درمان باد معده

بعضی از افراد با گفتن ببخشید میروند و با صدای ناهنجاری بر میگردند . پیش رفتن با این روش نمی تواند رضایت بخش باشد . باد معده یا در اصطلاح عامیانه گوز یا چس تا حدودی طبیعی میباشد اما اگر بیش از حد نرمال باشد باید درمان گردد . گوزیدن بی اراده در شب و هنگام خواب با رژیم غذایی درست و عادات تغذیه درمان خواهد شد . شما میتوانید با رژیم غذایی مناسب و رعایت کردن نکات ساده نفخ معده و باد شکم را از بین ببرید . هر چند روش غذا خوردن تاثیر زیادی در باد شکم دارد که همه آنها را توضیح خواهیم داد .

درمان باد معده با عوض کردن رژیم غذایی

درمان گوزیدن زیاد

کربوهیدرات کمتر مصرف کنید . کربوهیدرات نسبت به چربی و پروتئین باد بیشتری تولید میکند زیرا به سادگی تخمیر میشود . نصف افراد دارای باکتری هایی در سیستم گوارش خود هستند که کربوهیدرات های هضم نشده را تغذیه میکنند که باعث ایجاد باد شکم میشود .

لوبیا یکی از بدترین غذاها و کربوهیدرات غیر قابل هضم میباشد که باد معده زیادی ایجاد میکند .

کربوهیدرات کمتر یعنی قند و نان کمتر که در کل یعنی رژیم غذایی سالم تر .

مواد غذایی درمان باد معده

برای کاهش بوی باد معده ، از مواد غذایی غیر حیوانی استفاده کنید . در صورتی که نتوانستید باد شکم را کم کنید از سبزیجات بیشتر استفاده کنید زیرا بوی بسیار کمتری نسبت به گوشت دارند . گوشت حاوی سولفید هیدروژن است که مواد مغذی را تجزیه میکند و بوی بدی در باد شکم بر جای خواهد گذاشت .

سعی کنید در کل از گل کلم زیاد استفاده نکنید .

غذاهای باد شکن

بدانید بدنتان به چه غذاهایی حساس است . شما باید با آزمون و خطا بفهمید که کدام غذاها برای شما ایجاد مشکل میکنند . مواد غذایی مشکل ساز در تمامی افراد متغیر است و بدون تست کردن نمی شود نظر داد . اما بعضی از مواد غذایی هستند که افراد زیادی با خوردن آنها به مشکل بر میخورند مانند :

سیب ، زردآلو ، هلو ، کشمش ، آلو

لوبیا ، سویا ، پاپ کرن ، آجیل

سبوس

کلم بروکلی ، کلم بروکسل ، کلم ، هویج ، گل کلم ، پیاز ، بادمجان

لبنیات

تن ماهی

از بین بردن نفخ لوبیا

سبزیجات را پوره و لوبیا را خیس کنید . گالاکتو الیگوساکاریدس یا به اختصار  GOC کربوهیدرات های غیر قابل هضمی هستند که حبوبات و لوبیا دارای مقادیر زیادی از آنها هستند . هر چقدر GOC مصرف کنید باد معده بیشتری را تجربه میکنید . GOC ها محلول در آب هستند بنابراین اگر آنها را قبل از پختن خیس کنید تا حدود 25% از آنها از بین میروند .

سبزیجات نیز دارای GOC هستند . با خرد کردن و پوره کردن آنها باعث افزایش تماس آنها با آنزیم های هضم کننده غذا و کاهش باد معده خواهید بود .

بادشکن طبیعی

رازیانه بخورید . رازیانه یک بادشکن طبیعی است که برای قرن ها در آسیای جنوبی مصرف می شده است . دانه های رازیانه را میتوانید به هر سالادی اضافه کنید و به رژیم غذایی خود اضافه کنید .

جلوگیری از باد با درست غذا خوردن

جویدن غذا نفخ معده

غذا را بیشتر بجوید . جویدن غذا ( حدودا 20 بار ) باعث کاهش هوای قورت داده شده و کاهش مقدار غذای مصرفی میشود که هر دوی آنها باعث کاهش باد معده خواهند شد .

مواد غذایی ضد باد معده

هوا قورت ندهید . بعضی اوقات باد معده از غذایی که میخوریم نیست بلکه به چگونه خوردن غذا مربوط میشود که با اشتباه غذا خوردن باعث گیر کردن هوا در سیستم گوارش و در نتیجه باد شکم بیشتر میشود .

از نی استفاده نکنید . نوشیدن مایعات با نی باعث قوت دادن هوا بدون آنکه خودتان متوجه بشوید و باد شکم بیشتری خواهد شد .

آدامس نجوید . جویدن آدامس باعث قورت دادن تصادفی هوا میشود .

سیگار نکشید . وقتی سیگار میکشید هوا نیز میتواند وارد معده بشود .

بادشکن

وعده های حجیم غذایی مصرف نکنید . به طور ساده باید گفت که هرچقدر شما در یک وعده غذای بیشتری بخورید باد شکم و نفخ شکم بیشتری را تجربه میکنید . از وعده های غذایی سبک استفاده کنید تا غذا کمتر در معده بماند و نفخ کمتری را تجربه کنید . غذای تند مصرف نکنید زیرا نفخ شکم و سوزش معده را افزایش میدهد .

از بین بردن باد معده

ورزش کنید یا تحرک داشته باشید . تحرک داشتن و ورزش به 2 صورت به شما کمک میکند : مخلوط کردن مواد غذایی و تنظیم کردن پروسه هضم غذا . بنابراین برنامه ورزشی منظمی داشته باشید و هنگامی که احساس نفخ معده کردید مقداری راه بروید تا تاثیر آن را به زودی ببینید .

درمان دارویی و گیاهی باد معده

قرص بادشکن

قرص ضد نفخ مصرف کنید . از داروهای نسخه آزاد برای درمان نفخ شکم و باد معده میتوانید استفاده کنید . البته تمام افراد از مصرف اینگونه قرص ها نتیجه مثبت نمی گیرند اما میتوانید آنها را امتحان کنید .

قرص زغال برای باد معده

قرص زغل فعال بخورید . این قرص ها حاوی مقادیر کنترل شده از زغال فعال مخصوص میباشند که میتواند نفخ شکم و باد معده را درمان کند هر چند که تحقیقات علمی تاثیر آن را ثابت نکرده است .

دمنوش بادشکن

از داروها و دمنوش های گیاهی استفاده کنید . این روش به تنهایی نمیتواند جوابگوی نفخ شکم باشد و باید با دیگر روش ها هم زمان مصرف شود . بعد از وعده های غذایی مشکوک به نفخ با یک دمنوش از یکی از گیاهان زیر سیستم گوارشی خود را آرام کنید :

بابونه

نعناع

مریم گلی

مرزنگوش

درمان قطعی گوز

آخرین و بهترین راه حل : اگر موارد گفته شده موثر واقع نشد باید مثل همیشه برای درست انجام دادن کارها خودتان وارد عمل بشوید 🙂 . یعنی علم خودتان را در موارد زیر بالا ببرید :

طریقه تولید باد معده

علت بوی بد باد معده

لیست کامل مواد غذایی بادساز

بایدها و نبایدها

و بسیاری از موارد دیگر

در مقاله زیر تمام نکات مهم از خوردن غذا تا بوجود آمدن باد معده و کاهش بو و باد معده توضیح داده شده است .

درمان نفخ شکم

نکات مهم

استرس نداشته باشید . استرس داشتن باعث درد شکم و باد معده خواهد شد . همیشه ریلکس و آرام باشید .

قبل از غذا و تا 1 ساعت بعد از آن آب ننوشید . آب سرد ننوشید .

بعضی از مشکلات پزشکی مانند : آنفولانزا ، مشکلات ویروسی ، دیابت ، ایدز و بسیاری از بیماری های دیگر میتوانند باعث نفخ شکم بشوند .

بعضی از داروها موجب نفخ معده میشوند که اصلی ترین آنها آنتی بیوتیک ها هستند . با مصرف ماست در هنگام خوردن آنتی بیوتیک میتوانید اثر آنها را کاهش دهید .

5/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.