درمان آفتاب سوختگی

آفتاب‌سوختگی دردناک است . آسیب‌های خورشیدی در زمان کودکی می‌تواند منجر به سرطان پوست در آینده بشود . با توجه به اینکه پوست صورت شما آسیب‌پذیر و ظریف است ، مهم است که بدانید چطور آفتاب سوختگی را درمان و از به وجود آمدن آن جلوگیری کنید . با خواندن این مقاله تمامی این کارها را میتوانید یاد بگیرید .

اقدامات اولیه بعد از آفتاب سوختگی

درمان خانگی آفتاب سوختگی

از آفتاب دوری‌کنید . به‌محض اینکه متوجه شدید که پوست شما شروع به مورمور شدن کرد یا مقداری صورتی شد باید به سایه یا به داخل ساختمان بروید . آفتاب‌سوختگی ممکن است 4 تا 6 ساعت بعد از بودن در آفتاب علائم خود را نمایان کند . بنابراین با کاهش زمان ماندن در آفتاب می‌توانید از شدت آفتاب سوختگی بکاهید .

نوشیدن آب و درمان آفتاب سوختگی

آب بنوشید . به‌محض اینکه متوجه علائم آفتاب‌سوختگی شدید شروع به نوشیدن آب کنید تا آب موردنیاز بدن را تأمین کنید . آفتاب‌سوختگی می‌تواند باعث کم‌آبی بدن شده و منجر به اتساع عروق ( گشادگی عروق ) بشود ، که فرآیندی است که می‌تواند منجر به کم‌آبی و خستگی سریع بشود . با تأمین آب موردنیاز بدن ؛ شما می‌توانید از سردرد به دلیل کم‌آبی پیشگیری کنید .

درمان فوری آفتابی سوختگی

آب‌خنک روی صورت خود بپاشید . اگر در صورت خود احساس گرمای ناشی از آفتاب‌سوختگی دارید می‌توانید با پاشیدن آب سرد روی صورت به‌صورت منظم و خشک کردن صورت ، مقداری صورت را آرام کنید . همچنین می‌توانید لیف یا پارچه‌ای با آب‌خنک خیس کنید و روی پیشانی یا گونه‌های خود قرار دهید سپس مقداری فشار دهید تا به از بین بردن گرما کمک کند .

درمان گیاهی آفتاب سوختگی

آلوئه ورا یا مرطوب‌کننده به‌صورت خود بزنید . از مرطوب‌کننده های حاوی وازلین ، بنزوکائین یا لیدوکائین استفاده نکنید . به‌جای آن از ژل آلوئه ورای خالص یا مرطوب‌کننده حاوی سویا یا آلوئه ورا استفاده کنید . اگر در پوست خود احساس تورم و تحریک می‌کنید از کرم استروئیدی موضعی ( 0.1% کرم هیدروکورتیزون ) استفاده کنید . دستورالعمل‌های روی محصولات نسخه آزاد را مطالعه و طبق آن مصرف کنید .

قرص آفتاب سوختگی

استامینوفن ، ایبوپروفن یا آسپرین مصرف کنید . در اولین فرصت از داروهای مسکن ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند موارد گفته‌شده مصرف کنید زیرا می‌توانند التهاب ، ناراحتی و درد را کاهش دهند . مقدار و زمان مصرف را با استفاده از بروشور داخل بسته تنظیم کنید .

علائم آفتاب سوختگی

پوست خود را بررسی کنید . هنگامی‌که اثرات آفتاب‌سوختگی قابل‌مشاهده شد برای بررسی دقیق مقدار سوختگی پوست خود را بررسی کنید . اگر در معرض تب ، لرز ، مشکلات بینایی ، تاول در قسمت‌های زیادی از بدن یا تب‌ دارید سریعاً به پزشک مراجعه کنید .

مراقبت از پوست آفتاب سوخته

درمان قطعی آفتاب سوختگی

بدن را پر آب نگه‌دارید . برای آب‌رسانی بعد از سوختگی پوست آب زیادی بنوشید . آفتاب‌سوختگی می‌تواند باعث کمبود آب بدن شود که می‌تواند منجر به سردرد و خستگی شود . آب می‌تواند به شما کمک کند که آب موردنیاز بدن را تأمین کنید درحالی‌که نوشیدنی‌های ورزشی می‌تواند الکترولیت موردنیاز بدن را نیز تأمین کنند .

کرم آفتاب سوختگی

اکثر اوقات از مرطوب‌کننده استفاده کنید . پوست شما بعد از آفتاب‌سوختگی مرتباً نیاز به مرطوب کردن دارد . از مرطوب‌کننده های حاوی وازلین ، لیدوکائین و بنزوکائین مصرف نکنید و به‌جای آن از ژل آلوئه ورا یا مرطوب‌کننده‌ای حاوی آلوئه ورا یا سویا استفاده کنید . اگر پوست شما خیلی تحریک یا متورم شده باشد می‌توانید از کرم استروئید موضعی ( 0.1% کرم هیدوروکورتیزون ) استفاده کنید .

درمان تاول آفتاب سوختگی

تاول‌ها را نترکانید و به آن‌ها دست نزنید . دستمالی و خراش دادن تاول‌ها می‌تواند باعث ایجاد زخم دائمی در پوست بشود . اگر متوجه پوست‌اندازی یا تغییر در تاول‌ها شدید به آن‌ها کاری نداشته باشید و بگذارید تا خودشان از بین بروند .

علت ۀافتاب سوختگی

تا فروکش کردن علائم از آفتاب دوری‌کنید . اگر بیرون از خانه می‌روید حتماً از کرم‌های ضد آفتاب با فاکتور محافظتی 30 یا 50 استفاده کنید و سعی کنید بیشتر اوقات در سایه بمانید .

درمان آفتاب سوختگی با خیار

درمان‌های خانگی آفتاب‌سوختگی را امتحان کنید . بسیاری از مواد خانگی هستند که می‌توانند به‌صورت طبیعی آفتاب‌سوختگی را درمان کنند . یکی از روش‌های زیر را انتخاب و آن را انجام دهید .

درمان های خانگی :

چای بابونه یا نعناع : مقداری چای درست کرده و بگذارید تا خنک شود سپس یک گوله پنبه را به آن آغشته کرده و روی صورتتان با حرکات ضربه‌ای آرام ؛ ضربه بزنید .

کمپرس شیر : مقداری گاز پانسمان ، پارچه یا لیف را در شیر سرد خیس کنید و آن را بچلانید . پارچه را روی صورت خود بگذارید . شیر یک لایه محافظ روی پوست تشکیل می‌دهد که به خنک کردن و بهبود یافتن پوست کمک می‌کند .

خمیر سیب‌زمینی : یک عدد سیب‌زمینی خام را برش داده و آسیاب کنید سپس یک گوله پنبه داخل آن گذاشته و بگذارید تا کاملاً به آب آن آغشته شود . پنبه را با حرکات ضربه‌ای آرام روی پوست صورت بزنید .

ماسک خیار : یک خیار را پوست بکنید و له کنید ( پوره ) سپس مخلوط را روی صورت خود مانند ماسک بزنید . خمیر خیار کمک خواهد کرد تا گرمای پوست شما از بین برود .

جلوگیری از آفتاب‌سوختگی صورت

جلوگیری از آفتاب سوختگی

هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید . روی پوست صورت و دیگر مناطق پوست که در معرض نور خورشید هستند همیشه با کرم‌های ضد آفتاب با فاکتور محافظتی ( SPF ) 30 یا 50 محافظت کنید . حداقل 15 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض نور خورشید کرم ضد آفتاب بزنید و هر 90 دقیقه آن را تجدید کنید . اگر شنا یا عرق می‌کنید از کرم ضد آفتاب ضد آب استفاده نماید .

کلاه آفتاب گیر

از کلاه استفاده کنید . کلاه‌هایی با نقاب بلند ( 10 سانتی‌متر ) می‌تواند پوست صورت ، گوش‌ها و گردن را در مقابل آفتاب‌سوختگی محافظت کند .

عینک ضد آفتاب و آفتاب سوختگی

از عینک ضد آفتاب استفاده کنید . عینک‌های آفتابی دارای حفاظت در برابر اشعه UV و باکیفیت می‌توانند از آسیب آفتاب به اطراف چشم جلوگیری کنند .

آفتاب سوختگی لب

لب‌های خود را فراموش نکنید . لب‌ها نیز می‌توانند دچار آفتاب‌سوختگی شوند بنابراین با استفاده از چپ استیک‌های ضد آفتاب با فاکتور محافظتی حداقل 30 میتوانید از آفتاب سوختگی لب ها جلوگیری کنید .

جلوگیری از آفتاب سوختگی

زمان ماندن زیر نور آفتاب را کاهش دهید . اگر امکان دارد زمان بیرون رفتن از خانه بین 10 صبح تا 4 بعدازظهر را محدود کنید زیرا در این زمان تابش نور آفتاب ؛ بیشتر باعث آفتاب‌سوختگی می‌شود .

آرایش هنگام آفتاب سوختگی

صورت خود را اغلب بررسی کنید . درزمانی که بیرون از خانه هستید پوست خود را بررسی کنید . اگر متوجه مورمور یا ظاهری صورتی در پوست شدید ممکن است دچار آفتاب‌سوختگی شده باشید و باید از نور آفتاب دوری‌کنید .

کرم ضد آفتاب در هنگام آفتاب سوختگی

فقط به چتر اعتماد نکنید . چتر می‌تواند باعث کمک به کاهش قرار گرفتن در معرض نور خورشید بشود اما بازتاب نور از موادی مانند شن می‌تواند به پوست شما آسیب بزنید بنابراین استفاده از کرم ضد آفتاب ضرورت پیدا می‌کند .

نکات مهم

پیشگیری بهتر و بسیار راحت‌تر از درمان است بنابراین با کمتر قرار گرفتن در نور آفتاب از آفتاب سوختگی پیشگیری کنید .

اگر سوختگی مخصوصاً سوختگی شدید دارید از آرایش استفاده نکنید .

کودکان بیشتر در معرض آفتاب‌سوختگی هستند .

همیشه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید تا از آفتاب‌سوختگی جلوگیری کنید .

در صورت داشتن علائمی مانند : حالت تهوع ، سرگیجه ، سردرد ، تب و لرز ، ورم پوست صورت یا درد شدید ممکن است گرمازده شده باشید و نیاز به‌فوریت های پزشکی دارید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.