خانه حیوانات خانگی پرندگان تشخیص تخم نطفه دار ( بارور ) تمامی حیوانات + عکس

تشخیص تخم نطفه دار ( بارور ) تمامی حیوانات + عکس

تعیین باروری تخم

در موقعی که میخواهید مطمئن شوید که تخم پرنده شما برای پرورش دادن یا تولید مثل مناسب است ، باید تخم ها را جهت داشتن نطفه تست کنید . این روش برای انواع تخم پرندگان مانند : طوطی ، مرغ ، بلدرچین ، بوقلمون ، شترمرغ ، مرغ عشق ، طوطی برزیلی ، فنچ و قناری کاربرد دارد . از روش های زیر میتوانید اینکار را انجام دهید .

تشخیص نطفه دار بودن تخم

چک کردن تخم زیر نور زیاد . تخم را زیر نور شمع ، فلش موبایل و یا نورهای دیگر قرار دهید .

 • تخم بارور دارای نشانه های واضحی است که مانند رشته های رگ از جنین به اطراف پخش شده است ( مانند شکل ) .
 • در صورتی نطفه دیگر زنده نباشد رگ ها از نطفه جدا شده اند .
 • تخم بارور نشده تمیز ، بدون رگ و حلقه میباشد .

تست باروری تخم

تست شناور ماندن تخم . معمولا تخم هایی که شناور بمانند بارور نیستند اما تخم هایی که به ته آب میروند بارور هستند . البته اینکار را باید چند روز بعد از تخمگذاری پرنده امتحان کرد .

بهترین راه تشخیص نطفه تخم

شکستن تخم برای تشخیص . استفاده از این روش به این معناست که شما نمیخواهید از تخم برای پرورش دادن استفاده کنید . تخم های بارور و نابارور در طعم و مزه هیچ تفاوتی ندارند . این روش دقیق ترین روش برای تشخیص نطفه دار بودن تخم است .

 • هم تخم های بارور هم تخم های معمولی دارای نقطه سفید رنگی هستند . اما این نقطه سفید رنگ در تخم های بارور نشده بسیار کم رنگ و ناواضح است ، در صورتی که در تخم های بارور این نقطه کاملا سفید و واضح به همراه یک حلقه کمرنگ در دور خود میباشد .
مطالب بیشتر از این نویسنده مهرداد

5 دیدگاه ها

 1. کوروش

  اردیبهشت ۲, ۱۴۰۰ در ۸:۳۸ ق.ظ

  به نظر من نباید در آب فرو برد

 2. یوسف

  دی ۸, ۱۳۹۹ در ۸:۳۰ ق.ظ

  هیچ وقت نباید تخم رو داخل آب بندازید چون با این روش مرگ جوجه هاتونو باید قبول کنید هیچ وقت از این روش استفاده نکنید حتی اگه باروش نور هم بخواید تشخیص بدهید وقتی که تخم را بر می‌دارید دیگر پرنده هایی مانند فنچ. سهره. قناری و…. روی آنها نمیخواند. باروش شکستن تخم هم بسیار مخالفم چون اگر تخم نطفه دار بود دیگر جوجه ای نخواهیم داشت وضرر خواهیم کرد. نظر من این است ⬅️برگزارید تخم زیر والدینشان باشد اگر از تخم جوجه در آمد آن تخم نطفه دار بوده و اگر در نیامد نطفه دار نبوده و ضرر نخواهید کرد

 3. ایلیا

  بهمن ۷, ۱۳۹۸ در ۱۱:۰۹ ق.ظ

  با سلام
  این نکته کاملا غلط است که برای تشخیص بارور بودن تخم آن را در آب فرو کردن زیرا با فرو کردن تخم به داخل آب روزنه های ورودی برای تامین اکسیژن جوجه ی داخل تخم از بین می رود و دیگر از آن جوجه ای حاصل نمی شود.

 4. یاسر حنیفه

  اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸ در ۱۰:۵۰ ق.ظ

  لطفا اموزش جوجه شاهین را توضیح دهید

 5. ابوالفضل

  اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۷ در ۱:۰۵ ب.ظ

  مطالب قشنگی هست ویدیو

بررسی کنید

علت لرزش بدن سگ چیست ؟ ( تمام علتها )

لرزش بدن سگ علت های مختلفی دارد . بعضی از لرزش ها خوب هستند مانند : تخلیه انرژی ، خشک کردن…