رانندگی در اتوبان

رانندگی در آزادراه ، بزرگراه و اتوبان قسمت مهمی از رانندگی است . رانندگی در اتوبان می‌تواند در وقت شما صرفه‌جویی کند . رانندگی در اتوبان و بزرگراه در ابتدا مقداری ترسناک بوده ، اما با یادگیری رانندگی اصولی در آن‌ها ، شما می‌توانید بر این ترس غلبه کرده و مثل بقیه افراد در این جاده‌ها رانندگی کنید .

مراحل انجام گام به گام

زمان مناسب برای رانندگی در اتوبان

زمان خلوتی را برای رفتن به اتوبان و بزرگراه انتخاب کنید . بهتر است برای اولین بار ، زمانی که اتوبان خلوت است اقدام به رانندگی در آن کنید ، زیرا کمک زیادی به شما می‌کند .

ترفندهای رانندگی در اتوبان

رانندگی در معمولی ( در سرعت‌پایین ) خوبی داشته باشید . اگر رانندگی در سرعت‌های پایین شما خوب است و تسلط کافی روی ماشین دارید ، اقدام به رانندگی در اتوبان کنید . قوانین جاده‌ای و لاین ها را نیز باید بلد باشید .

در اتوبان لاین سمت راست کندرو ، لاین وسط سرعت و لاین چپ سبقت است . سرعت در لاین سبقت از لاین‌های دیگر بیشتر است . حواستان باشد که رانندگی در سرعت‌های خیلی پایین در اتوبان بسیار خطرناک است .

ماشین مناسب برای اتوبان

اگر ماشینتان مشکلی دارد قبل از رفتن به اتوبان آن را درست کنید . ترمزها ، چراغ‌ها ، راهنما ، گیربکس و برف‌پاک‌کن‌ها و تمامی قطعات ماشین باید به‌درستی کار کنند . خراب شدن ماشین در اتوبان و بزرگراه بدترین چیزی است که می‌تواند اتفاق بی افتد .

آموزش رانندگی

روزی که هوا صاف و آفتابی است را انتخاب کنید . تاریکی و آب‌وهوای بد رانندگی در اتوبان و بزرگراه را بسیار مشکل می‌کند و کسانیکه مبتدی هستند باید از آن دوری کنند .

رانندگی در اتوبان برای مبتدی ها

اول در بزرگراه رانندگی کنید و سپس اتوبان را امتحان کنید . زیاد تند نروید و با ترافیک حرکت کنید . حواستان باشد که جوگیر نشوید ، این را بدانید که هرکسی پدال را فشار دهد می‌تواند سریع حرکت کند !!! .

سرعت مناسب در اتوبان

از لاین کندرو وارد اتوبان شوید و سرعت خود را افزایش دهید . شما باید لاین های اتوبان را یکی‌یکی تغییر دهید . در هنگام ورود از لاین راست شروع کرده و آرام‌آرام به لاین های بعدی بروید . به کسانیکه مستقیماً به لاین وسط می‌روند زیاد دقت نکنید ، آن‌ها زیاد زنده نخواهند ماند 🙂 .

عوض کردن لاین در اتوبان

چگونه لاین عوض کنیم ؟

هر دفعه که می‌خواهید لاین عوض کنید باید راهنما بزنید ، آینه را چک کنید و نقاط کور را بررسی کنید . حواستان باشد که شما باید در نزدیک‌ترین لاین از سمت راست برانید مگر اینکه ماشین جلویی شما سرعتی کمتر از شما داشته باشد .

اگر در لاین سرعت هستید ( لاین سمت چپ ) ، باید فاصله زیادی با ماشین جلویی داشته باشید و حواستان به کند کردن ترافیک اتوبان نیز باشد . اگر کسی خواست از شما سبقت بگیرد ، شما باید به‌آرامی و با اطمینان لاین خود را عوض کنید و به بقیه اجازه رد شدن بدهید ، حتی اگر با بیشترین سرعت مجاز حرکت می‌کنید . کار شما نظارت بر رانندگی دیگران نیست .

با سرعت اتوبان هماهنگ شده و فاصله خود را نیز حفظ کنید . شما باید با سرعت دیگر ماشین‌ها هماهنگ شوید . اگر سرعت شما خیلی کم باشد خطرآفرین است ، همان‌طور که سرعت‌بالا خطر زیادی دارد . حواستان باشد که در اتوبان و بزرگراه باید فاصله خود را با ماشین جلویی زیادتر از حالت معمولی در نظر بگیرید .

شما می‌توانید از قانون 2 ثانیه استفاده کنید . یعنی فاصله شما با ماشین جلویی 2 ثانیه باشد . در این حالت شما باید 2 ثانیه بعد به مکان 2 ثانیه قبل ماشین جلویی برسید .

حرکت کردن صحیح در اتوبان

بعد از احساس راحتی بابت تغییر لاین ، رد کردن ماشین‌های دیگر را امتحان کنید . حواستان باشد که فاصله را رعایت کنید و جای زیادی در جلو داشته باشید و هرگز در تغییر لاین دیگران تداخلی ایجاد نکنید .

رانندگی در اتوبان

خروج از اتوبان و بزرگراه چگونه است ؟

حواستان باشد که همان‌طور که آرام لاین عوض کرده و به لاین سبقت رسیدید ، همان‌طور نیز باید آرام لاین عوض کنید و تا به لاین کندرو برسید . هیچ‌وقت لاین خود را سریع عوض نکنید ، اگر خیلی به خروجی نزدیک هستید یا آن را رد کردید ، آرام باشید هیچ اتفاقی نیافتاده است ، چند متر جلوتر قطعاً خروجی دیگری نیز موجود است و نباید به خاطر یک خروجی جان خود و دیگران را به خطر بی اندازید .

بعد از خروج از اتوبان حواستان به‌سرعت باشد ، بسیاری از افراد دقیقاً بعد از خروج از اتوبان جریمه می‌شود ، زیرا هنوز با سرعت 100 به بالا حرکت می‌کنند ، درواقع عادت کرده‌اند .

نکات مهم

1 – همیشه کمربند ایمنی خود را ببندید ، حرکت کردن ماشین یعنی بستن کمربند ایمنی !!

2 – اگر در مسیریابی مشکل‌دارید به همراه فرد دیگری وارد اتوبان و بزرگراه شوید ، با این کار نگرانی شما در مورد گم‌شدن درجاده از بین خواهد رفت و راحت‌تر رانندگی می‌کنید .

3 – هیچ‌وقت بدون راهنما زدن و دیدن نقاط کور لاین عوض نکنید . در غیر این صورت ممکن است به‌سادگی تصادف کنید . از آینه‌های گردی که نقطه کور را نشان می‌دهند می‌توانید استفاده کنید . این آینه‌ها روی تمامی خودروها نصب‌شده و به شما نقطه کور را نشان می‌دهند . البته حواستان باشد که هر چیزی که داخل آن‌ها می‌بینید به شما نزدیک‌تر است .

4 – قبل از رانندگی کافئین مصرف نکنید .

5 – تمرین ، تمرین و تمرین تنها راه موفقیت شماست .

6 – قبل از رفتن به اتوبان مطمئن شوید که تمامی بیمه‌ها ( شخص ثالث و بدنه ) را داشته باشید .

7 – در دفعه اول حتماً با یک راننده باتجربه اقدام به این کارکنید و به حرف‌های او گوش دهید . درزمانی که شما اشتباهی بکنید آن شخص به شما می‌گوید و می‌تواند کمک بزرگی به شما کند .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.