خانه خودرو لاستیک ماشین را چه زمانی باید تعویض کنیم ؟ + عمر مفید ( با عکس )

لاستیک ماشین را چه زمانی باید تعویض کنیم ؟ + عمر مفید ( با عکس )

زمان تعویض لاستیک خودرو

آج لاستیک باعث چسبندگی لاستیک ماشین به جاده و جلوگیری از لیز خوردن ماشین در جاده های خیس خواهد شد و همچنین در ترمزگیری نیز تاثیر بسیار زیادی دارد . حتما هم نباید منتظر صاف شدن لاستیک باشید تا آن را تعویض کنید بسیاری از عوامل دیگر مانند : ورم کردن ، عمر مفید ، باد کردن ، ترک خوردن لاستیک نیز نشانه هایی برای تعویض آن هستند که در ادامه به تمامی آنها می پردازیم .

تاریخ انقضاء لاستیک

عمر مفید لاستیک چقدر است ؟ عمر مفید لاستیک های مختلف مانند : میشلن ، هانکوک ، گلدستون ، کویر ، روداستون و بسیاری دیگر ربطی به مقدار خوردگی ، کیومتر رفته شده و مصرف کردن ندارند و تمامی آنها عمری بین ۶ تا ۱۰ سال دارند که از طرف شرکت سازنده اعلام میشود البته به شرایط محیط مانند گرما ، نوع جاده و بسیاری از عوامل دیگر نیز بستگی دارد .

روش بدست آوردن تاریخ تولید تایر : برای اینکار دور لاستیک را برای پیدا کردن شماره ای مانند عکس بالا نگاه کنید . این شماره دارای ۴ عدد میباشد . ۲ عدد اول نشان دهنده هفته تولید تایر و ۲ عدد دوم نشانه سال تولید آن میباشد . مثلا در عکس بالا هفته سوم از سال ۲۰۰۸ تایر تولید شده است .

عم مفید لاستیک پراید

نشانگر تعویض لاستیک را چک کنید . تقریبا تمام لاستیک ها دارای نشانگر زمان تعویض هستند که در داخل فرورفتگی های عاج لاستیک قرار دارند . در زمانیکه عاج لاستیک هم سطح این نشانگر شده بود باید لاستیک تعویض گردد . اگر آج لاستیک کمتر از ۱٫۶۶ میلیمتر باشد باید آن را تعویض کرد .

تعویض لاستیک

از عمق سنج استفاده نمایید . این وسیله مخصوص لاستیک ماشین میباشد و با استفاده از آن به راحتی میتوانید زمان تعویض لاستیک را بفهمید . از لوازم یدکی یا به صورت آنلاین میتوانید این وسیله را خریداری نمایید .

تاریخ انقضا لاستیک خودرو

حواستان به ساییدگی لاستیک هم باشد . ساییدگی یک طرف چرخ میتواند نشانه خرابی جلوبندی یا زمان تعویض جای لاستیک ها ( جا به جا کردن ضربدری تایرها ) باشد . البته خرابی کمک فنر نیز میتواند باعث کوتاه کردن عمر لاستیک بشود .

باد کردن لاستیک ماشین

حواستان به ورم کردن و حباب های غیر عادی در لاستیک باشد . ورم کردن کناره لاستیک نشانگر آسیب دیدگی یا پارگی اجزای داخلی لاستیک میباشد . اینگونه صدمات میتواند ناشی از دست اندازهای بزرگ ، رفتن روی جدول یا رانندگی با لاستیک کم باد باشد .

ورم کردن لاستیک بسیار خطرناک میباشد و باید در سریع ترین زمان ممکن آن را درست کنید زیرا امکان دارد در هنگام رانندگی در اتوبان یا بزرگ راه پاره شده و باعث تصادف جدی شود .

زمان تعویض لاستیک

هر ۶ سال لاستیک ماشین را عوض کنید . اگر از مقدار عمر لاستیک های خود مطمئن نیستید هر ۶ سال یکبار حتما آنها را عوض کنید . عمر لاستیک از تاریخ تولید لاستیک شروع میشود نه از تاریخ خرید آن بنابراین به تاریخ تولید روی کناره لاستیک توجه کنید . این ربطی به مقدار استفاده از لاستیک ندارد حتی اگر شما هیچ استفاده از لاستیک ها نکرده باشید باید آنها را عوض کنید زیرا عمر آنها تمام شده است .

لاستیک سابی و زدن فرمان

لرزش فرمان هنگام رانندگی نشانه خرابی در سیستم است . اگر فرمان ماشین می لرزد باید چرخ ها را بالانس کنید و اگر لرزش درست نشد امکان دارد که لاستیک های شما ساییده شده یا آسیب دیده باشند .

علت ترک خوردن لاستیک ماشین

پوسیدگی تایر را جدی بگیرید . اگر شکاف هایی در سراسر تایر مانند شکل بالا به چشم میخورد به معنای پوسیدگی و تجزیه شدن تایر میباشد . حتما تایر با این مشخصات را تعویض کنید .

عمر لاستیک ایرانی

فرق لاستیک نو و کهنه در هوای بارانی : آج های لاستیک باعث پخش شدن آب کف جاده به اطراف و جلوگیری از لیز خوردن ماشین میشوند که هر چقدر آج لاستیک کمتر باشد احتمال لیز خوردن ماشین به دلیل از دست رفتن چسبندگی لاستیک با زمین بیشتر میشود .

نکات و هشدارها

اگر ماشین ۴ چرخ محرک ( ۲ دیفرانسیل ) دارید باید هر ۴ تایر را همزمان عوض کنید .

تایرها در هوای گرم زودتر مستهلک میشوند .

حتما جای چرخ ها را در برنامه منظم عوض کنید .

از شکل ظاهری تایر نمی توان به سالم بودن آن پی برد امکان فاسد یا قدیمی بودن آنها وجود دارد .

مطالب بیشتر از این نویسنده مهرداد

12 دیدگاه ها

 1. رضا

  اسفند ۲۷, ۱۳۹۸ در ۷:۳۸ ب.ظ

  سلام لاستیک هانکوک هفته آخر ۲۰۰۷ زیر ماشین من هست تا الان ماشین ۴۹۰۰۰ کیلومتر راه رفته ضمنا ماشین همیشه تو سایه بوده و‌کوچکترین آثاری از خرابی و پوسیدگی روی لاستیک ها نیست حداقل ۸۵ درصد هستند با این شرایط به نظر شما باز هم لاستیک ها را عوض کنم

  • محمد

   بهمن ۱۴, ۱۴۰۰ در ۱۰:۴۱ ق.ظ

   بله باید تعویض کرد نهایت عمر یک لاستیک خارجی بیشتر از ۱۰ سال نیست و هر لحظه امکان ترکیدگی آن و فاجعه جبران ناپذیر به همراه خواهد داشت

 2. شاهین تندرو

  آذر ۸, ۱۳۹۸ در ۳:۵۹ ب.ظ

  بهتره سازندگان لاستیک جهت ارتقاع کیفیت محصولات خود اقدام نمایند ور غیر اینصورت از خرید ان خوداری خواهبم کرد

  • موحدی سعید

   مهر ۱۲, ۱۳۹۹ در ۶:۵۱ ب.ظ

   ارتقاء اینگونه صحیح است

 3. محمدرضا

  آبان ۲۱, ۱۳۹۸ در ۵:۵۲ ق.ظ

  سلام
  با توجه مطالب بالا لاستیک خودرو من میشلن ۲۰۰۷ میباشد که تاکنون پنچر هم نشده و حدود ۱۱۰هزار کیلومتر کار کرده است
  بنابر این باید تعویض کنم اما متاسفانه میشلن در بازار نیست

 4. رضا گلشن

  خرداد ۱۹, ۱۳۹۸ در ۱۱:۴۱ ب.ظ

  لاستیک کویر تایر نو خریدم بعد از ۳ ماه همین لاستیک از بغل باد کرده که خیلی میترسم بترکه.باید چکار کنم؟ و آیا شرکت مسعولیتی در این قبال دارد؟؟؟؟؟ لطفا جواب منو بدید متشکرم

 5. جلال زارعی

  اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۷ در ۱۱:۱۶ ق.ظ

  وقت بخیر
  چند روز پیش یک جفت لاستیک گلدستون برای تیبا خریدیم از ابتدا فرمان نبض داشته و در سرعد ۸۰ تا ۱۰۰ میزند و بعد از بارها بالانس و تعمیر جلوبندی هم درست نشده، متاسفانه فروشنده مشکل را قبول نکرده و حاضر به گارانتی نیست.

  • هومن

   تیر ۲۳, ۱۳۹۷ در ۸:۳۲ ق.ظ

   به صنف لاستیک فروشان مراجعه کنید

  • آرمان

   آذر ۲۱, ۱۳۹۷ در ۲:۲۵ ب.ظ

   بجای گلدستون رودستون بگیر هم پنج سال رو کار میده هم مناسب چهارفصل هست هانکوک هم خیلی کار میده و بهتر از رودستون عمرداره

  • سعید

   اسفند ۵, ۱۳۹۷ در ۹:۵۴ ق.ظ

   متاسفانه برای منم (پژو ۴۰۵) که گلدستون بود بالانس نشد که نشد، تو سرعت بالای ۹۰ تا زلزله میومد تو ماشین، ولی خوب برای من تو دور زدنای یهویی، جاده های خیس مشکل نداشت ولی خوب زلزله دگ مشکل بدی بود

  • حميد

   شهریور ۲۰, ۱۳۹۸ در ۸:۴۹ ب.ظ

   لاستيك گلدستون جزء بي كيفيت ترين لاستيك هاي ايراني است و به شدت به جلوبندي و حتي موتور خودرو آسيب وارد مي كند.

  • سجاد

   آذر ۱۱, ۱۳۹۸ در ۷:۵۵ ق.ظ

   ممکنه دسته موتور هات ایراد داشته باشن

بررسی کنید

کتاب غلبه بر استرس و ترس از رانندگی

این کتاب چیست و چرا نوشته شد؟ این کتاب اولین کتاب چاپ‌شده در ایران است که موضوع آن در مورد…