زگیل

زگیل !! حتی اسم آن نیز احساس بدی به انسان می‌دهد

زگیل‌ها می‌توانند دلهره‌آور و ناخوشایند باشند زیرا درمان آن‌ها دشوار است و درمان قطعی ندارند . اگر از بودن زگیل روی دست ، صورت ، پا و دیگر مناطق بدن رنج می‌برید این مقاله روش‌های زیادی از خانگی تا پزشکی را برای شما بازگو می‌کند .

درمان‌های پزشکی زگیل

درمان زگیل

صبر داشته باشید . زگیل به دلیل HPV ( ویروس پاپیلوم انسانی ) ایجاد میشود و می‌تواند به‌طور طبیعی از طریق سیستم ایمنی بدن از بین برود . بعضی از زگیل‌ها در طول زمان بدون نیاز به درمان از بین می‌روند .

مقدار زمانی که برای درمان خودبه‌خودی زگیل گفته شد می‌تواند از چند هفته تا چند سال میباشد بنابراین بسیاری از افراد به فکر درمان میافتند .

سریع‌ترین روش از بین بردن زگیل استفاده از TCA است که در ادامه توضیح خواهیم داد . با این روش در عرض کمتر 10 روز می‌توانید زگیل را به‌طور دائم از بین ببرید .

داروی زگیل

از اسید سالیسیلیک یا اسیدرتری کلرواستیک 100% استفاده کنید . اسید سالیسیلیک ترکیبی است که در محصولات بدون نسخه از بین بردن زگیل وجود دارد . این ماده بسیار مؤثر بوده و می‌تواند در عرض چند هفته زگیل را از بین ببرد .

طرز استفاده : به مدت 5 دقیقه یا بیشتر زگیل را داخل آب بگذارید خیس بخورد سپس اسید را زده و بگذارید خشک شود . این کار را هر 2 یا 3 روز انجام دهید .

چسب زگیل

از چسب زگیل استفاده کنید . بسیاری از مطالعات سعی بر این داشته‌اند که ثابت کنند که این چسب‌ها در از بین بردن زگیل مؤثر است اما یک مطالعه نشان داد که استفاده از کرم زگیل بعد از استفاده از کرم ایمی کیمود 5% در درمان زگیل مؤثر است .

به‌هرحال درمان با چسب زگیل طولانی بوده و می‌تواند بالای 6 ماه طول بکشد و معمولاً مردم با این روش موفق نمی‌شوند .

درمان قطعی زگیل

کانتاریدی را امتحان کنید . این روش سریع‌ترین روش از بین بردن زگیل است که تنها در یک روز زگیل را از بین می‌برد . مشکل این روش خیلی گران‌قیمت بودن آن است .

پزشک این ماده را روی زگیل میزند سپس زگیل را باندپیچی می‌کند . پس از یک روز بانداژ را بازکرده و پوست مرده را برمی‌دارد . اگر این روش کارساز نبود پزشک شما ممکن است روش دیگری را نیز پیشنهاد کند .

انجماد زگیل

نیتروژن مایع را امتحان کنید . دیگر درمانی که ممکن است توسط پزشک پیشنهاد شود استفاده از نیتروژن مایع یا سرمادرمانی است . این روش ممکن است مقداری ناراحتی ایجاد کرده و نیاز به چند جلسه درمانی داشته باشد اما بسیار مؤثر است . اما اگر مؤثر نباشد معمولاً زگیل برگشته که بزرگ‌تر با رگ‌های بزرگ‌تر است که تقریباً برداشتن آن را غیرممکن می‌سازد .

همچنین می‌توانید از داروهای بدون نسخه با خواص سرمادرمانی نیز استفاده کنید که حتماً باید طبق بروشور داخل محصول مصرف کنید . اگر بعد از 3 بار درمان به این روش موفق نشدید ؛ درمان را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید .

سوزاندن زگیل

زگیل را بسوزانید . درصورتی‌که روش‌های دیگر با شکست مواجه شوند ، سوزاندن زگیل پیشنهاد می‌شود . این روش مقداری درد دارد و سوزاندن ممکن است که به زخم شدن پوست بی انجامد ، بنابراین بهتر است که این کار را به پزشک بسپارید . هرچند که خودتان نیز می‌توانید این کار را در خانه انجام دهید درصورتی‌که به‌اندازه کافی شجاع باشید .

