موی زیر پوستی

موی زیرپوستی، عارضه‌ای است که مو در زیر پوست پیچ‌خورده و از آن بیرون نمی‌آید؛ این عارضه می‌تواند ناخوشایند، خارش‌آور و دردناک باشد. موهای زیرپوستی معمولاً پس از اصلاح صورت، کشاله ران، پاها و زیر بغل ایجاد می‌شوند و غالباً عفونت‌های باکتریایی و قارچی، حساسیت نسبت به مواد شیمیایی و آسیب‌های بدنی، موجب التهاب فولیکول‌های مو می‌شوند.

اگر با چنین عارضه‌ای روبرو هستید، برای مدت‌ زمان زیادی به پوستتان استراحت دهید. با کمک کمپرس‌های گرم و شستشو می‌توانید آن را درمان کنید. سپس، اقدامات لازم در جهت جلوگیری از عود مجدد موهای زیرپوستی را انجام دهید.

درمان فولیکول‌های مسدود شده مو

علت رفتن مو زیر پوست

به مدت 30 روز، عادات اصلاح کردن خود را کنار بگذارید. التهاب و مسدود شدن فولیکول‌های مو، معمولاً درنتیجه اصلاح موها ایجاد می‌شود و می‌تواند برتمامی نواحی‌ای که شیو، وکس یا کوتاه می‌کنید، اثر بگذارد. اگر درحالی‌که فولیکول‌های موهای شما ملتهب شده‌اند به اصلاح کردن خود ادامه دهید، پوستتان دیرتر درمان خواهد شد. تا اصلاح بعدی، 30 روز صبر کنید تا پوستتان فرصت کافی برای ترمیم شدن داشته باشد.

اگر شغلتان به‌گونه‌ای است که باید همیشه اصلاح‌کرده باشید، با متخصص پوست خود مشورت کنید تا بدون آنکه شرایطتان بدتر شود بهترین روش اصلاح موهای زائد را به شما توصیه کند.

درمان خانگی موی زیرپوستی

به‌طور روزانه 3 یا 4 مرتبه بر روی ناحیه آسیب‌دیده کمپرس گرم قرار دهید. کمپرس گرم منافذ پوست شما را بازکرده و به رفع انسداد فولیکول‌های مو کمک می‌کند. در هرمرتبه، کمپرس را 15 تا 20 دقیقه نگه‌دارید. این کار را 3 تا 4 بار در روز انجام دهید تا منافذ پوستتان را باز نگه‌داشته و موهای زیرپوستی بیرون آیند.

شما می‌توانید کمپرس‌های گرم را از بسیاری از فروشگاه‌ها خریداری کرده و یا اینکه خودتان در خانه درست کنید.

خیساندن یک دستمال در آب گرم نیز مؤثر است، اگرچه گرمای خود را برای مدت طولانی نگه نمی‌دارد.

کمپرس گرم را بیش از 20 دقیقه نگه ندارید تا پوستتان نسوزد.

از بین بردن موی زیر پوست

موهای خود را با مخلوط سرکه سیب بشویید. پوست سرتان نیز ممکن است دچار موهای زیرپوستی شود. اگر فولیکول‌های موهای سرتان دچار انسداد شده‌اند، چندین روش شستشو می‌تواند به باز شدن آن‌ها کمک کند. سرکه سیب، به‌طور طبیعی توده‌ها و ضایعات حاصل از پوسته‌های مرده و چربی‌ها را برمی‌دارد که این امر به باز شدن فولیکول‌ها کمک می‌کند.

آب و سرکه سیب را به نسبت مساوی مخلوط ‌کنید. برای مثال، اگر یک استکان آب (0.24 لیتر) استفاده می‌کنید، به همان مقدار از سرکه سیب به آن بیفزایید.

پس از شامپو زدن، از این مخلوط به روی موهای خود بریزید. قبل از ریختن آن، موهای شامپو زده خود را آب بکشید.

سر خود را با مخلوط آب و سرکه ماساژ داده و چند دقیقه صبر کنید. سپس، آن را کاملاً آبکشی کنید.

از نرم‌کننده استفاده نکنید.

