از بین بردن شپش و رشک شپش ( با عکس )

تخم و رشک شپش

تخم شپش یا همان رشک چیست ؟

رشک‌ها تخم‌های کوچکی هستند که توسط شپش سر گذاشته می‌شوند . کشتن شپش‌های بالغ عموماً کار آسانی است ، اما رشک‌ها در بیشتر مواقع باقی می‌مانند و دوباره تبدیل به شپش شده و روز از نو و روزی از نو !!!

اگر شما بتوانید به‌درستی رشک‌ها را از بین ببرید ، می‌توان مطمئن شد که دیگر شپشی در سر ظاهر نخواهد شد ، و شما و افراد خانواده شما نیز از شر شپش خلاص خواهید شد .

اول‌ازهمه کشتن شپش گفته‌شده ، سپس روش از بین بردن رشک‌ها بررسی خواهد شد ، با سایت کوروک همراه باشید !!!

کشتن شپش

از بین بردن تخم شپش

نابود کردن تمامی شپش‌های بالغ موجود در سر : از بین بردن رشک‌های روی سر کسی که هنوز دارای شپش است ، بی‌فایده است ، زیرا شپش‌های بالغ هنوز می‌توانند تولیدمثل کنند . تا زمانی که شما شپش‌های بالغ را از بین نبرید ، این چرخه ادامه پیدا می‌کند !!!

بنابراین اولین کاری که شما باید انجام دهید ، این است که شپش‌های بالغ و سپس رشک‌ها را از بین ببرید .

باید بدانید که غوطه‌ور کردن موها در آب باعث کشتن و غرق‌شده شپش‌ها نمی‌شود . مطالعات نشان داده‌اند شپش‌ها می‌توانند چند ساعت زیرآب دوام بی آورند و به موها یا پوست سر بچسبند . همچنین کلر موجود در آب استخر نیز به‌اندازه‌ای قوی نیست که شپش‌ها را بکشد .

برای کشتن شپش‌های بالغ شما باید با شامپوهای ضد شپش بدون نیاز به نسخه موحود داروخانه ، یا انواع قوی‌تر آن‌که نیاز به نسخه دارد ، استفاده کنید . البته برای دیدن راه‌های دیگر کشتن شپش ، میتوانید مقاله ” ریشه کن کردن شپش ” را مطالعه کنید .

داروهایی که معمولا مصرف می‌شوند :

 • کرم پرمترین ۱% ( بدون نیاز به نسخه )
 • لوسیون مالاتیون ۰٫۵% ( تجویزی )
 • شامپو Pyrethrin 0.33% ( بدون نیاز به نسخه )
 • لوسیون بنزیل الکل ۵% ( تجویزی )
 • Spinosad 0.9% ( تجویزی )
 • لوسیون موضعی ایفرمکتین ۰٫۵% ( تجویزی )

شامپو ضد رشک شپش

شامپوهای تخصصی و تجویزی را امتحان کنید . یکی از گزینه‌های مناسب استفاده از Pyrethrum است که از گل طبیعی گرفته‌شده و نوعی ضد آفت طبیعی است . این گیاه به سیستم عصبی شپش حمله می‌کند ، اگرچه بعضی از شپش‌ها در حال حاضر نسبت به این نوع سم مقاوم شده‌اند .

شامپو را روی موهای خشک بزنید ، ۱۰ دقیقه صبر کنید ، سپس مقداری آب به آن اضافه کنید و با کف سر را بشورید . شما باید پس‌ازآن رشک‌ها را جدا کنید که در مرحله بعدی گفته خواهد شد . این کار را باید ۷ تا ۱۰ روز انجام دهید تا هرگونه شپشی کشته شود .

خفه کردن شپش

روش خفه کردن شپش‌ها چگونه است ؟

بااینکه مطالعات کلینیکی تا حدود کمی تأثیرگذاری این روش را تأیید کرده‌اند ، بسیاری از افراد معتقدند که می‌توان با این روش‌ها شپش‌ها را خفه کرد . این محصولات با مسدود کردن سوراخ‌های تنفسی شپش‌ها می‌تواند آن‌ها را خفه کند . شپش‌ها می‌توانند ساعت‌ها بدون نفس کشیدن زنده بمانند ، اما درنهایت می‌میرند .