روش پزشکی : پزشک با استفاده از لیزر زگیل را می‌سوزاند . این روش بعضی اوقات مؤثر است اما پیشنهاد می‌شود آخرین روش درمان باشد .

روش خانگی : یک کبریت روشن کنید سپس آن را خاموش‌کنید و سریع آن را به زگیل بزنید . این کار باعث تاول می‌شود . پوست آلوده‌شده را کنده و با ژل آلوئه ورا و باند آن را بپوشانید . در صورت نیاز این کار را تکرار نمایید . استفاده از این روش اصلاً توصیه نمی‌شود و بسیار خطرناک است .

خشک کردن زگیل

به پزشک برای بریدن زگیل مراجعه کنید . می‌توان به‌وسیله حراجی و بریدن زگیل را برداشت .

2 روش جراحی زگیل وجود دارد :

جراحی الکتریکی و کورتاژ : به‌وسیله دستگاه الکتریکی زگیل سوزانده شده سپس بریده می‌شود . به دلیل باقی ماندن رگ‌های خونی ممکن است زگیل بازگردد .

جراحی با لیزر : پزشک به‌وسیله لیزر زگیل را می‌سوزاند .

درمان سریع زگیل

ایمنی درمانی را تست کنید . پزشک با توجه به وضعیت زگیل ممکن است این درمان را پیشنهاد کند که با استفاده از آن بدن را مجبور به دفاع در مقابل زگیل می‌کند .

کرم ضد زگیل

با پزشک خود درباره مصرف Veregen یا همان Sinecatechins صحبت کنید . این داروی جدید برای درمان زگیل تناسلی است که در درمان دیگر زگیل‌ها نیز کاربرد دارد .

پماد ضد زگیل

ایمی کیمود مصرف کنید . این کرم موضعی برای درمان بعضی از انواع زگیل و سرطان پوست استفاده می‌شود که مکانیزم آن تحریک کردن پاسخ ایمنی بدن است . این کار باعث درمان زگیل نمی‌شود اما می‌تواند با روش‌های دیگر استفاده‌شده و به آن‌ها کمک کند .

درمان‌های خانگی زگیل

درمان خانگی زگیل

پادتن ( آنتی‌بادی ) را امتحان کنید . با کمپرس سرد زگیل را سردکنید ، سپس یک سوزن را استریل کرده و چند بار عمیقاً در زگیل فروکنید ، مطمئن شوید که به تمام لایه‌های زگیل وارد می‌شود . با ورود ویروس به داخل جریان خون ممکن است بدن را متوجه زگیل کرده و به سمت ناپدید شدن آن برود .

این روش در بعضی از افراد ، مخصوصاً کسانیکه چندین زگیل دارند بسیار مؤثر است . حتی اگر با یکی از این زگیل‌ها این کار را بکنید بازهم می‌تواند به بدن جهت شناسایی و نابودی زگیل‌ها کمک کند .

زگیل پا

زگیل را با ویتامین C بپوشانید . یک عدد قرص ویتامین C را خردکنید و مقدار کمی آب به آن اضافه کنید تا حالت خمیری بگیرد . خمیر را روی زگیل زده و با باند آن را بپوشانید . بگذارید تمام‌روز روی زگیل بماند سپس در شب باند را بازکنید تا پوست تنفس کنید .

درمان زگیل

زگیل را با روغن ویتامین E بپوشانید . یک کپسول ویتامین E را بازکنید و مقدار کمی از روغن را روی زگیل زده سپس با چسب زخم روی آن را بپوشانید . در شب چسب زخم را بردارید تا پوست نفس بکشد . در صبح دوباره از روغن استفاده کنید . این کار را 3 بار در روز تکرار کنید .

