خانه شخصی خرید تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی + درجه بندی چرم ( با عکس )

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی + درجه بندی چرم ( با عکس )

2
تشخیص چرم طبیعی

با توجه به ازدیاد جنس های فیک و تقلبی در بازار خرید کردن برای مردم سخت شده است . یکی از مواردی که قلابی یا مصنوعی آن زیاد است چرم میباشد . تشخیص چرم طبیعی یا اصل از مصنوعی کار بسیار راحتی میباشد و به راحتی میتوانید در هنگام خرید به طبیعی بودن آن پی ببرید . یکی دیگر از موارد مهم دانستن درجه کیفیت چرم است که در آخر مقاله به آن اشاره کرده ایم .

راههای تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

تشخیص چرم اصل

حواستان به لیبل محصول باشد . بسیاری از تولید کنندگان دقیقا اشاره نمیکنند که جنس مورد نظر چرم طبیعی است یا خیر . تولید کنندگان چرم مرغوب و خوب همیشه روی محصول طبیعی بودن چرم خود را اعلام میکنند . اگر عبارت ” manmade material ” روی چرم بود نخرید چون ۱۰۰% چرم مصنوعی میباشد . چرم طبیعی اصولا دارای یکی از نوشته های زیر میباشد :

real leather

genuine leather

top / fall grain leather

made with animal product

تشخیص کفش چرم اصل

مشخصه های چرم طبیعی را بدانید . چرم طبیعی باید دارای منافذ ، خطوط و چروک باشند زیرا از پوست حیواناتی مانند : گوسفند ، بز و گاو تولید شده اند . البته تولید کنندگان نیز زنگ شده اند و چرم های مصنوعی خود را نیز با همین مشخصه تولید میکنند بنابراین فقط به این قضیه اکتفا نکنید .

عکس چرم طبیعی

مقداری چرم را فشار دهید . چرم طبیعی وقتی فشرده میشود مانند پوست انسان در آن چین و چروک بوجود می آید . چرم مصنوعی معمولا هیچ تغییری نمیکنند .

کفش چرم اصل

از حس بویایی استفاده کنید . چرم طبیعی بوی طبیعی پوست را میدهد اما چرم های مصنوعی بوی مواد شیمیایی یا پلاستیک را میدهند . بوی چرم طبیعی خیلی با چرم مصنوعی فرق دارد و به راحتی تشخیص داده میشود .

تست آتش چرم

چرم را با آتش تست کنید . به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه آتش فندک را روی یک فقطه از چرم بگیرید . چرم طبیعی فقط مقداری نیم سوز میشود و بوی موی سوخته ( کز ) را میدهد اما چرم مصنوعی آتش میگیرد و بوی پلاستیک سوخته را میدهد .

چروک چرم طبیعی

به لبه های چرم دقت کنید . لبه های دوخته شدن چرم طبیعی ناهموار و رشته رشته است اما لبه های چرم مصنوعی به دلیل برش با دستگاه دارای لبه هایی منظم و بی نقص است .

کاپشن چرم اصل و طبیعی

چرم را تا کنید . چرم طبیعی در صورت تا کردن رنگ آن مقداری عوض میشود اما چرم های مصنوعی اصولا تغییری نمیکنند .

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

با آب چرم را تست کنید . مقدار کمی آب روی چرم بریزید و چند ثانیه صبر کنید اگر جذب شد چرم طبیعی میباشد اما اگر لیز خورد یا تغییری نکرد چرم مصنوعی میباشد .

چرم طبیعی ارزان

حواستان به قیمت چرم باشد . چرم طبیعی قیمت بالا و مقطوعی دارد البته انواع کیفیت مختلف هم دارد که در ادامه توضیح میدهیم ولی در حالت کلی اگر قیمت چرم پایین بود به احتمال زیاد چرم مصنوعی میباشد .

رنگ چرم طبیعی

رنگ را ملاک چرم طبیعی قرار ندهید . چرم های طبیعی نیز مانند چرم های مصنوعی را میتوان به هر رنگ دلخواه در آورد بنابراین رنگ را ملاک قرار ندهید .

راهنمای تشخیص درجه مرغوبیت چرم

انواع چرم طبیعی

انواع مختلف چرم را بشناسید . ۴ نوع و درجه چرم داریم که به نسبت قیمت و کیفیت در پایین لیست شده اند و در ادامه همه آنها را بررسی خواهیم کرد :

full grain leather

top grain leather

genuine leather

bonded leather

چرم درجه 1

full grain leather : این نوع چرم فقط برای برای وسایل لوکس با قیمت بسیار بالا استفاده میشود که از نظر دوام ، زیبایی و دیگر موارد از تمام چرم ها بهتر است . این اولین لایه پوست حیوان میباشد .

انواع چرم مصنوعی

top grain leather : این نوع چرم از نظر مقاومت و زیبایی مقداری از چرم ” full grain leather ” کمتر میباشد اما به نسبت کیفیت پایین تر قیمت پایین تر و معقول تری نیز دارد  . این چرم لایه دوم پوست حیوان میباشد .

چرم یا جیر

genuine leather : این نوع چرم یک رویه آن جیر است که بیشتر چرم های مصرفی نیز از همین نوع چرم است . این نوع چرم به اندازه ۲ نوع گفته شده در بالا مقاومت ندارند اما نسبت به قیمت آن ارزش خرید را دارند .

کیف چرم طبیعی

bonded leather : این نوع چرم را نخرید زیرا از تکه چرم های اضافی دیگر وسایل ساخته شده اند . اینگونه چرم ها یکدست نبوده و زیبایی کافی را ندارند . کیفیت اینگونه چرم ها بسیار پایین میباشد .

 • زعفران اصل و خالص

  روش های تشخیص زعفران اصل از تقلبی ( با عکس )

  خرید زعفران به دلیل گران بودن قیمت آن بسیار مهم میباشد . زعفران به دلیل گرانی بسیاری از اف…
بارگذاری بیشتر در خرید

2 دیدگاه ها

 1. علیرضا بحری

  اردیبهشت ۳, ۱۳۹۷ در ۹:۰۲ ق.ظ

  درود
  مقاله بسیار خوبی داشتید و نحوه تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی را به زیبایی بیان کردید.
  لازم به توضیح است که افراد زیادی برای دفاع از حقوق حیوانات و اینکه اندکی برای آنها حقی برای زندگی قائل شوند از گوشت حیوانات استفاده نمیکنند و همچنین از چرم طبیعی نیز استفاده نمیکنند.
  بنابراین مقاله شما بسیار میتونه برای ما کاربرد داشته باشه که چرم طبیعی را تشخیص بدیم و به دلیل ظلم بی پایانی که در حق اون حیوون شده از خریدش خود داری کنیم شاید زمانی برسه که این صنعت مد که پایه هاش روی حیوانات بی گناه بنا شده است، ضعیف شود یا از بین برود.
  به امید روزی که صلح جهانی را از بشقاب و پوشاک خود شروع کنیم و سپس به دنبال آن در جامعه انسانی باشیم.

  پاسخ دادن

  • مهرداد بغدادی

   اردیبهشت ۳, ۱۳۹۷ در ۹:۰۸ ق.ظ

   سلام
   ممنون بابت مطالعه این مقاله
   خوشحالیم که مورد پسند شما قرار گرفت
   موفق باشید

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

چگونه گیتار و سیم گیتار را تمیز کنیم ؟ + پولیش ( با عکس )

باگذشت زمان و گیتار زدن ، جرم ، عرق ، کثیفی و خاک جذب گیتار می‌شود که باید با برنامه منظم …