درمان سفیدی مو

علت های سفیدی مو چه چیزهایی هستند ؟

  • ژنتیک
  • استرس
  • مشکلات خودایمنی
  • مشکلات تیروئید
  • کمبود ویتامین B12
  • سیگار کشیدن

موهای سفید معمولاً نشانه بالا رفتن سن می‌باشند بنابراین قابل‌درک است که شما می‌خواهید از شر آن‌ها خلاص شوید . راه‌های زیادی برای جلوگیری از سفید شدن مو و پوشش دادن آن‌ها موجود است که آن‌ها را بررسی می‌کنیم .

جلوگیری از سفیدی مو

موادغذایی برای سفیدی مو

رژیم غذایی مناسب برای موی سالم داشته باشید . داشتن رژیم غذایی مناسب نقش بسیار زیادی در داشتن موی سالم ایفا می‌کند بنابراین باید مطمئن شوید که تمام مواد مغذی مانند ویتامین‌ها را به موی خود می‌رسانید . با تغذیه درست می‌توانید از سفید شدن مو جلوگیری کنید .

مطمئن شوید که به‌اندازه کافی از پروتئین‌های بدون چربی ( مو از پروتئین ساخته‌شده است ) ، میوه‌ها ، سبزی‌ها و غلات کامل ( سبوس‌دار ) استفاده می‌کنید . مقدار زیادی نیز آب بنوشید .

به‌صورت دقیق‌تر شما باید به مقدار کافی ویتامین B12 و زینک مصرف کنید . اگر نمی‌توانید با مواد غذایی آن را به دست بی آورید از مکمل استفاده کنید .

ویتامین‌های A ، C و E ؛ همچنین مواد معدنی مانند : آهن ، فولیک اسید و مس نیز ضروری هستند .

بیوتین ( همان ویتامین H ) نیز یکی دیگر از ویتامین‌های مهم برای داشتن رنگ مویی سالم است . بیوتین در خیار و بادام یافت می‌شود .

علت سفید شدن مو

از محصولات بهداشتی باکیفیت پایین استفاده نکنید . محصولات بهداشتی باکیفیت پایین دارای مقادیر بالایی از مواد شیمیایی مانند : سولفات ، فسفات ، کلر و آمونیاک هستند که باعث خشکی مو و ضعیف شدن ریشه آن می‌شود که همین باعث مستعد شدن مو برای سفید شدن خواهد شد . سعی کنید از محصولات گیاهی و طبیعی استفاده کنید .

درمان خانگی سفیدی مو

به‌طور منظم سر پوست سر را ماساژ دهید . ماساژ دادن سر باعث افزایش جریان خون و خونرسانی بیشتر به پوست سر می‌شود . در صورت امکان در هنگام ماساژ از روغن‌های گیاهی مانند بادام و نارگیل روی پوست سر استفاده نمایید . این روغن‌ها باعث کمک به مرطوب کردن عمیق ریشه مو می‌شوند .

علت اصلی سفیدی مو

سیگار نکشید . بر اساس یکی از مطالعات سیگاری‌ها 4 برابر احتمال سفید شدن مو در آن‌ها بیشتر است . سیگار کشیدن باعث تیره شدن مو ، شکنندگی مو و مستعد ریزش آن می‌شود .

قرص درمان سفیدی مو

ملانکور ( Melancor ) مصرف کنید . ملانکور قرصی است که با تحریک ملانین مو رنگ طبیعی مو را به آن بازمی‌گرداند . ملانکور باعث کمک به بازگشت رنگ طبیعی مو و جلوگیری از سفید شدن مو می‌شود . این قرص باید به‌صورت روزانه مصرف شود . در مورد موجود بودن این قرص در بازار ایران اطلاعاتی در دسترس نیست اما ترکیبات آن در زیر آمده است .

مواد تشکیل‌دهنده ملانکور :

  • بیوتین
  • پارا آمینو بنزوئیک اسید
  • پانتوتنیک اسید
  • کولین

تغییر رنگ مو

درمان سفیدی زودرس مو

کل مو را رنگ کنید . این مورد برای موهایی که بالای 40% آن سفید شده است مناسب است . سعی کنید از رنگ‌های گیاهی استفاده کنید . اگر رنگ‌های شیمیایی استفاده می‌کنید حواستان باشد که حاوی آمونیاک نباشند . حواستان باشد که رنگ کردن مو باید به‌صورت منظم زده شود و بعد از شروع به رنگ کردن نیاز به مراقبت دارد .

درمان موقتی سفیدی موها

موهای خود را های لایت کنید . های لایت کردن مو گزینه بهتری نسبت به رنگ کردن کل مو است . شما با چند عدد های لایت می‌توانید موهای بسیار زیبایی داشته باشید درحالی‌که دیگر سفیدی آن به چشم نمی‌آید .

رنگ کردم مو با حنا

از حنا استفاده کنید . حنا یک رنگ موی طبیعی است . حنا عاری از هرگونه مواد شیمیایی است و همچنین موهای شما را براق و مرطوب می‌کند .

حنا موهای شمارا به رنگ قرمز بسیار پررنگ درمی‌آورد . موهای سفید شما رنگ بیشتر می‌گیرند و به رنگ قرمز روشن درمی‌آیند .

حواستان باشد که نمی‌توانید رنگ موی شیمیایی را روی حنا استفاده کنید یعنی بعد از استفاده از حنا باید با آن بسازید و نمی‌توانید بعدازآن رنگ موی خود را بارنگ‌های شیمیایی عوض کنید .