درمان زگیل با عسل

از سنگ‌پا و آب داغ استفاده کنید . زگیل را در آب داغ خیس کنید تا نرم شود . با سنگ‌پا آن را بسابید تا به سطح پوست برسید ( هم‌سطح پوست شود ) . مقداری وایتکس به گوش پاک‌کن بزنید و به مدت 15 دقیقه روی زگیل نگه‌دارید . بعد از وایتکس زدن باید آن ناحیه را به‌خوبی بشورید .

درمان زگیل با روغن درخت چای

روغن درخت چای را امتحان کنید . مقداری روغن درخت چای روی زگیل زده و با چسب زخم آن را بپوشانید . این کار را 3 هفته انجام دهید .

درمان زگیل با روغن کرچک

روغن کرچک را امتحان کنید . اسید موجود در روغن کرچک باعث تحریک کردن زگیل می‌شود . این درمان روی زگیل‌های کوچک و تخت روی صورت و پشت دست‌ها خیلی مؤثر است . روزی 2 بار با گوش پاک‌کن روی زگیل روغن کرچک بزنید .

درمان زگیل با سیر

شاید آسپرین چاره کار باشد . چند عدد قرص آسپرین را خردکنید و چند قطره آب به آن اضافه کنید تا حالت خمیری پیدا کند سپس روی زگیل زده و با چسب زخم آن را بپوشانید . به مدت 1 شب بگذارید روی زگیل بماند .

آسپرین نوع خوراکی اسید سالیسیلیک است که خیلی ارزان‌تر از لوسیون های اسید سالیسیلیک میباشد .

درمان قطعی زگیل

مقداری بتادین به زگیل بزنید . مقداری بتادین روی زگیل بزنید و آن را بانداژ کنید . هر 1 الی 2 روز بانداژ را تعویض کنید .

درمان زگیل با خمیر دندان

از خمیردندان کمک بگیرید . مقداری خمیردندان روی زگیل بزنید و روی آن را با چسب زخم بپوشانید . یک روز بگذارید بماند . تا زمانی که زگیل از بین برود این کار را تکرار کنید .

درمان زگیل با طب سنتی

زگیل سرطانی

از پوست مرکبات استفاده کنید . مقداری پوست لیمو ( مقداری بزرگ‌تر از زگیل ) را کنده و روی زگیل بگذارید سپس با چسب زخم یا چسب آن را ببندید . هرروز پوست لیمو را عوض کنید و تا جایی که امکان دارد بگذارید روی زگیل بماند . بعد از حدود 1 هفته یا بیشتر زگیل به‌طور کامل از بین خواهد رفت .

عکس زگیل مقعدی

ریحان را امتحان کنید . مقداری ریحان را له کنید و روی زگیل بگذارید سپس با چسب زخم آن را ببندید . این کار را هرروز به مدت 1 هفته انجام دهید . ترکیبات ویروس‌کش موجود در برگ ریحان زگیل را از بین می‌برند .

درمان زگیل صورت

قرص سیر بخورید . روزی 2بار به مدت حداقل چند هفته این کار را انجام دهید . زگیل بعد از 1 یا 2 هفته شروع به پوست‌اندازی می‌کند اما مصرف سیر را قطع نکنید و مصرف آن را تا از بین رفتن کامل زگیل ادامه دهید .

همچنین می‌توانید سیر را به صورت موضعی روی زگیل استفاده کنید . روزی 1 الی 2 بار به مدت 1 ماه این کار را انجام دهید .

موادغذایی مفید برای زگیل

سیستم ایمنی را تقویت کنید . مواد غذایی بالابرنده سیستم ایمنی بدن مانند لیست زیر را مصرف کنید :

  • سیر
  • سیب‌زمینی شیرین
  • نان سبوس‌دار
  • تخم آفتاب‌گردان
  • برنج

درمان زگیل با هویج

شاید هویج علاج زگیل باشد . مقداری هویج را رنده کنید و کمی روغن‌زیتون به آن بزنید تا خمیری مانند شود . روزی 2 بار و هر بار 30 دقیقه خمیر را روی زگیل بزنید . این کار را به مدت 2 تا 3 هفته انجام دهید .