کاهش موی زیر پوستی

تا زمانی که التهاب پوستتان برطرف شود، لباس‌های آزاد بپوشید. موهای زیرپوستی، غالباً در اثر پوشیدن لباس‌های تنگ، سنگین و چسبان ایجاد می‌شوند، خصوصاً اگر اضافه‌وزن هم داشته باشید. این عارضه به‌طور رایج در زیر بغل، کشاله ران و بالای ناحیه ران شما به وجود می‌آید و اغلب اوقات در هوای گرم و مرطوب ایجاد می‌شود. اگر دچار التهاب پوستی شده‌اید، لباس تنگ نپوشید تا پوستتان بهبود یابد. در غیر این صورت، اصطکاک ناشی از لباس، التهاب پوستتان را بدتر کرده و روند بهبودی را کند می‌کند.

موی زیر پوستی روی صورت

به مدت 7 تا 10 روز و روزی 3 مرتبه بر روی ناحیه ملتهب شده آنتی‌بیوتیک موضعی بمالید. برای کمک به درمان عفونت، روزانه 3 مرتبه از آنتی‌بیوتیک موضعی بر روی موهای زیرپوستی بمالید. این عمل را 7 تا 10 روز ادامه دهید تا پوستتان بهبود یابد.

برای مثال، از کرم موضعی موپیروسین (باکتروبان) برای درمان موهای زیرپوستی خود استفاده کنید.

شما می‌توانید کرم‌های آنتی‌بیوتیک بدون نسخه را از داروخانه‌های محلی یا بصورت آنلاین تهیه کنید.

اگر پس از چند روز استفاده از کرم، بهبودی حاصل نشد با پزشک خود مشورت کنید تا روش‌های درمانی دیگری را به شما توصیه کند.

متخصص موی زیرپوستی

اگر مشکلتان در عرض چند روز برطرف نشد، نزد یک متخصص پوست بروید. درمان‌های خانگی همیشه در درمان التهاب فولیکول‌های مو مؤثر نیستند. اگر پس از چند روز خوددرمانی، شاهد هیچ‌گونه پیشرفتی در درمان این عارضه نبودید، به متخصص پوست مراجعه کرده تا آن را به‌طور حرفه‌ای درمان کنید.

بسته به علت به وجود آورنده التهاب فولیکول‌های مو، متخصص پوست روش‌های درمانی متنوعی را بکار خواهد گرفت. برای مثال، اگر علت این عارضه عفونت باکتریایی باشد، آن‌ها احتمالاً کرم‌های آنتی‌بیوتیکی یا آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی را تجویز خواهند کرد.

اگر در اثر عفونت، مبتلابه کیست یا آبسه شده‌اید، متخصص پوست احتمالاً آن‌ها را برای شما تخلیه خواهد کرد.

همچنین، از پزشک خود در مورد اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از عود مجدد موهای زیرپوستی نیز سؤال کنید.

جلوگیری از موهای زیرپوستی

شامپوی مخصوص موی زیر پوستی

برای حفظ پاکیزگی پوست خود، اصول بهداشتی را به‌درستی رعایت کنید. به‌طور روزانه، بدن خود را با آب گرم و صابون بشویید؛ قبل از آنکه باکتری‌ها و قارچ موجب عفونت فولیکول‌های موهایتان شوند. علاوه بر آن، هر زمان که به‌شدت عرق کرده یا کثیف شده‌اید، حمام کنید. پس از استحمام، برای حفاظت از پوستتان، از مرطوب‌کننده استفاده کنید.

از یک صابون ملایم، برای زدودن آلودگی‌ها، چربی‌ها، باکتری‌ها و قارچ‌ها استفاده کنید.

درمان موی زیر پوستی در خانه

سیستم ایمنی خود را تقویت کنید. به دلیل اینکه باکتری‌ها و قارچ‌ها معمولاً موجب عفونت موهای زیرپوستی می‌شوند، با تقویت سیستم ایمنی می‌توانید این مشکل را برطرف سازید. با این عمل، بدنتان با عفونت‌های احتمالی قبل از اینکه علائم آن بروز یابد، مقابله خواهد کرد.