رفع سریع سفیدی مو

دیگر روش‌های رنگ کردن را امتحان کنید . اگر نمی‌خواهید موهای خود را رنگ کنید می‌توانید از روش‌های موقتی استفاده کنید :

از ریمل مو استفاده کنید . این دقیقاً همان چیزی است که به نظر می‌رسد !! بله ریمل مو مانند ریمل موژه ! با ریمل به‌راحتی می‌توانید قسمت‌های سفیدمو را پوشش دهید و تا زمان حمام بعدی ریمل روی موی شما می‌ماند .

از کانسیلر مو استفاده کنید . این وسیله می‌توانید موهای سفید نزدیک به ریشه را رنگ کند تا به رنگ طبیعی مو درمی‌آیند . کانسیلر مو تا زمان حمام بعدی روی مو می‌ماند .

از شامپو و نرم‌کننده ؛ رنگ کننده مو استفاده کنید . این شامپو و نرم‌کننده‌ها باعث بازگشت رنگ موهای شما ( البته نه 100% ) می‌شوند که البته موقتی بوده و تا 3 شستشو بعدی مو باقی می‌مانند .

رنگ موی طبیعی

استفاده از مواد طبیعی نیز مفید است . بسیاری از مواد طبیعی هستند که می‌توانند رنگ موی شما را عوض کنند و عوارض رنگ‌های شیمیایی را نیز ندارند . مواد طبیعی رنگ کننده مو :

رزماری و مریم‌گلی : نصف پیمانه رزماری و نصف پیمان مریم گلی را در یک قابلمه بزرگ آب ریخته و به مدت 30 دقیقه بجوشانید سپس صاف کنید . هفته‌ای 1 بار مو و پوست سرخود را به آغشته کرده و بگذارید تا خشک شود سپس با شامپوی طبیعی بشورید .

آمله ( انگورفرنگی هندی ) : چند عدد آمله را در روغن نارگیل بجوشانید تا سیاه شوند سپس بگذارید تا خنک شود . مخلوط را به مو و پوست سرخود بزنید و به مدت 30 دقیقه صبر کنید سپس آبکشی نمایید .

گردوی سیاه : مقداری پوست گردو داخل آب جوش ریخته و به مدت 15 دقیقه بجوشانید سپس بگذارید خنک شود و صاف کنید . موهای خود را با آب گردو آبکشی کنید و بگذارید خشک شود سپس با شامپو بشورید . هفته‌ای 2بار این کار را تکرار کنید .

کندن موی سفید

موهای سفید خود را قبول کنید 🙂 . به‌جای پوشاندن موهای سفید خود ؛ سعی کنید آن‌ها را قبول کنید . موهای سفید زیاد هم بد نیستند و باعث روشن‌تر شدن صورت می‌شوند . بعض اوقات نیز استفاده از مدل‌های قدیمی مو باعث مسن‌تر نشان داده ما می‌شوند نه موی سفید !!

مدل موی خود را به‌روز نگه‌دارید . بسیار از خانم‌ها و آقایان مدل موهای خود را به‌روز نگه نمی‌دارند و از مدل‌های قدیمی مو استفاده می‌کنند که باعث مسن نشان دادن آن‌ها می‌شود . سعی کنید مدل موی خود را عوض کنید و به مدل‌های جدید روی بی آورید .

موی خود را چرب نگه‌دارید . موی سفید خشک است که شمارا پیرتر نشان می‌دهد . سعی کنید از نرم‌کننده های پایه روغنی و شامپوهای نرم‌کننده استفاده کنید .

در مورد موی سفید بیشتر بدانید

علت و درمان موی سفید

دلیل عمده سفیدی مو ژنتیک است . بیشتر افراد با بالا رفتن سن موهایشان سفید می‌شود اما هیچ سن دقیقی برای سفید شدن مو وجود ندارد . بعضی از افراد در جوانی بعضی دیگر در میان‌سالی موهایشان سفید می‌شود که علت عمده آن ژنتیک آن‌ها است .

بیشتر افراد سفیدپوست در سن 35 سالگی ، آسیایی‌ها در 35 سالگی و سیاه‌پوشتان در 40 سالگی موهایشان شروع به سفید شدن میکند .

استرس و سفیدی مو

سفیدی مو به دلیل استرس نیست !! این تصور غلط رایج است که سفیدی مو به دلیل استرس است اما هیچ دلیل علمی وجود ندارد که نشان دهد سفیدی مو به دلیل استرس است .

پس چرا مو سفید می‌شود ؟ وقتی‌که سلول‌های تولیدکننده رنگ در ریشه مو تولید رنگ‌دانه مثل ملانین را متوف می‌کنند ؛ مو سفید میشود .

به‌هرحال استرس ضررهای زیادی دارد که باید حتماً آن را کاهش دهید .

بیماری های مرتبط با سفیدی مو

مشکلات پزشکی دیگر را چک کنید . سفید شدن پیش از موعد موها می‌تواند به دلیل ژنتیک و خود ایمنی اتفاق بی افتند . دلایل دیگر سفیدی مو ویتیلیگو ( مشکل تیروئید ) و کم‌خونی است .

نکات مهم

هفته‌ای یک‌بار به موی خود روغن‌های طبیعی بزنید و یک ساعت بگذارید تا بماند . این کار باعث سالم و طبیعی نشان دادن موهای شما می‌شود .

حنا یکی از بهترین راه‌حل‌ها است . به دلیل اینکه گیاهی بوده و مو را براق ، سالم و حجیم نشان می‌دهد .

دپرس نشوید ، برای هر مشکلی همیشه راه‌حلی وجود دارد .

سفید شدن مو آخر زندگی نیست و حتی می‌توان گفت نسبت به مشکلات دیگر اصلا مهم نیست .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.