از کدام مواد میتوان استفاده کرد ؟

وازلین : وازلین را به‌صورت ضخیم روی مو و پوست سر بزنید و بگذارید حداقل ۸ ساعت بماند تا بتواند شپش‌ها را بکشد . حتماً بعد از زدن وازلین کلاه حمام ( یا نایلون ) روی آن بکشید تا هوا در سر جریان نداشته باشد . باید بدانید که وازلین به‌سختی پاک می‌شود و رشک‌ها را نیز نمی‌کشد .

روغن‌زیتون : مانند وازلین این مورد نیز با مسدود کردن سوراخ‌های تنفسی شپش‌ها آن‌ها را خفه می‌کند . باید روغن‌زیتون را روی مو و پوست سر بزنید ، سپس کلاه حمام روی آن بگذارید و حداقل ۸ ساعت بگذارید تا بماند . همچنین روغن باعث شل شدن رشک‌ها نیز می‌شود و برداشتن آن‌ها را راحت‌تر می‌کند .

سس مایونز : سس مایونز دارای روغن بسیار زیادی است و می‌تواند شپش‌ها را خفه کند . آن را مانند روغن‌زیتون و وازلین روی مو بزنید . شواهد حکایت از این دارد که سس مایونز پرچرب بهترین عملکرد را دارد .

ریشه کن کردن رشک

محل را برای از بین بردن رشک‌ها آماده کنید . در مکانی پرنور بنشینید . این کار باعث آسان‌تر کردن برداشتن رشک‌ها توسط فرد دیگری می‌شود ، زیرا آن‌ها کوچک بوده و به مو ، در نزدیکی پوست سر چسبیده‌اند .

به‌علاوه ، حوله‌ای روی شانه‌های خود بی اندازید تا موها و رشک‌های ریخته شده را جمع کنید .

برداشتن رشک‌ها با سرکه

موهای خود را با آب و سرکه آبکشی کنید . رشک‌های شپش با ماده چسبنده‌ای پوشانده شده‌اند که آن‌ها را به ساقه موی انسان می‌چسباند . نشان داده‌شده است که سرکه می‌تواند این ماده را حل کند و از چسبیدن آن به مو جلوگیری کند .

داخل حمام زانو بزنید و سر خود را زیر شیر آب گرم بگیرید و موها را خیس کنید . سپس شیر آب را بسته و مقدار زیادی سرکه روی سر خود بریزید ، مطمئن شوید که سرکه به‌تمامی رشته‌های مو برسد ، سپس دوباره با آب گرم آبکشی نمایید .

همچنین می‌توانید سینک را با ترکیب مساوی از سرکه و آب پر کنید ( نسبت ۱ : ۱ ) ، سپس موهای خود را در آن غوطه‌ور کنید . همچنین می‌توانید نقاط مختلف سر را داخل آن بکنید .

موهای خود را نرم‌کننده بزنید و آن را با نرم‌کننده شانه کنید . سعی کنید تمامی موی خود را خوب شانه کنید ، تا در زمانیکه با شانه مخصوص رشک و شپش موها را شانه می‌کنید ، راحت و بدون درد آن را تجربه کنید .

شروع به بیرون کشیدن رشک‌ها کنید . این کار باید توسط فرد دیگری انجام شود و فردی که شپش دارد نمی‌تواند این کار را خودش انجام دهد . شما نیازمند شانه فلزی مخصوص شپش هستید ، این شانه‌ها دندانه‌هایی بسیار نزدیک به هم داشته و سفت و محکم هستند و بهتر از شانه‌های پلاستیکی رشک‌ها را بیرون می‌کشند . شما می‌توانید این شانه‌ها را از داروخانه تهیه کنید . برای بهتر دیدن رشک‌ها می‌توانید از ذره‌بین نیز استفاده کنید .

مقدار زیادی از رشک‌ها در هنگام زدن سرکه از سر جدا می‌شوند . اما هنوز هم بعضی از آن‌ها روی ساقه مو باقی می‌مانند . موها را به قسمت‌های کوچک تقسیم کنید و شانه کنید ( دقیقه به‌اندازه سرشانه و حتی کوچک‌تر ) . شما باید به‌دقت تمامی سر را شانه بکشید .

بعد از شانه کردن هر قسمت ، شانه را آبکشی نمایید . بعدازاینکه ناحیه مشخصی از موها را شانه کشیدید ، باید آن را در ترکیبی از آب و صابون غوطه‌ور کنید ، سپس با دستمال‌کاغذی یا دستمال توالت آن را پاک‌کنید . حتماً مطمئن شوید که هرگونه شپش و رشک گیرکرده در شانه را از آن جدا کنید .

این کار را تا تمام شدن تمامی موها تکرار کنید . بعدازاینکه قسمتی از موها را شانه کردید ، باید آن را با سنجاق ببندید تا احتمال آلوده شدن دوباره آن را به کمترین میزان ممکن برسانید .

موهای خود را بشورید . می‌توانید بعد از شانه کشیدن ، یک‌بار دیگر موهای خود را بشورید ، حتی اگر تمامی رشک‌ها و شپش‌ها در این مرحله از موهای شما بیرون رانده شده باشند ، بازهم این شستشو احساس تمیزی بیشتری به شما می‌دهد . بهتر است که دوباره از شامپوی ضد شپش استفاده کنید تا مطمئن شوید که تمامی شپش‌ها و تخم‌های آن‌ها از بین بروند .

بعد از شستشو دوباره موهای خود را جهت داشتن شپش و رشک بررسی کنید ، اگر بازهم این موجودات را مشاهده کردید ، پروسه را از اول شروع کنید .

لوازم را تمیز کنید . کاسه را داخل ماشین ظرف‌شویی بگذارید یا آن را پر از آب جوش کرده و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند و درب آن را نیز بگذارید . موها و رشک‌های شانه‌ ، گیره سر و لوازم دیگر را جدا کرده ، سپس آن‌ها را داخل آب جوش بخوابانید .

حرارت بالای ۵۴ درجه سانتی‌گراد بعد از ۱۰ دقیقه می‌تواند شپش‌ها و رشک‌ها را بکشد .

از سوی دیگر می‌توانید ترکیبی از ۲ پیمانه آب جوش و یک پیمانه آمونیاک درست کنید و شانه شپش را به مدت ۱۵ دقیقه داخل آن قرار دهید . بعد از ۱۰ دقیقه با مسواک قدیمی شانه را تمیز کنید .

هر یک از اعضای خانواده باید شانه شپش مخصوص به خود را داشته باشند .

از بین بردن رشک با دهان‌شویه

ضد رشک

موهای خود را با دهان‌شویه اشباع کنید . حواستان باشد که باید دهان‌شویه‌ای را انتخاب کنید که دارای میزان بالایی الکل باشد تا بتواند شپش‌ها را کشته و مایع چسبنده رشک‌ها را حل کند .

درحالی‌که بعضی از سایت‌های سلامتی استفاده از این روش را پیشنهاد می‌کنند ، باید بدانید که سایت‌های پزشکی آن را توصیه نمی‌کنند . دلیل آن این است که الکل می‌تواند باعث سوزش چشم شده و اگر با زخم باز تماس پیدا کند آن محل می‌سوزد . همچنین ممکن است به‌صورت تصادفی توسط کودکان خورده شود .

شما می‌توانید دهان‌شویه را روی موها زده و روی بالشت خود حوله‌ای بی اندازید و بقیه کارها را در صبح انجام دهید .

کشتن رشک شپش

با آب گرم و سرکه موها را آبکشی نمایید . با آب گرم ، دهان‌شویه را از روی موها آبکشی نمایید ، سپس به مقدار زیادی سرکه روی سر خود بریزید تا بتوانید بیشتر رشک‌ها را شل کنید .

سپس مراحل گفته‌شده در بالا ( قسمت برداشتن رشک با سرکه ) را انجام دهید .

از بین بردن رشک شپش

وسایل و محل را تمیز کنید . شانه شپش را در محلول آب و مایع ظرف‌شویی تمیز کنید . همچنین دهان‌شویه با الکل بالا را درون بطری اسپری ریخته و وسایل اطراف را تمیز کنید . این کار باعث از بین بردن شپش‌های بالغ شده و به دوباره آلوده نشدن کمک می‌کند .

حوله‌ها ، رخت خواب و بقیه وسایل را با آب داغ بشورید و به یاد داشته باشید که حرارت می‌تواند شپش و رشک آن‌ها را بکشد .

