درمان خانگی زخم سگ ( با عکس )

درمان سگ زخمی


سگ ها به صورت ذاتی شیطون و بازیگوش هستند و همین باعث مستعد بودن آنها برای بریدگی و خراش میشود . یادگیری درمان زخم در خانه برای تمامی صاحبان سگ امری ضروری میباشد .

بند آوردن خون

how to cure dogs wound

1 – آرام کردن سگ . وقتیکه که متوجه شدید که سگ شما زخمی شده اولین کاری که میکنید سگ را آرام کنید ، سگ را خوابانده و به آرامی با او صحبت کنید سعی کنید خودتان را آرام نشان دهید زیرا سگ به خوبی میتواند از حرکات شما بفهمد که چه حالی دارید .

پوزبند سگ

2 – در صورت نیاز از پوزبند استفاده نمایید . شما باید خود را از خطرات احتمالی که سگ شما در هنگام کشیدن درد ممکن است به شما وارد کند ایمن کنید . اگر سگ شما سابقه گاز گرفتن دارد و شروع به پارس کردن به شما کرد حتما از پوزبند استفاده نمایید .

 • اگر پوزبند ندارید میتوانید از یک طناب برای بستن دهان سگ استفاده نمایید .
 • اگر سگ خیلی بی تابی کرد و تحت کنترل نبود سریعا به دام پزشکی مراجه فرمایید .

بند آوردن خونریزی سگ

3 – بند آوردن خون ریزی . یک حوله تمیز را برداشته و با فشار 3 الی 5 دقیقه روی ضخم نگه دارید .

آتل بندی سگ

4 – بستن بالای زخم . در صورتیکه این کار را بلد نیستید به هیچ عنوان انجام ندهید و از کسی بلد است یا دام پزشک کمک بخواهید زیرا در صورت اشتباه انجام دادن جریان خون را قطع میکنید و باعث از بین رفتن عضو خواهد شد .

 • یک حوله تمیز در نزدیکی زخم قرار دهید . ( به جز ناحیه گردن ، قفسه سینه و شکم )
 • استفاده از یک کمربند یا طناب . طبق شکل همیشه بالای زخم و به سمت بدن سگ باید بسته شود .
 • استفاده از این روش نباید باعث ایجاد درد در سگ شود .
 • به اندازه کافی فشار روی زخم وارد کنید تا خونریزی بند بیاید .
 • بین 5 تا 10 دقیقه زخم را ببندید .

تمیز کردن زخم

اصلاح سگ

1 – زدن موی اطراف زخم با ماشین اصلاح . بعد از اینکه خونریزی بند آمد شما باید زخم را تمیز کنید . اگر سگ پشمالویی دارید باید موهای اطاف زخم را اصلاح کنید ، در صورتی که اینکار را بلد نیستید انجام ندهید . اگر ماشین اصلاح ندارید میتوانید با قیچی موهای اطراف زخم را کوتاه کنید اما زیاد از ته نزنید چون شاید باعث زخمی کردن سگ بشود .

ضد عفونی ضخم سگ

2 – شستشوی زخم با آب نمک . 2 قاشق چای خوری نمک را در 1 لیوان آب داغ حل کرده سپس بوسیله سرنگ ( بدون سوزن ) آن را روی زخم ریخته سپس با یک حوله آن را پاک نمایید . این کار را تا زمان تمیز شدن زخم انجام دهید .

 • اگر سرنگ ندارید میتوانید آب را مستقیما روی زخم بریزید .
 • اگر جراحت در ناحیه پنجه سگ میباشد میتوانید پنجه را در ظرف قرار داده سپس با حوله خشک کنید .

تمیز کردن ضخم سگ

3 – ضد عفونی کردن زخم . بوسیله بتادین یا کلرهگزیدین در آب گرم میتوانید این کار را انجام دهید .

خشک کردن سگ

4 – خشک کردن زخم . گاز استریل بهترین چیز برای اینکار است در صورت نداشتن آن میتوانید از هر جاذبی استفاده نمایید . از فشار دادن و مالیدن زخم خودداری نمایید زیرا باعث ایجاد درد در سگ خواهد شد .

how to cure dogs wound

5 – استفاده از کرم یا اسپری آنتی بیوتیک . حواستان باشد که ممکن است اسپری باعث ترسیدن سگ شما شود . تا حد ممکن از پماد یا کرم استفاده نکنید به خاطر اینکه باعث جذب کثیفی میشود همچنین امکان دارد سگ آن را لیس بزند .

 • حواستان باشد اسپری به داخل چشم سگ نرود .
 • از پمادهای استروئیدی مانند : بتامتازون و هیدروکورتیزون استفاده نکنید زیرا باعث دیر خوب شدن زخم میشوند . ( فقط از آنتی بیوتیک استفاده نمایید )
 • از پمادهای ضد قارچ مثل : کتوکونازول استفاده نکنید مگر به دستور پزشک .

بررسی زخم سگ

6 – چک کردن روزانه زخم . اگر نشانه های چرک کردن در سگ ضاهر شد آن را به دام پزشکی ببرید ، نشانه هایی مانند : بوی بد ، زردی و سبز شدن .

1/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.