خانه سلامت سلامت عمومی آیا شما واقعا آلرژی دارید ؟؟

آیا شما واقعا آلرژی دارید ؟؟

0
آلرژی

آلرژی‌ها و واکنش‌های آلرژیک، نسبتاً شایع بوده و معمولاً در پی بیماری‌های دیگر ظاهر می‌شوند. در اینجا ما به برخی از علائم شایع واکنش‌های آلرژی می‌پردازیم و مرحله‌به‌مرحله شما را با عوامل آلرژی‌زا آشنا خواهیم کرد.

چگونه آلرژی را تشخیص دهیم؟؟

علائم آلرژی

به هرگونه علائم مشابه سرماخوردگی توجه کنید. سرفه‌های مداوم ممکن است نشانه سرماخوردگی باشند. این علائم، همچنین احتمال دارد به دلیل ابتلا به آسم باشد. اگر سرماخوردگی بهاری شما با سرفه همراه بوده، اما به بدن‌درد یا گلودرد دچار نشده‌اید، برای مثال امکان دارد شما مبتلا به سرفه‌های آسمی در اثر عوامل آلرژی‌زایی مانند گرده گل‌ها، شوره یا موهای حیوانات خانگی و گردوخاک شده باشید.

نشانه های آلرژی

به هرگونه تحریکات پوستی توجه کنید. مجموعه‌ای از لکه‌های خارش‌آور می‌توانند ناشی از گزش پشه باشند. آن‌ها می‌توانند بثورات ناشی از تحریک‌کننده‌های پوستی مانند پیچک سمی بوده یا به‌عنوان‌مثال کهیر ناشی از واکنش آلرژیک به مواد شوینده باشد. اگر کهیرها در امتداد خطوطی که لباس شما به بدنتان مالیده شده یا می‌چسبد، پدیدار شوند (مانند خطوط لباس‌زیر)، شما ممکن است به لاتکس (الیاف الاستیکی) یا به مواد شوینده‌ای که لباس خود را با آن می‌شویید، آلرژی داشته باشید.

آلرژی چشمی

به آبریزش و خارش چشمانتان توجه کنید. این یکی از علائم شایع واکنش‌های آلرژیک است و اولین نشانه آلرژی شما به گرده‌ها می‌تواند باشد.

آلرژی پوستی

به هر نوع ورم توجه کنید. ورم کردن دستان و صورت نشان‌دهنده این است که شما چیزی خورده‌اید که نسبت به آن آلرژی داشته‌اید.

پیدا کردن علت آلرژی

واکنش‌های آلرژیک خود را ثبت کنید. تاریخ روز، شرایط آب و هوایی و همچنین مکانی که بوده‌اید و فعالیتی که انجام داده‌اید را ثبت کنید. این کار به شما و پزشکتان کمک می‌کند که تشخیص دهید با چه ماده آلرژی‌زا و در چه زمانی تماس داشته‌اید.

دارو برای درمان آرژی

اگر سابقه آلرژی دارید، همیشه آمادگی داشته باشید. اگر تجربه واکنش‌های آلرژیک داشته‌اید، داروهای ضد آلرژی خود را همراه داشته باشید. در صورت تجویز پزشک متخصص، یک اسپری استنشاقی با خود حمل کنید. اگر درگذشته دچار شوک آنافیلاکسی شده‌اید، همراه خود داروی اِپی پِن داشته باشید. این موضوع می‌تواند زمانی که دچار واکنش‌های شدید آلرژیک یا شوک آنافیلاکسی می‌شوید، برای شما به‌منزله مرگ و زندگی باشد.

داروی اپی پن یک داروی تزریقی حاوی اپی نفرین هست که یک ماده‌ی شیمیایی است که باعث تنگ شدن رگ‌های خونی شده و مسیرهای ورود هوا در ریه‌ها را باز می‌کند.

شوک آنافیلاکسی واکنشی سیستمیک، شدید و تهدیدکننده حیات است که تقریباً همیشه غیرمنتظره بروز می‌کند و می‌تواند با انسداد راه‌های هوایی یا کلاپس عروقی سبب مرگ شود.

تست آرژی

به متخصص آلرژی مراجعه کرده و برای شناسایی عوامل آلرژی‌زا، تست خراش پوستی انجام دهید. تست های آلرژی شامل تست‌های پوستی و خونی است برای یافتن مواد و یا آلرژن هایی که ممکن است پاسخ ایمنی را در فرد تحریک کنند.

نکات

۱ – داروی های ضد آلرژی خود را همراه داشته باشید.

۲ – اگر بیش از یک‌بار در هفته از داروی های ضد آلرژی بدون نسخه استفاده می‌کنید، به متخصص آلرژی خود اطلاع دهید.

۳ – اگر با چندین علائم واکنش‌های آلرژیک روبرو می‌شوید، با پزشک خود مشورت کنید.

هشدار : مراقب تمامی عوامل آلرژی‌زای شناخته‌شده باشید، اهمیتی ندارد اگر بی‌ضرر به نظر می‌رسند. واکنش بدن شما در اولین تماس ممکن است خفیف باشد، اما واکنش آن نسبت به دومین تماس می‌تواند مرگ‌آور باشد. ریسک نکنید!

بارگذاری بیشتر در سلامت عمومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

۲۰ روش درمان التهاب !!! ( با عکس )

واکنش‌های التهابی می‌توانند تأثیرات مختلفی بر روی بدن داشته باشند. التهاب می‌تواند موجب در…