جلوگیری از دوباره گرفتن شپش

طریقه انتقال رشک

از تماس سربه‌سر با دیگر افراد اجتناب کنید . خوشبختانه شپش‌های سر خیلی متحرک نیستند . نمی‌توانند بپرند و بعد از جدا شدن از سر انسان زیاد زنده نمی‌مانند . شایع‌ترین راه انتقال آن‌ها ارتباط مستقیم سربه‌سر است .

امکان دارد این اتفاق در مدرسه ، در هنگام بازی و ورزش کردن یا خوابیدن در مکان‌های دیگر رخ دهد .

ماندن رشک شپش

از تماس بالباس ، لوازم شخصی و رخت خواب فرد آلوده اجتناب کنید . شپش‌ها نمی‌توانند بدون اینکه در سر انسان باشند غذا بخورند و بعد از ۱ الی ۲ روز از گشنگی می‌میرند ، اما بازهم محتاط بودن خوب است و ضرری ندارد . از وسایلی که ممکن است پناه گاه شپش‌ها و تخم‌ها باشد دوری‌کنید .

لوازمی که باید از آن‌ها دوری‌کنید :

 • کلاه
 • روسری
 • لباس
 • کت
 • گیره سر

همچنین لوازم زیر را مشترک مصرف نکنید :

 • شانه
 • برس
 • حوله

تمامی حوله‌ها ، شانه‌ها و برس‌ها را در آب داغ‌تر از ۵۴ درجه سانتی‌گراد به مدت ۱۰ دقیقه خیس کنید تا ضدعفونی شوند .

ریشه کن کردن رشک

تمامی لباس‌ها ، حوله‌ها و ملافه‌ها را در دمای بالا بشورید . ملافه ، بالشت ، حوله و موارد مشابهی را که مصرف کرده‌اید را در آب داغ شستشو داده و خشک‌کنید تا به‌صورت مؤثر شپش‌ها را از بین ببرید .

بازهم میگوییم حواستان باشد که آب داغ ( ۵۴ درجه سانتی‌گراد ) باشد . اگر نمی‌شود که لباس‌ها را در دمای بالا شست و خشک کرد ، آن‌ها را داخل کیسه پلاستیکی قرار داده و درب آن را ببندید و ۲ هفته کنار بگذارید .

از بین بردن تخم شپش

کف و بقیه سطوح را جاروبرقی بکشید . شما یا دیگر افراد مبتلا به شپش ممکن است که شپش یا رشک ( تخم ) آن‌ها را در سطوح خانه مانند مبل یا فرش پخش کرده باشید . در صورت امکان از جاروبرقی دارای فیلتر هپا استفاده کنید تا مطمئن شوید که در طول پروسه جارو کشیدن تمامی رشک‌ها را جمع‌آوری می‌کنید .

شپش و رشک نمی‌توانند مدت زیادی روی سطوح باقی بمانند و گسترش پیدا کنند . اما برای احتیاط سریعاً آن‌ها را تمیز کنید .

ضد رشک و شپش

حواستان به مواد شیمیایی قوی باشد . آفت‌کش‌ها و مواد شیمیایی قوی برای از بین بردن شپش و کک ضروری نیستند . این مواد اگر تنفس شوند خطراتی دارند و تماس با این مواد شیمیایی ممکن است همه‌چیز را بدتر کند . بنابراین از این مواد برای تمیز کردن خانه یا ضد عفونی کردن آن استفاده نکنید .

از مواد شیمیایی مانند : نفت ، بنزین ، حشره کش و سوسک کش برای از بین بردن شپش استفاده نکنید ، زیرا این مواد خطرناک و سمی هستند و میتوانند سلامتی شما را به خطر بی اندازند .

درست است که استفاده از مواد شیمیایی هنوز هم وجود دارد ( برای سم پاشی و غیره ) ، اما باید بدانید که استفاده زیاد از آن‌ها در چند دهه اخیر باعث شده است که آن‌ها تأثیر خود را از دست بدهند . در حال حاضر بسیاری از حشرات نسبت به آن‌ها ایمنی هستند .

هشدارها

۱ – از تماس سربه‌سر با افرادی که فکر می‌کنید آلوده‌اند بپرهیزید ، در غیر این صورت ممکن است که رشک‌ها را پخش‌کنید .

۲ – در موارد شدید ، نیاز است که به پزشک مراجعه کرده و از داروهای تجویزی استفاده کنید . اگر درمان‌های گفته‌شده را چند بار امتحان کردید و هنوز هم شپش داشتید ، با پزشک خود مشورت کنید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *