ورم معده یا گاستریت را در ۳ سوت درمان کنید !! ( با عکس )

التهاب معده

گاستریت ، التهاب معده یا همان ورم معده به دلیل التهاب پوشش معده بوجود می آید که دلایل زیادی هم دارد . یکی از دلایل اصلی آن آلوده شدن به میکروب معده میباشد . نشانه های ورم معده از دست دادن اشتها ، کاهش وزن ، حالت تهوع ، استفراق ، درد در بالای شکم ، باد معده زیاد ، آروغ زدن و احساس سیری بعد از خوردن مقدار کمی غذا . در موردهای معمولی میتوان با داروهای بدون نسخه ، عوض کردن رژیم غذایی و کاهش استرس ورم معده را درمان کرد اما در صورت مقاوم بودن باید به پزشک مراجعه شود .

در صوت داشتن علائم زیر اقدام به درمان در خانه نکنید :

درد شدید

کاهش وزن

بروز علائم التهاب معده در هنگام مصرف داروهای بدون نسخه مانند آسپرین

بودن خون در مدفوع یا داشتن استفراق خونی

مثبت بودن تست میکروب معده

بودن علائم بیماری در صورت داشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش

در صورت داشتن علائم زیر میتوانید در خانه درمان را انجام دهید :

داشتن علائم خفیف مانند : از دست دادن اشتها ، تهوع ، سکسکه ، سوزش سر دل ، یا سوء هاضمه که بعد از غذا اتفاق می افتند و به سرعت از بین میروند .

علائم نامنظم و نادر است .

ضد اسید ها یا مسکن ها موقتا درد را کنترل مینمایند .

شما تمایل دارید در رژیم غذایی و سبک زندگی خود تغییر دهید و نتایج آن را ببینید .

درمان های خانگی راحت ورم معده با تغییر سبک زندگی

قرص التهاب معده

ضد اسید معده مصرف کنید . ضد اسیدها گاستریت را درمان نمیکنند اما باعث کاهش اسید معده و درد خواهند شد . بعد از خوردن و نوشیدن مواد غذایی مانند : چای ، قهوه ، غذای چرب و آماده ضد اسید معده میتواند به شما کمک کند .

ضد اسیدهای رایج مانند : هیدروکسید آلومینیوم ، هیدروکسید منیزیم ، کربنات کلسیم و بی کربنات سدیم میباشد .

در صورتی که قرص دیگری نیز مصرف میکنید ۱ ساعت بین مصرف ضد اسید با آن فاصله بگذارید .

نوشیدن آب هنگام التهاب معده

آب بنوشید . روزی ۸ لیوان آب بنوشید . بعضی از افراد آب تصفیه شده را ترجیح میدهند اما تا زمانیکه منبع آب مناسب باشد میتوان آن را مصرف کرد .

قرص گیاهی التهاب معده

مکمل مصرف کنید . مصرف درست ویتامین ها و روغن ها میتواند به کاهش التهاب پوشش معده کمک کند و همچنین با میکروب معده مبارزه کند . مکمل های پیشنهادی :

ویتامین E : کاهش ورم

ویتامین C : مصرف روزانه ۵ گرم ویتامین C به مدت ۴ هفته نشان داده است که باعث از بین بردن میکروب معده و گاستریت در بعضی از بیماران شده است .

امگا ۳ : روزانه ۱ تا ۲ کپسول میتواند به کاهش ورم معده کمک کند .

پروبیوتیک : باکتری های خوب موجود در پروبیوتیک میتواند به مهار میکروب معده که باعث التهاب معده میشود کمک کند .

زجبیل درمان گاستریت

درمان های گیاهی را امتحان کنید . گیاهان به مدت قرن ها برای مبارزه با علائم گاستریت استفاده میشده است بنابراین امتحان خود را پس داده اند . میتوانید قرص آنها را نیز استفاده کنید . از گیاه تازه آنها به عنوان چای استفاده میکنید که باید آن را به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید . برای برگ ها و گل ها آنها را ۱۰ تا ۲۰ دقیقه دم کنید و روزی ۲ تا ۴ بار بنوشید .

