می‌کشید، آن را سریعاً ترک کنید. طی دو هفته، مصرف سیگار را به نصف کاهش دهید. سپس، طی دو هفته بعد، دوباره آن را به نصف کاهش دهید. این کار را ادامه دهید تا جایی که این عادت را ترک کنید.

از پچ ها یا آدامس‌های نیکوتین استفاده کنید تا هوس سیگار کشیدن نکنید.

پزشک خوب برای کاشت مو

جلسات درمانی خود را ادامه دهید. اگر در ناحیه پیوند زده‌شده استیپل یا بخیه‌های معمولی دارید، نیاز خواهید داشت که آن‌ها بکشید. بخیه‌های غیرقابل‌جذب، معمولاً 10 تا 14 روز پس از جراحی برداشته می‌شوند. استیپل ها (بخیه‌ها) معمولاً 2 تا 3 هفته بعد از جراحی کشیده می‌شوند. قبل از اینکه مرکز جراحی را ترک کنید، پزشکتان اطلاعات مربوط به ملاقات‌های بعدی و مراقبت ها را در قالب بسته‌ای حاوی دستورالعمل‌های مراقبتی، به شما ارائه خواهد داد.

از کشیدن یا تماس با بخیه‌ها و استیپل ها خودداری کنید.

اگر بخیه‌هایتان قابل‌جذب است، خوش‌شانس هستید. بخیه‌های قابل‌جذب، طی یک هفته یا بیشتر خودبه‌خود جذب می‌شوند و نیازی به ملاقات پزشکتان نخواهید داشت.

نکات

1 – همیشه از دستورالعمل‌های پزشک خود پیروی کنید.

2 – برای رسیدن به نتیجه بهتر، تحقیق کرده و نزد یک جراح باتجربه بروید.

3 – درصورتی‌که با علائمی نظیر درد شدید، تب، ورم بیش‌ازحد و خارج شدن ترشحات رنگی از ناحیه پیوند زده‌شده مواجه شدید، فوراً با جراح خود مشورت کنید.

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.