انجیر ضد زگیل

ماسک انجیر درست کنید . یک انجیر تازه را له کرده و به مدت 30 دقیقه روی زگیل بزنید . این کار را هرروز به مدت 2 تا 3 هفته انجام دهید .

درمان زگیل تناسلی

آب‌لیمو می‌تواند زگیل را از بین ببرد . آب یک لیموی تازه را روی زگیل بریزید سپس آن را با پیاز خردشده به مدت 30 دقیقه بپوشانید . روزی 2بار به مدت 2 الی 3 هفته این کار را انجام دهید .

درمان زگیل

زگیل را داخل آب آناناس بگذارید . آب آناناس حاوی آنزیم‌هایی برای حل کردن زگیل است . زگیل را در آب آناناس خیس کنید .

پوست موز و زگیل

پوست موز را دور نریزید . هرروز داخل پوست موز را روی زگیل بمالید . پوست موز حاوی پتاسیم است و ممکن است به‌ سرعت از بین رفتن زگیل کمک کند .

درمان زگیل در خانه

زگیل را با پوست موز ببندید . تکه‌ای از پوست موز را برش داده و روی زگیل بگذارید . روی پوست موز چسب زخم بزنید یا با نوارچسب آن را بچسبانید . یک روز بگذارید روی زگیل بماند . این کار را تا از بین رفتن زگیل تکرار کنید .

از بین بردن زگیل با سوزن

از کورکومین استفاده کنید . کورکومین ماده‌ای است که در زردچوبه یافت می‌شود و می‌توان آن را از داروخانه‌ها تهیه نمود . کورکومین را یا روغن ویتامین E و عصاره پاپایا ( می‌توانید از قرص آن استفاده کنید ) را با یکدیگر مخلوط‌کنید .

طرز استفاده :

1 – به‌وسیله عصاره خوک طلایی محل را نمدار کنید. این کار باعث تحریک کردن فعالیت سیستم محلی ایمنی بدن می‌شود .

2 – یک سوزن استریل شده و آغشته به خمیر درست‌شده را به داخل زگیل ببرید و تا جای امکان داخل آن را فرو ببرید . این کار را چند بار انجام دهید و در صورت لزوم چند سوراخ ایجاد کنید .

3 – بقیه خمیر را روی زگیل زده و آن را ببندید . این روش برای زگیل‌های تخت روی دست و صورت مؤثر است .

سرکه سیب و درمان زگیل

سرکه سیب علاج هر بیماری !!

مقداری پنبه را گوله کنید و به سرکه سیب آغشته کنید . پنبه را روی زگیل گذاشته و ببندید . بگذارید پنبه تا صبح بماند . این کار ممکن است که دردناک باشد . هرروز پنبه را عوض کنید و بگذارید شب تا صبح روی زگیل بماند .

بعد از 1 هفته زگیل شروع به پوست‌اندازی می‌کند . بعد از ؛ از بین رفتن زگیل مدتی بگذارید بگذرد تا آن منطقه التیام پیدا کند .

درمان با رطوبت

درمان زگیل با نمک

از روش آب گرم و نمک دریا استفاده کنید . زگیل را به مدت 10 الی 15 دقیقه در آب گرم مخلوط بانمک دریا خیس کنید . لایه پوست مرده را با سوهان ناخن یا سنگ‌پا بسابید . همچنین با انگشت خود نیز می‌توانید این کار را انجام دهید اما قبل و بعدازآن دست خود را بشورید زیرا زگیل به‌سادگی پخش می‌شود .

بعد از خیس کردن زگیل ، مقدار زیادی نمک دریا روی آن بریزید . زگیل را بسته و به مدت چند روز بگذارید بماند و بعد از هر بار دوش گرفتن آن را تعویض کنید .

درمان زگیل با واجبی

از بیکینگ‌پودر و روغن کرچک کمک بگیرید . مقداری بیکینگ‌پودر و روغن کرچک را با یکدیگر مخلوط‌کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد . خمیر را روی زگیل زده و روی آن را ببندید و بگذارید تا صبح بماند . در صورت لزوم این کار را تکرار کنید .

 

نگهداری از زگیل

ساده‌ترین راه‌آب داغ !!

زگیل را در آب خیلی داغ خیس کنید . ممکن است این کار باعث کشتن ویروس زگیل شود . درجه آب باید زیر 60 درجه سانتی‌گراد باشد زیرا بالاتر از این درجه ممکن است به پوست آسیب برساند .

درمان رایگان زگیل

شیره قاصدک را امتحان کنید . یک قاصدک تازه را انتخاب کنید و ساقه آن را بشکنید سپس شیره داخل آن را روی زگیل بزنید . روزی 3 الی 4 بار این کار را تکرار کنید . زگیل را با استفاده از سنگ‌پا بسابید تا لایه مرده آن برداشته شود . این کار را تا زمان از بین رفتن زگیل تکرار کنید .

پخش شدن زگیل

تاجایی که امکان دارد به زگیل دست نزنید . زگیل به دلیل ویروس HPV به وجود می‌آید و می‌تواند به بقیه نقاط بدن گسترش یابد . همچنین این ویروس ممکن است به بریدگی‌ها و زخم‌های باز همچنین با فعالیت‌های جنسی نیز گسترش پیدا کند .

انواع زگیل را بشناسید

زگیل در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی ظاهر می‌شوند و معمولاً به شکل دایره‌ای یا بیضی روی پوست رشد می‌کنند .

زگیل دست

زگیل شایع : در هرجایی از بدن می‌تواند رخ دهد . عموماً در پشت دست ظاهر می‌شود . دارای ظاهری زبر ، گرد و رنگ خاکستری مایل به قهوه‌ای می‌باشد .

انتقال پیدا کردن زگیل

زگیل تخت : این زگیل‌ها عموماً روی صورت ، پا و بازو ظاهر می‌شوند . آن‌ها تخت و کوچک بوده و با اصلاح کردن می‌توانند گسترش یابند .

زگیل پا

زگیل کف پا پلانتار : این زگیل‌ها در کف پا رشد می‌کنند و ظاهری مانند تکه‌های زخیم پوستی به رنگ تیره ایجاد می‌کنند . این زگیل‌ها می‌توانند بسیار دردناک باشند .

زگیل تناسلی : این زگیل‌ها در ناحیه تناسلی ایجاد می‌شوند .

زگیل ناخن

زگیل Subungual  و periungual : این زگیل‌ها زیر ناخن دست‌وپا به وجود می‌آیند . این زگیل‌ها سطح ناهمواری داشته و برآمدگی‌های خشنی را به وجود می‌آورند .

انواع زگیل

زگیل Filiform : عموماً دور دهان یا بینی ظاهر می‌شوند . این زگیل‌ها رنگ پوست هستند .

نکات مهم

بعضی از افراد ادعا می‌کنند که استفاده از ژل آلوئه ورا می‌تواند ظرف 1 الی 2 روز باعث از بین رفتن زگیل بشود .

استفاده از چند روش درمانی می‌تواند شانس از بین رفتن زگیل را بالا ببرد .

از رفتن به استخر خودداری کنید . درصورتی‌که زگیل پا دارید از دمپایی استفاده کنید .

زگیل را اغلب شستشو دهید .

همیشه زگیل را خشک نگه‌دارید زیرا زگیل خیس راحت‌تر پخش می‌شود .

هرگز از مایع سفیدکننده برای درمان مشکلات پوستی استفاده نکنید .

داشتن سبک زندگی سالم تنها راه جلوگیری از پخش شدن زگیل است .

بیشتر درمان‌ها را قبل از خوابیدن انجام دهید تا برای کندن آن تحریک نشوید .

هشدارها

سوزاندن و یخ زدن زگیل ممکن است زخم‌های دائمی روی پوست ایجاد کنند و به پوست آسیب برسانند .

برگشت دوباره زگیل به سیستم ایمنی شما بستگی دارد .

وسایل شخصی خود را به کسی ندهید حتی اگر زگیل قابل‌رؤیت نباشد .

هیچ‌کدام از درمان‌ها را بر روی پوست تحریک‌شده انجام ندهید .

اگر علائم یا زگیل بعدازاین درمان‌ها پابرجا بود به پزشک مراجعه کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.