روش های بند آوردن خون ( با عکس )

درمان خونریزی

خونریزی باید سریعا کنترل شود زیرا در صورت از دست دادن مقدار زیادی خون فرد به حالت شوک میرود . البته انسان میتواند ۱۰% الی ۱۵% از خون خود را بدون ایجاد مشکل خاصی از دست بدهد . در هنگام اهدای خون ۸% الی ۱۰% از خون فرد گرفته میشود .

روش های بند آوردن سریع خون 

بند آورنده سریع خون

استفاده از آب سرد یا گرم . آب فقط زخم را تمیز نمیکند و اگر از آب سرد روی زخم استفاده کنید باعث تنگ کردن و منقبض شدن رگ خواهد شد . تنگ شدن رگ باعث قطع شدن خونریزی میشود . همچنین استفاده از آب گرم نیز باعث لخته شدن خون میشود . به طور هم زمان از آب گرم و سرد استفاده نکنید .

  • از یخ نیز میتوانید استفاده کنید . یخ را به مدت چند ثانیه روی زخم نگه دارید تا خونریزی قطع شود .
  • اگر بیش از یک عدد زخم دارید دوش آب گرم بگیرید .

علت بند نیامدن خون

استفاده از وازلین یا چپ استیک . به دلیل بافت موم مانند وازلین این ماده باعث بستن رگ ها و فرصت دادن به خون برای لخته شدن میشود . مقداری وازلین روی زخم خود بمالید تا خونریزی به سادگی قطع شود . در صورت نداشتن وازلین از چپ استیک استفاده نمایید .

بند آوردن سریع خون

استفاده از سرکه سفید . سرکه سفید باعث ضد عفونی کردن و بند آوردن خون ( قابض خون ) در بریدگی های کوچک میشود . یک پنبه گوله کنید و مقداری سرکه روی آن بریزید سپس روی زخم قرار دهید . تا بند آمدن کامل خون پنبه را بر ندارید .

علت دیر بند آمدن خون

استفاده از شکر . یک قاشق غذا خوری شکر روی محل زخم یا بریدگی بریزید . شکر هم باعث ضد عفونی کردن بریدگی و هم باعث زود لخته شدن ( بند آمدن ) خون میشود .

بند آمدن خونریزی قاعدگی

استفاده از پوسته تخم مرغ . وقتیکه تخم مرغ را بشکنید یک لایه سفید رنگ در قسمت داخلی پوست تخم مرغ وجود دارد که یکی از بهترین مواد بند آورنده خون است . تا میتوانید این پوست را بزرگ تر جدا کنید بهتر است . پوسته را کنده و آن را روی زخم قرار دهید تا در عرض چند ثانیه خونریزی بند بیاید .

بند آوردن خون با آرد

استفاده از نشاسته ذرت . مقداری نشاسته ذرت روی محل خونریزی بپاشید اما از مالیدن آن روی زخم خودداری نمایید . مقداری فشار روی نشاسته و محل زخم بیاورید تا خونریزی بند بیاید . بعد از بند آمدن خون با آب نشاسته ها را پاک کنید .

برای بند آوردن خون زالو

استفاده از تار عنکبوت . این بهترین گزینه برای مواقعی که در بیرون از خانه هستید و در طبیعت هستید ، میباشد . مقداری از تار عنکبوت را گوله کنید و روی زخم قرار دهید .

قلم بند آورنده خون

استفاده از قلم بند آوردنده خون . اینگونه قلم های مومی مخصوص اصلاح به کار میروند اما برای درمان بریدگی های کوچک بسیار مناسب میباشند . قلم را روی محل خونریزی بمالید تا خونریزی قطع شود . در هنگام استفاده از این قلم محل زخم مقداری میسوزد اما بعد از چند ثانیه از بین میرود .

فلفل کاین بند آورنده خون

استفاده از فلفل کاین . فلفل کاین باعث بسته شدن سریع محل زخم و بند آوردن خونریزی خواهد شد . البته این روش مقداری دردناک میباشد . مقداری پودر فلفل کاین را روی زخم بپاشید تا به سرعت خونریزی بند بیاید . بعد از بند آمدن خون با آب سرد محل زخم را آبکشی نمایید .

دیگر روش های مفید برای خونریزی : 

استفاده از لیسترین . لیسترین اصولا به عنوان ضد عفونی کننده بعد از اصلاح استفاده میشود اما برای درمان خونریزی بسیار مفید میباشد . مقداری از لیسترین را روی یک گوله پنبه ریخته و روی محل خونریزی قرار دهید . ۱ الی ۲ دقیقه بعد خونریزی قطع یا کاهش پیدا خواهد کرد .

استفاده از ضد تعریق . دئودورانت ها و ضد تعریق ها معمولا حاوی کلرید آلومینیوم هستند که یک قابض خون میباشد و باعث بند آمدن خون خواهند شد . مقداری از ضد تعریق را روی زخم بمالید تا به راحتی خون ریزی آن بند بیاید .

دیگر نکات مهم 

از قلم خون بند ، آلوم بلاک و عنبر سائل نیز میتوانید برای بند آوردن خون استفاده کنید .

حتما از چسب زخم بعد از بند آوردن خون استفاده نمایید تا محل زخم کثیف نشود .

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *