رفع شوری غذا با راههای علمی

شور شدن غذا برای همه پیش خواهد آمد . وقتیکه مهمان داشته باشید اوضاع  وخیم تر هم خواهد شد . در این مقاله راههای از بین بردن طعم نمک زیاد و جلوگیری از شور شدن غذا را بررسی میکنیم . شایعات موجود در اینترنت مثل استفاده از سیب زمینی برای گرفتن شوری غذا برای گرفتن نمک غذا هیچ پایه علمی ندارد . سیب زمنی همان مقدار که نمک به خود جذب میکند آب غذا را نیز میکشد بنابراین درصد شوری غذا بدون تغییر باقی خواهد ماند .

درست کردن شوری غذا

کاهش شوری غذا

اضافه کردن شکر یا مواد اسیدی . اضافه کردن اینگونه مواد باعث مخفی شدن مزه شوری غذا میشود .

  • مواد اسیدی مانند : عصاره مرکبات ، سرکه ، گوجه فرنگی و ترشی که میتوانید نسبت به طعم غذا از آنها استفاده کنید .
  • اضافه کردن شکر یا عسل نیز بسیار سودمند خواهد بود . اگر بتوانید از هر دوی آنها یعنی مواد اسیدی و شکر استفاده کنید تاثیر بسیار عالی خواهد داشت . 1 قاشق سوپ خوری شکر را با سرکه سیب مخلوط کنید و به غذا اضافه کنید . این کار را تا درست شدن شوری غذا تکرار نمایید .

اضافه کردن آب به غذای شور

اضافه کردن آب . اگر غذا یا خورشت های آبکی درست کرده اید مقداری آب به آن اضافه نمایید . در صورتیکه میتوانید قبل از اضافه کردن آب مقداری از آب شور داخل غذا را خالی کنید سپس مقداری آب به آن اضافه کنید .

گرفتن شوری غذا

اضافه کردن مواد غذایی . در صورتیکه وقت و مواد اولیه را دارید سعی کنید چند عدد از آنها را به غذا اضافه کنید یا غذا را 2 برابر درست کنید ( چند وعده ای ) .

گرفتن شوری غذا با سیب زمینی

بالا بردن دمای غذا . دما بر روی طعم غذا تاثیر زیادی دارد . غذای سرد مزه شوری را بیشتر نمایان میکند بنابراین غذای شور را با دمای بالاتری غذا را بکشید تا شوری آن زیاد معلوم نشود .

راههای جلوگیری از شور شدن غذا

نمک دریا

استفاده از نمک دانه درشت . نمک های معمولی به دلیل کوچک بودن بلور آنها با یک تکان کوچک امکان ریختن مقدار زیادی نمک در غذا میباشند . اگر از نمک دانه درشت استفاده کنید به راحتی از شور شدن غذا جلوگیری میکنید زیرا مقدار بسیار زیادی نمک باید بریزید تا غذا شور شود .

از بین بردن شوری خورشت

اضافه کردن پله ای نمک . سعی کنید در چند مرحله نمک را به غذا اضافه کنید . راحت ترین راه چک کردن نمک غذا در وسط پخت و 5 دقیقه قبل از کشیدن غذا میباشد .

رفع شوری حلیم

حواستان به بخار شدن آب باشد . خورشت ها و غذاهای آبکی مانند سوپ و آش مقدار زیادی از آب اولیه در آنها باید تبخیر شود بنابراین بهتر است که در مراحل آخر پخت نمک را به آنها اضافه کنید .

برای یادگیری کامل درست کردم طعم غذا مانند : گرفتن تندی ، شوری و ادویه زیاد مقاله زیر را مطالعه بفرمایید :

رفع تندی ، شوری و زیادی ادویه در غذا

3.6/5 - (5 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.