خانه خودرو تمیز کردن خودرو علت و رفع بوی بد کولر ماشین !!! ( با عکس )

علت و رفع بوی بد کولر ماشین !!! ( با عکس )

بوی بد کولز

احساس بوی نم و بد از کولر و سیستم تهویه ماشین ، می‌تواند آزاردهنده باشد ، مخصوصاً اینکه هر دفعه‌ای که آن را روشن می‌کنید ، این بو را بدهد .

این بو عموماً به دلیل وجود رطوبت ، کپک و قارچ در سیستم تهویه و کولر شماست . این رطوبت جزئی طبیعی از ماشین شما است و جای نگرانی نیست !!! اما اگر مدت طولانی این کپک‌ها در سیستم کولر شما ( اواپراتور ) بمانند و با رطوبت تغذیه شوند ، می‌توانند بوی بدی ایجاد کنند .

خوشبختانه با تمیز کردن و ضدعفونی کردن به‌راحتی می‌توانید این بو را از بین ببرید . با سایت کوروک همراه باشید !!!

از بین بردن بوی بد کولر و دریچه کولر

بوی کولر

اسپری ضدعفونی‌کننده و ضد قارچ تهیه کنید . شما می‌توانید از اسپری‌های ضدعفونی‌کننده استفاده کنید ، مخصوصاً بهتر است که از اسپری‌هایی که خوشبوکننده نیز دارند ، استفاده کنید . اسم این اسپری‌ها ، اسپری تمیز کننده و خوشبو کننده کولر ماشین است .

بو بر کولر خودرو

می‌توانید خودتان اسپری طبیعی درست کنید . یک قسمت سرکه سفید را با ۳ قسمت آب مخلوط کنید ، سپس آن را داخل بطری اسپری بریزید . درست است که سرکه بوی خوبی ندارد ، اما با کپک‌ها به‌طور طبیعی می‌جنگد و آن‌ها را سریع از بین می‌برد .

همچنین می‌توانید مقداری آب‌لیمو داخل محلول بریزید تا هوا را تازه و بوی بد را بهتر از بین ببرد .

بوی ماشین

فن و کولر را خاموش‌کنید . مطمئن شوید که هم دکمه کولر و هم فن خاموش بوده و ماشین نیز خاموش باشد .

اسپری بو بر کولر

اسپری را داخل تمامی دریچه‌های هوا بزنید . هواکش‌ها در تمامی مکان‌ها مانند : زیر پا ، بغل داشبورد ، عقب ماشین و بغل صندلی جلو هستند . اسپری را داخل تمامی آن‌ها بزنید .

علت بوی بد کولر

دکمه کولر را روشن کنید و فن‌ها را روی بالاتری سرعت بگذارید . با این کار هوا شروع به گردش می‌کند و سیستم تهویه و کولر شما تمیز می‌شود . حواستان باشد که آن را روی حداکثر قدرت تنظیم کنید .

از بین بردن بوی بد کولر ماشین

قسمت ورودی هوا را پیداکرده و مقداری اسپری داخل آن بزنید . این کار را زمانی که کولر روشن است انجام دهید . شما می‌توانید با گذاشتن دست خود در مکان‌های مختلف داشبورد محل ورود هوا را پیدا کنید . بعد از پیدا کردن ورودی هوا ، اسپری را داخل آن بزنید تا به‌صورت کامل در سیستم تهویه و کولر شما گردش کند و بوی آن را از بین ببرد .

بوی بد بخاری

کولر را خاموش‌کنید . فن را روی آخرین درجه بگذارید بماند ، اما کولر را خاموش‌کنید .

بوی بسیار بد کولر ماشین

اگر مشکل بوی کولر جدی بود : فیلتر هوا ( فیلتر تهویه هوا داخل کابین ) را عوض کنید . تمامی محل را با اسپری ضدعفونی‌کننده ، تمیز کنید . می‌توانید با استفاده از دفترچه راهنمای ماشین خود ( اگر ندارید ، به‌سادگی می‌توانید آن را دانلود کنید ) محل فیلتر را پیدا کنید .

بعد از درآوردن فیلتر قدیمی ، تمامی مکان‌های داخل و اطراف آن را خوب تمیز کنید و اسپری ضدعفونی‌کننده روی آن بزنید .

بوی بد هواکش ماشین

ماشین را روشن کنید ؛ در را باز بگذارید ، کولر را خاموش‌کنید و به مدت ۵ دقیقه فن را روی قدرت آخر بگذارید تا کار کند . این مرحله نهایی برای خشک شدن و جلوگیری از ایجاد کپک و قارچ و ایجاد دوباره بوی بد کولر است .

از بین بردن بوی بد ماشین

اگر بو از بین نرفت !!! به مکانیکی مراجعه کنید . اگر بو بازهم ماندگار بود و از بین نرفت ، بی‌خیال آن نشوید ، ممکن است بو بیشتر شود یا اینکه ماشین شما مشکل جدی‌تری داشته باشد .

جلوگیری از بو گرفتن کولر

کاهش بوی بد خودرو

۴ تا ۵ دقیقه قبل از ایستادن ماشین ، کولر را خاموش‌کنید . این کار به تبخیرکننده ( اواپراتور ) زمان کافی را می‌دهد تا خشک شود که این کار را با هوای داغ موتور به انجام می‌رساند . رطوبت کلید اصلی رشد کپک و میکروب است . نبودن کپک یعنی نبودن بو !!!

به گفته مکانیک :

دریچه‌های کولر باگذشت زمان به دلیل جذب کثیفی و جرم گرفتن شروع به بو دادن می‌کنند . باید بدانید که ماشین ۲ نوع فیلتر هوا دارد :

۱ – فیلتر هوای موتور

۲ – فیلتر هوای داخل ماشین ( کابین )

درزمانی که کولر شروع به بو دادن کرد ، به‌سادگی می‌توانید فیلتر هوای کابین را عوض کنید و نتیجه آن را ببینید .

بوی نامناسب کولر

در زمان خاموش کردن ماشین ، فن را روی حداکثر بگذارید . کولر را خاموش‌کنید ، اما فن‌ها را مقداری روشن بگذارید تا هوای زیاد ، تبخیرکننده ( اواپراتور ) را هدف قرار داده و از ایجاد هرگونه کپک ، قارچ و رطوبت جلوگیری کند . بهتر است چند دقیقه قبل از رسیدن به مقصد کولر را خاموش کنید و فن را روشن بگذارید تا اینکار انجام شود .

نکته : این کار یک روش جلوگیری از ایجاد بو است و بویی که در حال حاضر ماشین شما می‌دهد را از بین نمی‌برد .

ریشه کن کردن بوی بد کولر

سالی یک‌بار در هوای گرم ؛ فن‌ها را روی حالت حداکثر گذاشته و درهای ماشین را باز بگذارید . حواستان باشد که کولر خاموش باشد . فن‌ها می‌توانند رطوبتی که باعث ایجاد کپک و قارچ می‌شود را از بین ببرند .

فن‌ها با حرارتی که از موتور ماشین می‌گیرند آن‌ها را می‌کشند و آنها را از روی تبخیرکننده ( اواپراتور ) ماشین حذف می‌کنند .

خوشبو کردن کولر ماشین

اگر در هوای گرم و مرطوب زندگی می‌کنید : هر ۳ تا ۶ ماه ، مجاری و دریچه‌ها را با اسپری ، ضدعفونی کنید . محیط گرم و مرطوب بهشت کپک و قارچ‌ها است !!!

علاوه بر این ، هرچقدر بیشتر کولر بگیرید ، دریچه‌ها و اواپراتور تمایل بیشتری به کثیف شدن پیدا می‌کنند . بنابراین با روشی که گفته شد ، زود به زود مجاری هوا را ضدعفونی کنید .

نکات مهم

۱ – مطمئن شوید که تمامی دریچه‌ها را تمیز می‌کنید . دریچه‌های روی داشبورد ، بغل صندلی و زیر پا و غیره یادتان نرود .

۲ – اگر بو ماندگار یا غیرقابل تشخیص بود ( معلوم نبود که بوی چه چیزی است ) و بیشتر از ۱ الی ۲ روز ماند ، به مکانیکی بروید . ممکن است مشکل جدی‌ای برای ماشین شما بوجود آمده باشد .

بارگذاری بیشتر در تمیز کردن خودرو
نظرات بسته شده است.

بررسی کنید

از بین بردن بوی بد ماشین در ۳ سوت !!! ( با عکس )

با گذشت زمان ماشین شما با پسمانده‌های مواد غذایی ، حیوانات خانگی ، آشغال‌ها ، دستمال‌کاغذی…