خانه خانه خانه داری از بین بردن زنگ‌زدگی تمامی سطوح و وسایل !! + ویدیو

از بین بردن زنگ‌زدگی تمامی سطوح و وسایل !! + ویدیو

1
زنگ زدگی

وقتی‌که فلز زنگ میزند ، دور انداختن و تهیه یک جدید آن تنها راه‌حل ممکن نیست . شما می‌توانید زنگ‌زدگی موجود را با وسایلی که در خانه دارید از بین ببرید و وسیله فلزی موردنظر را دوباره استفاده کنید .

استفاده از ضدزنگ‌های شیمیایی نیز خوب است اما باید در هنگام استفاده از آن‌ها دقت کنید تا به خودتان آسیب نرسانید .

تمامی موارد گفته‌شده به‌صورت گام‌به‌گام گفته خواهد شد ، با سایت کوروک همراه باشید !!!

از بین بردن زنگ‌زدگی با وسایل خانگی

سرکه سفید : سرکه با زنگ‌زدگی واکنش نشان می‌دهد و آن را حل می‌کند . برای این کار باید آهن را به مدت چند ساعت در سرکه بخوابانید و سپس مقداری آن را بسابید .

اگر جسم موردنظر بزرگ است و نمی‌توان آن را در سرکه غوطه‌ور کرد ، لایه‌ای از سرکه روی آن ریخته و اجازه دهید تا مقداری بماند . همچنین می‌توانید به‌وسیله دستمال خیس شده با سرکه نیز آن را تمیز کنید .

همچنین می‌توانید از فویل آلومینیوم آغشته با سرکه استفاده کرده و شروع به ساییدن زنگ‌زدگی بکنید . این روش مقدار کمتری سایندگی نسبت به سیم ظرفشویی دارد ؛ ولی تأثیر آن خوب است .

شما می‌توانید از سرکه معمولی نیز استفاده کنید و جسم زنگ‌زده را ۲۴ ساعت داخل آن خیس کنید . این روش نیازی به سابیدن ندارد .

نمک و لیمو : نمک را روی ناحیه زنگ‌زده بریزید تا کاملاً آن را بپوشاند ، سپس مقداری آب‌لیمو روی آن بریزید . هرچقدر می‌توانید آب‌لیمو بزنید و بگذارید ۲ تا ۳ ساعت بماند ، سپس زنگ‌زدگی را بسابید .

از پوست لیمو برای سابیدن مخلوط روی زنگ‌زدگی استفاده کنید . پوست لیمو به‌اندازه‌ای قدرتمند است که می‌تواند بدون آسیب زدن به فلز ، زنگ‌زدگی را از بین ببرد .

جوش‌شیرین : جوش‌شیرین را با مقدار کمی آب مخلوط‌کنید تا حالت خمیری بگیرد و بتوان آن را روی فلز زنگ‌زده زد . مقداری زمان بدهید تا جوش‌شیرین کار خودش را انجام دهد ، سپس مقداری محل را بسابید .

با استفاده از مسواک می‌توانید جوش‌شیرین را روی فلز بسابید و سپس آبکشی نمایید .

نسبت خاصی بین ترکیب آب و جوش‌شیرین وجود ندارد و میزان آن دست شماست .

سیب‌زمینی و مایع ظرفشویی : سیب‌زمینی را نصف کرده و آن را با مایع ظرفشویی بپوشانید . این کار باعث ایجاد شدن واکنش شیمیایی با زنگ‌زدگی می‌شود و باعث می‌شود راحت‌تر از بین برود . سیب‌زمینی را به مدت چند ساعت روی زنگ‌زدگی بگذارید بماند .

در صورت نیاز با نصفه دیگر سیب‌زمینی نیز همین کار را انجام دهید .

اگر مایع ظرفشویی ندارید از جوش‌شیرین و آب نیز می‌توانید استفاده کنید .

اگزالیک اسید : این روش را بااحتیاط انجام دهید و از دستکش ، عینک و لباس محافظ استفاده کنید . از سیگار کشیدن و تنفس مستقیم گاز خودداری کنید .

مراحل انجام :

۱ – زنگ‌زدگی را خوب بشورید و خشک‌کنید .