کرنبری : ۴۰۰ میگیرم ۲ بار در روز . کرنبری به مبارزه با میکروب معده کمک میکند زیرا میتواند از تماس باکتری ها با بافت ها جلوگیری کند . آب کرنبری و قرص آن هر دو موثر هستند .

عصاره مصطکی ( کندر رومی ) : ۱ تا ۲ گرم روزانه در ۲ تا ۳ وعده مصرف شود . میتواند از رشد میکروب معده جلوگیری کند .

عصاره شیرین بیان : ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلی گرم ۳ بار در روز مصرف کنید . شیرین بیان باعث کاهش ورم معده و مبارزه با میکروب معده میشود .

نعناع فلفلی : نعناع باعث آرام کردن معده و مبارزه با میکروب معده میشود .

زنجبیل : زنجبیل به جلوگیری از زخم معده و کاهش مقدار میکروب معده در روده کمک میکند . از هر نوع زنجبیل مانند : دم کردنی ، جویدنی یا زنجبیل تازه میتوانید استفاده کنید .

داروی ضد التهاب معده

مسکن خود را عوض کنید . مسکن هایی مانند آسپرین و ایبوپروفن از دلایل عمده التهاب معده هستند . از دیگر مسکن ها مانند استامینوفن که باعث تحریک کمتر میشود استفاده کنید .

مواد غذایی مضر برای گاستریت

از مواد غذایی که باعث تحریک کردن معده میشوند خودداری کنید . ورم معده میتواند با مصرف بعضی از مواد غذایی مانند : سرخ کردنی ها و غذاهای خیلی تند تشدید شود .

نوشیدنی های اسیدی مانند قهوه ، نوشابه یا مرکبات .

غذاهای تصفیه شده مانند ماکارونی ، نان سفید و شکر .

اسید های چرب ترانس که اصولا در کلوچه و کیک یافت میشود .

غذاهای فرآوری شده مثل : غلات صبحانه ، چیپس ، گوشت یخ زده ، سوسیس .

غذای سرخ شده

غذای خیلی تند

تغییر بیشتر در سبک زندگی برای درمان گاستریت

سیگار و الکل برای گاستریت مضر است

سیگار و الکل مصرف نکنید . هر دوی آنها باعث وخیم تر کردن اوضاع خواهند شد . اگر سیگاری هستید ترک کنید .

کاهش حجم غذا برای درمان

غذا باحجم کمتر میل کنید . اگر دارای درد معده هستید که جزء علائم التهاب معده است به جای خوردن ۳ وعده غذای حجیم از وعده های غذایی بیشتر با حجم کمتر استفاده کنید . هر ۲ الی ۳ ساعت غذای کم حجم بخورید .

میوه و سبزی برای التهاب معده

میوه جات و سبزیجات بیشتری میل کنید . باید بدانید که کدام میوه ها و سبزیجات برای شما مفید هستند و کدامیک مضر . به صورت کلی میتوان گفت میوه و سبزی حاوی آنتی اکسیدان ، فلاونوئیدها ، ویتامین B و کلسیم برای ورم معده مفید میباشند .

آنتی اکسیدان : بلوبری ، آلبالو ، گوجه ، فلفل دلمه و کدو

ویتامین B و کلسیم : بادام ، لوبیا ، غلات کامل ، اسفناج و کلم برگ

فلاونوئیدها : سیب ، کرنبری و کرفس

مواد غذای مفید برای التهاب معده

پروتئین سالم میل کنید . گوشت کم چرب ، ماهی و توفو منابع خوب از پروتئین هستند که به حفظ سلامت سیستم گوارش کمک میکنند .

چگونه التهاب معده را درمان کنیم

استرس خود را کاهش دهید . نشان داده شده است که استرس باعث افزایش التهاب معده و اسید معده میشود که هر دوی آنها باعث بدتر شدن علائم گاستریت خواهد شد .

کاری را که از آن لذت میبرید انجام دهید . اگر ورم معده بدتر شد سعی کنید کارهایی که دوست دارید مانند : کتاب خواندن ، گوش دادن به موسیقی یا شام خوردن با دیگران را انجام دهید .

تمایلات مثبت اجتماعی : به خصوص کسانیکه تماس فیزیکی مانند بغل کردن را دارند باعث تولد اکسیتوسین در بدن آنها میشود که استرس آنها را کاهش میدهد .

استرس موقعیتی خود را کاهش دهید . مثلا اگر از ترافیک متنفر هستید زودتر حرکت کنید یا به موسیقی و کتاب صوتی گوش دهید تا حواستان پرت شود .

استراحت برای درمان گاستریت مفید است

به اندازه کافی بخوابید . نداشتن خواب کافی عوارض زیادی بر روی سلامتی شما خواهد داشت ، از کاهش سیستم ایمنی بدن تا ریسک ابتلا به چاقی . خوابیدن به مقدار کافی باعث کاهش استرس و کمک به التهاب معده نیز میشود .

بزرگسالان : ۷ تا ۹ ساعت خواب

نوجوانان : ۹ تا ۱۰ ساعت خواب

کودکان کوچکتر : حداقل ۱۰ ساعت خواب

همیشه سر ساعت مشخص بخوابید و بیدار شوید .

استفاده از کامپیوتر و تلفن همراه را در نزدیکی زمان خواب محدود کنید .

۱ ساعت قبل از خواب چیزی نخورید .

ورزش برای التهاب معده

ورزش کنید . ایروبیک به صورت ویژه باعث کاهش افسردگی و اضطراب میشود . همیشه یادتان باشد که به صورت سبک شروع کنید و کم کم زمان آن را زیاد کنید . ورزش هایی که باعث افزایش آندروفین میشوند عبارتند از :

راه رفتن یا سریع راه رفتن به مدت حداقل ۱۰ دقیقه

یوگا

رقصیدن

دوچرخه سواری

درمان التهاب مزمن

تکنیک های ریلکسیشن را تمرین کنید . نشان داده شده است که مدیتیشن باعث بهبود سلامتی و کاهش استرس میشود . از روشهایی زیر میتوانید استفاده کنید :

مایند فولنس ( mindfulness )

تای چی

مدیتیشن مانترا

درمان گیاهی ورم معده

با متخصص سلامت ذهن صحبت کنید . این پزشکان میتوانند راهکارهایی برای کاهش استرس برای شما پیشنهاد دهند که بسیار موثر میباشد . در صورتیکه راههای قبلی چاره ساز نبود باید این روش را نیز انجام دهید .

درمان های حرفه ای التهاب معده

درمان دارویی التهاب معده

برای تشخیص بیماری کمک بگیرید . پزشک شما را معاینه کرده و آزمایشاتی برای تشخیص قطعی برای شما تجویز میکند . تمام ناراحتی هایی که دارید را قبل از مراجعه روی کاغذ بنویسید تا چیزی را از قلم نندازید . آزمایش خون ، مدفوع ، تنفس ، آندسکوپی و عکس برداری ممکن است مورد نیاز باشد .

کسانیکه ورم معده دارند چه بخورند

داروهای تجویز شده را مصرف کنید . با توجه به بیماری شما پزشک داروهایی برای شما تجویز میکند که اصولا آنتی اسیدها ، مهار کننده پروتون و هیستامین های نوع دوم هستند .

هیستامین ها نوع دوم : رانیتیدین ، سایمتیدین ، فاموتیدین ، این داروها باعث کاهش اسید معده میشوند .

مهار کننده پروتون : امپرازول و دیگر هم خانواده های آن .

این داروها را زیر نظر پزشک و با دز مشخص شده مصرف کنید .

قرص درمان گاستریت

در صورت مبتلا بودن به میکروب معده داروهای آن را نیز باید مصرف کنید . درمان میکروب معده مقداری سخت میباشد و باید رژیم غذایی خود را حفظ کنید . ممکن است پزشک شما برایتان آنتی بیوتیک نیز تجویز کند . داروها را تا تمام شدن دوره درمان مصرف کنید . برای درمان میکروب معده یا همان هلیکوباکتر پیلوری خواندن مقاله زیر حتما پیشنها میشود .

درمان میکروب معده یا هلیکوباکتر پیلوری به روش علمی و خانگی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *