درمان لکه های قهوه ای

لکه های قهوه ای پوست که به لکه های پیری یا کبدی معروف هستند در واقع لکه های آفتاب نام دارند . این لکه ها مضر نیستند و اغلب در افراد بالای 50 سال ، دارای پوست سفید و کسانیکه زیاد در مقابل نور آفتاب هستند و پوست خود را برنزه میکنند ، بوجود می آید . روش های درمان اینگونه لک ها زیاد هستند مانند : کرم ها ، لوسیون ها ، لیزر ، روش های خانگی و روش های دیگر اما در این مقاله فقط با روش های خانگی به از بین بردن اینگونه لک ها میپردازیم .

استفاده از لیمو یا آبلیمو :

لکه های قهوه ای روی پوست شکم

لیمو یا آبلیمو را مستقیما روی لکه ها بگذارید . یک لیمو را نصف کنید و به مدت 30 دقیقه روی لکه ها نگه دارید سپس آبکشی کنید . اسید موجود در لیمو باعث شکستن رنگدانه های ملانین و کم رنگ شدن لک در 1 تا 2 ماه میشود . ویتامین C موجود در لیمو نیز پوست را لایه برداری میکند . تا 10 دقیقه بعد از استفاده از لیمو در مقابل آفتاب قرار نگیرید .

لکه های قهوه ای روی دست

از ترکیب آبلیمو و شکر استفاده کنید . 1 عدد لیمو را آبگیری کنید و 2 تا 4 قاشق غذاخوری شکر را آرام آرام به آن اضافه کنید تا یک خمیر نرمی بوجود بیاید . خمیر را روی تمام لکه های قهوه ای بمالید و به مدت نیم ساعت بگذارید تا بماند سپس با آب سرد آبکشی نمایید . ممکن است پوست شما مقداری خشک شود بنابراین بعد از استفاده از این روش از مرطوب کننده استفاده کنید .

لکه های قهوه ای روی پوست پا

از ترکیب عسل ، شکر و آبلیمو استفاده کنید . یک لیمو را آبگیری کنید و 2 قاشق غذاخوری شکر و 2 قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید سپس آنقدر هم بزنید تا خمیری شکل شود . خمیر را روی تمام لکه های قهوه ای بمالید و به مدت نیم ساعت بگذارید تا بماند سپس با آب سرد آبکشی نمایید . عسل از خشک شدن پوست جلوگیری خواهد کرد .

استفاده از آنزیم های طبیعی بی رنگ کننده لک :

لکه های قهوه ای قارچی روی پوست

درباره قدرت آنزیم ها بیشتر بدانید . آنزیم ها نیروی کار دنیای بیو شیمی هستند . آنزیم ها نقش بسیار گسترده ای ایفا میکنند . بعضی از آنزیم ها میتوانند باعث شکستن ملانین به قسمت های کوچک تر بدون رنگ شوند ( همان از بین بردن لک ) . این آنزیم ها در بعضی از مواد غذایی موجود میباشند مثل :

آنزیم پروتئاز : در پاپایا

آسپارتیک پروتئاز : در سیب زمینی

برملیان : در آناناس

لکه های قهوه ای روی کمر

یک عدد سیب زمینی را رنده کنید و با عسل مخلوط کنید . یک سیب زمینی متوسط کافی میباشد . آنقدر عسل به آن اضافه کنید تا حالت خمیری بگیرد . خمیر را روی لک ها بزنید و به مدت 15 دقیقه صبر کنید سپس با آب سرد آبکشی نمایید .

علت لکه های قهوه ای صورت

ماسک پاپایا درست کنید . یک عدد پاپایا را داخل مخلوط کن ریخته و کاملا آن را له کنید . سپس آن را به تمام صورت زده یا مناطق لک دار دیگر زده و تا خشک شدن کامل آن صبر کنید . بعد از خشک شدن کامل با آب سرد آبکشی نمایید .

لکه های قهوه ای روی بازو

از آب آناناس یا ماسک آناناس هم میتوانید استفاده کنید . مقداری آناناس را له کرده و مانند ماسک روی صورت خود بزنید و تا خشک شدن آن صبر کنید سپس با آب سرد آبکشی نمایید . آب آناناس را گرفته و بوسیله پنبه روی لک های قهوه ای بمالید و بگذارید تا خشک شود سپس با آب سرد آبکشی نمایید . حواستان باشد آب آناناس نباید دارای شکر و دیگر مواد افزودنی باشد .

لکه های کبدی

از نخود هم میتوان استفاده کرد . نصف استکان نخود را بپزید و بگذارید تا سرد شود سپس نخودها را له کرده تا خمیری بدست آورید . خمیر را روی لکه ها بمالید و بگذارید تا خشک شود سپس با آب سرد آبکشی نمایید .

استفاده از دیگر روش ها :

درمان لکه های کبدی

ماست را مستقیما روی لک بزنید . مقداری ماست را روی لک های قهوه ای بزنید و بگذارید خشک شود سپس با آب سرد آبکشی نمایید . ماست دارای اسید هایی میباشد که میتوانند لکه ها را روشن تر کنند . باکتری های خوب ماست دارای آنزیم هایی است که میتواند پروتئین هایی ماند ملانین را بشکنند .

درمان لکه روی دست با طب سنتی

از ترکیب ماست و گیاهان استفاده کنید . بعضی از گیاهان به ماست برای از بین بردن لکه ها کمک میکنند . این گیاهان حاوی آنتی اکسیدان و بیوفلاوونویدها هستند که باعث روشن شدن لک های قهوه ای میشوند . گیاهان زیر را با ماست مخلوط کنید و روی لکه ها بمالید و بگذارید تا  خشک شود سپس با آب سرد آبکشی نمایید :

1 قاشق غذاخوری ژل آلوورا

1 قاشق غذاخوری زرد چوبه

1 قاشق غذاخوری خردل

لکه قهوه ای روی دست نشانه چیست

روغن کرچک را امتحان کنید . روغن کرچک حاوی آنتی اکسیدان میباشد که میتواند به روشن کردن لک ها کمک کند . چند قطره روغن کرچک را روی پنبه گوله شده ریخته و روی لک ها بزنید سپس بگذارید بماند .

لکه های قهوه ای زیر بغل

ویتامین E هم مفید است . ویتامین E آنتی اکسیدان ، ضد التهاب و دارای خواص درمانی است که میتواند به از بین بردن لکه های صورت کمک کند . یک کپسول مایع ویتامین E را باز کرده و آن را مستقیما روی لک ها بزنید و بگذارید روی آنها بماند .

دیگر روش های تخصصی برای از بین بردن لک را امتحان کنید . اگر بعد از 2 ماه استفاده از روش های بالا تاثیری در لک ها ایجاد نشد میتوانید زیر نظر متخصص پوست از روش های زیر استفاده کنید :

دارو

لیزر درمانی

لایه برداری شیمیایی

درم ابریژن

سرما درمانی

نکات مهم :

یکی از مهمترین عوامل برای ایجاد لک پوست اشعه UV آفتاب و بعضی از لامپ ها میباشد . حواستان به این 2 همیشه باشد .

روغن کرچک لباس را لک میکند . در هنگام استفاده حواستان را جمع کنید .

قبل از استفاده از روش های بالا حتما آرایش خود را پاک کنید .

برای محافظت از پوست برای ایجاد لکه های بیشتر حتما از ضد آفتاب استفاده کنید .

امتیاز شما به این محتوا post

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.