۲ – هر ۲۵ میلی‌لیتر ( هر ۱ قاشق غذاخوری ۵ میلی‌لیتر است ) اگزالات اسید را با ۲۵۰ میلی‌لیتر آب گرم مخلوط‌کنید .

۳ – جسم موردنظر را به مدت ۲۰ دقیقه در محلول گذاشته یا اینکه آن را با پارچه یا فرچه سیمی آغشته به محلول تمیز کنید .

۴ – بعد از زمان گفته‌شده ، جسم موردنظر را خوب شسته و خشک‌کنید .

دیگر روش‌ها

ضدزنگ‌های شیمیایی : بسیاری از مواد شیمیایی هستند که می‌توان از آن‌ها برای از بین بردن و حل کردن زنگ استفاده کرد . آن‌ها عموماً از اسید فسفریک و اگزالیک تشکیل‌شده‌اند و برای پوست انسان مضر هستند . همیشه از این مواد بااحتیاط استفاده کنید .

همیشه طبق دستورالعمل نوشته‌شده روی محصول آن را استفاده کنید ، زیرا طرز استفاده از آن‌ها خیلی گسترده است .

این محصولات اغلب باید برای مدت زیادی روی زنگ باقی بمانند و نیازمند مقداری سابیدن هستند ، بنابراین منتظر مقداری کار اضافی باشید .

این‌گونه محصولات می‌توانند گران‌قیمت باشند و فقط برای سطوح کوچک موثر هستند و برای زنگ‌زدگی‌های گسترده مناسب نیستند .

تبدیل کردن زنگ‌زدگی : یک عدد مبدل زنگ‌زدگی ( rust converter ) خریداری و استفاده کنید تا بتوانید از گسترش یافتن زنگ‌زدگی جلوگیری کنید . آن‌ها همانند اسپری رنگ هستند و لایه‌ای روی فلز ایجاد می‌کنند .

درست است که آن‌ها باعث جلوگیری از گسترش زنگ‌زدگی می‌شوند ، اما در مورد از بین بردن زنگ‌زدگی موجود ممکن است به‌اندازه کافی مؤثر نباشند .

از این مورد درصورتی‌که می‌خواهید روی سطح آهنی را رنگ کنید استفاده کنید . همچنین با استفاده از آن‌ها باعث می‌شوید که بافت صافی زیر رنگ به وجود آید .

استفاده از وسایل ساینده : این روش نیازمند مقداری کاردستی بیشتر است ، اما می‌تواند با سایش ، زنگ‌زدگی را از بین ببرد . از وسایلی مانند پیچ‌گوشتی ، سمباده و فرچه سیمی می‌توانید استفاده کنید .

سیم ظرفشویی نیز می‌تواند مؤثر باشد .

از سمباده برقی برای از بین بردن قطعات بزرگ استفاده کنید .

از هر ابزاری برای از بین بردن زنگ‌زدگی می‌توانید استفاده کنید ، اما در آخر روی آن سمباده بکشید تا خوب صاف شود .

اسیدسیتریک : یک بسته کوچک اسیدسیتریک پودری خریداری کنید . مقداری اسیدسیتریک را در یک محفظه پلاستیکی بگذارید و آب داغ روی آن بریزید تا جاییکه شفاف شود . زنگ‌زدگی را داخل آن بگذارید . برای تفریح نیز می‌توانید حباب‌های حاصله را نیز مشاهده کنید .

به مدت ۱ شب بگذارید بماند ، سپس آبکشی کرده و آن را خشک‌کنید .

لکه زنگ روی لباس

از بین بردن لک روی لباس : اگر لباس شما در برابر زنگ‌زدگی قرار گرفته باشد ، می‌توانید آن را با آبلیمو و نمک از بین ببرید . مقداری آبلیمو روی زنگ‌زدگی بزنید ، اما نگذارید تا خشک شود . سپس آن را آبکشی کنید تا زنگ‌زدگی از بین برود .

بهتر است بعد از استفاده از آبلیمو برای از بین بردن زنگ‌زدگی لباس را بشورید تا به از بین رفتن زنگ‌زدگی کمک کرده باشید .

برای پارچه‌های سنگین با لکه‌های خیلی بدجور ، می‌توانید از نمک نیز به همراه آبلیمو استفاده کنید .

