زمان تعویض لاستیک خودرو

آج لاستیک باعث چسبندگی لاستیک ماشین به جاده و جلوگیری از لیز خوردن ماشین در جاده های خیس خواهد شد و همچنین در ترمزگیری نیز تاثیر بسیار زیادی دارد . حتما هم نباید منتظر صاف شدن لاستیک باشید تا آن را تعویض کنید بسیاری از عوامل دیگر مانند : ورم کردن ، عمر مفید ، باد کردن ، ترک خوردن لاستیک نیز نشانه هایی برای تعویض آن هستند که در ادامه به تمامی آنها می پردازیم .

تاریخ انقضاء لاستیک

عمر مفید لاستیک چقدر است ؟ عمر مفید لاستیک های مختلف مانند : میشلن ، هانکوک ، گلدستون ، کویر ، روداستون و بسیاری دیگر ربطی به مقدار خوردگی ، کیومتر رفته شده و مصرف کردن ندارند و تمامی آنها عمری بین 6 تا 10 سال دارند که از طرف شرکت سازنده اعلام میشود البته به شرایط محیط مانند گرما ، نوع جاده و بسیاری از عوامل دیگر نیز بستگی دارد .

روش بدست آوردن تاریخ تولید تایر : برای اینکار دور لاستیک را برای پیدا کردن شماره ای مانند عکس بالا نگاه کنید . این شماره دارای 4 عدد میباشد . 2 عدد اول نشان دهنده هفته تولید تایر و 2 عدد دوم نشانه سال تولید آن میباشد . مثلا در عکس بالا هفته سوم از سال 2008 تایر تولید شده است .

عم مفید لاستیک پراید

نشانگر تعویض لاستیک را چک کنید . تقریبا تمام لاستیک ها دارای نشانگر زمان تعویض هستند که در داخل فرورفتگی های عاج لاستیک قرار دارند . در زمانیکه عاج لاستیک هم سطح این نشانگر شده بود باید لاستیک تعویض گردد . اگر آج لاستیک کمتر از 1.66 میلیمتر باشد باید آن را تعویض کرد .

تعویض لاستیک

از عمق سنج استفاده نمایید . این وسیله مخصوص لاستیک ماشین میباشد و با استفاده از آن به راحتی میتوانید زمان تعویض لاستیک را بفهمید . از لوازم یدکی یا به صورت آنلاین میتوانید این وسیله را خریداری نمایید .

تاریخ انقضا لاستیک خودرو

حواستان به ساییدگی لاستیک هم باشد . ساییدگی یک طرف چرخ میتواند نشانه خرابی جلوبندی یا زمان تعویض جای لاستیک ها ( جا به جا کردن ضربدری تایرها ) باشد . البته خرابی کمک فنر نیز میتواند باعث کوتاه کردن عمر لاستیک بشود .

باد کردن لاستیک ماشین

حواستان به ورم کردن و حباب های غیر عادی در لاستیک باشد . ورم کردن کناره لاستیک نشانگر آسیب دیدگی یا پارگی اجزای داخلی لاستیک میباشد . اینگونه صدمات میتواند ناشی از دست اندازهای بزرگ ، رفتن روی جدول یا رانندگی با لاستیک کم باد باشد .

ورم کردن لاستیک بسیار خطرناک میباشد و باید در سریع ترین زمان ممکن آن را درست کنید زیرا امکان دارد در هنگام رانندگی در اتوبان یا بزرگ راه پاره شده و باعث تصادف جدی شود .

زمان تعویض لاستیک

هر 6 سال لاستیک ماشین را عوض کنید . اگر از مقدار عمر لاستیک های خود مطمئن نیستید هر 6 سال یکبار حتما آنها را عوض کنید . عمر لاستیک از تاریخ تولید لاستیک شروع میشود نه از تاریخ خرید آن بنابراین به تاریخ تولید روی کناره لاستیک توجه کنید . این ربطی به مقدار استفاده از لاستیک ندارد حتی اگر شما هیچ استفاده از لاستیک ها نکرده باشید باید آنها را عوض کنید زیرا عمر آنها تمام شده است .

لاستیک سابی و زدن فرمان

لرزش فرمان هنگام رانندگی نشانه خرابی در سیستم است . اگر فرمان ماشین می لرزد باید چرخ ها را بالانس کنید و اگر لرزش درست نشد امکان دارد که لاستیک های شما ساییده شده یا آسیب دیده باشند .

علت ترک خوردن لاستیک ماشین

پوسیدگی تایر را جدی بگیرید . اگر شکاف هایی در سراسر تایر مانند شکل بالا به چشم میخورد به معنای پوسیدگی و تجزیه شدن تایر میباشد . حتما تایر با این مشخصات را تعویض کنید .

عمر لاستیک ایرانی

فرق لاستیک نو و کهنه در هوای بارانی : آج های لاستیک باعث پخش شدن آب کف جاده به اطراف و جلوگیری از لیز خوردن ماشین میشوند که هر چقدر آج لاستیک کمتر باشد احتمال لیز خوردن ماشین به دلیل از دست رفتن چسبندگی لاستیک با زمین بیشتر میشود .

نکات و هشدارها

اگر ماشین 4 چرخ محرک ( 2 دیفرانسیل ) دارید باید هر 4 تایر را همزمان عوض کنید .

تایرها در هوای گرم زودتر مستهلک میشوند .

حتما جای چرخ ها را در برنامه منظم عوض کنید .

از شکل ظاهری تایر نمی توان به سالم بودن آن پی برد امکان فاسد یا قدیمی بودن آنها وجود دارد .

2/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.