چگونه سبقت بگیریم ؟ ( با عکس )

سبقت گرفتن یعنی چه ؟

وقتی شما می‌خواهید به هر دلیلی ماشین دیگری را رد کنید ( مثلاً به دلیل آرام حرکت کردن ) ، به این کار سبقت گرفتن میگویند .

سبقت گرفتن در جاده‌های مختلف متفاوت است و در جاده‌های 2 طرفه می‌تواند خیلی خطرناک باشد و شما باید محاسبه همه‌چیز را قبل از سبقت گرفتن انجام دهید .

این مقاله سبقت گرفتن در تمامی مکان ها را آموزش میدهد ، اگر میخواهید فقط سبقت گرفتن در جاده های دوطرفه را یاد بگیرید ، مقاله ” آموزش سبقت در جاده 2 طرفه ” را مطالعه کنید . البته پیشنهاد می‌کنیم اول این مقاله و سپس مقاله سبقت در جاده 2 طرفه را مطالعه بفرمایید .

آگاهی از جاده

علامت سبقت ممنوع

آیا سبقت گرفتن در مکان موردنظر مجاز است ؟

نشانه‌ها و تابلوهای زیادی در جاده وجود دارد که به شما می‌گوید سبقت گرفتن مجاز است یا خیر که باید به آن‌ها توجه کنید .

به خط‌های وسط خیابان دقت کند ، اگر ممتد بودند یعنی نمی‌توانید سبقت بگیرید ولی اگر منقطع بودند می‌توانید سبقت گرفتن را انجام دهید ، اما حواستان باشد که تحت هر شرایطی ، مثلاً اگر هوا بد بود یا ترافیک سنگین بود این کار را نکنید .

به علامت‌های راهنمایی و رانندگی دقت کنید . در مکان‌هایی تابلوی سبقت ممنوع نصب‌شده است حتماً خطری وجود دارد ، بنابراین سبقت گرفتن را انجام ندهید .

سبقت گرفتن در اتوبان

در چه نوع جاده‌ای رانندگی می‌کنید ؟

اگر در جاده چند بانده یا اتوبان رانندگی می‌کنید ، سبقت گرفتن کار بسیار ساده‌تری نسبت به جاده 2 طرفه است . در جاده‌های یک‌طرفه به دلیل نبودن خطر آمدن ماشین از جلو ، سبقت گرفتن بسیار راحت می‌شود .

اگر در جاده 2 طرفه رانندگی می‌کنید ، پیشنهاد می‌شود فقط درصورتی‌که علت خیلی مهمی برای سبقت گرفتند داشتید مثلاً رانندگان دیگر خیلی کمتر از سرعت مجاز رانندگی می‌کردند ، این کار را انجام دهید . شما باید کشش ماشین خود را بدانید ، جاده‌ای که می‌روید اگر سربالایی باشد کشش ماشین شما کم می‌شود و اگر کولر روشن است آن را خاموش‌کنید تا سبقت سریع‌تری بگیرید و بعد از رد کردن کامل ماشین موردنظر به لاین خود برگردید .

هشدار : بسیاری از افراد در هنگام سبقت‌گیری وقتی دماغه ماشین را رد می‌کنند ، سپس به لاین خود برمی‌گردند . این کار بسیار اشتباه است و شما باد بتوانید از آینه عقب ماشین پشتی را کامل ببینید ، سپس به لاین خود برگردید .

مطمئن‌ترین حالت سبقت گرفتن درزمانی است که ماشینی در لاین مخالف نیست ، اما قانون کلی آن نبودن ماشین تا 60 متر جلوتر است .

پیش بینی جاده برای سبقت

چه چیزهای دیگری را باید مدنظر داشته باشیم ؟

رانندگان فکر می‌کنند فقط باید جاده جلوی خود را ببینند ، اما این‌طور نیست و باید تمامی اطراف را مشاهده کنند و ببینند که چه چیزی در انتظار آن‌ها است .

تپه‌ها و پیچ‌ها می‌توانند دید شمارا محدود کند و دیدن ماشین‌هایی که از لاین مخالف می‌آیند را سخت یا غیرممکن سازد .

حواستان به‌تمامی چیزهای به‌غیراز ماشین اعم از حیوانات ، عابران پیاده ، دوچرخه‌سواران و چیزهای اطراف جاده باید باشد .

مراقب رانندگان نامنظم و دم‌دمی‌مزاج باشد ، اگر دیدید که ماشینی زیاد منحرف می‌شود ، بهتر است صبر کنید تا از او کاملاً فاصله گرفته ، سپس او را رد کنید .

غیرممکن است که بتوانید تمامی سناریوهایی که ممکن است اتفاق بی افتد را لیست کرده و عمل کنید ، بنابراین همیشه شرایط را بررسی کنید و بهترین تصمیم ممکن را در آن لحظه را بگیرید .

ارتباط با دیگر رانندگان

سبقت گرفتن در بزرگراه

دیگر ماشین‌های موجود در جاده را بررسی کنید . اگر جاده شلوغ است و تراکم ماشین در آن زیاد است ، بهتر است در لاین خود بمانید ، مگر اینکه راننده‌ای حرفه و با اعتمادبه‌نفس بالا باشید ( که البته باز هم کار اشتباهی است ) .

همیشه به‌غیراز ترافیک جلوی خود با استفاده از آینه عقب ترافیک پشت سر خود را نیز بررسی کنید . شما همیشه باید تمامی اطراف خود را در هنگام رانندگی بررسی کنید تا از تصادف کردن جلوگیری کنید .

در هنگام سبقت گرفتن همیشه قوانین را رعایت کنید .

نقاط کور هنگام سبقت گرفتن

در هنگام سبقت گرفتن ، نقاط کور ماشین را چک کنید . نقطه کور مکانی است که شما با استفاده از آینه‌های خود قادر به دیدن آن نیستید . همیشه قبل از سبقت گرفتن باید نقاط کور را چک کنید .

شما می‌توانید با چشم مستقیم و در راستای شانه خود نقطه کور ماشین را چک کنید ، این کار را هیچ‌وقت فراموش نکنید ، زیرا بسیاری از تصادفات به دلیل ندیدن نقاط کور ماشین رخ می‌دهند .

البته شما می‌توانید با استفاده از تنظیمات آینه نقاط کور ماشین را از بین ببرید یا کم کنید . می‌توانید از دوست خود بخواهید تا در نقاط مختلف ماشین بایستد و شما با توجه به مکان دوست خود و تنظیم آینه تمامی نقاط کور خودرو را پوشش دهید .

درست سبقت گرفتن

حتماً راهنما بزنید . یک مطالعه نشان داد که نزدن راهنما منجر به ایجاد تصادف می‌شود . همیشه در هنگام سبقت گرفتن راهنما بزنید تا دیگر رانندگان بدانند که شما می‌خواهید چه‌کاری انجام دهید .

30 متر قبل از تغییر لاین راهنما بزنید و بعد از تغییر لاین خاموش کردن آن را فراموش نکنید .

حتی اگر کسی هم در جاده نبود شما راهنما را بزنید و مثل همیشه عمل کنید تا این کار برای شما به‌صورت یک عادت شود و آن را همیشه انجام دهید .

اشتباهات در سبقت گیری

از ماشینی که می‌خواهد از شما سبقت بگیرد ، سبقت نگیرید . اگر ماشینی را دیدید که با سرعت از پشت به شما نزدیک می‌شود یا راهنما زده است ، بگذارید تا از شما سبقت بگیرد و رد شود .

اگر راهنما زده بودید ، آن را خاموش‌کنید تا دیگر رانندگان بدانند که شما می‌خواهید فعلاً صبر کنید و بعداً سبقت می‌گیرید .

اگر ماشینی در پشت شما راهنما زده و کاری انجام نمی‌دهد ، ممکن است راننده فراموش کرده باشد تا راهنمای خود را خاموش کرده باشد . به‌هرحال بهتر است ایمنی را رعایت کنید و تا زمانی که مطمئن نشدید که قصد انجام کاری را ندارد ، کاری نکنید .

سبقت گیری غلط

محتاط باشید . بعضی از رانندگان سرعت خود را زیاد می‌کنند یا از سبقت گرفتن شما جلوگیری می‌کنند ، مخصوصاً اگر ترافیک جاده خوب نباشد . به‌جای عصبانی شدن از دست آن‌ها و منحرف کردن خودرو ، آرام باشید ، رانندگان زیادی هستند که مؤدب بوده و به شما راه خواهند داد .

اگر بعد از راهنما زدن متوجه شدید که ماشین جلویی شروع به شتاب گرفتن و افزایش سرعت خود کرد ، سعی نکنید او را رد کنید . این اتفاق علت‌های زیادی می‌تواند داشته باشد که یکی از آن‌ها متوجه نشدن این است که شما راهنما زده‌اید و می‌خواهید او را رد کنید . بهتر است فکر بد نکنید و به راه خود و با آرامش ادامه دهید .

عبور مطمئن

سبقت گرفتن درست از موتور

عبور از وسایل نقلیه مختلف متفاوت است ؟

باید بدانید که سبقت گرفتن از وسایل نقلیه سنگین و موتور همانند سبقت گرفتن از ماشین نیست و شما باید با رعایت نکات ایمنی ، ریسک خطرات را کاهش دهید .

تریلی‌ها نقاط کور بزرگ‌تری دارند ، یعنی نقاط زیادی دارند که راننده تریلی شمارا نمی‌بیند . بهتر است که ماشین‌های سنگین را سریع رد کنید و زیاد در نقاط کور آن‌ها باقی نمانید .

اگر ماشین سنگین موردنظر با حداکثر سرعت مجاز یا بیشتر حرکت می‌کرد ، از او سبقت نگیرید . این کار به‌غیراز زیر پا گذاشتن قانون ، می‌تواند خیلی خطرناک باشد .

درزمانی که می‌خواهید از دوچرخه یا موتورسیکلت سبقت بگیرید ، شما باید لاین خودتان را کاملاً عوض کنید . بعضی از رانندگان فقط از نیمه لاین استفاده می‌کنند تا بتوانند سریع‌تر به لاین خود برگردند . باید بدانید که آن‌ها هم جزو وسایل نقلیه بوده و شما برای سبقت گرفتن از آن‌ها باید یک لاین عوض کنید . تصادف با موتور و دوچرخه می‌تواند مرگبار باشد ، بنابراین با جان دیگر افراد بازی نکنید .

سبقت گیری غلط

برای سبقت گرفتن ، به‌آرامی شتاب بگیرید . البته این نوع سبقت گیری برای جاده‌های معمولی ( بزرگراهها و اتوبان ) است ، در جاده‌های دوطرفه میتوانید سریع شتاب گیری کنید . بعضی از افراد سریع شتاب گرفته و سبقت می‌گیرند ، اما شما با افزایش تدریجی سرعت هم دیگر رانندگان را از تصمیم خود مطلع می‌سازید ، هم اینکه کنترل بیشتری روی ماشین خود دارید .

صبر کنید تا زمانی که به‌اندازه طول ماشینی که می‌خواهید از آن عبور کنید جلو بی افتید ، سپس سرعت را 15 تا 25 کیلومتر افزایش داده و خودروی موردنظر را رد کنید .

حواستان باشد که راهنما را قبل از سبقت گرفتن زده باشید تا دیگر رانندگان بدانند که شما چه‌کاری قرار است انجام دهید .

فقط به‌اندازه موردنیاز سرعت خود را زیاد کنید .

آموزش سبقت گرفتن

چگونه به لاین خود برگردیم ؟

اگر در بزرگراه‌ها و اتوبان‌های چند بانده رانندگی می‌کنید ، برگشت به لاین خود ، حتماً لازم نیست . قبل از برگشت به لاین خود موارد زیر را مدنظر داشته باشید :

1 – آینه عقب و بغل را چک کنید و مطمئن شوید که از ماشینی که سبقت‌گرفته‌اید حداقل به‌اندازه 3 طول ماشین فاصله‌دارید .

2 – اگر در ترافیک سنگین هستید و ماشین‌های جلوی شما می‌خواهند به لاینی که شما می‌خواهید بروید برگردند ، بگذارید تا اول آن‌ها به لاین موردنظر بروند .

3 – نقطه کور را با برگرداندن سر به‌موازات شانه بررسی کنید ، موتورسیکلت‌ها و دیگر وسایل نقلیه را ممکن است مشاهده نکرده باشید .

4 – قبل از برگشتن به لاین خود ، زدن راهنما را فراموش نکنید .

نکات مهم

1 – اگر برای خروج از بزرگراه و اتوبان مجبور بودید چندین لاین را پشت سر هم و سریع رد کنید ، این کار را انجام ندهید ، زیرا احتمالاً آخرین خروجی زندگی‌تان خواهد بود .

2 – در تقاطع‌ها سبقت نگیرید ، این تقاطع‌ می‌تواند شامل چهارراه ، محل عبور قطار و ورودی مراکز خرید باشد .

3 – برای سبقت گرفتن از سرعت مجاز تجاوز نکنید .

4 – اگر در هنگام سبقت گرفتن شک داشتید ، سبقت نگیرید .

5 – اگر در شب رانندگی می‌کنید و نور جاده‌ کافی نیست ، سبقت نگیرید !!! زیرا ممکن است ماشینی که از جلو می‌آید چراغش را خاموش کرده باشد .

این جمله را در ذهن خود داشته باشید : طوری رانندگی نکنید که انگاری جاده مال شماست ، طوری رانندگی کنید که شما فقط مالک ماشین خود هستید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.