زنگ‌زدگی روی بتن و آجر

خمیری با ترکیبات زیر درست کنید :

۱ – ۷ قسمت گلیسیرین بدون آهک

۲ – ۱ قسمت سیترات سدیم ( در داروخانه‌ها موجود است )

۳ – ۶ قسمت آب ولرم

۴ – و مقدار کافی پودر سدیم کربنات ( گچ ) تا بتوانید خمیری سفت درست کنید .

خمیر را روی زنگ‌زدگی بزنید و بگذارید تا خشک شود . بعد از خشک شدن آن را بسابید . اگر زنگ‌زدگی کاملاً از بین نرفت بازهم خمیر درست کرده و استفاده کنید .

لک روی پرسلان یا سرامیک

خمیری از بوراکس و آبلیمو درست کرده و روی سطح زنگ‌زده بزنید . محل را با سنگ‌پا بسابید و در صورت لزوم دوباره تکرار کنید . از این روش روی وسایل سرامیکی آشپزخانه استفاده نکنید ، زیرا می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند .

سرامیک را خشک‌کنید تا از ایجاد زنگ‌زدگی مجدد جلوگیری شود .

زنگ روی استیل

سمباده بسیار نرمی برداشته و روی زنگ‌زدگی روی استیل با حرکات چرخشی بکشید . سپس تکه‌ای پیاز روی محل بمالید و با آب داغ آبکشی نمایید .

از بین بردن زنگ ابزارآلات

۱ لیتر گازوئیل بگیرید و در ظرفی بریزید ، سپس ابزارهای زنگ‌زده را به مدت ۱ روز داخل آن بی اندازید . بعد از مدت گفته‌شده ، در صورت نیاز روی ابزارها فرچه بکشید . سپس با دستمال آن‌ها را پاک‌کنید . از گازوئیل می‌توانید در آینده نیز استفاده کنید .

جلوگیری از زنگ‌زدگی

فلزات را خشک نگه‌دارید . زنگ‌زدگی یک فرآیند شیمیایی است که آهن اکسید شده و شروع به پوسته‌پوسته شدن می‌شود . این مشکل به دلیل غوطه‌وری در آب یا تماس با آن به وجود می‌آید .

سعی کنید فلزات را در مکانی خشک و خنگ نگه‌داری کنید .

همیشه بعد از تماس فلز با آب ، آن را خشک‌کنید .

پرایمر استفاده کنید . اگر می‌خواهید فلز را رنگ کنید ، از پرایمر استفاده کنید تا به رنگ کمک کنید و فلز را از رطوبت دور کنید . اگر سطح فلز صاف است ، می‌توانید از اسپری پرایمر استفاده کنید .

روی فلزات ناهموار باید از پرایمر پرکننده استفاده کنید تا ناهمواری‌ها را نیز بپوشاند .

لایه رنگ مستحکمی بزنید . بعد از استفاده از پرایمر ، برای دور نگه‌داشتن رطوبت از رنگ باکیفیت بالا استفاده کنید . اسپری رنگ نیز می‌تواند کار کند ، اما رنگ کردن با قلم‌مو به باعث کمک به چسبندگی بیشتر می‌شود .

نکات مهم

۱ – در هنگام استفاده از مواد شیمیایی از بین برنده زنگ‌زدگی ، در محلی با تهویه هوای مناسب باشید تا بخار شیمیایی حاصله مشکلی برای شما ایجاد نکند .

۲ – شما می‌توانید چند روش را پشت سر هم نیز استفاده کنید . مثلاً زنگ‌زدگی را در سرکه قرار دهید و سپس سیم ظرفشویی روی آن بکشید .

بارگذاری بیشتر در خانه داری

یک دیدگاه

  1. اسرا

    مهر ۱۰, ۱۳۹۹ در ۷:۴۷ ب.ظ

    سلام، من شنیدم اگه ابزار زنگ زده رو داخل تینر فوری غوطه ور کنیم و یک روز بمونه زنگ زدگی از بین میره، آیا درسته

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

تمیز کردن انواع دیوارها + لکه گیری ( با عکس )

اگر قصد تمیز کردن خانه را دارید ، حتماً باید دیوارهای آن را نیز تمیز کنید . دیوارها به دلی…