خانه حیوانات خانگی چگونه از پارس کردن سگ خود جلوگیری و آن را آرام کنیم ؟ + عکس

چگونه از پارس کردن سگ خود جلوگیری و آن را آرام کنیم ؟ + عکس

8
آرام کردن سگ

بعضی از سگ ها به طور طبیعی انرژی بیشتری نسبت به بقیه سگ ها دارند ، اگر سگ شما هم انرژی زیادی دارد و زود تحریک میشود شما احتیاج به این دارید که روی سگ کار کرده تا آن را آرام کنید . تمرین ، کنار گذاشتن عادتهای بد و کنترل کردن یا از بین بردن مواردی که باعث تحریک سگ میشود ، تمامی این موارد کمک میکند به سگ شما تا آرام شود . بوسیله این مقاله شما میتوانید سگ خود را آرام کرده و از آن لذت ببرید .

تمرین دادن سگ

سگ پر سر و صدا

۱ – یاد دادن دستور ایست . اولین قدم برای آرام کردن سگ یاد دادن لغت ایستادن یا کافیه به سگ میباشد . سعی کنید در مکان و زمانی شروع به آموزش بکنید که تمام حواس سگ به شما باشد ( وقتی که محیط ساکت و تنها هستید ) ، سعی کنید وقتیکه آموزش میدهید با سگ خود چشم تو چشم باشید . در موقع آموزش حواستان به تن صدا و بلندی صدای خودتون باشد چون شما میخواهید به سگ خود دستور دهید و سگ مجبور به اجرای آن باشد .

 • ” منو نگاه کن ” بهترین و مهمترین دستوری است که باعث جلب توجه کامل سگ به شما میشود ، برای تاثیر بیشتر میتوانید بعد از اسم سگ این لغت را به کار ببرید .
 • تمرین دادن لغات دستوری را در همه حالتها به سگ خود آموزش دهید ، مثلا : وقتیکه ایستاده اید یا نشسته اید و غیره ، چون اگر فقط در یک حالت به سگ آموزش دهید سگ شما فقط وقتی در آن حالت باشید به حرف شما گوش میدهد .
 • همانند پاراگراف قبل ، شما باید دستورات و آموزش های خود را در تمامی اتاق ها و مکان ها خانه خود به سگ آموزش دهید .
 • در زمان آموزش دستتان را در جیب خود نگذارید . وقتیکه اینکار را انجام دهید سگ آن را به عنوان کار خوبی انجام دادن و گرفتن جایزه تلقی میکند .

پارس کردن بی مورد سگ

۲ – انگیزه دادن به سگ برای یادگیری . هر وقت که سگ کاری را که گفتید را انجام داد به او جایزه بدهید .

 • قبل از نوازش کردن سگ با آن گفتن سلام را تمرین کنید .
 • یاد بدهید به سگ که برای خوردن غذا صبر کند . غذا را داخل ظرف بریزید و تا نصفه راه جلوی سگ ببرید سپس قبل از دادن غذا به سگ جمله ای مانند ” بسیار خب غذا خوردن را شروع کن” را بگویید .
 • به سگ خود دستور “ولش کن” را یاد دهید .

پارس کردن الکی سگ

۳ – یاد دادن دستورهای “نشستن” و “آرام باش” به سگ .

سگ خشن

۴ -تنبیه کردن سگ جدا خودداری نمایید . اگر سگ شما رفتار غلطی داشت هیچوقت آن را تنبیه نکنید ، از داد زدن سر سگ اجتناب کنید به خاطر اینکه با وجود اینکه سگ میداند که این رفتار ناخوشایندی است اما اینکار را به عنوان توجه به سگ تلقی میکند و آن کار را باز هم تکرار خواهید کرد .

درست کردن رفتار بد سگ و پارس کردن سگ

سگ شلوغ

۱ – کنترل کردن پارس کردن سگ . یکی از مهمترین رفتار بد سگ ها پارس کردن بی مورد آنها میباشد . اگر سگ شما دست از پارس کردن بر نداشت و به انجام بی مورد آن ادامه داد باید با تکنیک های زیر این رفتار سگ را اصلاح کرد .

 • حذف کردن عامل پارس کردن سگ ، مثلا اگر عبور رهگذر ها در پشت حیاط عامل پارس کردن است سگ را سریعا به داخل خانه بیاورید .
 • بی محلی کردن به سگ در هنگام پارس کردن ، روی خود را از سگ برگردانید وقتیکه شروع به پارس کردن میکند و به او بی محلی کنید و وقتیکه دیگر پارس نکرد به او توجه کنید و یک جایزه به سگ بدهید .
 • یاد دادن دستور “ساکت” به سگ ، وقتیکه سگ شروع به پارس کردن کرد میتوانید پشت سر هم این دستور را تکرار نمایید و وقتیکه پارس کردن را متوقف کرد به او یک جایزه بدهید .

پارس کردن سگ

۲ – تغییر الگوی رفتار با سگ . بعضی از سگها وقتیکه صاحبشان از خانه بیرون میرود بیقراری میکنند و رفتارهایی مانند : پارس کردن و غیره را از خود بروز میدهند شما میتوانید با راهکارهای زیر از این رفتار سگ جلوگیری کنید .

 • ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از خروج از خانه از سگ خود دوری کنید . ۳۰دقیقه قبل از خروج از خانه کلید خود را برداشته و کفش خود را بپوشید ، در این صورت سگ این کارها را به عنوان تنها شدن نمیبیند .
 • برای ترک خانه زیاد جلب توجه نکنید و خداحافظی صمیمی با سگ خود انجام ندهید ، همچنین بعد از بازگشت به خانه تا رفتار سگ نرمال و خوب نشده است از غذا دادن به آن خودداری نمایید .
 • قبل از رفتن حواس سگ را به چیزی مانند خوراکی یا اسباب بازی و چیزهای دیگر گرم کنید تا حدود ۲۰ دقیقه تا ۳۰ دقیقه بعد از رفتن شما سگ درگیر آن باشد .
 • وقتیکه به خانه برمیگردید اسباب بازی را از سگ دور کنید ، تا وقتیکه دوباره میخواهید از خانه بیرون بروید آن اسباب بازی را در اختیار سگ نگذارید .

آشنایی سگ با دیگر حیوانات

۳ – سگ بازیگوش خود را با سگهای دیگر آشنا کنید . خیلی از سگ ها در زندگی با انسان ها بسیار آرام هستند اما وقتی سگ دیگری را میبینند بسیار تحریک میشوند و حرکات نا معقولی از خود نشان میدهند ، در هنگام آشنایی سگ ها باید کمترین فشار روحی و استرس را به سگ وارد کنید که با نکات زیر میتوانید این کار را انجام دهید .

 • سگ ها را در محل مناسبی آشنا کنید مثلا در جاهایی که سگ شما احساس مالکیت میکند یا آن را دوست دارد مانند : پارک مورد علاقه ، خانه و حیاط این کار را انجام ندهید .
 • اگر برای یکدیگر قلدر بازی در آوردند معمولا طبیعی میباشد بهتر است که عقب باستید تا کار خودشان را انجام دهند ( البته حواستان از دور به آنها باشد تا کار به خشونت نکشد ) ، این کار یک قسمت کاملا طبیعی برای بازی کردن آنها میباشد .

از بین بردن عامل تحریک یا پارس کردن سگ

پیدا کردن عامل تحریک یا پارس کردن سگ

۱ – از بین بردن عامل تحریک . اینگونه سگ ها احتیاج دارند به اینکه از عوامل محرک دور شوند بعضی از این عوامل در زیر آمده است .

 • سگ خود را از درب اصلی منزل دور کنید چونکه صدایی که از بیرون می آید مانند : صدای ماشین و پیاده رو شاید باعث تحریک شدن سگ شما بشود .
 • اگر سگ شما نسبت به ماشین یا ماشین آشغالی و صدای غیر قابل جلوگیری دیگری واکنش نشان داد میتوانید از یک موزیک آرام یا وایت نویز ( صدای آبشار ، باد و دیگر صداهای طبیعی ظبط شده که میتوانید دانلود کنید ) استفاده نمایید .

بی قراری سگ

۲ – ورزش دادن سگ . یکی از بهترین روش ها برای آرام کردن سگ ورزش کردن به همراه سگ میباشد . این کار هم سگ را آرام کرده و هم به سلامتی آن کمک میکند .

 • حداقل روزی ۱٫۵ کیلومتر پیاده روی با سگ خود داشته باشید ، به صورت ۲ تا ۳۰دقیقه یا ۳ تا ۲۰دقیقه این کار را انجام دهید .
 • اگر سگ شما رفتار خوبی نسبت به ورزش داشت میتوانید از دویدن و دوچرخه سواری نیز استفاده کنید ، اگر هم رفتار خوبی نداشت میتوانید در حیاط منزل خود سگ را بدوانید .

Train your dog to be calm

۳ – استراحت دادن به سگ بعد از بازی و ورزش . مهمترین چیز بعد از ورزش استراحت کردن میباشد که شما باید بعد از غذا دادن به سگ اجازه این کار را به او بدهید چونکه در غیر اینصورت فقط بد رفتاری سگ خود را تشدید کرده اید ، استرحت دادن به سگ بعد از بازی کردن و جنب و جوش زیاد نیز ضروری است .

 • زمان مشخص و طول زمان خواب برای سگ معنایی ندارد . هر زمانی که احساس کردید که سگ احتیاج به خواب دارد یا خودش میخواهد اینکار را انجام دهد اجازه این کار را به او بدهید .
 • بعضی اوقات خستگی و استراحت نکردن سگ باعث بد رفتاری او نیز میشود .

نکات

 • در هنگام جایزه دادن به سگ از چیزهایی که خیلی دوست داره برای اینکار استفاده کنید و همیشه از یک چیز برای اینکار استفاده نکنید .
بارگذاری بیشتر در حیوانات خانگی

8 دیدگاه ها

 1. رامین

  آذر ۲, ۱۳۹۹ در ۴:۲۸ ب.ظ

  از نظر من تفکر شما از بی تفکری و عرب ستیزیست. تلفظ درست کلمه پاس کردن است که به معنی پاسبانی دادن هست و این معنی زمانی بیشتر قابل درک هست که با زندگی سگ آشنایی داشته باشید، مردمان تمام دنیا فارق از هر قوم و ملیتی انسان هستند و ایجاد نفرت و تنفر پراکنی از نظره بنده درست نیست. با تشکر.

  پاسخ دادن

 2. صادق

  مرداد ۳۰, ۱۳۹۹ در ۴:۴۶ ب.ظ

  بگید واق یا یه همچین چیزی

  پاسخ دادن

 3. حبیبه

  مرداد ۷, ۱۳۹۹ در ۹:۵۰ ب.ظ

  یعنی شما ملت چقدر مسخره این؟به همه حواشی حواستون هست الا اصل مطلب. فقط مخ های علیل با مطالب راجع به سگ مشکل دارن! بالاخره یه چیزی ازش درمیارن اظهار وجود کنن! باالفرض هم که کلمه پارس و واق واق کردن سگ یه معنا داشته باشه انقدرخودشیفته نباشین.همه دنیا جمع نشدن به نژاد درخشان ما پارس ها که الان از ما بدبخت تر تو تاریخ بشریت نیست توهین کنن!فک کردین مرکز دنیایین نکنه؟!اون پارس های قدیم میتونن به خودشون بنازن نه ماها که انحطاط میباره از همه جای زندگی و فرهنگ و اقتصاد و سیاست و دین و زندگیمون…………در حالیکه هممون دنبال کلاه گذاشتن سرهم و دست کردن تو جیب همدیگه هستیم..بجای اینکارا کتاب بخونین !کتاب!

  پاسخ دادن

 4. سینا

  خرداد ۱۲, ۱۳۹۹ در ۳:۱۵ ق.ظ

  با احترام و ادب خدمت تمام عزیزان باید اینجا یک توضیح توجیحی بدم که این کلمه پارس نیست و با کمی مطالعه متوجه میشید تلفظ اشتباهه در اصل صدای سگ را پاس میگن که از کلمه پاسبان یا همان نگهبان گرفته شده پس همگی درکل در اشتبااه هستید به جای این تعصبهای بیخود کمی مطالعه بد نیست
  با تشکر

  پاسخ دادن

 5. روشن شو

  فروردین ۲۸, ۱۳۹۹ در ۲:۰۷ ق.ظ

  تفکر بیخود نیست و این موضوع به تاریخ نیاکان ما در دوره قبل از اسلام بر میگرده و در دوره جنگ و فتح ایران توسط اعراب نیاکان ما به تمسخرها وتجاوز گرفته شدن و این واژه هم برای تحقیر همه ما پارسی ها استفاده میشد مثل غذا که تو ذهن ما انداختن بعد جنگ و معنیش میشه شاش شتر و قبلش ما می گفتیم صبحانه و ظهرانه و عصرانه و شامگاه و به جای غذا هم میگفتن…

  پاسخ دادن

 6. رامبد

  تیر ۴, ۱۳۹۸ در ۷:۳۵ ق.ظ

  ببخشید شما باید این بیگانه پرستی را کنار بگذارید چون توهین به پارس توهین به ایران ایرانی و پارسی زبانان هست و برای صدای سگ باید بگیر واق واق -عوعو همین فقط و اگر به جای واق واق بگید پارس یعنی شما مزدور و ضدایرانی هستید و با پارسی زبانان دشمنی دارید

  پاسخ دادن

  • مانی

   آذر ۹, ۱۳۹۸ در ۱۰:۴۳ ب.ظ

   چ ربطی داره خیلی لغتا هستن ک یک صدا دارن تلفظش یکیه اما معنیش ی چیز دیگ این چ تفکر بیخودیه ک ساختید اخه

   پاسخ دادن

 7. بیژن عزیزی

  تیر ۳, ۱۳۹۷ در ۵:۱۲ ب.ظ

  باسلام
  ازآنجا که احتمال میدهم به این نکته دقت نکرده اید از شما خواهش دارم از کلمه پارس برای بیان صدای سگ استفاده نکنید
  کلمه پارس حرمت ما ایرانیان است وصدحیف بلکه هزاران حیف است برروی صدای سگ گذاشته شود
  البته اینکه درمواردزیادی یک سگ از برخی انسان نماها بهتراست شکی نیست
  باتشکر

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

علت لرزش بدن سگ چیست ؟ ( تمام علتها )

لرزش بدن سگ علت های مختلفی دارد . بعضی از لرزش ها خوب هستند مانند : تخلیه انرژی ، خشک کردن…