هر شب، 7 تا 8 ساعت بخوابید. خستگی، سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف می‌کند.

با نوشیدن آب کافی، بدنتان را آب‌رسانی کنید.

به رژیم غذایی خود، میوه‌جات و سبزیجات بیشتری اضافه کنید.

از مصرف غذاهای فرآوری شده و حاوی قند خودداری کنید.

کاهش موی زیر پوستی

فقط از استخرها و جکوزی‌های بهداشتی استفاده کنید. افراد اغلب در اثر استفاده از استخرها و جکوزی‌های غیربهداشتی، مبتلابه باکتری‌های عامل عفونت فولیکول مو می‌شوند. اگر به تمیز بودن استخر یا جکوزی مشکوک هستید، محض احتیاط به داخل آن‌ها نروید.

اگر استخر یا جکوزی شخصی دارید، آن‌ها را با کلر ضدعفونی کرده تا از رشد باکتری‌ها جلوگیری کنید.

آب نباید کدر باشد. قبل از ورود به استخر، مطمئن باشید که کف استخر را می‌توانید ببینید.

اگر پس از خاموش کردن پمپ‌ها، حباب‌ها همچنان بر روی سطح آب جکوزی باقی می‌مانند، نشان‌دهنده این است که آب به‌خوبی فیلتر نشده است.

اگر به تمیز بودن آب شک دارید، بلافاصله پس از شنا کردن، دوش بگیرید.

پاکیزگی

لباس شنای خود را پس از هر بار استفاده بشویید. باکتری‌های عامل التهاب فولیکول‌های مو، می‌توانند همچنان پس‌ازآنکه از آب خارج می‌شوید، بر روی لباس شنای شما باقی بمانند. این بدان معناست که در صورت عدم شستشوی آن‌ها، می‌توانید مجدداً به عفونت دچار شوید. برای جلوگیری از ابتلا به عفونت، لباس شنای خود را پس از هر بار استفاده، بشویید.

نحوه صحیح اصلاح

به شیوه صحیح اصلاح کنید. اصلاح نادرست باعث به وجود آمدن موهای زیرپوستی و عفونت می‌شود. اگر شما مستعد التهاب فولیکول‌های مو هستید، هنگام اصلاح کردن چند مرحله را انجام دهید.

قبل از اصلاح کردن، برای نرم شدن موها، پوست خود را با آب گرم خیس کنید.

موها را در جهت رویش آن‌ها شیو کنید.

ژیلت خود را در مکانی خشک قرار داده تا از رشد باکتری‌ها بر روی آن جلوگیری کنید.

برای جلوگیری از ایجاد بریدگی و زخم شدن پوستتان، از ژیلت تیز استفاده کنید.

کاهش سریع موهای زیری پوستی

هنگامی‌که هوا گرم و مرطوب است، لباس‌های آزاد بپوشید. عرق کردن و ساییده شدن لباس بر پوستتان، می‌تواند فولیکول‌های مو را ملتهب کند. با پرهیز از پوشیدن لباس‌های تنگ در هوای گرم و مرطوب، از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

کمی پودر بچه بر روی پوست خود بمالید تا اصطکاک لباس، موجب التهاب پوستتان نشود.

همچنین، هنگام ورزش کردن از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید. اگر موقع ورزش، لباس‌های تنگ می‌پوشید، پس از انجام تمرینات، لباس‌های خود را بلافاصله درآورده و دوش بگیرید.

اپیلاسیون با موم

فقط به سالن‌های اپیلاسیون معتبر، مراجعه کنید. سالن‌های اپیلاسیون غیربهداشتی، می‌توانند باکتری‌های عامل عفونت فولیکول مو را انتقال دهند. احتیاط کرده و فقط به سالن‌های اپیلاسیون بهداشتی و معتبر مراجعه کنید.

از طریق اینترنت سالن موردنظر خود را پیداکرده و از نظرات منفی و مطالبی که در مورد آن‌ها گفته‌شده است، مطلع شوید.

از دوستان خود در مورد تجربیاتی که از سالن‌های اپیلاسیون خاص دارند، سؤال کنید.

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.