آموزش طرز صحیح جویدن غذا و تعداد آن ( با عکس )

جویدن غذا

مطمئنا ما در کودکی طرز جویدن غذا را یاد گرفته ایم اما طرز صحیح آن را بعید میدانم . جویدن غذا اولین مرحله هضم غذا میباشد که باید حتما به درستی رعایت شود تا از مزایای زیر بهره مند شد :

هضم شدن درست غذا

جلوگیری از ضعف و کاهش مصرف غذا

از بین بردن وی بد دهان

کاهش باد معده

افزایش سیستم ایمنی بدن

همچنین باید بدانید تعداد دفعات جویدن ثابت نیست و به نوع غذا بستگی دارد .

 

طرز صحیح جویدن غذا

طرز درست جویدن غذا

وقت کافی به غذا خوردن اختصاص دهید . سریع غذا نخورید و اگر عجله دارید غذا نخورید . شما باید برای جویدن درست غذا وقت کافی برای غذا خوردن بگذارید .

جویدن غذا در اسلام

مقدار کمی غذا در دهان بگذارید . وقتیکه دهان پر از غذا باشد نمیتوان آن را به درستی جوید . با لقمه های کوچک غذا را میل کنید .

درست جویدن غذا

غذا را خوب بجوید . مقدار جویدن لازم برای هر غذا متفاوت است و عدد ثابتی ندارد . تا زمانیکه غذا کاملا با بزاق دهان مخلوط شود و حالت مایع بگیرد غذا را بجوید . همچنین باید بافت غذا کاملا از بین برود .

جویدن صحیح غذا

غذا را آرام قورت دهید . کل غذای داخل دهان را یکدفعه قورت ندهید و اینکار را آرام آرام انجام دهید زیرا اینکار میتواند باعث مسدود کردن مری بشود .

تعداد دفعات جویدن غذا

بعد از جویدن و قورت دادن کامل غذا لقمه بعدی را در دهان بگذارید . هیچوقت قبل از قورت دادن لقمه قبلی لقمه جدیدی در دهان خود نگذارید . برای جلوگیری از اینکار قاشق و چنگال خود را پایین بگذارید .

نکات مهم جویدن غذا

روزی ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید تا تولید بزاق افزایش پیدا کند . اینکار به هضم غذا کمک میکند .

غذاهای ژله ای و آبکی نیز مثل ژله و ماست باید جویده شوند زیرا بزاق دهان باعث مقداری تجزیه کردن آنها قبل از ورود به معده میشود .

در هنگام رانندگی ، کار کردن ، تلویزیون دیدن و دیگر مواردی که مغز شما را درگیر میکند غذا نخورید . وقتیکه مغز شما درگیر باشد کنترل کردن چگونگی جویدن غذا سخت میشود .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *